Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vepřová panenka je univerzální maso, které se skvěle hodí ke grilování. Grilování zachová šťavnatost masa, což je vhodné, protože vepřové maso často vysychá. Můžete použít marinádu, nebo připravit celou svíčkovou pouze na bylinkách. Můžete si udělat sendviče se svíčkovou, nebo ji celou zabalit do slaniny a udělat jídlo pro celou rodinu. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Příprava masa

 1. 1
  Kupte si čerstvé maso, které má zdravou růžovou barvu. Svíčková je velmi libové maso, které rychle vysychá a tuhne, bez ohledu na to, jak ji uvaříte. Když si koupíte čerstvé maso od dobrého řezníka, budete svíčkovou moci propéct tak, aby byla uvnitř ještě růžová a nevyschla.
  • Zašedlé nebo zapáchající maso vyhoďte. Čerstvé vepřové maso by mělo být zářivě růžové a nemělo by mít žádný zápach.
  • Trichinóza, což je parazit, který se vyskytuje v syrovém vepřovém mase, se v běžně dostupném mase již téměř neobjevuje. V USA se každý rok objeví asi 11 případů výskytu, které jsou většinou spojeny s divokým masem, ne masem, které koupíte v obchodě. Není nutné maso péct do sucha, ale přesto byste si při přípravě měli dávat pozor. [1]
 2. 2
  Očistěte maso a odřežte přebytečný tuk. Svíčková by měla být růžová a hladká a neměla by obsahovat zbytečně příliš mnoho tuku. Pokud máte svíčkovou, která má hodně tuku, očistěte ji a tuk vyhoďte.
  • Neumývejte maso ve dřezu, kde by se na něho mohly dostat bakterie z kuchyně. Pouze ho osušte papírovými ubrousky.
 3. 3
  Před grilováním maso můžete naložit do marinády. Protože je svíčková jemné maso, je vhodné k ní dát marinádu nebo nějaké koření. Potřete maso marinádou podle vaší chuti. Můžete si ji připravit sami, nebo ji koupit v obchodě. Naložené maso skladujte v uzavíratelných sáčcích v lednici přes noc, nebo alespoň 4 hodiny před grilováním. Zde jsou tipy na marinády:
  • Klasická sladkokyselá marináda: Smíchejte si čtvrt šálku olivového oleje s nasekaným česnekem, lžící hnědé hořčice, sójové omáčky, hnědého cukru a papriky. Množství si můžete upravit podle chuti. Vetřete marinádu do masa a uložte ho na noc do lednice.
  • Kořeněná sladká marináda: Smíchejte si šálek pomerančového džusu, lžíci tomatové pasty a dijonské hořčice a lžíci česnekového prášku, bílého cukru, papriky a worcesteru. Přidejte trochu nasekaného koriandru.
  • Sladká barbecue marináda: Smíchejte si 2/3 šálku melasy s polovinou šálku hnědého cukru, polovinou lžičky červené papriky, soli a pepře a nakonec přidejte 2-4 lžíce jablečného octa.
 4. 4
  Před grilováním počkejte, až bude mít maso pokojovou teplotu. Po vytažení z lednice byste měli maso nechat alespoň hodinu ležet v pokojové teplotě, aby zteplalo a dobře se ugrilovalo. Když bude maso při pokládání na gril ještě studené, neupeče se rovnoměrně.
  • Až půjdete ven zapnout gril, vytáhněte maso z lednice a položte ho na kuchyňskou linku. Mělo by to být dost času na to, aby maso zteplalo a nešlo na gril studené.
 5. 5
  Okořeňte maso těsně před grilováním. Někteří lidé svíčkovou vyndávají z marinády a potírají suchým kořením těsně před pokládáním na gril. Můžete použít silnější, nebo jemnější směs koření. Suché koření na mase zkaramelizuje a dodá mu zvláštní chuť. Směsi koření si můžete připravit sami, nebo si můžete v obchodě koupit již hotovou. Jednoduše před grilováním vetřete do masa koření s trochou olivového oleje. [2]
  • Jednoduché koření: Potřete svíčkovou lžící olivového oleje a posypejte ji košer solí a čerstvým černým pepřem.
  • Suché koření: Potřete svíčkovou lžící olivového oleje a vetřete do masa lžíci oregana, lžíci kmínu, lžíci koriandru, lžíci česnekového prášku a lžíci tymiánu.
  • Čerstvé bylinky: Potřete svíčkovou lžící olivového oleje. Na pánvi si opražte fenyklová semínka, hořčičná semínka a koriandrová semínka. Až semínka začnou vonět, dejte je do hmoždíře a nadrťte si je. Smíchejte je s trochou chili vloček, dvěma lžícemi čerstvého rozmarýnu, solí a pepřem a výslednou směs vetřete do masa.
 6. 6
  Gril nažhavte 20-30 minut před grilováním. Měli byste gril zažehnout asi hodinu před jídlem. Budete potřebovat 20-30 minut pro získání správné teploty (u plynového grilu je to dříve) a alespoň 20 minut grilování a 10 minut na dojití. Začněte tedy hodinu před plánovaným jídlem, abyste nemuseli pospíchat.
  • Pokud máte plynový gril, můžete ho zapnout několik minut před tím, než budete chtít maso grilovat. Měli byste mít na grilu chladnější místo a teplejší místo, abyste mohli s masem hýbat a aby se vám propeklo rovnoměrně.
  • Pokud máte uhlíkový gril, nahromaďte si žhavé uhlíky na jednu stranu grilu a nechejte je vyhořet. Díky tomu budete moci maso na grilu přesouvat podle potřeby.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Grilování celé svíčkové

 1. 1
  Nejprve maso z obou stran dvě minuty zatáhněte. Položte celou svíčkovou nejprve na teplejší stranu grilu, zavřete víko a z každé strany ji dvě minuty restujte. Otáčejte ji po čtvrtinách otáčky. Jakmile se maso zatáhne a začne se na něm tvořit kůrka, přesuňte ho na studenější část grilu a nechejte ho grilovat delší dobu.
 2. 2
  Přesuňte maso na chladnější stranu grilu. Pokud máte gril s uhlíky, přesuňte svíčkovou na jeho chladnější část, aby nebylo na přímém žáru. Pokud máte elektrický gril, přesuňte maso k roštu. Zavřete víko grilu a nechejte otevřený pouze horní ventil (pokud ho na grilu máte). [3]
  • Někteří lidé nechtějí zavírat víko grilu, protože mají strach, že se s ním něco stane. Zkuste na tyto obavy zapomenout. Když budete maso grilovat na silném žáru s otevřeným víkem, neupeče se rovnoměrně a bude vysušené. Používejte gril tak, jak je uvedeno v manuálu – zavřete víko, nastavte časovač a zatímco se vaše maso bude připravovat, věnujte se něčemu jinému.
 3. 3
  Svíčkovou grilujte asi 20 minut. Během této doby můžete jednou nebo dvakrát gril otevřít a svíčkovou obrátit, aby nevyschla. Všímejte si uhlíků a snažte se zajistit, aby teplota v grilu zůstala víceméně stejná. Maso nechejte být, asi po 20 minutách by mělo být téměř hotové.
  • Pokud používáte teploměr na maso, vnitřní teplota svíčkové by měla být asi 68 stupňů Celsia. [4]
 4. 4
  Sundejte svíčkovou z grilu a nechejte ji asi 15 minut odpočívat. Položte hotové maso na prkénko a přikryjte ho alobalem. Díky tomu bude mnohem jemnější a šťavnatější, než kdybyste ho hned nakrájeli.
  • Neděláte to proto, že je maso příliš horké, ale proto, aby bylo chutnější. Maso by mělo trochu vychladnout, aby se do něho opět vsákly šťávy a aby bylo chutnější. Když ho začnete hned krájet, šťávy vám vytečou na talíř a přijdete o kus chuti. [5]
 5. 5
  Nakrájejte svíčkovou na 2 cm plátky a ihned podívejte. Po tom, co si maso odpočine, ho nakrájejte na silnější plátky a ihned ho podávejte. Jako přílohu ke grilované svíčkové doporučujeme:
  • restované zelené fazolky
  • pečené brambory
  • grilovanou kukuřici
  • domácí jablečnou omáčku
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Grilování steaků ze svíčkové

 1. 1
  Nakrájejte si svíčkovou na silné steaky. Pokud chcete dělat například sendviče, nebo chcete experimentovat s různými druhy koření, můžete svíčkovou naložit celou do marinády a před grilováním ji nakrájet.
  • Můžete steaky trochu naklepat paličkou na maso. Položte na maso čistou utěrku a naklepejte ho. V některých státech se maso naklepává až na velikost talíře. Když se potom vloží mezi housku, vypadá to jako planeta s velkým prstencem.
  • Naklepávání a krájení byste měli dělat až po vytažení masa z marinády, tedy před tím, než ho začnete grilovat. Naklepané maso už byste neměli dávat do marinády.
 2. 2
  Obě strany steaků okořeňte. Před grilováním dejte na obě strany steaků koření, nebo je potřete olivovým olejem, osolte a opepřete.
 3. 3
  Z každé strany maso zatáhněte. Když necháte maso z obou stran důkladně zatáhnout na silném žáru a potom ho přesunete na chladnější část grilu, bude mít dostatek času na to, aby se uvařilo i uvnitř.
  • Z každé strany steaky grilujte 4-6 minut. Pokud chcete změřit teplotu uvnitř, měla by se pohybovat okolo 68 stupňů Celsia.
 4. 4
  Grilovanou svíčkovou podávejte v housce jako sendvič. Maso nechejte několik minut odpočívat v alobalu a potom ho podávejte ve formě sendvičů s nakládanými okurkami, hořčicí a syrovou cibulí.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Grilování nadívané svíčkové

 1. 1
  Nařízněte naložené maso. Vezměte si ostrý nůž a nakrojte maso na délku asi do tří čtvrtin. Otevřete řez a snažte se svíčkovou co nejvíce zploštit.
  • Pokud chcete, můžete maso i naklepat paličkou, aby se uvolnilo a vešla se do něho nádivka. Možná to ale nebude nutné, svíčkovou budete nakonec stejně vázat.
 2. 2
  Připravte si nádivku. Svíčkovou naplňte směsí suchého chleba, sýra, slaniny a zeleniny. Pokud chcete připravit co nejlepší pokrm ze svíčkové, nádivka je skvělá volba. Můžete experimentovat s přísadami, které máte rádi, nebo použít nějaký osvědčený recept.
  • Nádivka se slaninou a žampiony: Opečte na pánvi 3-4 plátky slaniny, přidejte dva šálky bílých žampionů a trochu soli. Minutu žampiony nechejte stát a potom je míchejte, dokud nezměknou. Přidejte dva nasekané stroužky česneku a vařte, dokud směs nebude jemná. Potom přidejte 2-3 lžíce strouhanky a hrst nasekané petržele.
  • Italská špenátová nádivka: V kuchyňském robotu si zpracujte šálek listového špenátu, půl šálku čerstvé bazalky, dva stroužky česneku a 2-4 lžíce strouhaného parmezánu. Přidejte trochu červené papriky, italského koření a kapku octa balsamico.
  • Nadívaná svíčková obalená slaninou: V misce si smíchejte nasekanou cibuli, 1-2 stonky celeru, 1-2 plátky suchého toastového chleba natrhaného na kousky, 3 lžíce rozpuštěného másla, sůl, pepř a oregano. Touto směsí svíčkovou naplňte, srolujte ji a celou ji omotejte 6-8 plátky slaniny. Nakonec maso zavažte a dejte ho na gril.
 3. 3
  Naplňte svíčkovou nádivkou. Po naklepání masa ho naplňte nádivkou, kterou jste si připravili. Potom ho srolujte nebo pouze obraťte na sebe.
  • Pokud chcete svíčkovou srolovat, naplňte ji menším množstvím nádivky. Začněte maso rolovat u delší strany a zastrkávejte nádivku dovnitř. Nakonec celé maso zavažte, aby drželo pohromadě.
  • Pokud chcete mít svíčkovou vcelku, nenaklepávejte ji a naplňte nádivkou pouze řez, který jste vytvořili. Nadívané maso zabalte do potravinové folie a před grilováním ho ovažte provázkem.
 4. 4
  Zavažte svíčkovou provázkem. Omotejte okolo srolované svíčkové provázek a utáhněte ho, aby maso drželo pohromadě. Nemusíte dělat žádné speciální uzly – stačí maso svázat, aby se nerozpadlo.
  • Pokud nemáte provázek na vaření, můžete použít velké jehlice na kebab a propíchnout jimi svíčkovou. Až bude maso hotové, jehlice vytáhněte a naporcujte ho.
 5. 5
  Položte svíčkovou na gril. Řiďte se základními pokyny pro grilování svíčkové – ze všech stran maso zatáhněte a potom ho nechejte dopéct na chladnější části grilu alespoň 20 minut. Pokud máte hodně nádivky, můžete maso položit na alobal, aby vám nádivka nepadala do grilu.
  • Při měření vnitřní teploty masa si dávejte pozor, abyste teploměr nestrčili do nádivky. Vnitřní teplota masa by měla být asi 68 stupňů Celsia.
 6. 6
  Nechejte maso odpočinout a sundejte z něho provázek. Provázek nesundávejte ihned, jinak se maso může rozpadnout. Nechejte svíčkovou odpočívat a po 10-15 minutách sundejte provázek a nakrájejte maso na plátky.
  Reklama

Tipy

 • Udělejte si vlastní směs koření na svíčkovou. K tomuto masu se hodí zejména česnek, rozmarýn, sůl, pepř a olivový olej.
 • Marinády jsou důležité, protože díky nim budete mít jistotu, že vám maso nevyschne. Maso můžete potřít čímkoli sladkým. Barbecue omáčka, nebo třeba med se ke svíčkové na grilu skvěle hodí. Potřete maso po zatáhnutí, ale ještě před tím, než se celé uvaří.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 450g vepřové svíčkové
 • Marináda
 • Potravinová folie
 • Gril
 • Kuchyňský teploměr

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 178 krát
Kategorie: Maso & lahůdky
Stránka byla zobrazena 3 178 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama