Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když víte, jak efektivněji studovat, tak jste schopni nejen se toho více naučit, ale i zlepšit váš výkon na testech a naplno využít každou minutu vašeho studia. Naučit se efektivněji studovat znamená zjistit, co vám nejvíce sedí a jak využít vaše silné stránky k vyniknutí ve škole. Pokud vás tedy zajímá, jak lépe studovat, následujte tyto jednoduché kroky.

Metoda 1 ze 2:
Příprava na studium

 1. 1
  Udělejte si studijní plán. Ten pravý čas, kdy plán uskutečnit, nastane hned, jakmile zjistíte, co se máte naučit. Pomocí plánu využijete svůj čas co nejlépe a plán vám také pomůže se připravit na zkoušku nebo písemku s dostatečným předstihem. Nebudete se tedy muset stresovat s učením na poslední chvíli a nehrozí, že byste dostali bolest hlavy či špatnou známku. Tady je několik věcí, co byste měli udělat:
  • Vždy používejte diář. Vepište si do něj všechny vaše předměty a školní či mimoškolní aktivity. Díky diáři budete mít lepší přehled o tom, jak váš nadcházející týden, měsíc či pololetí (nebo semestr) bude vypadat. Díky diáři budete vědět, kdy vás čeká opravdu náročný týden nebo kdy budete mít spoustu volna.
  • Jestliže se učíte na zkoušku nebo se jen průběžně učíte, vyčleňte si několik hodin týdně jako čas na studium. Berte tento čas stejně vážně jako byste brali normální vyučovací hodinu. Pokud váš kamarád chce chce jít během této doby ven, řekněte mu, že jste zaneprázdněni a budete to muset nechat na jindy.
  • Snažte se vždy studovat zhruba ve stejnou dobu. Vyberte si čas, kdy váš mozek je nejbystřejší. Někteří lidé rádi studují hned po vyučovací hodině, kdy probraná látka je v jejich hlavách stále čerstvá. Jiní si zase potřebují dát od látky chvíli pauzu a až pak se ji začít učit.
  • Neplánujte si učení na hodinu přímo před zkouškou. Čas před zkouškou si vyčleňte jako čas na uklidněnou. Pokud šli podle vašeho plánu, tak byste už měli být dobře připraveni!
  • Vytvořte si program na všechno vaše učení. Udělejte si detailní seznam s kapitolami, koncepty nebo myšlenkami, které se budete při každém učení chtít naučit. Jakmile začnete lépe chápat probíranou látku, tak se tento seznam bude v průběhu vašeho studia postupně zlepšovat a měnit.
  • Vytvořte si program na jednotlivé učení. Před tím, než začnete se samotným učením, vytvořte si detailní seznam věcí, které se během dané doby chcete naučit. Odškrtávejte si každou věc, kterou jste se naučili.
  • Nezapomeňte během uskutečňování vašeho studijního plánu na své zdraví. I během nejnáročnějšího zkouškového období byste stále měli mít dostatek času na šesti nebo osmihodinový spánek a na cvičení (buď 30 minut denně nebo hodinové cvičení párkrát za týden). Nezapomeňte, že pokud vaše mysl a tělo nejsou zdravé, tak během zkoušky nebudete moci podat ten nejlepší výkon. Pravděpodobně sice budete spát nebo cvičit méně než obvykle, je však důležité abyste tyto věci úplně nevynechali.
 2. 2
  Mějte ten správný přístup ke studiu. Ten správný přístup k učení vám dodá pozitivní rámec myšlení a vy se tak budete cítit otevřenější a podstatně nadšenější do studia. Se špatným přístupem se budete cítit poražení už před začátkem zkoušky a při učení se budete hůře soustředit a budete mít problém osvojit si daný látku. Před tím, než začnete s učením, je dobré si říct několik věcí, které vám pomohou mít ten správný přístup.
  • Pamatujte si, že nestudujete jen proto, abyste dostali A nebo jedničku, ale proto, abyste získali nové znalosti. To je ten důvod, proč jste ve škole, ne? A to je přece skvělé.
  • Řekněte si, že díky vaší těžké práci uspějete. I když neočekáváte jedničku s hvězdičkou, tak si řekněte, že tím, že se budete snažit studovat efektivněji, budou mít vaše kroky trvalý vliv na vaše známky a stane se z vás pracovitější osoba. Neříkejte si, že zkoušku nedáte a je jedno, jak moc jste se na ni učili. Takto tu zkoušku opravdu nezvládnete.
  • Nezabývejte se tím, jakým způsobem ostatní studují. Nesrovnávejte se s kamarádem, co studuje 80 hodin týdně, nebo s kamarádkou, co se snad nikdy neučí, ale vždy má ty nejlepší známky. Zaměřujte se pouze na sebe a na hledání způsobu učení, který vyhovuje právě vám.
  • Nebuďte posedlí tím, jakou známku dostanete z dané zkoušky či písemky. Samozřejmě, že budete chtít dostat dobrou známku. Nezabývejte se však příliš tím, co za známku dostanete před tím, než začnete test psát. Zbytečně tak plýtváte energií, kterou byste místo toho mohli využít k učení se na test.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Začátek studia

 1. 1
  Vyberte si to správné prostředí. Zapamatujte si, že to, co je dobré prostředí pro jednoho, nemusí být nutně to nejlepší prostředí pro jiného, tedy vás. Správné prostředí je místo, kde se opravdu dokážete dostat do studia a nemáte okolo sebe žádné rozpýlení. Někteří lidé rádi studují za poslechu nějaké šumu v pozadí, zatímco jiní potřebují studovat v naprostém tichu. Před tím, než si vyberete své perfektní místo na učení, tak zvažte, co představuje to pravé místo právě pro vás. Tady je několik věcí, které byste měli zvážit při výběru vašeho nejlepšího prostředí:
  • Vyberte si místo, kde není žádný druh rozptýlení. Vyhněte se místu v blízkosti televize nebo místu, v kterém se zdržují lidé vedoucí zábavnou konverzaci. Pokud je pro vás obrovským rozptýlením internet, ale vy potřebujete počítač ke studiu, vyberte si místo, kde není Wi-Fi.
  • Můžete studovat na svém pokoji na koleji. Nedělejte to však v případě, kdy je váš spolubydlící neustále okolo a vy byste se raději bavili s ním, než se učili na váš velký test. Pokud studujete na pokoji, zavřete dveře nebo dejte na dveře štítek, podle kterého lidé budou vědět, že vás nemají zbytečně rušit.
  • Vyberte si místo, které je tak akorát hlučné. Pokud preferujete naprosté ticho, běžte do knihovny. Budete obklopeni ostatními studenty, takže budete o to více motivováni ke studiu. Pokud máte raději nějaký šum v pozadí, zkuste nějakou menší kavárnu.
  • Najděte si místo, které je dobře osvětlené. Kavárna s tlumeným osvětlením může působit zajímavěji, ale vaše oči budou trpět a tím spíš se vám bude chtít spát.
  • Najděte si místo, kde není příliš teplo. Z pekelného horka se budete chtít akorát schoulit a jít spát. Vyberte si místo, které je příjemně chladné, takže vám to bude neustále myslet.
  • Najděte si místo, které vám pomůže se opravdu dostat se do studia. Je těžké takové místo popsat, ale vy jej poznáte, hned jak jej uvidíte. Na tomto místě se budete cítit bystří, nezastavitelní a hned po vstupu se budete cítit plní motivace. Dokonce vám může pomoct, když si najdete svoji oblíbenou židli nebo koutek ve studovně či knihovně. Hledejte to, co sedí vám a držte se toho.
  • Pamatujte si, že doba, během které studujete, je stejně důležitá jako prostředí na studium. Pokud jste ranní ptáče a nejlépe myslíte po ránu, tak studujte především ráno. Pokud jste noční sova a nejlépe se soustředíte až po západu slunce, studujte večer.
 2. 2
  Vezměte si s sebou ty správné věci. Jakmile najdete svoje vysněné místečko, budete si muset přinést věci, které potřebujete ke studiu. Vědět, co si s sebou přinést je stejně důležité jako vědět, co si s sebou nepřinést. Jakmile budete vědět, co přesně si s sebou musíte vzít, tak si je můžete sepsat na seznam, takže pokaždé budete vědět, co si vzít s sebou. Tady je několik věcí, které byste mohli zvážit:
  • Samozřejmě si musíte vzít věci potřebné ke studiu. Vezměte s sebou učebnici, nejméně dvě propisky, poznámkový blok a nějaké kartičky na poznámky nebo cokoliv jiného, co potřebujete ke studiu.
  • Přineste si zvýrazňovače a barevné fixy, takže dělání poznámek bude efektivnější.
  • Přineste si barevné samolepící lístečky na zvýrazňování důležitých částí v učebnici nebo v sešitě s poznámkami.
  • Přineste si počítač, pokud jej potřebujete. Je možné, že opravdu budete potřebovat počítač k vyhledávání nějakých informací na internetu nebo poznámek dostupných online. Pamatujte si však, že váš počítač je plný rušivých prvků jako jsou email, Facebook a jiné stránky, na které rádi chodíte. Vytiskněte si proto poznámky z internetu a přineste si je s sebou. I když může být těžké rozloučit se s vaším milovaným počítačem, řekněte si, že bez počítače se budete lépe soustředit a nad učením strávíte méně času.
  • Přineste si vrstvy oblečení. Neoblékejte si na sebe ten nejtlustší vlněný svetr. Oblékněte si na sebe něco lehkého a pohodlného a svetr nebo mikinu si s sebou pouze přineste. Pokud je vám horko a nemůžete si už sundat žádné další vrstvy, nebo naopak na svém místečku mrznete, tak pro vás bude obtížné se plně soustředit na práci.
  • Přineste si svačinky. Během studia byste si měli svačit, abyste stálě měli dostatek energie a vyvarovali se únavě. Díky svačení se také vyhnete velkým mastným jídlům, po kterých se vám bude chtít spát uprostřed učení. Přineste si s sebou mandle, kešu oříšky a vlašské ořechy, lehce přenosné ovoce jako jsou bananý a jablka, nebo jednu či dvě granola tyčinky. Tato jídla vám nejen dodají potřebnou energie, ale dokonce vám mohou zlepšit vaše kognitivní funkce.[1] Také si s sebou můžete přinést hrozny nebo rozinky.
  • Pokud jste závislí na kofeinu, vezměte si s sebou šálek čaje nebo kávy nebo studujte na místě, kde se lehce dostanete k vaší dávce kofeinu. Jen to nepřežeňte, ať pak nemáte náhlé problémy z příliš mnoho kofeinu najednou. Během studia se také vyhněte energy drinkům. Budete sice po nich chvíli čilejší, ale jakmile přestanou působit, tak se budete cítit vyčerpaní a mít potíže se spaním.
  • Vždy si s sebou vezměte láhev vody. Nezapomeňte být dostatečně hydratování.
  • Přineste si sluchátka a vaši oblíbenou hudbu na studium. Hudba vám pomůže lépe se dostat do učení.
  • Nenoste s sebou nic, co může odvádět vaši pozornost. Budete na dalších několik hodin opravdu potřebovat telefon? Pokud ano, zkuste jej vypnout. Nenoste s sebou nejnovější knihu, kterou právě s nadšením čtete, pokud si však nechcete chvíli číst za odměnu za pilné studium.
  • Vyhněte se nošení zbytečností. Ujistěte se, že všechno, co máte ve vaší kabelce nebo batohu, je naprosto nezbytné pro vaše studium. Pokud máte méně zbytečností ve vašem životě, tak i vaše mysl bude méně přeplněná zbytečnými věcmi.
 3. 3
  Ke studiu použijte různé metody. Studium za použití nejrůznějších metod vám pomůže hlouběji pochopit danou látku a průběžné měnění vašich studijních zvyků vám pomůže udržet věci zajímavé. Tady je několik způsobů, jak lze studovat:
  • Vytvořte si přehled. Vytvořte si přehled dané látky pomocí vašich poznámek a učebnice. Ujistěte se, že přehled píšete vašimi vlastními slovy, takže se už v podstatě učíte a uspořádáváte vaše myšlenky.
  • Používejte kartičky. Napište si ty nejdůležitější termíny na kartičky a vyzkoušejte sebe nebo vašeho kamaráda, abyste zjistili kolik termínů jste si už zapamatovali. Termíny, které už znáte položte na hromádku “Naučeno” a ostatní položte na hromádku “Potřeba naučit”. Zkoušejte se tak dlouho, dokud není všechno na hromádce “Naučeno”. Kartičky jsou nejužitečnější na učení cizího jazyka nebo dějepisu, kde je spousta různých termínů a osobností. Navíc kartičky můžete používat i během cesty autobusem.
  • Používejte mnemotechnické pomůcky. Mnemotechnické pomůcky představují skvělý způsob, jak si zapamatovat dlouhý seznam těžkých termínů. Například se jedná o sousloví LaCo DoMa, které reprezentuje pořadí římských číslic (L je 50, C je 100, D je 500 a M je tisíc).
  • Přepište si své poznámky. Pokud jste si psali své poznámky na počítači, přepište je rukou. Pokud jste si je psali rukou, tak je přepište na počítači. Snažte se věty jinak frázovat, porozumíte tak mnohem lépe vašim poznámkám. Je totiž pravděpodobné, že během zapisování poznámek v hodině, jste nevěnovali pozornost jejich významu.
  • Vyzkoušejte testy nanečisto. Pokud váš učitel či profesor má nějaké testy nanečisto nebo pokud jsou takové testy dostupné v zadní části učebnice, udělejte si je, pomohou vám dostat se do zkouškového režimu. Pokud studujete ve skupince, můžete se bavit vymýšlením cvičných otázek.
  • Vymyslete nějakou hru. Pokud studujete ve skupince, bavte se vymýšlení her, díky kterým bude zábava učit se.
 4. 4
  Využijte vaše zdroje. Během studia nezapomeňte, že mimo vaši učebnici a poznámky je také dostupná spousta dalších zdrojů. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně jste student nějaké školy, tak už jen vaše škola bude mít k dispozici nejrůznější zdroje, které vám pomohou co nejvíce zefektivnit vaše studium. Tady je několik zdrojů, které můžete použít:
  • Vaše knihovna je vždy užitečná. Použijte vaši školní knihovnu, v které můžete najít knihy, které vám pomohou lépe porozumět danému předmětu nebo si promluvit s knihovnicí, která vám může najít další zdroje.
  • Využijte konzultačních hodin. Navštivte vašeho učitele nebo profesora během konzultačních hodin a nebojte se mu položit nějaké otázky. Díky konzultaci lépe pochopíte probíranou látku. Tím, že navštívíte vašeho profesora, si vás váš profesor také lépe zapamatuje a bude vědět, že máte zájem o své studium.
  • Navštěvujte přednášky. Ne každý předmět má přednášky, ale v případě, že některý z vašich předmětů přednášky má, tak se je snažte navštěvovat s notesem v ruce. Někteří studenti na přednášky nechodí, ale pravdou je, že přednášky jsou šancí, jak hlouběji porozumět danému předmětu. Navíc se vám tak často zlepší vaše známka za účast.
  • Pokud nemáte přednášky, měli byste si promluvit s odborným asistentem (pokud nějakého máte). Pokud jste součástí velké třídy, tak asisent se vám bude individuálně věnovat a pomůže vám lépe pochopit danou látku.
  • Navštěvujte studijní skupiny. Pokud někdo v rámci vaší třídy zorganizoval studijní skupiny nebo skupinka přátel si plánuje studovat dohromady, měli byste využít této možnosti studovat v malé skupince a připojit se. Studium s pouze 4 nebo 5 dalšími lidmi, kteří jsou na stejné akademické úrovni a stejně motivováni jako vy, vám pomůže získat nový náhled na daný předmět. Také se vám bude lépe učit, pokud se budete mezi sebou zkoušet. Jen se ujistěte, že se připojujete ke skupince, která je produktivní a odhodlaná studovat a ne flákat se.
  • Studijní skupinky jsou také skvělým řešením, protože se většinou konají každý týden ve stejný čas, takže vám pomohou si lépe zorganizovat čas na studium.
 5. 5
  Dělejte si přestávky. Zapamatujte si, že přestávky jsou stejně důležité jako soustředění se na vaše učení. Mysl lépe pracuje, když si uděláte několik krátkých přestávek po každé půl hodině až hodině studia. Takto si lépe osvojíte danou látku a snížíte stres a budete se cítit svěže a připraveni pokračovat v dalším učení. Pokud se však bez ustání učíte šest hodin, tak akorát vás bude bolet hlava. Tady je několik věcí, co byste měli udělat:
  • Nezapomeňte se hýbat. Zkuste se proběhnout kolem knihovny, stoupnout si do řady na kávu nebo se projít po studovně pro vodu. Takto bude vaše tělo v pohybu, osvěží se a vaše tělo a oči lépe zvládnou čas strávený v knihovně sezením na jednom místě.
  • Běžte na čerstvý vzduch. Pokud jste zavření v knihovně, dejte si pauzu od studia a běžte na čerstvý vzduch. Nebo se běžte na deset minut projít. Obnovíte tak své síly a budete připraveni pokračovat v dalším učení.
  • Nezapomeňte se najíst. Svačinky vám sice pomohou dostat se přes těžké učení, nepřeskakujte však hlavní jídlo ve prospěch studia. Udělejte si pauzu na zdravý oběd nebo jídlo, které vás nasytí, např. ryba nebo sandwich z celozrného pečiva či dokonce i vajíčka. Vyhněte se mastným nebo tučným jídlům, zbytečně byste zatěžovali váš trávicí systém.
  • Čas od času si dejte malou odměnu. Řekněte si, že můžete jít na Facebook, jakmile dočtete první kapitolu nebo si můžete zapnout telefon, jakmile dokončíte hodinu studia. Najděte si cokoliv, co vás bude dostatečně motivovat ke studiu.
  • Rozpoznejte tu správnou chvíli, kdy si dát přestávku. Pokud všechna slova na stránce splývají nebo něco odvedlo vaši pozornost natolik, že nedokážete přečíst ani větu, je na čase dát si pauzu. Pokud se vaše oči zavírají pokaždé, co otevřete knihu a máte pocit, že máte pytle pod očima, tak je možná na čase jít spát. Nenuťte se do studia, když jste dávno za bodem vaší produktivity.
  Reklama

Tipy

 • Ujistěte se, že víte, co studujete. Pokud pouze čtete slova, ale nikdy nevěnujete pozornost jejich významu, tak budete pouze promarníte hodiny vašeho života “studováním”. Ve skutečnosti se však vůbec nic nenaučíte. Zkuste přeformulovat věty podle svých slov a ukažte sobě i ostatním, že víte, co se učíte.
 • Vyhněte se prokrastinaci. Nejenže učení se na poslední chvíli je neefektivní studijní metoda, ale také je mnohem více stresující a podstatně méně příjemná. Pamatujte si, že je mnohem efektivnější se učit každý den po trochách, než se učit všechno na poslední chvíli najednou.
 • Velmi užitečné může být používání zvýrazňovače během čtení poznámek. Budete si tak moci zvýraznit důležité body nebo body, které váš učitel zmínil s tím, že se mohou hodit na test!
 • Před tím, než začnete studovat, zeptejte se sami sebe, jak obtížný daný předmět pro vás je. Je to typ předmětu, v kterém budete šťastní za C nebo je to typ předmětu, v kterém všichni dostanou A? Když budete vědět, co očekávat, tak budete schopni lépe přizpůsobit vaše studijní zvyklosti na daný předmět.
 • Ne vždy víte, kdy se vám učitel rozhodne dát test. Pokud nevíte, kdy budete psát test, tak se snažte do daného předmětu učit každý den alespoň po dobu 20 minut. Jakmile vám učitel oznámí, kdy vám dá test, začněte studovat alespoň 45 minut denně. Když se budete denně připravovat, tak je jedno, kdy test dostanete, protože vždy budete schopni dostat dobrou známku.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 498 krát
Stránka byla zobrazena 6 498 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama