Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Učíte se háčkovat, ale už vás nudí háčkovat jen základní čtverce? Háčkování dokola vám umožní snadno uháčkovat kulaté předměty, například podtácky, čepice, ozdoby, dečky a dokonce i hrnečky, což značně rozšíří vaše možnosti. Jakmile se naučíte základy, můžete se vrhnout na háčkování vzorů, které využívají háčkování dokola.

Část 1
Část 1 ze 4:
Začněte háčkovat

 1. 1
  Upevněte přízi na háček pomocí základního oka. Obtočte přízi okolo ukazováčku a prostředníčku levé ruky. Prostrčte háček smyčkou, zachyťte jím konec příze a protáhněte ji smyčkou zpět. Tím se vám na háčku vytvoří oko.
 2. 2
  Uháčkujte řetízek o čtyřech očkách. Ten bude tvořit centrum kolečka, které háčkujete.
  • Pokud háčkujete podle určitého vzoru, budete možná muset uháčkovat jiný počet ok. Změní to sice počet ok, které budete háčkovat v dalších krocích, celkový postup ale zůstane stejný.
 3. 3
  Spojte konce řetízku do kroužku pevným okem. Strčte háček do prvního řetízkového oka, které jste uháčkovali. Jakmile ho prostrčíte okem, zahákněte háčkem přízi a protáhněte ji zpět dovnitř skrze první řetízkové oko, i to, které vám zůstalo na háčku. [1] Řetízek teď tvoří kruh a vám na háčku zůstalo jedno oko.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Proháčkujte střed kolečka

 1. 1
  Strčte háček do středu kroužku. Ujistěte se, že jde opravdu o střed kroužku a ne o jedno z uháčkovaných ok.
 2. 2
  Nahoďte přízi. „Nahození“ znamená, že háčkem uchopíte delší konec příze, ze které háčkujete. Poté zlehka pootočíte háček tak, aby na něm příze zůstala zaháknutá. [2]
 3. 3
  Protáhněte smyčku zpět skrze střed kruhu. Po protažení byste na háčku měli mít dvě smyčky.
 4. 4
  Znovu nahoďte, tentokrát bez prostrčení háčku středem kruhu. Potom protáhněte právě zachycenou smyčku oběma smyčkami, které už na háčku máte. Toto je poslední krok krátkého sloupku.
 5. 5
  Opakujte tvoření ok skrze střed kruhu. Celkem uděláte osm ok na vnější straně kruhu.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Uháčkujte první řadu

 1. 1
  Prostrčte háček oběma vlákny prvního oka, které jste vytvořili v poslední uháčkované řadě. Tímto propojíte začátek a konec poslední řady a připravíte se na vytvoření nové řady. [3]
 2. 2
  Nahoďte a protáhněte smyčku dopředu. Na háčku teď budete mít dvě vlákna.
 3. 3
  Nahoďte znovu na háček a pak protáhněte vlákno, ze kterého háčkujete, skrze obě smyčky na háčku. Toto je poslední krok pro vytvoření krátkého sloupku.
 4. 4
  Do každého oka krátkého sloupku první řady uháčkujte dva krátké sloupky. To znamená, že na konci kruhu budete mít celkem 16 ok.
  • Vytvořením dvou sloupků namísto jednoho se zvětšuje kruh, který háčkujeme.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Vytvořte další řady

 1. 1
  Uháčkujte další řadu stejným způsobem jako jste háčkovali první. Tentokrát ale do prvního oka uháčkujete krátký řádek, a do každého druhého oka předchozí řady uháčkujete dva krátké řádky. [4] Stejným způsobem pokračujte až na konec řady.
 2. 2
  Pokračujte ve zvyšování počtu ok, dokud váš kruh nedosáhne požadovaného průměru. Do prvního oka udělejte jeden krátký sloupek a do dalšího dva. V další řadě uháčkujete dva krátké sloupky do každého třetího oka a tak dále.
  • Začínáte chápat tento vzor? Pro rozšiřování kruhu uháčkujete dva krátké sloupky do každého n-tého oka, přičemž n se rovná číslu řady, na které pracujete. Pokud například háčkujete čtvrtou řadu, budete dva krátké sloupky háčkovat do každého čtvrtého oka této řady.
 3. 3
  Ukončete práci zatažením konce. Jakmile přízi odstřihnete a zavážete, nezapomeňte zašít oba konce příze, jak na konci, tak uprostřed. Tomu se říká „Zavázání konce“. Jakmile je příze uvázána, na koncích sešijte nebo „utkejte“. Některé vzory používají slovo „vazba“. K šití nebo vazbě na koncích použijte jehlu na přízi. Přeložte konec příze přes jehlu příze a vytvořte malou pevnou smyčku. Vysuňte jehlu z příze ze smyčky a potom tuto těsnou smyčku zasuňte do oka jehly na přízi. Zatlačte jej dostatečně daleko, abyste mohli uchopit smyčku a přetáhnout přízi až do oka. Jemně splétejte špičku jehly pod a přes stehy na zadní straně práce tak, aby se nezobrazovala. Udělejte to na vzdálenost 7 až 8 stehů. Nyní se otočte a střídejte. Projděte stehy, které jste předtím prošli, a naopak. Nyní to otočte a udělejte to potřetí, díky tomu zůstane ocas nebo konec příze po mnoho let. Nezapomeňte přišít oba „ocasy“ na vnějším okraji a v samém středu.
  Reklama

Tipy

 • Nemusíte používat pouze krátký sloupek, je to ale nejjednodušší způsob, jak se naučit tento postup. Můžete použít i jiné typy ok (např. dvojitý sloupek), které se vám líbí. Také můžete zkusit v každé řadě použít jiný typ. Tím váš projekt získá vizuálně na zajímavosti.
 • Pro snadnější určení, kolik vám ještě zbývá do konce řady, na její začátek umístěte označovače oček.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Háček
 • Přízi
 • Ostré nůžky (volitelné)

O tomto wikiHow

Sarah Stearns
Spoluautorem článku je :
Specialistka na DIY
Tento článek spoluautorem článku je Sarah Stearns. Sarah Stearns je specialistkou na kutily, umělkyní, tvůrkyní, bloggerkou a zakladatelkou SarahMaker.com. S více než deseti lety zkušeností se specializuje na zábavná a přístupná řemesla, jako je háčkování, výroba šperků z polymerové hmoty, prošívání a tvorba projektů Cricut. Její práce byla uvedena v několika publikacích, jako jsou Scientific American, Good Housekeeping, Vox a Apartment Therapy. Sarah má bakalářský titul z psychologie na Vanderbiltově univerzitě. Tento článek byl zobrazen 18 251 krát
Stránka byla zobrazena 18 251 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama