Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tiapia si pomalu získává pozici královny mezi mořskými rybami. Tato bělomasá ryba s jemnou chutí je čím dál oblíbenější volbou u všech milovníků grilování. Příprava tilapie je snadná hlavně proto, že její maso dobře drží pohromadě a teplem se nerozpadá. Řiďte se následujícími kroky a také si vychutnejte tuto skvělou grilovanou rybu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava před grilováním

 1. 1
  Kupte tilapii buď na trhu, nebo v supermarketu. Pro nejlepší výsledky by každý filet měl být alespoň 2,5 cm silný. Vyberte si ryby, které mají jasně zbarvenou kůži, čistý oční sklivec, čisté, jasně červené žábry, a „rybinou“ jsou cítit jen velmi slabě. Pokud kupujete předem balené ryby, zkontrolujte, že v nich není příliš mnoho vody. Když se ryby dotknete prstem, měla by být pevná a důlek by se měl rychle vyrovnat zpátky do původní polohy.[1]
  • Při výběru tilapie, a koneckonců i jiných druhů ryb, poznáte jejich čerstvost nejlépe podle vůně. Většina ryb a mořských plodů vám svou vůní připomene vůni moře. Rozdíl mezi vůní moře a silným pachem rybiny je velký. Tomu druhému se snažte vyhnout.
  • Pokud si nemůžete koupit tilapii čerstvou, sáhněte po mražené. I mražená tilapie by měla být bez zápachu a nejlépe zabalena v obalu, který nepropouští vodu. Pokud mají filety tmavé nebo bílé skvrny, nebyly zabaleny správně. Takové raději nekupujte. Totéž platí pro vyschlá místa, nebo nalepené krystaly ledu.
 2. 2
  Ihned po nákupu rybu uložte do lednice. Tilapii můžete v lednici skladovat jeden až dva dny předtím, než ji budete grilovat. Pokud potřebujete delší dobu, raději ji zmrazte na teplotu -18°C.
  • Pokud se rozhodnete tilapii zmrazit, nebo ji mraženou koupíte, nechte ji před grilováním 24 hodin rozmrazit v lednici. Bude pak čerstvější a chutnější.
 3. 3
  Rozbalte tilapii a dobře ji očistěte. Opláchněte ji studenou tekoucí vodou. Nepoužívejte teplou nebo horkou, protože by podpořila růst bakterií, které mohou způsobovat nevolnost. Osušte rybu papírovou utěrkou, než ji budete kořenit.
 4. 4
  Potřete rybu olejem a ochuťte ji. Z obou stran naneste před grilováním trochu olivového oleje. Koření přidejte takové, které se objevuje ve vašem vybraném receptu. Zdravá a snadná kombinace je olivový olej, pepř a sůl. Další možnosti, jak tilapii okořenit, jsou například [2] :
  • Česnek a citron. Smíchejte citronovou šťávu s olejem nebo rozpuštěným máslem. Přidejte sušený nebo čerstvý prolisovaný česnek, osolte a opepřete. Naneste z obou stran ryby.
  • Sojová omáčka a čínská směs pěti koření. Poprašte obě strany ryby směsí pěti koření. V misce smíchejte sojovou omáčku a hnědý cukr v poměru 1:1. Nechte rybu ve směsi marinovat.
  • Kmín, česnek a limeta. V misce smíchejte kmín, česnek a limetovou šťávu. Pokud chcete pikantnější pokrm, přidejte ještě chilli.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Grilování tilapie

 1. 1
  Potřete povrch grilu olejem nebo použijte nepřilnavý sprej. Ryba se pak při grilování nepřichytí.
 2. 2
  Předehřejte gril na středně vysokou teplotu. Pokud si nejste jistí, která to u vašeho grilu je, raději volte nižší, protože je lepší rybu grilovat trochu déle, než ji spálit.
 3. 3
  Položte filety na gril. Grilujte rybu asi 3-5 minut z jedné strany. Teplota by měla být střední až nižší, plameny by se nikdy neměly dotknout masa, protože tilapie je velmi jemná a snadno se spálí.[3]
 4. 4
  Špachtlí rybu naberte a obraťte. Opatrně ji vsuňte pod rybu tak, abyste nepotrhali maso, nadzdvihněte filet a otočte na druhou stranu. Grilujte rybu dalších 3-5 minut.
  • Pozor, nesnažte se tilapii při grilování neustále obracet, jinak se maso začne rozpadat. Správně byste měli filety obrátit pouze jednou.
 5. 5
  Zkontrolujte, zda se filety důkladně propekly. Poznáte to tak, že maso zbělá a přestane být průsvitné. Šťáva, která z něj vytéká, bude úplně čirá.[4]
  • Pokud nechcete to ryby příliš řezat, jen zapíchněte kulatý nůž na máslo do její nejsilnější části. Maso musí být bílé a neprůhledné.
 6. 6
  Hotovo.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Skladování grilované tilapie

 1. 1
  Zabalte grilovanou tilapii. Můžete použít silný alobal, potravinářskou fólii nebo plastikový sáček. Potravinářské fólii se vyhněte jen tehdy, když chcete grilovanou rybu zmrazit.
  • Tilapii můžete také skladovat ve vzduchotěsné krabičce.
 2. 2
  Zabalenou tilapii dejte do uzavíratelného plastikového sáčku. Snažte se z něj vymáčknout co nejvíce vzduchu. Pokud chcete rybu zmrazit, dejte ji do sáčku na mražení.
 3. 3
  Uskladněte tilapii. Pokud ji uchováváte v lednici, měla by vydržet asi 3-4 dny. Zmrazená grilovaná ryba vydrží asi 2-3 měsíce, aniž by ztratila na kvalitě.[5]
  Reklama

Tipy

 • Grilujte rybu tak dlouho, až se pod tlakem vidličky bude jemné maso téměř rozpadat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Filety Tilapie
 • Voda z kohoutku
 • Papírové utěrky
 • Gril
 • Nepřilnavý sprej na smažení
 • Olivový olej
 • Recept na grilovanou tilapii (nepovinné)
 • Špachtle na obracení
 • Dochucovadla a omáčky
 • Talíř k podávání

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 005 krát
Kategorie: Ryby a plody moře
Stránka byla zobrazena 3 005 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama