Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud plánujete házet těstem na pizzu, začněte správným receptem. Bez vhodného typu mouky a postupu nevytvoříte v těstě dostatečné množství lepku, který je potřebný pro silnou a pružnou texturu. Jakmile si svůj recept a pracovní postup vyladíte k dokonalosti, trénujte házení, dokud se z vás nestane skutečný „pizzaiolo“. Ne každý šéfkuchař těsto na pizzu hází, ale přesto je to skvělý způsob, jak ho bez zbytečného mačkání ztenčit a rozšířit, aniž by ztratilo na své lehkosti.[1]

Přísady

  • 1 šálek (250 ml) teplé vody
  • 1 šálek (250 ml) ledově vychlazené vody
  • 1/2 lžičky soli
  • 1 lžička cukru
  • 2 lžičky olivového oleje
  • 1 balíček aktivních suchých kvasnic
  • asi 5 ½ šálku mouky (700g)

Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava těsta

  1. 1
    Vyberte si recept. Většina kuchařů nejprve experimentuje s tucty různých receptů, než se jim podaří najít ten svůj, osobní, na perfektní pizzu. Pokud jste zatím takový svůj recept nevypiplali, z výše uvedeného návrhu vytvoříte silnou pizzu neapolského typu, která by měla snadno odolat protržení během házení těsta.
    • Celý proces si značně usnadníte, naučíte-li se zpaměti veškeré přísady a jejich vzájemné poměry. Během testování receptů si pište podrobné poznámky.[2]
  2. 2
    Vyberte vhodnou mouku. Pro výrobu pizzy je velmi důležitý obsah proteinu u použité mouky, a to zvláště, pokud se chystáte těsto házet. Snažte se najít mouku na chléb nebo speciální mouku na pizzu, která obsahuje alespoň 12.5% bílkovin.[3]
  3. 3
    Rozmíchejte kvasnice v teplé vodě. Voda by měla mít „teplotu krve“, tedy zhruba 35.5°C. Celou směs nechte ustát, dokud se kvasnice nerozpustí a nezačnou vytvářet bublinky.
  4. 4
    Smíchejte dohromady mokré ingredience. V samostatné misce promíchejte studenou vodu, cukr, sůl a olivový olej.
  5. 5
    Zkombinujte všechny ingredience. Do velké mísy nasypte mouku. Potom zamíchejte rozpuštěné, aktivované kvasnice a vlijte je do mouky. Následně do mouky přelijte i směs zbylých, mokrých ingrediencí.
  6. 6
    Uhněťte těsto. Můžete hníst ručně nebo za použití hnětacího háku vašeho mixéru-ten spusťte na nízkou rychlost. Pokračujte, dokud těsto nedostane lesklý vzhled a lepivou konzistenci (ne mazlavou a příliš lepivou). Měli byste být schopni kousek těsta uloupnout prsty a rozválet ho tak, že skrze něj bude prosvítat světlo. To je známka pevného těsta, bohatého na lepek, které se vám při házení neroztrhá a po upečení vytvoří vynikající jemnou kůrku.
    • Výsledky se můžou lehce lišit v závislosti na vlhkosti a dalších nepředvídatelných faktorech. Přidejte do těsta trochu mouky, pokud je příliš lepkavé nebo trochu vody, pokud je suché.
    • Ruční hnětení obvykle zabere asi 5-15 minut, zatímco mixér čas zkrátí na asi 2-4 minuty.
  7. 7
    Nechte přes noc vykynout. Potřete těsto olivovým olejem a zakryté ho uskladněte v lednici. Nechte ho přes noc (nebo alespoň na 5 hodin) ustát a vytvořit další dodatečné množství lepku. Chladné prostředí zpomalí aktivitu kvasnic, čímž zabráníte přehnanému růstu těsta při delším uskladnění.[4] Se studeným těstem se navíc snadněji manipuluje.
    • Vložte těsto do uzavíratelné nádoby, dostatečně velké, aby v ní mohlo těsto dvojnásobně nakynout.
    • Těsto také můžete překrýt teplým ručníkem a nechat asi 40-60 minut v pokojové teplotě nebo dokud se nezdvojnásobí jeho velikost. Potom ho dejte na hodinu vychladit do ledničky.[5]
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Tvarování těsta

  1. 1
    Přeřízněte těsto napůl. Naberte ho speciální stěrkou, pokud ji máte, předejdete tak nechtěnému natahování těsta. Rozdělením těsta na dvě menší části sí usnadníte práci-bude se vám lépe pracovat a navíc se vám menší pizza lépe vejde do trouby. Pro níže uvedené instrukce použijte vždy jen jednu hroudu těsta.
  2. 2
    Těsto bohatě posypte moukou. Obě strany štědře pokryjte moukou a položte těsto na rovnou, pomoučněnou pracovní plochu. Převraťte ho tak, aby část, která při kynutí byla na dně nádoby teď byla navrchu. [6]
    • Použitím kukuřičné mouky nebo krupice místo obyčejné mouky zredukujete nepořádek při zpracování těsta na minimum.[7]
    • Pokud se vám kdykoli během práce bude zdát, že prsty nebo těsto lepí, přidejte více mouky.
  3. 3
    Zploštěte těsto. Uplácejte rukou těsto na tenkou placku-snažte se ji mít celou dobu co nejvíce nataženou (plochou). Netlačte příliš silně, jinak z těsta vytlačíte veškerý vzduch a krusta pizzy pak bude tvrdá a příliš těstovitá. Snažte se prostě tlačit tak, dokud těsto nebude relativně ploché, ale zároveň nadýchané.
  4. 4
    Vytvarujte vnější kůrku. Držte ruce s napnutými prsty u sebe a tlačte do těsta asi 1 cm od okraje. Opakujte tento pohyb po obvodu celého kruhu a vytvořte tak vnitřní žlábek a vnější krustu.
  5. 5
    Roztáhněte těsto. Přiložte nad těsto ruku s prsty u sebe a jemně jimi zatlačte do právě vytvořeného žlábku. Roztáhněte trochu prsty a tlačte jimi proti vnějšímu okraji. Opět prsty stáhněte k sobě a pootočte pizzou. Potom tento pohyb opakujte po celém okraji těsta.[8] Tímto okraj těsta ztenčíte a pizza se celkově zvětší.
    • Netlačte dlaněmi proti základně těsta. Mohlo by to vést k jeho nerovnoměrnosti nebo trhlinám.
    • Začátečníci můžou zpočátku používat váleček na těsto. Je to snazší způsob tenčení těsta, ale má své nevýhody-hlavně to, že výsledná pizza má často tuhou krustu.
  6. 6
    Nattáhněte těsto. Opět držte ruce s nataženými prsty u sebe a lehce je přiložte na těsto v pohodlné pozici před vámi. Směřovat by měly v úhlu jedna ke druhé. Tlačte špičkami prstů jemně do okraje a jednou rukou kousek těsta roztáhněte do strany. Otáčejte těstem a proveďte tuto techniku po celém obvodu. Celý proces několikrát zopakujte. S trochou praxe budete tuto proceduru zvládat plynulým a rychlým pohybem rukou v malých kruzích.[9] Přestaňte ve chvíli, kdy je těsto dostatečně tenké a získalo vámi požadovanou velikost.
    • Nikdy neposouvejte ruce opačným směrem. Vytvořili byste příliš tenký střed. Pohybujte rukama pod úhlem namísto pouhého natahování vnější oblasti a nechávání malého hrbolku uprostřed těsta.[10]
    • Místo tohoto postupu můžete tlačit stranou ruky do žlábku okolo okraje těsta a tlačit přímo směrem ven. Takto těsto roztahujte a druhou rukou ho přitom otáčejte.[11]
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Házení těstem

  1. 1
    Uplácejte těsto v rukou (volitelně). Plácání je snadnou cestou, jak ručně vytvarovat pizzu. Někteří kuchaři těsto hází, nekteří plácají a někteří nejdřív plácají a potom hází jednou nebo dvakrát. Nedá se říct, že by jedna z metod byla správnější než druhá. Pokud se rozhodnete k uplácání těsta, tady je návod:[12] [13] [14]
    • Pověste těsto přes dlaň a předloktí. Čím větší část ruky použijete, tím méně hrozí, že těsto roztrháte.
    • Přehoďte těsto do své druhé ruky a nechte ho opět viset přes dlaň a předloktí. Pokud myslíte, že by se těsto mohlo potrhat, nechte ho volně viset a přehazujte jemně, namísto užití hrubé síly.
    • Opakujte tento pohyb. Při každém přehození by mělo dojít k pootočení pizzy o jednu čtvrtinu. Taková rotace je stěžejní pro rovnoměrné rozšíření a vytvarování těsta.
  2. 2
    Pověste těsto přes pěst a dlaň. Pokud se vám těsto zdá pevné a stále ještě nedosáhlo požadované velikosti, je načase vyzkoušet základní pozici pro házení. Roztáhněte vaši dominantní ruku a nechte prsty u sebe. Druhou ruku držte zatnutou v pěst, těsto tak „ukotvíte“. Přehoďte těsto přes obě ruce a každou z nich držte opačný konec pizzy.[15]
  3. 3
    Točte rukama směrem ke svému tělu. Točte rukama směrem dovnitř a připravte se tak k hodu (používáte-li dlaň pravé ruky, točte doleva). Tímto umocníte rotaci během hodu, která ve vzduchu tvaruje těsto.
  4. 4
    Pozvedněte ruce a otočte jimi. Zvedněte svou dlaň do výšky a otočte s ní tak, že její hřbet budete mít přímo před obličejem.[16] V pěst zatnutou rukou pokračujte v podpírání těsta, ale zaměřte se hlavně na rozevřenou dlaň druhé ruky, která se stará o veškeré házení a rotaci. Trénujte tento pohyb zatím bez házení. Potom přejděte k hodu za použití nižší rychlosti.
    • Začněte jemným hodem. Na vyšší rychlost počkejte, než získáte více zkušeností. Příliš málo síly a pizza se nevznese do vzduchu, příliš mnoho síly a pizza letí místností až do stropu.
  5. 5
    Vyhoďte pizzu do vzduchu. Při pozvedávání dlaně k obličeji ji najednou prudce zastavte. Tím pizzu vyhodíte rovně nahoru do vzduchu do nepříliš velké výšky. Pizza by ve vzduchu měla rotovat stejnou rychlostí, kterou rotovali před hodem ruce. Dodaná síla těsto ztenčí a rozšíří, aniž byste z něj vytlačili veškerý vzduch.
  6. 6
    Pokračujte rukama v pohybu. Ačkoli se vaše ruce při výhozu náhle zastaví, měly by dokončit celou křivku pohybu, zatímco je pizza ve vzduchu. Pokračujte otevřenou dlaní okolo obličeje, jako kdybyste od sebe odháněli neodbytnou mouchu. Správný, hladký a nepřerušovaný pohyb zajistí, že vaše ruka bude rotovovat v okamžiku výhozu těsta do vzduchu.
    • Nezaměřujte se na všechny tyto poučky během několika prvních hodů. Je mnohem důležitější pizzu chytit než rovnou správně točit rukama.
  7. 7
    Chytněte těsto. Zachyťte těsto oběmi pěstmi a předloktími. Použijte co největší část předloktí, předejdete tak potrhání těsta. Dostatečně silné těsto byste měli být schopní zachytit jen na jednu pěst, ale pro většinu receptů je to příliš riskantní.
    • Vyhazujete-li pravou dlaní, chytáte ho nejčastěji do levé ruky.
    • Zkušení kuchaři chytají těsto na špičky prstů a vyhazují ho bez přestávky do vzduchu v jednom plynulém pohybu. Jedná se ale o komplexní techniku, kdy je třeba těsto vyhazovat v různých úhlech a trajektoriích.[17] Tuto techniku si pošetřete na dobu, kdy už z vás bude zkušený pizzaiolo.
  8. 8
    Opakujte, dokud je to nutné. Pokud jste těsto dostatečně uplácali a roztáhli na stole, je možné, že vám bude stačit pouze jedno vyhození k dosažení požadované velikosti. Pokud jste ale roztahovali pouze trochu, těsto si vyžádá několik výhozů. Jakmile pizza dosáhne požadované velikosti, položte těsto na speciální plech nebo kámen na pizzu. Takto jste připraveni na přidání všech zbývajících přísad.
    • Těsto je připravené ve chvíli, kdy vy sami řeknete, že je připravené. Pro domácí přípravu pizzy jsou totiž jedinými kritérii vaše preference pro sílu a jemnost kůrky a velikost vaší trouby.
    Reklama

Tipy

  • Pokud máte menší množství kvasnic, můžete těsto nechat déle kynout.
  • Jestliže se vaše těsto těžko roztahuje, nechte ho ještě hodinu uležet pod vlhkou utěrkou a potom znovu vyzkoušejte. Těsto vám tak jako tak nepůjde dobře roztahovat ihned po vyndání z ledničky.
  • Při hnětení těsta se zkuste vyhnout přílišnému množství mouky. Těsto pak vyschne a bude se špatně roztahovat. Štědřejší na mouku můžete být během tvarování a házení.
  • Pokud se vám těsto roztrhne, díru slepte nebo přes ní přilepte kousek těsta uloupnutého z okraje pizzy.[18] Pizzu, která se vám trhá, byste už neměli více roztahovat. Budete se muset spokojit se silnější kůrkou, než jste plánovali.
  • Naučíte-li se výborně házet, můžete se dokonce účastnit soutěží! K dosažení pokročilých triků používají odborníci často speciální těsto, které není určené k jídlu. Klíčem k extra silnému, pružnému těstu, vhodnému pro házení, je vysoký obsah lepku v mouce, velké množství soli a velmi studená voda (kromě vody pro aktivaci kvasnic).[19]
Reklama

Varování

  • Velmi důležité je hnětat těsto dostatečně dlouhou dobu, ale ne příliš. Při použití výkonného mixéru hrozí, že těsto přehnětete. Příznakem takového stavu je to, že se těsto trhá a rozpadá na dlouhá vlákna.
  • Vyhazování těsta do velké výšky může skončit katastrofou. Může přistát na rukou příliš tvrdě nebo ulpět na stropě. Krátký výhoz je to, co potřebujete.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 476 krát
Kategorie: Jídlo | Recepty
Stránka byla zobrazena 7 476 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama