Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se ocitnete v situaci, kdy bojujete o přežití a nemáte k dispozici čistou pitnou vodu, je důležité umět filtrovat vodu z přírody, abyste si nezpůsobili další problémy. Pokud se můžete připravit předem, můžete si zvolit pohodlnější metody filtrace vody.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Filtrování vody při stanování

 1. 1
  Kupte si fyzický filtr. Pumpové filtry jsou nejlevnější, ale jsou pomalé. Na delší výlety byste si měli pořídit gravitační filtr, což jsou většinou dva sáčky spojené hadicí. Sáček s filtrem se naplní vodou, pověsí se a voda z něho proteče filtrem do čistého sáčku. Tato metoda je nerychlejší a nejpohodlnější a kromě toho s sebou nemusíte nosit filtry. [1]
  • Tyto filtry vás neochrání před viry, ale jsou účinné proti bakteriím. Není nutné se všude chránit proti virům. Zjistěte si, zda se v oblasti, do které jedete kempovat, vyskytují nějaké viry.
 2. 2
  Zkuste chemickou desinfekci. Tablety fungují pomalu, ale jsou levné a účinné proti většině bakteriím a virům. Seženete dva základní typy tablet:
  • Jódové tablety musíte nechat ve vodě alespoň 30 minut. Někdy se prodávají společně s jinými tabletami, které mají za úkol skrýt příchuť jódu. [2] Těhotné ženy a lidé s nemocemi štítné žlázy by tyto tablety neměli používat. V žádném případě byste jimi neměli filtrovat vodu, kterou budete muset pít déle než několik týdnů. [3]
  • Chlorové tablety se musejí nechat ve vodě také 30 minut. Na rozdíl od jódu jsou účinné i proti bakteriím Cryptospiridium, ale pouze když je ve vodě necháte 4 hodiny. [4]
 3. 3
  Zkuste vodu filtrovat UV zářením. UV lampy dokážou zabít bakterie i viry, ale pouze v případě, že je voda čirá a že světlo necháte působit dostatečně dlouho. [5] Různé lampy a světelná pera mají různou intenzitu, takže se řiďte pokyny výrobce.
 4. 4
  Převařte vodu. Převaření vody je velmi účinná metoda filtrace patogenů, ale musíte nechat vodu vařit alespoň jednu minutu. Není sice pohodlné vodu převařovat několikrát denně, ale když si budete chtít dát šálek kávy nebo čaje, nebudete muset vodu již dále filtrovat.
  • Ve vysoko položených oblastech vodu nechejte vařit alespoň tři minuty, protože v řídkém vzduchu je bod varu nižší.[6] Bakterie zabíjí vysoké teploty, ne samotný fakt, že voda vaří.
 5. 5
  Používejte lahve z nereze. Plastové lahve jsou navrženy tak, abyste je použili pouze jednou, protože se mohou zničit a protože se z nich do vody mohou dostat škodlivé chemikálie a bakterie. I hliníkové lahve mají často plastovou vnitřní vrstvu a nelze je mýt v myčce, takže se špatně čistí. [7]
 6. 6
  Pijte přímo z přírodního pramene. Pokud máte štěstí a našli jste v horách přírodní pramen, většinou platí, že je bezpečné se napít přímo z jeho zdroje, ale již o několik desítek centimetrů dál to tak být nemusí. [8]
  • Toto pravidlo není ověřené a může být nebezpečné z pramenů pít (zejména v nižších oblastech a v oblastech, kde se dříve těžilo).
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak filtrovat vodu v divočině v případě nouze

 1. 1
  V případě nouze použijte rychlý filtr. Přeceďte si vodu přes šátek, tričko, nebo kávový filtr, abyste se zbavili alespoň viditelných nečistot. Potom ji nechejte několik minut ležet, aby se ostatní částice usadily na dně a opatrně ji přelejte do jiné nádoby. Pokud to bude možné, také ji převařte. Níže se naučíte vyrobit účinný filtr. Pokud ovšem nemáte vlastní uhlí, celý postup může trvat i několik hodin.
 2. 2
  Udělejte si uhlí. Uhlí je skvělým filtrem – používá se dokonce i v mnoha komerčně prodávaných filtrech. Vlastní uhlí si můžete v divočině udělat pouze v případě, že si budete moci rozdělat oheň a nechat ho vyhořet. Přikryjte kousky uhlíků popelem a několik hodin počkejte. Až bude uhlí úplně studené, rozbijte ho na malé kousky.[9] Nyní máte vlastní uhlíkový filtr.
  • Není to sice tak efektivní, jako komerční filtr, který v divočině nevytvoříte, ale pro běžné čištění vody by vám to mělo stačit. [10]
 3. 3
  Připravte si dvě nádoby. Budete potřebovat horní nádobu s malou dírou na dně a spodní nádobu, do které budete chytat přefiltrovanou vodu. Zde je několik možností:
  • Pokud máte přístup k plastovým lahvím, můžete jednu rozpůlit a použít obě poloviny. Do vršku udělejte dírku, kterou použijete jako filtrační otvor.
  • Můžete použít i dva kbelíky, z nichž do jednoho uděláte na dně díru.
  • V situaci, kdy budete bojovat o přežití, si najděte nějakou dutou rostlinu, například bambus.[11]
 4. 4
  Přikryjte filtrační díru horní nádoby látkou. Napněte látku tak, aby díru dobře překrývala, jinak se vám do ní dostane uhlí.
 5. 5
  Naskládejte uhlí na látku. Pokud chcete, aby byl filtr účinný, vody musí pomalu kapat skrz uhlí. Když bude voda protékat příliš rychle, filtr nebude fungovat. Musíte uhlíky naskládat těsně na sebe do poloviny hloubky nádoby.[12]
 6. 6
  Přikryjte uhlíky kamínky, pískem a další látkou. Pokud máte látku navíc, dejte ji přes uhlíky, aby se při filtrování vody nehýbaly. Pokud látku nemáte, dejte na uhlíky ještě malé kamínky a/nebo písek.
  • Můžete použít i trávu nebo listy, ale nesmí jít o jedovaté rostliny.
 7. 7
  Začněte filtrovat vodu. Postavte horní nádobu na spodní nádobu. Nalejte do horní nádoby vodu a nechejte ji pomalu překapávat do spodní nádoby přes uhlíky.
 8. 8
  Opakujte tak dlouho, dokud nebude voda čistá. Někdy budete muset vodu přefiltrovat několikrát, než se vám podaří zbavit se všech částic.
 9. 9
  Pokud to bude možné, převařte vodu. Filtrováním odstraníte mnoho toxinů a pachů, ale bakterií se často nezbavíte. Pokud máte tu možnost, měli byste vodu po přefiltrování ještě převařit. [13]
 10. 10
  Čas od času vyměňte písek a kamínky. Horní vrstva pásku bude obsahovat mikroby a další kontaminanty, které byste pít neměli. Po nějaké době tuto horní vrstvu vždy měňte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak si vybrat komerční filtr pro domácnost

 1. 1
  Zjistěte, jaké kontaminanty vaše voda obsahuje. Pokud žijete v nějakém větším městě, vyhledejte si na stránkách hygienické stanice informace o pitné vodě ve vaší oblasti.
 2. 2
  Vyberte si typ filtru. Až budete vědět, jaké chemikálie budete potřebovat filtrovat, můžete si podle toho vybrat typ filtru. Výběr můžete zúžit pomocí následujících tipů: [14]
  • Uhlíkové filtry jsou levné a snadno dostupné. Zbaví vás většiny organických kontaminantů, včetně olova, rtuti a azbestu.
  • Osmotické filtry odstraní neorganické kontaminanty, jako je arzen a nitráty. Tyto filtry ovšem plýtvají vodou, takže je používejte pouze v případě, že se potřebujete zbavit látek, které uhlíkový filtr neodstraní.
  • Deionizační filtry odstraňují minerály a změkčují vodu. Kontaminanty z vody ovšem neodstraní.
 3. 3
  Vyberte si instalační typ. Existuje spousta typů filtrů, ze kterých si jistě vyberete ten, který vám bude vyhovovat. Zde je několik běžných možností pro domácí použití: [15]
  • Filtr do džbánu. Tyto filtry se hodí do domácností s nízkou spotřebou vody, protože stačí džbán jednou nebo dvakrát denně naplnit a nechat ho v lednici.
  • Filtr na vodovodní kohoutek se hodí pro lidi, kteří potřebují filtrovat vodu z kohoutku. Tyto filtry ovšem zpomalují tok vody.
  • Větší filtry, které se montují pod dřez je nutné připojit k přívodu vody, ale většinou fungují dlouhodobě a není potřeba je nijak zvlášť udržovat.
  • Pokud máte silně kontaminovanou vodu, kupte si filtr pro celou domácnost.
 4. 4
  Nastavte filtr podle pokynů výrobce. Pročtěte si manuál výrobce k filtru a nastavte ho přesně tak, jak je v něm uvedeno. Většinou nejde o nic složitého, ale pokud s tím máte problémy, zavolejte na linku výrobce a nechejte si poradit.
 5. 5
  Propláchněte filtr vodou. Pusťte studenou vodu a nechejte ji protéct filtrem. Ve většině případů se voda napouští odshora a prochází filtrovacím mechanismem. Čistá voda potom protéká na dno lahve nebo džbánu, nebo vytéká z kohoutku (podle toho, jaký filtr máte).
  • Neponořujte filtr do vody celý. Voda, která by se v něm uchytila, by nebyla úplně čistá.
  • Některé filtry se mohou vlivem horké vody poškodit – vždy si pečlivě pročtěte manuál výrobce.
 6. 6
  Pravidelně měňte náplň filtru. Po několika měsících používání se uhlíkový filtr ucpe a přestane fungovat. Kupte si náplň od stejného výrobce a vyměňte ji.
  • Některé filtry vydrží déle, než jiné. Vždy postupujte v souladu s pokyny výrobce.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak si vyrobit keramický filtr

 1. 1
  Sežeňte si vše, co budete potřebovat. Domácí keramické filtry filtrují vodu přes vrstvu porézní keramiky. Dírky jsou tak malé, že zachytí všechny kontaminanty, ale zároveň dostatečně velké na to, aby jimi voda prošla. Budete potřebovat následující vybavení:
  • Keramický filtr. Můžete si koupit svíčkový filtr nebo hrncový filtr. Seženete je na internetu, nebo v obchodě s domácími potřebami. Vyberte si kvalitní certifikovaný filtr, u kterého je jasně uvedeno, které kontaminanty filtruje a zda vám poskytne pitnou vodu.[16]
  • Dva kbelíky. V jednom kbelíku budete mít špinavou vodu a v druhém kbelíku budete mít čistou vodu. Kbelíky koupíte v obchodě s domácími potřebami, nebo v obchodě s vybavením pro restaurace.
  • Čep, který se připojí ke spodnímu kbelíku.
 2. 2
  Vyvrtejte do kbelíků díry. Budete potřebovat tři díry: jednu na dně horního kbelíku, jednu ve víku spodního kbelíku a jednu na boku spodního kbelíku (na čep).
  • Začněte tím, že vyvrtáte cca 1 cm díru na dně horního kbelíku.
  • Vyvrtejte druhou díru uprostřed víka spodního kbelíku. Tyto dvě díry by k sobě měly přiléhat. Voda proteče z prvního kbelíku skrz filtr do druhého kbelíku právě touto dírou.
  • Vyvrtejte o něco větší díru po straně spodního kbelíku. K této díře připojíte čep, takže byste ji měli vyvrtat asi 5 cm od dna kbelíku.
 3. 3
  Nainstalujte čep. Řiďte se pokyny výrobce a vložte zadní stranu čepu do díry, kterou jste vyvrtali do spodního kbelíku. Utáhněte čep zevnitř a ujistěte se, že pevně drží na místě.
 4. 4
  Nastavte filtr. Nainstalujte filtr do díry v horním kbelíku, postavte horní kbelík na spodní kbelík a ujistěte se, že filtr prochází oběma dírami. [17]
 5. 5
  Nyní můžete začít filtrovat vodu. Nalejte nevyčištěnou vodu do horního kbelíku. Měla by začít kapat skrz filtr a vytékat do spodního kbelíku. Filtrace může trvat několik hodin, podle toho, kolik vody potřebujete přefiltrovat. Když se ve spodním kbelíku nahromadí dost vody, použijte čep a napusťte si ji do sklenice. Tato voda je již připravena k pití.
 6. 6
  Jak čistit filtry. Nečistoty z vody se nahromadí na dně horního kbelíku, takže byste ho měli pravidelně čistit. Použijte ocet nebo bělidlo a každých několik měsíců kbelík důkladně vyčistěte.
  Reklama

Tipy

 • Pokud jste si koupili uhlíkový filtr, pravděpodobně budete mít po nějaké době ve vodě nějakou dobu černé tečky. Nejde o nic škodlivého, ale znamená to, že byste měli filtr vyměnit.
Reklama

Varování

 • Voda filtrovaná skrz domácí filtr nemusí být bezpečná. Pokud se vám po napití udělá zle, okamžitě jeďte k lékaři.
 • Aktuálně není možné filtrovat mořskou vodu na pitnou vodu, ale vědci stále pracují na systému, který by to dokázal.

[18]

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 388 krát
Stránka byla zobrazena 6 388 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama