Jak háčkovat dokola

V tomto článku:Začněte háčkovatProháčkujte střed kolečkaUháčkujte první řaduVytvořte další řadyReference

Učíte se háčkovat, ale už vás nudí háčkovat jen základní čtverce? Háčkování dokola vám umožní snadno uháčkovat kulaté předměty, například podtácky, čepice, ozdoby, dečky a dokonce i hrnečky, což značně rozšíří vaše možnosti. Jakmile se naučíte základy, můžete se vrhnout na háčkování vzorů, které využívají háčkování dokola.

Část 1
Začněte háčkovat

 1. 1
  Upevněte přízi na háček pomocí základního oka. Obtočte přízi okolo ukazováčku a prostředníčku levé ruky. Prostrčte háček smyčkou, zachyťte jím konec příze a protáhněte ji smyčkou zpět. Tím se vám na háčku vytvoří oko.
 2. 2
  Uháčkujte řetízek o čtyřech očkách. Ten bude tvořit centrum kolečka, které háčkujete.
  • Pokud háčkujete podle určitého vzoru, budete možná muset uháčkovat jiný počet ok. Změní to sice počet ok, které budete háčkovat v dalších krocích, celkový postup ale zůstane stejný.
 3. 3
  Spojte konce řetízku do kroužku pevným okem. Strčte háček do prvního řetízkového oka, které jste uháčkovali. Jakmile ho prostrčíte okem, zahákněte háčkem přízi a protáhněte ji zpět dovnitř skrze první řetízkové oko, i to, které vám zůstalo na háčku. [1] Řetízek teď tvoří kruh a vám na háčku zůstalo jedno oko.

Část 2
Proháčkujte střed kolečka

 1. 1
  Strčte háček do středu kroužku. Ujistěte se, že jde opravdu o střed kroužku a ne o jedno z uháčkovaných ok.
 2. 2
  Nahoďte přízi. „Nahození“ znamená, že háčkem uchopíte delší konec příze, ze které háčkujete. Poté zlehka pootočíte háček tak, aby na něm příze zůstala zaháknutá. [2]
 3. 3
  Protáhněte smyčku zpět skrze střed kruhu. Po protažení byste na háčku měli mít dvě smyčky.
 4. 4
  Znovu nahoďte, tentokrát bez prostrčení háčku středem kruhu. Potom protáhněte právě zachycenou smyčku oběma smyčkami, které už na háčku máte. Toto je poslední krok krátkého sloupku.
 5. 5
  Opakujte tvoření ok skrze střed kruhu. Celkem uděláte osm ok na vnější straně kruhu.

Část 3
Uháčkujte první řadu

 1. 1
  Prostrčte háček oběma vlákny prvního oka, které jste vytvořili v poslední uháčkované řadě. Tímto propojíte začátek a konec poslední řady a připravíte se na vytvoření nové řady. [3]
 2. 2
  Nahoďte a protáhněte smyčku dopředu. Na háčku teď budete mít dvě vlákna.
 3. 3
  Nahoďte znovu na háček a pak protáhněte vlákno, ze kterého háčkujete, skrze obě smyčky na háčku. Toto je poslední krok pro vytvoření krátkého sloupku.
 4. 4
  Do každého oka krátkého sloupku první řady uháčkujte dva krátké sloupky. To znamená, že na konci kruhu budete mít celkem 16 ok.
  • Vytvořením dvou sloupků namísto jednoho se zvětšuje kruh, který háčkujeme.

Část 4
Vytvořte další řady

 1. 1
  Uháčkujte další řadu stejným způsobem jako jste háčkovali první. Tentokrát ale do prvního oka uháčkujete krátký řádek, a do každého druhého oka předchozí řady uháčkujete dva krátké řádky. [4] Stejným způsobem pokračujte až na konec řady.
 2. 2
  Pokračujte ve zvyšování počtu ok, dokud váš kruh nedosáhne požadovaného průměru. Do prvního oka udělejte jeden krátký sloupek a do dalšího dva. V další řadě uháčkujete dva krátké sloupky do každého třetího oka a tak dále.
  • Začínáte chápat tento vzor? Pro rozšiřování kruhu uháčkujete dva krátké sloupky do každého n-tého oka, přičemž n se rovná číslu řady, na které pracujete. Pokud například háčkujete čtvrtou řadu, budete dva krátké sloupky háčkovat do každého čtvrtého oka této řady.
 3. 3
  Ukončete práci zatažením konce. Jakmile přízi odstřihnete a zavážete, nezapomeňte zašít oba konce příze, jak na konci, tak uprostřed.

Tipy

 • Nemusíte používat pouze krátký sloupek, je to ale nejjednodušší způsob, jak se naučit tento postup. Můžete použít i jiné typy ok (např. dvojitý sloupek), které se vám líbí. Také můžete zkusit v každé řadě použít jiný typ. Tím váš projekt získá vizuálně na zajímavosti.
 • Pro snadnější určení, kolik vám ještě zbývá do konce řady, na její začátek umístěte označovače oček.

Věci, které budete potřebovat

 • Háček
 • Přízi
 • Ostré nůžky (volitelné)

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Šití a pletení oděvů

V jiných jazycích:

English: Crochet in the Round, Español: tejer con ganchillo (crochet) en redondo, Deutsch: Im Kreis häkeln, Italiano: Fare un Cerchio all'Uncinetto, Русский: вязать крючком по кругу, Nederlands: Rond haken, Français: crocheter en rond, हिन्दी: घेरे (Round) में क्रोशिए करें, العربية: حياكة الكروشيه بطريقة دائرية

Stránka byla zobrazena 7 433 krát.
Byl tento článek přesný?