Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dušení v páře je oblíbený způsob přípravy jídla - jednoduše přivedete k varu vodu, a vzniklou páru použijete k tomu, abyste v ní zeleninu podusili do měkka. Čerstvá brokolice, správně upravená v páře, chutná opravdu skvěle, pokud ale nedodržíte přesný postup, může bý výsledkem vybledlá a rozvařená kaše. V tomto článku se dozvíte, jak brokolici dusit v páře na sporáku nebo v mikrovlnce. Také vám dáme tipy na to, jak dušenou brokolici ochutit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Příprava brokolice před dušením

 1. 1
  Vyberte si čerstvou brokolici s temně zelenými růžičkami a světle zeleným košťálem. Hledejte takovou, která není nahnědlá a vyhněte se ovadlým nebo potlučeným kusům. Růžičky by měly být pevné, tvrdé a těsně uzavřené.[1]
  • Dusit můžete jak mraženou, tak čerstvou brokolici. Ta má výhodu, že ji nemusíte rozmrazovat.
 2. 2
  Opláchněte brokolici. Důkladně ji omyjte pod tekoucí vodou a prsty odstraňte případné nečistoty a hlínu.
  • Mraženou brokolici není potřeba mýt, protože se vždy čistí před zmrazením.
 3. 3
  Nakrájejte prokolici na kousky velikosti sousta. Položte ji na prkénko a ostrým nožem oddělte jednotlivé růžičky. Můžete stejně nakrájet i košťál – je zdraví prospěšný a chutí i strukturou hezky kontrastuje s měkkými růžičkami.
  • Mražená brokolice už je obvykle nakrájená na kousky. Prohlédněte si je a zamyslete se, zda jsou velké tak, jak potřebujete. Pokud chcete, nakrájejte je na menší.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Dušení brokolice na sporáku

 1. 1
  Naplňte hrnec vodou do výšky asi 2,5 cm. V hrnci budete dusit brokolici, musí být tedy dostatečně velký, aby se do něj všechny růžičky vešly. Postavte hrnec na sporák.
 2. 2
  Vložte do hrnce pařáček. Dno pařáčku by se nemělo dotýkat vodní hladiny, ale mělo by být nad ní.
  • Pokud nemáte pařáček, můžete místo něj použít kovový cedník.[2]
  • Nemáte-li ani cedník, můžete růžičky brokolice vkládat přímo do vody. V tom případě použijte jen několik lžic vody, aby vznikl dostatek páry..[3] Dávejte pozor, aby brokolice nebyla ve vodě úplně ponořená.
 3. 3
  Přiveďte vody k varu. Zapněte sporák a hořák nastavte na středně vysokou až vysokou teplotu. Počkejte, dokud voda nezačne vřít a bublat.
 4. 4
  Vložte brokolici do pařáčku. Snažte se ji rozložit v pařáčku rovnoměrně, po celé jeho ploše. Teď je také vhodná doba na to, abyste brokolici lehce ochutili solí, pepřem nebo máslem. Na konci článku najdete užitečné tipy.
 5. 5
  Zakryjte hrnec poklicí a nechte brokolici dusit v páře pět minut.[4] Neodcházejte od sporáku a nepřestávejte brokolici sledovat, abyste ji nerozvařili.
  • Pokud chcete brokolici zkontrolovat a zjistit, jestli už není hotová, můžete do některé růžičky zapíchnout vidličku. Pokud zeleninou lehce projede, brokolice je hotová.[5]
 6. 6
  Stáhněte hrnec ze sporáku a brokolici přesuňte na servírovací talíř. Až budete otevírat poklici hrnce, buďte opatrní – nenahýbejte se nad něj, jinak může horká pára rychle vystoupat vzhůru a vážně vás popálit.
  • Chcete-li, můžete brokolici ochutit solí, pepřem nebo třeba česnekem. Další nápady najdete na konci článku.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Dušení brokolice v mikrovlnce

 1. 1
  Vložte růžičky brokolice do nádoby, která je vhodná pro použití v mikrovlnné troubě. Musí být dostatečně velká, aby se do ní všechny pohodlně vešly a nepřepadávaly přes okraj.
  • Chcete-li, okořeňte brokolici solí, pepřem nebo máslem. Více tipů najdete na konci článku.
 2. 2
  Nalijte do nádoby trochu vody. Postačí asi dvě až tři lžíce na každého půl kilogramu zeleniny.
 3. 3
  Zakryjte nádobu víčkem. Zkontrolujte, že víčko nemá žádné kovové součástky. Pokud k nádobě nemáte víčko, můžete ji zakrýt například talířem – dejte jen pozor, aby talíř nádobu nezakrýval příliš pevně.
  • Nepoužívejte k zakrytí igelitový sáček nebo fólii. Nejsou nebezpečné, ale přesto se mohou roztavit – díry pak propustí hodně páry ven a brokolice bude nedovařená.
  • Nikdy k zakrytí nádoby nepoužívejte alobal. Do mikrovlnné trouby nepatří a může ji poškodit.
 4. 4
  Vařte brokolici v mikrovlnce na vysoký výkon asi 3 minuty.[6] Po dvou a půl minutách můžete zkontrolovat ,zda je brokolice už uvařená – jednoduše sundejte talíř a zapíchněte do brokolice vidličku. Pokud je zelenina měkká a křehká, je hotová. Je-li tvrdá a pevná, potřebuje se ještě chvíli vařit.
 5. 5
  Vytáhněte brokolici z mikrovlnky. Přesuňte ji na servírovací talíř a podávejte horkou. Nenechávejte ji dlouho odpočívat, jinak ztratí svou jasně zelenou barvu.
  • Chcete-li, můžete brokolici ochutit solí, pepřem nebo česnekem. Další tipy na ochucení najdete níže.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Jak brokolici ochutit

 1. 1
  Ochuťte vodu. Než začnete vařit vodu na dušení, můžete do ní kápnout trochu citronové šťávy nebo třeba sojové omáčky. Pára, která se z vody bude uvolňovat, brokolici podusí a zároveň jemně ochutí.[7]
 2. 2
  Okořeňte brokolici ještě před dušením. V malém šálku smíchejte trochu olivového oleje, sůl a pepř. Lehce promíchejte s brokolicí předtím, než ji budete dusit.[8]
 3. 3
  Před dušením brokolici potřete kouskem másla. Udělejte to ještě dřív, než ji dáte do pařáčku, aby se každý kousek rozpuštěným máslem dobře pokryl.
 4. 4
  Ochuťte brokolici bylinkami nebo kořením poté, co ji vytáhnete z pařáčku. Můžete na ni nasypat trochu sušeného česneku nebo soli a pepře těsně před podáváním. Také můžete vyzkoušet různé čerstvé bylinky, například kopr, petrželku, nebo tymián.[9]
 5. 5
  Obyčejnou dušenou brokolici pozdvihne trocha česneku. Zkuste k ní přidat utřený nebo nasekaný česnek buď před vařením v páře, nebo až po něm. Také můžete růžičky brokolice promíchat s drceným česnekem, který jste předtím krátce osmahli na olivovém oleji.[10]
 6. 6
  Svěží chuť dušené brokolice podtrhnete čerstvým citronem. Hotovou, dušenou brokolici ochuťte citronovou šťávou, nebo promíchejte s plátky citronu.
 7. 7
  Posypejte dušenou brokolici trochou nastrouhaného sýra. Nechte sýr lehce rozpustit a pak s ním smíchejte brokolici. Skvěle se k tomu hodí nastrouhaný parmezán, ochucený trochou sušeného česneku.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Brokolice
 • Nůž
 • Prkénko
 • Pařáček (pro dušení na sporáku)
 • Hrnec (pro dušení na sporáku)
 • Voda
 • Mikrovlnka (pro dušení v mikrovlnce)
 • Nádoba vhodná do mikrovlnky (pro dušení v mikrovlnce)
 • Máslo, sýr, sůl a pepř (nepovinné)

O tomto wikiHow

Hunter Rising
Spoluautorem článku je :
Spoluatorem tohoto článku je autor wikiHow, Hunter Rising. Tento článek byl zobrazen 12 156 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 12 156 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama