Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnozí již objevili, že epilace je skvělou alternativou holení nebo odstraňování chloupků na nohách voskem. Epilátor vytáhne chloupky i s jejich kořínky a nohy vám vydrží hladké šest až osm týdnů. Výsledek je stejný jako při odstranění chloupků voskem, je však méně pracný a levnější. Naučte se, jak správně používat epilátor a při minimální bolesti dosáhněte skvělých výsledků.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava nohou

 1. 1
  Vyberte si kvalitní epilátor. Na kvalitě vašeho epilátoru záleží. Zvolte známou a důvěryhodnou značku epilátoru. Levný přístroj nemusí správně fungovat a epilace s ním může být zbytečně bolestivá. Lze jen doporučit vynaložit úsilí a finance a najít ten pravý epilátor: ten správný budete používat dlouhou dobu. Dobrou volbou epilátoru ušetříte výdaje za kvalitní žiletky nebo vosk.
  • Kupte si epilátor v obchodě se zbožím péče o tělo. Nebo ještě lépe, kupte jej online podle množství pozitivních recenzí jiných uživatelů.
  • Nezapomeňte před použitím epilátor plně nabít, je-li bezdrátový. Nebylo by příjemné přestat v průběhu epilace jen kvůli vybitému přístroji.
 2. 2
  Jeden až tři dny před epilací si oholte nohy žiletkou. Epilátory fungují nejlépe, máte-li chloupky dlouhé jen pár milimetrů. Jsou-li příliš dlouhé, mohou se do epilátoru zamotat; jsou-li naopak příliš krátké, může mít váš epilátor potíže se zachycením chloupků k jejich vytrhnutí. Oholení nohou pár dní předem by mělo zajistit akorátní a rovnoměrnou délku chloupků k epilaci.[1]
 3. 3
  Na první epilaci si vymezte alespoň hodinu. Jakmile si zvyknete, půjde vám to rychleji, můžete to zvládnout i za půl hodiny. První epilace trvá nejdéle a průměrně trvá déle než holení žiletkou. Výsledky však budou ve srovnání s holením žiletkou výrazně trvalejší.
  • Řada lidí upřednostňuje epilaci v noci. Když skončíte s epilací, bude pokožka vašich nohou mírně zarudlá a nateklá. Epilujete-li v noci, do rána budou nohy opět v normálním stavu.
  • Nedoporučuje se epilovat chloupky v den významné události, které se účastníte, nebo schůzky, ledaže máte v plánu nosit dlouhé kalhoty nebo legíny. Ideálně epilujte chloupky na nohou den předtím, zabráníte tak oteklým a zarudlým nohám v den, kdy je potřebujete odhalit.
 4. 4
  Hodinu před první epilací užijte prášek proti bolesti. To je jen na vás. Někteří doporučují překonat možnou bolest z epilace práškem proti bolesti (doporučeným množstvím), který je k dostání v každé lékárně bez receptu. Epilace je podobná odstranění chloupků voskem; nejprve bolí, ale postupem času bolest z vytrhávání chloupků polevuje a může dokonce zmizet. Nakonec se může epilace stát příjemnou záležitostí.
 5. 5
  Ve sprše proveďte exfoliaci nohou. Odstraněním vrchní vrstvy odumřelých buněk z povrchu pokožky nohou předejdete zarůstáním chlupků po epilaci. Dejte si teplou sprchu a proveďte exfoliaci přírodní houbou z lufy nebo pomocí exfoliačního peelingu. Krouživými pohyby masírujte pokožku nohou a zbavte se tak jemně vrchní vrstvy odumřelých buněk.
 6. 6
  Rozhodněte se, zda budete provádět suchou nebo mokrou epilaci. Nekteří upřednostňují epilaci ve sprše s tím, že teplá voda pomáhá ulevit od bolesti související s vytrháváním chloupků. Jiní zase upřednostňují suchou epilaci s tím, že je efektivnější: suché chloupky přístroj lépe uchytí a vytrhne.
  • Epilujete-li chloupky na nohou porvé, můžete zkusit mokrou epilaci, s vlhkou a nahřátou pokožkou. Posaďte se ve vaně s malým množstvím teplé vody (neupusťte do vody váš epilátor!). Na nohy naneste sprchový gel a vytvořte tak kluzký povrch pro váš epilátor.
  • Chcete-li epilovat nohy suchou epilací, osušte řádně celý povrch nohou. Čím sušší, tím lépe epilátor zachytí jednotlivé chloupky; vlhké chloupky jsou kluzké a lepivé a nelze je snadno uchytit. Po exfoliaci osušte nohy a poprašte je dětským pudrem. Poté můžete jít na věc.[2]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Použití epilátoru

 1. 1
  Začněte na nejnižší rychlosti epilátoru. Epilátory mají často dvě rychlosti: První, nízkou a druhou, vysokou. Začínáte-li s epilací, začněte na nízké rychlosti a zvykněte si na pocity při epilaci. Jakmile si zvyknete, zvyšte rychlost a postupujte rychleji.
 2. 2
  Začněte na vnitřní straně lýtka. Tato část nohy je nejméně citlivá. Zvykněte si na pocity při vytrhávání chloupků. Nezačínejte v oblasti kotníků nebo na kosti. Tyto části nohou jsou nejcitlivější. Do těchto mít dojdete nakonec, poté, co si vaše tělo zvykne na epilaci na méně citlivých místech.
 3. 3
  Epilátor držte pevně na kůži, ale netiskněte. Jemně jím přejeďte ve směru kruhu danou oblast. Hlava epilátoru zachytí chloupky a vytáhne je ven. Každé jednotlivé místo bude hotové během přibližně třiceti vteřin.
  • Epilátorem jezděte proti směru růstu chloupků. Prohlédněte si pečlivě jednotlivé části vašich nohou a sledujte, kterým směrem na nich rostou chloupky.
  • Hlava epilátoru zachytí chloupky snadněji, přejedete-li těsně před epilací rukou po dané oblasti proti směru růstu chloupků a "postavíte je".
  • Určitě vás bude první epilace trochu bolet. Po vytržení některých chloupků můžete dokonce zaznamenat nepatrné krvácení. Potřebujete-li pauzu, klidně si ji dopřejte.
 4. 4
  Postupujte pomalu, abyste se ujistili, že jste v daném místě vytrhali všechny chloupky. Epilátory fungují nejlépe při pozvolném postupu. Buďte trpěliví a danou oblast přejeďte několikrát, abyste epilovali všechny chloupky. Rychlý postup nemá smysl: vaše práce bude zbytečná, protože se vám nepodaří zachytit všechny chloupky.
 5. 5
  Jakmile jste si zvykli, zvyšte rychlost epilátoru. Můžete postupovat rychleji a každou oblast přejet několikrát. Když úvodní bodavá bolest ustoupila, zvyšte bez starostí rychlost epilátoru.
 6. 6
  Po skončení epilace hydratujte pokožku nohou. Použijte aloe vera nebo hydratační tělové mléko a ulehčete tak pokožce svých nohou, která může být ještě několik hodin zarudlá a nateklá. Jakmile se pokožka vrátí do nomálního stavu, vaše nohy budou hladké a bez chloupků.
  • Jsou-li vaše nohy výrazně oteklé, můžete na ně po skončení epilace přiložit led a tím zmenšit otok.[3]
  • Při jakémkoli krvácení danou oblast dezinfikujte a přiložte náplast.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Rutinní postup

 1. 1
  Po každém použití očistěte epilátor. Při mokré epilaci operte epilátor pod tekoucí vodou. Při suché jej dezinfikujte nebo použijte postup doporučený výrobcem přístroje. Zabráníte tak rozbití epilátoru a zároveň jej vyčistíte a připravíte pro příští použití.
 2. 2
  Během následujícího týdne několikrát opět chloupky na nohou epilujte. Chloupky rostou ve fázích a proto můžete zaznamenat nové chloupky na nohou jen pár dní po první epilaci. Doporučujeme nohy epilovat dvakrát až třikrát během týdne následujícího po první epilaci. Poté si můžete užívat hladkých nohou po několik týdnů.[4]
 3. 3
  Zdokonalujte epilaci, chcete-li, kdykoli zjistíte, že jste na některý chloupek zapomněli. Postup epilace je stejný. Nezapomeňte opět vyčistit epilátor. Po několika měsících zjistíte, že růst vašich chloupků se zpomalil a zmíněná zdokonalení jsou potřeba méně často.[5]
 4. 4
  Epilátor použijte i na jiné části těla. Výborně slouží při epilaci chloupků na nohách, stejně tak se hodí na citlivější místa těla. Vyhovuje-li vám postup epilace a její výsledky, zkuste to i s chloupky na pažích a v podpaží.
  Reklama

Tipy

 • Je-li první epilace bolestivá, je to proto, že epilujete poprvé. Většina lidí si zvykne a později si dokonce epilaci užívá.
Reklama

Varování

 • Je-li pokožka vašich nohou podrážděná i druhý den, navštivte dermatologa.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Epilátor
 • Exfoliační peeling
 • Sprchový gel (pro mokrou epilaci)
 • Dětský pudr (pro suchou epilaci)
 • Aloe vera nebo hydratační tělové mléko
 • Led
 • Prášky proti bolesti dostupné v lékárně bez receptu

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 465 krát
Stránka byla zobrazena 9 465 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama