X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 97 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 11 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 5 753 krát
Mnoho lidí si myslí, že budou dělat lepší fotky, když si koupí nějaký drahý fotoaparát. Ve fotografii je ale technika důležitější, než vybavení. Navíc naprosto každý může dělat hezké fotky s jakýmkoli fotoaparátem, stačí hodně trénovat a vyhýbat se nejčastějším chybám.
Postup
Metoda 2
Metoda 2 ze 8:
Začínáme
-
1Nastavte si rozlišení fotoaparátu tak, aby fotil na nejvyšší možné rozlišení. Obrázky s nízkým rozlišením později půjdou hůře upravovat, takže nebudete moci ořezávat a vyřezávat tak dobře, jako s fotkami ve vysokém rozlišení (a také je vyšší rozlišení potřebné pro tisk). Upgradujte na lepší paměťovou kartu. Pokud si nemůžete kartu dovolit, použijte nastavení „fine“ a foťte v nižším rozlišení.
-
2Začněte s nastavením fotoaparátu na jeden ze základních módů. Nejlepší je nastavit „P“ nebo „Program“, pokud máte digitální zrcadlovku. Ignorujte doporučení, která tvrdí, že byste měli ovládat svůj fotoaparát pouze manuálně – v poslední době fotoaparáty tak pokročily, že je automatické zaostřování a nastavení opravdu funkční. Pokud budou vaše fotky špatně zaostřené nebo špatně exponované, pusťte se do manuálního nastavení funkcí.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 8:
Hledejte příležitosti k focení
-
1Noste si svůj fotoaparát všude s sebou. Když si koupíte foťák, začnete vnímat svět jinak – budete hledat příležitosti k focení a budete fotit mnohem více. Čím více budete fotit, tím rychleji se budete zlepšovat. [1] Navíc, když budete fotit své přátele a rodinu, zvyknou si na to, že u sebe pořád nosíte fotoaparát. Nebudou se tedy cítit nepříjemně, když je budete chtít vyfotit a vy tak získáte přirozenější fotky.
- Pokud používáte digitální fotoaparát, vždy si s sebou noste náhradní baterie a nabíječku.
-
2Jděte ven. Motivujte se a snažte se hodně fotit na denním světle. Vyfoťte si několik věcí jen tak, abyste zjistili, jaké světlo máte používat a jak funguje světlo ve dne a v noci. Choďte ven, hlavně když ostatní lidé jedí, koukají na televizi nebo spí. Světlo může být pro lidi opravdu zajímavé, protože se na něj většinou nesoustředí.Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 8:
Jak používat svůj fotoaparát
-
1Vždy čistěte čočky a nenechávejte na nich otisky prstu ani prach. Je to sice základní věc, ale pokud na takové věci budete zapomínat, zkazíte si fotografie. S moderními fotoaparáty je to dnes už menší problém a se zrcadlovkami to problém téměř není. Stál ale lidé dělají tyto základní chyby, hlavně když s focením spěchají.
-
2Nastavte si vyvážení bílé. Lidské oko si automaticky kompenzuje světlo při různém osvětlení – bílá se nám zdá bílá téměř za každého osvětlení. Digitální fotoaparáty to kompenzují tím, že určitým způsobem mění ostatní barvy.
Například pod wolframovou zářivkou budou barvy vypadat modře, aby se vykompenzovalo červené světlo této zářivky. Vyvážení bílé je jedno z nejdůležitějších nastavení moderních fotoaparátů. Naučte se ho ovládat a zjistěte si, co které nastavení znamená. Pokud nefotíte pod umělým osvětlením, nejlépe funguje nastavení „Shade“ nebo „Cloudy“, protože barvy potom budou teplé. Pokud je fotka příliš červená, není problém ji později upravit softwarově. Výchozí nastavení pro většinu fotoaparátů „Auto“ někdy funguje dobře, ale někdy způsobuje příliš studené zabarvení na fotografiích. [2] -
3Nastavte si nižší rychlost ISO, pokud vám to fotoaparát dovolí. S digitálními zrcadlovkami to není takový problém, ale u kompaktních fotoaparátů je to důležité (mají totiž menší senzory, které jsou náchylné na rušení). Pomalejší ISO (nižší číslo) vám zajistí fotografie bez šumu, ale budete také muset používat nižší rychlost uzávěrky, takže nebudete moci dobře fotit pohybující se objekty. Pro nehybné objekty je dobré za dobrého světla (i za temnějšího světla, pokud používáte stativ a dálkovou spoušť) používat to nejnižší ISO nastavení, které máte.Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 8:
Jak fotit dobré fotky
-
1Dobře si promyslete kompozici vaší fotky. Představte si nejprve fotku v hlavě a potom se snažte ji najít v hledáčku. Zamyslete se nad těmito tipy, hlavně ovšem nad tím posledním:
- Používejte pravidlo třetin, kdy by hlavní body zájmu měly na fotografii ležet okolo třetinových linií. Snažte se „nerozpůlit“ fotografii žádnými horizonty ani liniemi v polovině. [3]
- Zbavte se rušivého pozadí a nepořádku. Postavte si lidi tak, aby jim z hlavy nevyrůstaly stromy, pokud fotíte někde venku. Vyberte si dobrý úhel, abyste neměli na fotkách odlesky z oken. Pokud fotíte rodinu na dovolené, požádejte je, aby položili všechno, co mají u sebe a také batohy někam vedle. Nemějte na fotkách tyto věci a jistě budou vypadat lépe a upraveněji. Pokud chcete, můžete také rozmazat pozadí takové fotografie.
-
2Ignorujte naše rady. Berte rady popsané výše jako jakási doporučení, která sice většinou fungují, ale jsou otevřená diskusi a vlastním přístupům. Když se budete příliš řídit těmito pravidly, budete mít nudné a nezajímavé fotky. Pokud si například vyhrajete s kontrastem a pozadím a například symetrií, můžete vytvořit opravdu dramatické fotky. Každé pravidlo by se mělo někdy z uměleckých důvodů porušit. Mnoho slavných fotografů svoji kariéru postavilo právě na tomto.
-
3Vyplňte fotku svým objektem. Nebojte se jít blíž k tomu, co fotíte. Na druhou stranu je pravda, že pokud používáte digitální fotoaparát s mnoha pixely navíc, můžete fotku později ořezat.
-
4Zkuste najít nějaký zajímavý úhel. Zkuste nefotit své objekty přímo rovně, ale snažte se například dívat na objekt shora, nebo se skrčit a fotit zdola. Vyberte si takový úhel, který umožňuje zobrazit nejvíce barev a nejméně stínů. Nízký úhel může pomoci lidem působit vyšší. Když budete chtít, aby objekt vypadal malý, měli byste fotoaparát umístit na něho. Neobyčejný úhel vám zajistí zajímavou fotografii.
-
5Zaostřete. Špatné ostření je jedním z nejčastějších důvodů zničených fotografií. [4] Používejte automatické zaostření, pokud ho na fotoaparátu máte. Většinou se zaostřuje pomocí namáčknutí spouště. Když fotíte něco malého zblízka, používejte nastavení macro. Nezaostřujte manuálně, pokud tedy nemáte problémy s automatickým ostřením. Většinou automatické nastavení dokáže zaostřit lépe, než vy sami.Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 8:
Vyhněte se rozmazaným fotkám
-
1Nehýbejte se. Mnoho lidí se diví tomu, jak rozmazané jejich fotky jsou, když fotí příliš zblízka, nebo zdálky. Rozmazání se můžete zbavit. Pokud používáte velký fotoaparát se zoom čočkou, jednou rukou si chytněte fotoaparát a druhou rukou nastavte ostrost na objektivu. Mějte lokty u těla a snažte se stát nehnutě. Pokud má váš fotoaparát funkci stabilizace, použijte ji (většinou se jmenuje IS u Canonu a VR u Nikonu).
-
2Zkuste používat stativ. Pokud se vám přirozeně třesou ruce, nebo používáte velké a těžké objektivy, nebo se snažíte fotit například ve špatném světle, nebo potřebujete vyfotit několik identických fotek za sebou (například při HDR focení), ale také na panoramatické focení je stativ velmi vhodný. Pro fotky s dlouhou expozicí (více než vteřinu) je také dobré použít kabelový spínač nebo dálkový ovladač. Můžete si nastavit také časovou spoušť.
-
3Pokud ještě nemáte stativ, můžete fotit i bez něj. Stativ sníží vaši pohyblivost s fotoaparátem a nebudete moci rychle změnit záběr. Také budete muset nosit těžší váhu a budete si muset stativ vždy vytáhnout a postavit, takže můžete přijít o některé dobré fotky.
- Pro rychlost závěrky a rozdíly mezi rychlým a pomalým nastavením potřebujete stativ pouze pokud se rychlost závěrky rovná nebo je pomalejší než vaše ohnisková vzdálenost. [5] . Pokud například máte 300mm objektiv, potřebujete rychlost závěrky vyšší, než 1/300tinu vteřiny. Pokud se můžete vyhnout stativu pomocí vyššího nastavení ISO (a také rychlejšího nastavení závěrky), nebo pomocí funkce stabilizace, nebo pomoci lepšího osvětlení, udělejte to.
-
4Pokud jste v situaci, kdy by bylo vhodné mít stati, ale nemáte ho u sebe, zkuste jeden z následujících tipů, pomocí kterých snížíte nestabilitu fotoaparátu:
- Nastavte si stabilizační funkci na fotoaparátu (mají ji pouze některé digitální fotoaparáty) nebo objektivu (většinou pouze na těch dražších).
- Vypněte zoom nebo si vezměte širší objektiv a přibližte se k objektu. Nebude se to zdát jako velká změna a vy budete mít maximální prostor pro krátkou expozici.
- Držte fotoaparát kousek od středu, například na opačném konci spouště a u spouště, nebo směrem ke konci objektivu. (Nedržte citlivé objektivy na kompaktních fotoaparátech ani nezaclánějte fotoaparátu záběr.) Snížíte tím úhel a ruce se vám nebudou tolik třást.
- Pomalu a jemně stiskněte uzávěrku a držte dokud nevyfotíte fotku. Umístěte ukazováček na horní stranu fotoaparátu. Druhým kloubem prstu stiskněte spoušť, abyste méně tlačili na horní stranu fotoaparátu.
- Opřete si fotoaparát o nějaký objekt (nebo si opřete ruku, pokud se bojíte, abyste si přístroj nepoškrábali) a vyrovnejte si fotku, nebo si sedněte a opřete si fotoaparát o kolena.
- Připněte si fotoaparát na popruh a používejte samospoušť, abyste se vyhnuli tlačení na fotoaparát, když fotíte něco citlivého. Často je riziko, že vám fotoaparát spadne, takže dávejte pozor na to, aby nebyl ve velké výšce. Pokud máte drahý fotoaparát, snažte se tomu vyhnout. Také dávejte pozor na citlivé blesky a jiné části fotoaparátu, které by se mohly snadno rozbít. Pokud očekáváte, že budete fotit něco takového, můžete si s sebou nosit sedací vak.
-
5Když mačkáte závěrku, uvolněte se. Snažte se nedržet fotoaparát příliš dlouho, protože by se vám potom ruce třásly ještě více. Trénujte si zvedání fotoaparátu a ostření, abyste se naučili fotit jedním plynulým pohybem.Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 8:
Jak používat blesk
-
1Vyhněte se červeným očím. Červené oči na fotkách vznikají, když se zornice rozšíří ve špatném osvětlení. Když jsou zornice rozšířené, blesk osvítí krevní žilky na zadní straně oka a proto jsou oči červené. Pokud musíte se špatným světlem používat blesk, snažte se nastavit lidi tak, aby se nedívali přímo do objektivu. Namiřte blesk přímo nad hlavy lidí, pokud fotíte v prostředí se světlými zdmi, můžete se tím vyhnout červeným očím. Pokud nemáte samostatný blesk, který se dá takto nastavit, použijte na svém fotoaparátu nastavení pro zmírnění červených očí. Toto nastavení způsobí blesk ještě dříve, než se zavře závěrka a lidem se tedy zornice zase stáhnou. Proto červené oči nejsou potom tolik patrné. Nejlepší je ale fotit bez blesku, najděte si raději prostředí, kde je to možné.
-
2Blesk používejte uvážlivě a kdykoli to jde se mu vyhýbejte. Blesk ve špatném světle může někdy způsobit nehezké odrazy, nebo objekt na fotkách vypadá mdle, hlavně pokud jde o lidi. Na druhou stranu je blesk skvělý pro vyplnění stínů a můžete se s ním zbavit například „mývalích očí“, které způsobují stíny uprostřed slunečného dne (pokud máte dost rychlý flash sync). Pokud se blesku můžete vyhnout tím, že budete fotit venku, nebo si lépe nastavíte fotoaparát (pomalejší rychlost závěrky bez rozmazání), nebo nastavení rychlejšího ISO, vždy to raději udělejte.
- Pokud nechcete, aby byl blesk hlavním zdrojem světla pro vaši fotku, nastavte si expozici na aperturu o něco širší, než tu, kterou byste běžně použili pro stejnou expozici (která závisí na světle a rychlosti závěrky, která nesmí být vyšší než rychlost flash-sync). Můžete to udělat pomocí nastavení stopky na tyristorovém blesku, nebo pomocí nastavení „flash exposure compensation“ na moderních fotoaparátech.
Reklama
Metoda 8
Metoda 8 ze 8:
Buďte organizovaní a získávejte zkušenosti
-
1Procházejte si své fotografie a snažte se najít ty nejlepší. Zjišťujte, co dělá dobrou fotku a pokračujte s metodami, které vám zajistily ty nejlepší výsledky. Nebojte se zahodit nebo smazat staré a nepovedené fotky, buďte k sobě kritičtí. Pokud se vám něco nelíbí, smažte fotku. Pokud stejně jako většina lidí fotíte s digitálním fotoaparátem, nebude vás to stát nic víc, než trochu času. Než fotky smažete, zapamatujte si, co na nich nebylo správně a snažte se to v budoucnosti nedělat.
-
2Trénujte, trénujte, trénujte. Foťte pořád spoustu fotek, vždy se snažte zaplnit svoji kartu, nebo vyfotit celý film, abyste se mohli na fotky co nejdříve podívat. Nehrajte si s filmem dříve, než budete schopni vyfotit kvalitní fotky s digitálním fotoaparátem. Neměli byste se učit a chybovat s kinofilmovým fotoaparátem, přišlo by vás to draho. Nejlepší je chybovat zdarma a ihned zjistit, kde jste udělali chybu. Čím více fotek vyfotíte, tím lepší budete a tím více lidí bude mít v oblibě vaši práci.
- Foťte z nových a zajímavých úhlů a najděte si nové objekty, které můžete fotit. Pokud jste dostatečně kreativní, dokážete i z té nejnudnější a nejobyčejnější věci udělat zajímavost.
- Zjistěte si, jaká má váš fotoaparát omezení, jak dobře se chová při různém osvětlení, jak funguje automatické zaostření na různé vzdálenosti, sledujte, jak dobře fotí pohyblivé objekty atd.
Reklama
Tipy
- Západní společnosti preferují fotky, které zachycují obličeje lidí zblízka, Asiaté zase raději fotí stojící lidi dále od objektivu, aby se zdáli malí a fotí se tedy hlavně prostředí, ne osoby.
- Na nějakém turistickém místě hledejte zajímavé úhly, podívejte se, odkud fotí všichni ostatní a zkuste to z jiného místa. Jistě nebudete chtít stejné fotky, jako všichni ostatní.
- Dostaňte fotky ze své paměťové karty co nejdříve. Vše si zálohujte a pokud možno několikrát. Každý fotograf jednou zažije zlomené srdce způsobené ztrátou fotek, ale měli byste se naučit si vše pravidelně zálohovat.
- Když fotíte děti, dřepněte si na jejich úroveň. Když budete fotit děti z výšky, nebude to vypadat dobře. Nebuďte tedy líní a klekněte si!
- Nebojte se hodně fotit. Foťte pořád dokola a všechno, co můžete! Většinou trvá nějaký čas najít tu správnou kompozici a váš objekt si zaslouží trochu práce navíc. Jakmile najdete něco, co vás zajímá, věnujte tomu veškerou pozornost.
- Pokud má váš fotoaparát popruh, používejte ho! Mějte fotoaparát stále na krku a i když fotíte, používejte popruh, budete tak stabilnější. Také zabráníte upadnutí fotoaparátu na zem.
- Noste u sebe notes, kam si budete zapisovat, co vám jde a na čem musíte ještě zapracovat. Často si své poznámky kontrolujte a doplňujte.
- Prolistujte si nějaký časopis s fotografiemi a podívejte se, jak profesionálové pomocí svých fotek vyprávějí příběhy. Vždy je dobré sledovat stránky jako je Flickr (http://www.flickr.com/) nebo deviantART (http://www.deviantart.com/), kde také najdete inspiraci. Vyhledávač fotoaparátů Flickru (http://www.flickr.com/cameras/) vám najde ty nejlepší fotky, které lidi vyfotili pomocí nejlevnějších kompaktních fotoaparátů. Zkuste si také najít Camera Data na Deviantartu. Neměli byste ale trávit příliš mnoho času sledováním cizí práce, raději pracujte sami na sobě.
- Nainstalujte si nějaký software na úpravu fotografií a naučte se jej používat. Pomůže vám to upravovat vyvážení barev, osvětlení, ořezávat fotky a ještě mnohem více. Většina fotoaparátů již mý u sebe nějaký základní software pro ty nejsnazší úpravy. Pro složitější operace byste si měli koupit Photoshop, nebo použít GIMP, který je zdarma, nebo například Paint.NET NET (http://www.paint.net/), který je také zdarma a funguje na Windows OS.
- Nahrajte své fotky na Flickr nebo na Wikimedia Commons (http://commons.wikimedia.org/) a jednoho dne je možná najdete na wikiHow!
- Nezáleží na tom, jaký máte fotoaparát. Téměř každý fotoaparát dokáže za dobrých podmínek dělat dobré fotky. Dokonce i moderní fotoaparáty na telefonech pro mnoho různých fotek naprosto stačí. [6] Zjistěte si omezení svého fotoaparátu a pracujte s nimi, nekupujte si nové vybavení, dokud nebudete přesně vědět, co děláte a dokud si nebudete jistí, že ho skutečně potřebujete.
- Pokud fotíte digitálním fotoaparátem, je lepší podexponovat svoji fotku, protože to potom lze snadněji upravit. Trochu stínu lze napravit, ale přepálená světla (bílé plochy na přesvětlených fotkách) v softwaru neopravíte, protože tam není co opravit. Na kinofilmu je to opačně, detaily stínů jsou oproti digitálním fotoaparátům slabší, ale přepálená místa se neobjevují příliš často i když fotku přeexponujete. [7]
Reklama
Varování
- Když fotíte lidi, vždy se zeptejte, zda smíte. To samé platí také pro budovy a zvířata. Jediná chvíle, kdy se ptát nemusíte, je když zachycujete probíhající zločin. Jinak je vždy slušné se zeptat.
- Raději nefoťte sochy, umělecká díla a dokonce ani architekturu, i když jsou umístěny na veřejném prostranství. V mnoha oblastech jde o porušení autorského práva těchto děl. [8]
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Fotoaparát, postačí jakýkoli, můžete si i nějaký půjčit.
- Největší paměťovou kartu, jakou máte, nebo co nejvíce kinofilmů.
Reference
- ↑ See 5 Reasons to Take Your Camera Everywhere in 2008, http://digital-photography-school.com/blog/5-reasons-to-take-your-camera-everywhere-in-2008/.
- ↑ For more on white balance, see How to Set White Balance, http://www.kenrockwell.com/tech/whitebalance.htm, by Ken Rockwell.
- ↑ See the Wikipedia article on the subject for a fuller explanation of this.
- ↑ From Seven Common Mistakes When Taking Digital Photos, http://www.cryosphere.f2s.com/articles/photos/seven-common-mistakes-when-taking-digital-photos.html.
- ↑ http://www.slrphotographyguide.com/camera/settings/shutter-speed.shtml
- ↑ See Your Camera Doesn't Matter, http://www.kenrockwell.com/tech/notcamera.htm by Ken Rockwell.
- ↑ See Film vs. Digital, http://www.kenrockwell.com/tech/filmdig.htm for a more in-depth discussion.
- ↑ See the Wikimedia Commons for a country-by-country breakdown of local laws (http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Freedom_of_panorama).
- Google Picasa, http://picasa.google.com/index.html - Software for organizing and editing photographs
- 7 Common Mistakes When Taking Digital Photos, http://www.cryosphere.co.uk/articles/photos/seven-common-mistakes-when-taking-digital-photos.html – research source
- http://library.thinkquest.org/28146/composition.html – research source
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Take Better Photographs
Español:sacar buenas fotos
Deutsch:Bessere Fotos machen
Português:Tirar Fotos Melhores
Italiano:Fare delle Buone Fotografie
Français:prendre de meilleures photos
Nederlands:Betere foto's maken
Русский:делать красивые фотографии
中文:照出优质照片
Bahasa Indonesia:Mengambil Foto Dengan Lebih Baik
ไทย:ถ่ายรูปให้ดีขึ้น
Tiếng Việt:Chụp hình Đẹp hơn
العربية:التقاط صور فوتوغرافية جيدة
日本語:写真を上手に撮る
한국어:사진 잘 찍는 법
Stránka byla zobrazena 5 753 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama