Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mátový olej je všestranný pomocník, který má nejrůznější využití. V kuchyni se hodí k ochucení nápojů či jídel jako jsou čokoláda a cukrové polevy. V domácnosti se také hodí k široké škále účelů, odpuzováním mravenců počínaje a léčením hrudníkové infekce konče. Výroba domácího oleje je levná a jednoduchá a trvá jen několik týdnů.

Část 1
Část 1 ze 2:

Jak získat výtažek mátového oleje

  1. 1
    Vyberte tekutinu, kterou použijete k získání výtažku. Vodka (nebo jiný vysoce odolný obilný líh) je perfektní na získávání mátového extraktu. Obsahuje totiž vodu a alkohol, v nichž se olej lehce rozpustí. Může být použit i jablečný ocet nebo glycerin. V tom případě však získaná tinktura bude slabší a vydrží kratší dobu.[1] Domácí tinktury, jako je vanilkový extrakt, který se dá i koupit v obchodě, se normálně používají jen ve velmi malém množství, takže alkohol v nich nemá žádný viditelný vliv.
    • Pokud používáte usušené mátové listy, použijte vodku s obsahem alkoholu 45-60%.
    • Pokud používáte čerstvé mátové listy, použijte vodku nebo jiný obilný líh s vyšším obsahem alkoholu (až 90-95% alkoholu). Čerstvé mátové listy totiž už obsahují vodu.
  2. 2
    Nadrobno nakrájejte nebo rozmačkejte mátové listy. Nakrájejte svazek čerstvých mátových listů na dva nebo tři kousky. Listy můžete také rozmačkat čistou spodní stranou hrníčku. Pokud se listy rozhodnete rozmačkat, získáte z nich více oleje.[2] Suché listy se dají rozmačkat pouze rukou nebo mohou být ponechány více méně vcelku.
    • Umyjte čerstvé mátové listy ještě před tím, než je začnete krájet.
    • Není potřeba odstraňovat stonky, ale vyhoďte všechny hladké nebo tmavé listy. Takové listy už mohou hnít.
  3. 3
    Dejte mátu a vybranou tekutinu do uzavíratelné nádoby (zavařovací sklenice). Nejprve naplňte sklenici s mátou a v případě, že chcete silnější tinkturu, ponechejte zhruba 1.25 centimetru volného místa. Můžeš použít menší množství listů, ale tím pouze získáte méně aromatický výsledek. Jakmile je máta uvnitř sklenice, nalijte dovnitř alkohol nebo jinou tekutinu. Listy by měly být kompletně ponořeny v tekutině. Následně sklenici pevně uzavřete víčkem.
    • Zpočátku listy mohou plout po hladině. Můžete je zkusit ponořit ke dnu za pomocí lžičky. Listy by se však měly ponořit za několik dnů samy.
  4. 4
    Po několik týdnů nechejte sklenici v klidu, pouze jí občas zatřepejte. Přesná délka luhování záleží na tom, jak silnou tinkturu chcete. Obvykle však proces luhování trvá mezi čtyřmi až osmi týdny.[3] Obvykle lidé uchovávají sklenici na tmavém místě. Slunce totiž může snížit dobu trvanlivosti tinktury. Jednou nebo dvakrát za týden, po dobu několika minut, třepejte sklenicí. Urychlíte tak proces rozpouštění olejů.
    • Můžete ochutnat několik kapek směsi. Takto zjistíte, jestli je tinktura dostatečně silná nebo ne.
  5. 5
    Sceďte tekutinu do hnědé sklenice. Sceďte tekutinu do sklenice přes kávový filtr. Takto od ní oddělíte mátové listy a jiné usazeniny. Tinkturu uchovávejte v tmavě hnědé sklenici, díky které ji ochráníte před sluncem a prodloužíte tak její dobu trvanlivosti. Tinktura může vydržet až po dobu šesti měsíců (ale i více). Postupně však její síla slábne.
    • Pokud je tinktura příliš cítit vodkou nebo není dostatečně silná, nechejte ji s čerstvým kávovým filtrem nebo látkou přes víčko luhovat po dobu dalšího týdne. Část alkoholu tak vyprchá.[4]
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Využití mátové tinktury

  1. 1
    K ochucení horkých nápojů. Zamíchejte jednu až tři kapky mátové tinktury do horké čokolády, horké vody nebo bylinkového čaje. Pokud je tinktura slabá, můžete přidat trošku více. Nemusíte se strachovat, že byste se z tinktury stali podnapilými, protože v několika kapkách je opravdu zanedbatelné množství alkoholu.
    • K zlepšení trávení. Pití mátového čaj může pomoci s trávením. Nepijte však mátový čaj pokud trpíte na pálení žáhy nebo máte kýlu.[5]
  2. 2
    K ochucení pečení. Zhruba půlka čajové lžičky (2,5 ml) mátové extraktu stačí k ochucení plechu brownies nebo dávky měkkého karamelu či sněhových pusinek. Samozřejmě můžete s daným množstvím experimentovat, jelikož se domácí tinktury často liší ve své síle. Do některých receptů, jako jsou recepty na cukrovou polevu, stačí však přimíchat jen trošku. Sílu tinktury můžete postupně testovat ochutnáváním.
  3. 3
    K odpuzování hmyzu. Mátový extrakt se dá také použít k odpuzování mravenců, much a můr. Má však minimální vliv na myši a krysy.[6] [7] Namočte do tinktury kus vaty a položte ji okolo oblasti, kde se daný hmyz vyskytuje. Vyměňte vatu jednou nebo dvakrát za týden.
    • Dejte pozor na to, aby vata byla mimo dosah domácích mazlíčků.
  4. 4
    K zlepšení paměti a koncentrace. Některé studie dokazují, že mátový olej může zlepšit koncentraci.[8] Kápněte trošku tinktury na látku a čichejte k ní před učením a pak opět před zkouškou nebo kteroukoli jinou událostí, kdy se cítíte vystresovaně a unaveně.
  5. 5
    K léčbě infekcí a bolestí. Nařeďte tinkturu s oleji, abyste ji mohli použít jako mast na svoji pleť. Pro výrobu masti smíchejte několik kapek tinktury s mandlovým olejem, olivovým olejem, bambuckým máslem anebo jiným bezpečným olejem. K pomoci od hrudníkové infekce si natřete mast na hrudník. K pomoci od bolesti si mast můžete natřít na bolavé svaly, klouby nebo také na vyrážku od jedovatého břečťanu. K pomoci od bolesti hlavy si mast natřete na čelo a spánky.[9]
    Reklama

Tipy

  • Pro co nejvyšší obsah olejů v rostlinách, sbírejte mátu okolo 10. hodiny ráno. V té době už je po rose, ale slunce ještě není příliš ostré.
  • Pokud se ve sklenici objeví usazenina, přeceďte ji přes kávový filtr.
  • Tento recept je na tinkturu, která není tak silná jako esenciální oleje. Esenciální oleje jsou většinou vyrobeny pomocí zdlouhavých procesů jako je destilace párou, které se nedají simulovat v domácích podmínkách.
Reklama

Varování

  • Tinktura může být použitelná až po dobu jednoho roku, ale je doporučováno ji vypotřebovat během šesti měsíců.
  • Používejte tinkturu jen v malých množstvích.
  • Nikdy nepoužívejte alkohol, který není bezpečný ke konzumaci. I v případě, že neplánujete tinkturu používat ke konzumaci. Isoprophylalkohol nebo dezinfekční roztok zanechává silný a nepříjemný zápach.[10]
  • Nikdy nenatírejte mátový olej malému dítěti na obličej. Může to postihnout jeho dýchání. [11]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • suché mátové listy a 45-60% obilný alkohol
  • nebo čerstvé listy máty & 90–95% obilný alkohol
  • uzavíratelná sklenice s víčkem
  • cedník
  • tmavě hnědá skleněná nádoba
  • kapátko (pro následné používání)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 061 krát
Stránka byla zobrazena 12 061 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama