Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Focení selfíček je zábavný způsob, jak světu ukázat své sebevědomí, osobnost a smysl pro módu. Selfíčka fotí téměř každý, prezident či vítězové Oskarů. Nefoťte však bez rozmyslu pouhým zacílením fotoaparátu na svůj obličej a zmáčknutím tlačítka – focení selfíček je věda a pokud budete znát ty správné triky, vaši přátelé se na vaše selfies rádi podívají na profilech sociálních sítí.

Část 1
Část 1 ze 3:
Zaujměte pózu

 1. 1
  Vyberte si správný úhel. Místo toho, abyste fotili přímo svůj obličej, zaexperimentujte a natočte se do nějakého lichotivého úhlu tak, abyste vyzdvihli své rysy. Pokud natočíte hlavu mírně doleva či doprava, nebudete působit tak ploše. Pokud fotoaparát zvednete mírně nad hlavu a vyfotíte se z vrchu, budete mít větší oči a vyhnete se „prasečímu nosíku“. Zde je pár dalších nápadů, jak najít dobrý úhel:
  • Poznejte svou „dobrou stranu“ a foťte se právě z té strany svého obličeje. Bude to ta strana obličeje, která je souměrnější a vyváženější.
  • Pokud namíříte foťák mírně nad sebe a vyfotíte v této pozici svůj obličej a hrudník, zdůrazníte tak svůj dekolt. Tato pozice je poměrně nepřirozená a můžete si domyslet, kam váš fotoaparát zacílí, pokud se rozhodnete udělat si takovéto selfíčko.
  • Držením fotoaparátu mírně nad úrovní očí bude vaše brada vypadat užší a výraznější.
 2. 2
  Pochlubte se něčím novým. Pokud si děláte selfíčko a chcete ukázat svůj nový účes či náušnice, vyfoťte se tak, abyste zdůraznili to, čím se chcete pochlubit a na fotce to hezky vyniklo.
 3. 3
  Smějte se nebo se alespoň tvařte vesele. Pokud se budete tvářit smutně nebo se mračit, určitě na fotce nebudete vypadat dobře.
  • Selfíčko, na kterém se chcete pochlubit například novým účesem, by mělo být foceno z toho nejlichotivějšího úhlu. To stejné platí i pro selfíčko, na kterém chcete ukázat svůj nový knír, či nové brýle. Foťte se proto tak, abyste vždy zdůraznili to, co chcete na fotce podtrhnout.
  • Můžete si také udělat selfíčko s nějakou novou věcí, kterou jste si právě koupili nebo i s pokrmem, který se chystáte sníst.
 4. 4
  Zaměřte se na jednu věc. Pokud se chystáte vyfotit svůj obličej zblízka, zkuste zvýraznit jeden z rysů svého obličeje, zatímco ty ostatní potlačíte. Funguje to obzvláště v případech, že se vám na sobě líbí jeden rys, zdůrazněte jej tak, aby na fotce hezky vynikl.
  • Pokud například milujete své oči, zdůrazněte je řasenkou a očními stíny, které se hodí k jejich barvě a pleť a rty nechte v přirozených tónech.
  • Pokud jsou rty vaším nejzajímavějším rysem, ponechte oči a tvář v přirozeném odstínu a zvýrazněte své rty krásnou rtěnkou či leskem.
 5. 5
  Tvařte se zajímavě. Úsměvem nic nezkazíte! Pokud se usmíváte do fotoaparátu či telefonu - jako v tomto případě - můžete u toho vypadat trochu hloupě, ale pokud jen sáhnete po telefonu bez rozmyslu a vyfotíte se, může to vypadat ještě hloupěji. Pokud jste obecně vážní, cool, pohodářský výraz vám může prospět.
  • Můžete si také pohrát s různými druhy úsměvů. Vychytralý úsměv se zavřenými rty může být stejně lichotivý, jako rozzářený úsměv ve stylu od ucha k uchu. Na úsměvu nezáleží, je to jeden z výrazů, který každý ocení a také jeden z nejvíce okouzlujících výrazů, který můžete mít.
  • Může být náročné mít věrohodný výraz. Jedním ze způsobů, jak snadno dosáhnout realistického výrazu je, pokud v danou chvíli pociťujete nějakou emoci. Zkuste si udělat selfíčko během sledování filmu, který vás srdečně rozesmál nebo ihned poté, co jste se dozvěděli nějaké šokující zprávy.
 6. 6
  Vyfoťte celou svou postavu. Pokud se chcete pochlubit novým, skvělým outfitem, krásnou postavou poté, co jste zhubli, budete se muset postavit před zrcadlo, ve kterém bude vidět celá vaše postava. V tomto případě váš obličej není středem zájmu.
  • Vyfoťte celou postavu ve volném prostoru. Fotka by se měla soustředit na vaše tělo, ne na rušivé, náhodné předměty na pozadí.
  • Můžete vypadat štíhleji, pokud se mírně prohnete v bocích na té straně, ve které držíte fotoaparát. Vaše protilehlé rameno by mělo mírně vystoupit do popředí a vaše volná ruka by měla volně splývat podél vašeho těla, či si ji můžete založit v bok. Trup by se měl mírně naklánět dopředu a nohy by se měly křížit v kotnících.[1]
 7. 7
  Zkuste přirozený výraz. Nepřidávejte mnoho různých filtrů najednou. Můžete se vyfotit tak, jak vás vnímá okolní svět, ale pokud se vyfotíte s neučesaní, ještě s ranním hnízdem na hlavě, či tváří bez make upu, dáte svým followerům na sociálních sítích dojem, že vidí vaše „pravé já“. Může to být sexy a zajímavé.
  • Pokud poté, co ráno vstanete z postele vypadáte spíše jako zombie než roztomile, můžete se trochu vylepšit. I s minimálním množstvím make upu může vaše tvář budit dojem „přirozeného“ vzhledu a budete jistě vypadat lépe, než kdybyste se kvůli selfíčku nalíčili jako na módní přehlídku.
 8. 8
  Vyfoťte své nohy. Pokud se rozhodnete udělat selfie v úžasných, nových botách, namiřte na ně fotoaparát ze strany tak, aby vypadaly štíhlejší a delší.
  • Zamiřte fotoaparát přímo dolů. Okraj rámečku by měl být na vašich stehnech, spíše blíže k vašim bokům. Takto budou vaše nohy vypadat nekonečně dlouhé.
 9. 9
  Zjistěte si, které pózy jsou již pasé. Existuje řada poloh, které se díky focení selfies proslavily, ale v jejich dnům již odzvonilo. Můžete zapojit fantazii a vymyslet nějakou zajímavou pozici, ale udělejte to tak, aby lidé poznali, že jde o vtip. Za zmínku stojí nechvalně známá „duck face“ neboli rty našpulené do tvaru kachního zobáku, různé cviky mimických svalů obličeje nebo momenty předstírání spánku či moment, kdy vás někdo nečekaně překvapil.
  • Kachní zobák je kombinace našpulených rtů a doširoka rozevřených očí, které proslavila Snooki a její kamarádi. Focení na vlastní riziko!
  • Udělat takovou selfie, která vypadá, že ji fotil někdo jiný, je velmi těžká. Vaše póza leccos napoví, odhalí určité rysy a vystaví vás tak možné kritice. Pokud fotku uděláte s úsměvem či mírným mrknutím, lidé si uvědomí, že fotka takto vyfocená je vlastně váš záměr.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Příprava prostředí pro ještě lepší selfíčka

 1. 1
  Zaměřte se na dobré světlo. Pokud si zajistíte dobrý zdroj světla, jež je nedílnou součástí každé dobré fotky, budete mít i kvalitní selfíčko. Pokud se budete fotit v temné místnosti s jedním nevýrazným zdrojem světla, fotka se jistě nepovede tak, jak jste doufali. Přirozené světlo je nejlichotivější, zkuste se proto vyfotit blízko okna, či otevřených dveří. Při focení nezapomínejte na následující faktory:
  • Pro nejlichotivější fotku se snažte mít slunce, či zdroj světla vždy před sebou, trochu výše než je úroveň očí. Světlo projasní a zjemní vaše rysy, spíše než aby na váš obličej vrhalo stín. Pokud bude zdroj světla na straně nebo za vámi, vaše rysy budou zastíněné či nejasné.
  • K rozptýlení slunečního svitu či zdroje světla zkuste použít tenkou záclonu. Ta světlo zjemní a budete vypadat lépe. Rysy vaší tváře budou působit měkce, a pokud se usmějete, budete vypadat ještě přitažlivěji.
  • Díky přirozenému světlu vypadají barvy přirozeněji než při umělém světle, ale umělé světlo můžete použít k vyplnění stínů. Pokud nemáte nejlepší osvětlení, většina digitálních fotoaparátů má v dnešní době různé filtry vyrovnávající barvy, které vám tuto snahu vynahradí.
  • Pokud je to možné, nepoužívejte blesk. Blesk vám na výsledném selfíčku vytvoří lesklé čelo a efekt červených očí.
 2. 2
  Použijte zadní fotoaparát na svém telefonu. Mnoho mobilních telefonů má dva fotoaparáty: jeden vzadu a jeden vepředu. Pro focení selfíček nepoužívejte přední fotoaparát ale spíše ten zadní. Zadní fotoaparát má totiž lepší rozlišení fotografií než ten přední, který má tendenci fotit rozmazanější fotky. Při focení budete muset telefon obrátit a neuvidíte tak svůj obličej, ale vězte, že za tu námahu použití zadního fotoaparátu stojí.
 3. 3
  Pokud není jiná možnost, jak dosáhnout fotky, kterou chcete, nepoužívejte zrcadlo. Fotka bude vlastně otočená a bude na ní vidět fotoaparát a je velmi pravděpodobné, že se na fotce budete lesknout. Fotka také může vypadat i jinak, než očekáváte, protože zrcadlo nikdy nevrací zcela věrný odraz. Natáhněte paži a použijte své zápěstí k natočení fotoaparátu proti svému obličeji a stiskněte tlačítko pro snímek. Může chvíli trvat, než získáte cvik, ale časem se naučíte, kam fotoaparát umístit, abyste vyfotili celý obličej (bez toho, aby vám chyběl kus tváře či hlavy).
  • Výjimkou je focení celé postavy, kdy může být velmi těžké zachytit celou postavu bez použití zrcadla. Většinou se vám povede vyfotit pouze hlavu, ramena a dekolt.
  • Při focení selfíček se naučte fotit jak levou, tak pravou rukou. Uvidíte tak, z jakého úhlu fotíte lepší fotky.
 4. 4
  Zkontrolujte pozadí svého selfíčka. Ta nejlepší toho na fotce mají více, než jen obličej. V pozadí by také mělo být něco zajímavého, co upoutá. Ať už se fotíte uvnitř, či venku, vždy se podívejte, na jakém pozadí se budete fotit. Postavte se tak, aby za vámi bylo kus zajímavého pozadí, které na fotce chcete také ukázat.
  • Nejlepší pozadí vždy najdete v přírodě. Na jaře a v létě si můžete vyhlédnout nějakou lesnatou plochu či rozkvetlý keř, pokud potřebujete rychlou inspiraci. Na podzim můžete zachytit proměnlivé barvy listí v pozadí a v zimě zase majestátnost sněhu a ledu.
  • Pokud pro vás příroda není to pravé, můžete zůstat uvnitř a vyfotit se ve svém pokoji. Nejprve si však ukliďte. Na pozadí fotky můžete také vystavit něco zajímavého, dejte však pozor, aby to nebyl spíše rušivý element. Pokud například rádi čtete, můžete si za sebe postavit kopici knížek či se postavit před knihovnu. Získáte tak zajímavou scénu. Naopak plakát zobrazující mnoho filmovách postav by mohl být rušivým elementem.
 5. 5
  Dejte pozor na fotokazy. Mezi ty nejčastější patří mladší sourozenci, plačící děti a psi vykonávající svou potřebu na trávníku za vámi. Předtím, než vyfotíte selfíčko, se rychle rozhlédněte kolem sebe a ujistěte se, že vás nečeká někdo či něco, co by vám mohlo zkazit fotku.
  • Pokud se vám i přes veškerou snahu na fotce fotokaz objeví, můžete si vždy udělat jinou poté, co nechtěná osoba odejde. Zkontrolujte pečlivě pozadí, předtím než fotku někam nahrajete.
  • V některých případech však fotokaz fotku naopak oživí! Nevyhazujte fotku, na které je vaše mladší sestra. Kontrasty rozdílných výrazů vašich tváří mohou pobavit a z fotky se tak může stát zajímavý kousek ve vaší sbírce.
  • Pokud nechcete fotit nové selfíčko, můžete fotku upravit tak, že v editoru naklonujete kus pozadí, kde se nenachází rušivý element nebo fotku jednoduše oříznete tak, abyste se nechtěné osoby zbavili. Můžete použít funkce úprav svého chytrého telefonu.
 6. 6
  Sežeňte si na focení více lidí. Základním požadavkem selfíčka je fakt, že na fotce budete vy, ale nikde není psáno, že tam musíte být sami! Sežeňte si pár kamarádů, sourozence či svého psa nebo kohokoliv jiného a vyfoťte se s nimi. Nad fotkou sice nebudete mít takovou kontrolu, ale bude vizuálně daleko zajímavější a zábavnější a ostatní si ji tak více užijí a možná ji i budou sdílet.[2]
  • To je dobrý způsob, jak se fotit na veřejnosti, pokud máte dostatek sebevědomí na to, abyste se fotili ve skupince.
  • Čím více lidí na fotce bude, tím snáze se vám bude fotka sdílet. Pokud s vámi na selfíčku bude skupinka kamarádů místo jednoho či dvou, je vyšší pravděpodobnost, že fotka se snáze a rychleji rozšíří a nasdílí mezi více lidí.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Nahrávání a správa vašich selfíček

 1. 1
  Experimentujte s filtry. Většina lidí, kteří fotí selfíčka mají na svých chytrých telefonech také aplikace, díky kterým fotkám mohou přidat zajímavý rozměr díky použití barevných efektů a filtrů. Ne každý filtr se hodí pro každé selfíčko, pohrajte si tedy s možnostmi, než si nastavíte ten nejlepší.
  • Nejjednodušší filtry jsou „černobílý“ a „sépie“. I když na telefonu nemáte nainstalovanou žádnou aplikaci pro úpravu fotek, je pravděpodobné, že tyto základní filtry máte.
  • Mezi další oblíbené filtry patří ty, díky kterým uděláte fotku starší, strašidelnou, romantickou či tmavší. Vyzkoušejte je všechny, ať poznáte, jaké jsou možnosti a který vaší fotce sluší nejvíce.
 2. 2
  Upravte fotku. Pokud máte software k úpravě fotek, můžete si například ostranit pupínky či jiné nedostatky své pleti předtím, než fotku nahrajete na sociální sítě. Můžete také fotku oříznout či změnit poměr rámečku tak, aby více vynikl váš obličej, změnit dopad světla atd. Mnoho z těchto změn můžete na fotce provést bez použití aplikací, ale můžete se na některou z mnoha dostupných aplikací podívat a rozšířit si tak obzory.
  • Říká se, že s úpravou fotek byste to neměli přehánět. Pokud neumíte fotku upravit tak, abyste na ní vypadali přirozeně, raději změny, které jste provedli vymažte. Vyhnete se tak posměchu nad svou umělou a falešnou fotkou.
 3. 3
  Nahrajte fotku kamkoliv je libo. Můžete ji sdílet na Facebooku, Twitteru, Snapchatu a Instagramu, aby ji viděli všichni vaši kamarádi. Ve většině případů k fotce můžete přidat popisek a okomentovat tak situaci, ve které byla fotka pořízena. Pokud je fotka výstižná, můžete ji nechat i bez komentáře.
  • Pokud selfie sdílíte, hlaste se k ní. Předstíráním toho, že jste fotili něco zajímavého a náhodou se na fotce vyskytli sami, nikoho neoblafnete. Buďte na svůj roztomilý obličej pyšní.
  • Mějte na paměti, že některým lidem selfíčka připadají otravná a mohou tak přitáhnout negativní komentáře. Pokud máte ve svých albech výhradně selfíčka, možná by stálo za to zvážit, zda byste neměli začít fotit něco jiného.
  • Pokud chcete u svých selfíček vidět pozitivní hodnocení, komentujte také selfíčka svým kamarádů. Čím více lajků a komentářů někde zanecháte, tím více se vám jich vrátí.
 4. 4
  Buďte trendy. Selfíčka začala být populární již před několika lety, buďte proto trendy a držte se toho stylu. Jaký druh selfíček plní váš profil? Nestyďte se nahrát i originální snímky, na kterých vás lidé uvidí. Zde je několik oblíbených trendů::
  • Čtvrtky z minulosti: Každý čtvrtek lidé nahrávají fotky, které pořídili již dříve. Podívejte se, zda ve svém archivu máte nějakou fotku z dětství, či z minulého týdne!
  • Kde zrovna stojím: Tento hashtag byl vytvořen lidmi, kteří chtěli sdílet, kde se zrovna nachází při svých cestách. Vyfoťte svou nohu, poté, co vkročíte na půdu země, kterou jste chtěli navštívit, na pláž, na popraskaný asfalt chodníku nějakého zajímavého místa, či odkud je libo.[3]
  • Feministické selfie: Tento hashtag začal být populární díky Twitteru a opravdu se ujal. Jeho smysl je v tom, že hrdě sdílíte fotky, i když nutně nejste obzvláště krásní. Krása má přece různé podoby.
  • Úsměv vlasů: Tento hashtag se týká vlasů, kterými se chcete pochlubit. Pokud si myslíte, že vaše vlasy jsou váš nejkrásnější rys, vyfoťte je namísto své usměvavé tváře.
 5. 5
  Ujistěte se, že se fotíte ve vhodné situaci. Existují místa a situace, kdy je focení selfíček krajně nevhodné, jako například při pohřbech nebo pokud jste účastníky nějaké nehody. Měli byste se řídit zdravým rozumem a zeptat se sami sebe, zda je focení v dané situaci vhodné, či byste mohli urazit nebo rozčílit lidi, kteří se ocitli ve stejné situaci. Pokud cítíte, že se to nehodí, nechte si focení raději na jindy.[4]
  • Mezi zcela nevhodné situace patří pohřby, svatby a další důležité události. Pokud se účastníte obřadu, který jakýmkoliv způsobem oslavuje někoho jiného, odložte svůj chytrý telefon a vystupte ze záře světel. Mějte trochu úcty.
  • Totéž platí i pro významná místa. Pokud navštěvujete například památník či sochu připomínající tragickou událost, telefon také odložte.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se být přirození, abyste nevypadali jako snažílci. Přirozená selfíčka jsou nejlepší.
 • Vaše tělo bude působit štíhlejším dojmem, pokud jeden bok vytočíte ven. Ačkoliv opět platí pravidlo, že se svým tělem byste měli být spokojení. Vzhled přece neovlivňuje vaše dovednosti.
 • Vyrýsované břišní svaly vypadají nejlépe, pokud jsou foceny ze strany. Pokud jste muž a chcete vyfotit své břišáky, odložte tričko rovnou. Jeho povytahování vypadá lacině.
 • Dekolt vynikne nejlépe, pokud si jej mírně podepřete loktem, či se vyfotíte vleže nebo na zemi.
 • Pokud máte svalnaté paže, při focení natáhněte ruku, kterou se chcete pochlubit, vaše svaly krásně vyniknou.
 • Pokud chcete fotit dokonalá selfíčka z vrchu, pořiďte si selfie tyč. Tyč vaši ruku protáhne a budete moci fotit z lepších úhlů, kam byste pomocí ruky jinak nedosáhli.
 • Až se budete fotit, dejte pozor, abyste telefonem nepohnuli. Vaše fotky nebudou rozmazané.
 • Pokud se fotíte venku, využijte vítr, a nechte jej, ať si pohraje s vašimi vlasy.
 • Na iPhonu můžete použít tlačítko k ovládání zvuku a samospoušť, na které můžete nastavit interval v rozmezí 3 – 10 vteřin předtím, než se spoušť zmáčkne.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Chytrý telefon nebo jiný telefon s fotoaparátem

O tomto wikiHow

Crystal Bear
Spoluautorem článku je :
Profesionální fotografka
Spoluautorem tohoto článku je Crystal Bear, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 17 417 krát
Kategorie: Fotografie
Stránka byla zobrazena 17 417 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama