Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hlídání malých dětí vyžaduje trénink, trpělivost a pochopení, ať už jde o vašeho sourozence, nebo o dítě sousedů. Mladí lidé a teenageři často hlídají děti, ale pro nezkušeného člověka se to může zdát jako těžký úkol. Ničeho se nebojte. Když si to dobře naplánujete a budete dítěti věnovat pozornost, budete schopni si to užít a možná si tím i něco vydělat. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 4:

Vytvořte si obchodní plán

 1. 1
  Vymyslete si rozvrh. Jako hlídač dětí budete pracovat sami za sebe a budete si tedy moci určit vlastní rozvrh. Může to sice znít staromódně, ale měli byste si připravit kalendář a zapsat si do něho všechny své volné dny, abyste přesně věděli, kdy budete mít čas hlídat lidem děti.
  • Můžete používat různé barvy, abyste měli stále přehled o tom, kdy se budete věnovat kterým dětem.
  • Pravidelně si do kalendáře zapisujte nové termíny, aby se vám nestalo, že si domluvíte dvě hlídání na jeden termín.
 2. 2
  Rozhodněte se, kolik si budete nechávat platit. Někteří rodiče mají konkrétní představu, ale většina z nich se spoléhá na to, že si pečovatel o děti určí svůj plat sám. Máte dvě možnosti: můžete si nechat platit za hodinu hlídání, nebo za jedno hlídané dítě. První možnost se hodí hlavně pro menší rodiny, ta druhá se vám vyplatí v případě, že budete muset hlídat více dětí najednou.
  • Většinou si lidé nechávají platit asi 100-200Kč za hodinu, ale může to být více i méně – záleží na tom, komu děti hlídáte.
  • Ceny za hlídání podle počtu dětí jsou většinou 70-150Kč za dítě a hodinu hlídání.
 3. 3
  Udělejte si kurz hlídání dětí. Není sice nutné mít takové kvalifikace, ale rozhodně vám pomůže, když budete vědět, jak správně hlídat děti. Naučte se pečovat o děti, naučte se základy první pomoci a buďte připraveni na vše. Můžete si také číst knihy, které vás naučí zacházet s dětmi v různých situacích.
 4. 4
  U každého hlídaného dítěte si napište seznam kontaktů v případě nouze. Budete potřebovat informace o zdravotním stavu každého dítěte, ale budete potřebovat také obecná telefonní čísla pro případ nouze. Vytvořte si seznam čísel na lékaře, policejní stanici, hasiče a další důležité instituce ve vašem městě. Tato čísla použijete pouze v nejhorších případech, ale je nutné je mít po ruce. [1]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Příprava na práci

 1. 1
  Zjistěte si co nejvíce informací o rodičích. Když přijedete poprvé hlídat nějaké dítě, zjistěte si vše možné o rodičích. Napište si jejich celá jména a telefonní čísla, adresy jejich zaměstnání a dalších míst, kde se budou zdržovat a také očekávaný čas návratu domů.
 2. 2
  Zjistěte si informace pro stav nouze. Požádejte rodiče dítěte, aby vám dali alespoň dvě nouzová telefonní čísla. Zapište si informace o zdravotním stavu dítěte (zejména o jeho možných alergiích). Když to bude nutné, požádejte také o telefon na lékaře dítěte, které budete hlídat.
  • Požádejte rodiče, aby vám ukázali, kde najdete léky a lékárničku.
  • Napište si seznam léků, které každé dítě bude muset brát, nebo které si může vzít v případě nehody (například paralen na bolesti břicha nebo hlavy).
 3. 3
  Napište si denní rozvrh dítěte. Většina rodin má obecný, nebo konkrétní režim. Většinou jde o dobu jídla, dobu pro dělání domácích úkolů nebo hraní a dobu, kdy dítě musí jít spát. Když si to napíšete předem, dítě vás nebude moci oklamat a vy budete dodržovat vše tak, jak to rodiče chtějí.
 4. 4
  Zjistěte si, co s dítětem můžete dělat. Každá domácnost má trochu jiná pravidla a je tedy důležité se zeptat, co je dovoleno a co je zakázáno. Zeptejte se, zda se dítě smí dívat na televizi, zda si smí hrát na počítači, zda smí chodit ven, zda ho mohou chodit navštěvovat kamarádi a na která místa v domě nesmí chodit. Tato pravidla se budou vždy lišit v každé rodině a také podle věku dítěte, takže si je napište, abyste je nezapomněli dodržovat.
 5. 5
  Připravte si menu na dobu, kdy budete dítě hlídat. Během doby, kterou s dítětem strávíte, ho pravděpodobně budete muset minimálně jednou nakrmit. Zeptejte se jeho rodičů, jaká jídla byste měli vařit a co můžete dítěti dávat na svačinu. Zeptejte se hlavně na to, která jídla byste dítěti neměli dávat. Některé děti po vás možná budou chtít sladkosti a dezerty, které by jim rodiče zakázali.
 6. 6
  Zjistěte si, jak smíte dítě trestat, když se nebude chovat přijatelně. Je pravděpodobné, že budete muset řešit i různé prohřešky. Místo abyste dítě trestali podle svého uvážení, se zeptejte rodičů, jak tyto situace máte řešit. Většinou půjde o to, že dítěti odepřete sledování televize, nebo počítač. [2]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Dávejte na děti pozor

 1. 1
  Snažte se s dětmi trochu sblížit. Hlídání dětí je práce, ale také příležitost užívat si jejich společnost. Když vás děti budou mít rády, budou vás poslouchat a respektovat vás. Povídejte si s nimi, ptejte se jich na různé věci a hrajte si s nimi, abyste si vytvořili pevný vztah.
 2. 2
  Hrajte si s dětmi. Vaší prací je sice dávat na děti pouze pozor, ale měli byste si s nimi také hrát. Hry se budou lišit podle toho, jak staré děti hlídáte. Když budete hlídat miminko, budete se na něho pravděpodobně jen různě šklebit a ukazovat mu hračky. Když budete hlídat starší děti, můžete si s nimi kreslit, nebo hrát různé složitější hry.
  • Hrajte si s hračkami, hrajte deskové hry a různé aktivnější hry. Zeptejte se dětí, jak si nejraději hrají a podle toho si vymyslete herní plán.
 3. 3
  Vymýšlejte zajímavé projekty. Pokud s dětmi trávíte hodně času, můžete dělat různé projekty, které si užijete vy i děti. Můžete něco vyrábět, kreslit si, nebo společně vařit a péct. Když dokončíte nějaký takový projekt, budete se cítit produktivně, zabijete spoustu času a děti na sebe budou pyšné. [3]
 4. 4
  Často děti kontrolujte. Děti neumějí svůj čas řídit tak dobře, jako dospělí, takže často zapomínají chodit na toaletu. Každou hodinu se dětí zeptejte, jestli nepotřebují jít na toaletu, jestli nemají hlad nebo žízeň, nebo jestli nejsou unavené. Většina dětí si o tyto věci neříká sama od sebe, takže se jich nezapomeňte ptát.
 5. 5
  Dodržujte rozvrh. Pokud vám rodiče poskytnou základní denní rozvrh dítěte, měli byste ho dodržovat. Krmte děti ve správný čas, ukládejte je včas ke spánku, dělejte s nimi domácí úkoly atd. [4]
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Vyhněte se chybám

 1. 1
  Nikdy nenechávejte děti o samotě. Bez ohledu na okolnosti byste měli děti za každou cenu stále hlídat, takže nesmíte nikam odejít. Nikdy nenechávejte děti samotné. Je v pořádku být v jiné místnosti, ale není v pořádku si zaběhnout do obchodu nebo se jít projít. Platí to i pro starší děti, s výjimkou případů, kdy vám jejich rodiče povolí je nechat chvíli o samotě.
 2. 2
  Nevoďte si do cizích domů žádné lidi. Pokud nejde o kamarády dětí, které hlídáte, neměli byste nikdy zvát žádné své přátele ani rodinu. Může být sice lákavé si pozvat nějakého kamaráda večer, až budou děti spát, ale i to je naprosto nepřijatelné.
 3. 3
  Nezneužívejte elektroniku. V době telefonů, tabletů a počítačů je snadné se zapomenout u chatování s přáteli nebo kontrolování Facebooku. Jako u většiny prací byste si ale měli elektronická zařízení vypínat a používat je pouze v případě nutnosti. Jste placeni za to, že hlídáte děti – ne za to, že si píšete s kamarády.
 4. 4
  Nepouštějte dětem stále dokola stejné filmy. Děti většinou budou chtít jen sledovat televizi. Někdy je to v pořádku, ale neměli byste je nechat dívat se na obrazovku dlouhé hodiny. Pokud vám rodiče neurčí maximální dobu, po kterou děti mohou sledovat televizi, neměli byste jim to dovolit déle než 2 hodiny. Děti si s vámi budou rády hrát a když je jen posadíte k televizi, jejich rodiče si budou myslet, že svoji práci flákáte. [5]
 5. 5
  Nikdy neotvírejte dveře, pokud někoho neočekáváte a nejste si stoprocentně jistí, že je to on. Podívejte se kukátkem nebo oknem a až potom otevřete dveře. Mohl by tam být někdo cizí. Požádejte rodiče dětí o seznam lidí, které znají a o jejich stručný popis.
 6. 6
  Než se rodiče dětí vrátí domů, důkladně po sobě ukliďte. Někdy na to lidé zapomínají, ale důležitou součástí hlídání dětí je také úklid. Možná nebudete muset uklízet žádný velký nepořádek, ale když se s dětmi do něčeho pustíte, vraťte potom vše zase na své místo. Rodiče budou rádi, že se vrátí do čistého a uklizeného domu a vy budete mít větší šanci, že si vás v budoucnu znovu najmou.
  Reklama

Tipy

 • Pokud dítě koupete, nenechávejte ho samotné ani na vteřinu. Než dáte dítě do vany, připravte si vše, co budete potřebovat.
 • Když si něčím nebudete jistí, zavolejte rodičům. Je lepší mít jistotu, než později litovat. Rodiče dítěte jistě ocení vaši snahu.
 • Pokud hlídáte starší dítě, které se před vámi nechce koupat nahé, nenechávejte ho v koupelně samotné. Vezměte si s sebou časopis nebo knihu a sedněte si do rohu s tím, že se nebudete dívat.
 • Když dítěti měníte plenky, připravte si vše, co budete potřebovat (ubrousky, plenky, pudr atd.), abyste nemuseli nikam odcházet. Nenechávejte dítě samotné ani vteřinu, jinak by se mohlo převalit a spadnout ze stolu.
 • Děti, které budete hlídat, neusnou všechny ve stejnou dobu, takže si s těmi, které budou vzhůru déle, můžete třeba kreslit, nebo dělat jinou tichou činnost.
 • Děti mají rády příběhy a budou vás rády poslouchat, i když nebudete zrovna skvělí vypravěči. Připravte si různé pohádky, které děti pravděpodobně neslyšely Když nebudou chtít jíst, nebo nebudou chtít jít spát, řekněte jim, že když vás poslechnou a udělají to, co mají, řeknete jim pohádku. Nevyprávějte jim ale nic strašidelného, aby se nebály.
 • Mnoho dětí se v noci bojí tmy nebo strašidel. Když budete mít s dětmi problémy, řekněte jim: „Znám jedno tajemství, díky kterému dokážu všechna strašidla zahnat.“ Řekněte jim, že mají například požádat medvídka Pú, aby se o ně postaral, nebo si vymyslete nějaké zaříkadlo, kterým se strašidel zbavíte. Naučte ho děti a potom zkontrolujte skříně, prostor pod postelí, za závěsy a všechna další místa, na kterých by se mohla strašidla schovávat. Než odejdete z pokoje, řekněte dětem, že v pokoji žádná strašidla nejsou a že díky vašemu zaříkávadlu se žádné strašidlo nevrátí.
 • Dávejte si pozor na to, jak mluvíte. Děti by od vás rozhodně neměly slyšet žádná sprostá slova. Mohly by je potom opakovat před svými rodiči.
 • Buďte trpěliví. Ze začátku vás děti možná nebudou chtít poslouchat, ale když zůstanete klidní, brzy se to naučí.
 • Pokud hlídáte nějaké hyperaktivnější dítě, požádejte rodiče, aby vám připravili ohrádku. Pokud ohrádku nemají, dejte dítě do jedné místnosti a pusťte mu nějakou pohádku nebo film.
 • Pokud máte sourozence, na kterých si můžete své dovednosti vypilovat, začněte se učit je hlídat. Když se vám něco nebude dařit, vaši rodiče vám pomohou a zodpoví vám všechny dotazy. Nemusíte svým rodičům ani říkat, že si chcete na sourozencích trénovat hlídání dětí. Jednoduše jim začněte pomáhat s běžnými činnostmi (krmení, přebalování, oblékání atd.) a když budete moci, můžete rodičům pomáhat dítě i koupat.
 • Uvědomte si, že nebudete hlídat pouze děti vašeho pohlaví. Pokud jste dívka, budete muset hlídat i chlapce a naopak.
 • Pokud vám to rodiče dítěte dovolí, můžete si s sebou přinést oblíbené jídlo dětí, nebo nějakou pochoutku. Děti to jistě ocení a budou vás mít raději.
 • Ujistěte se, že jste připraveni na všechno, co vás čeká. Když se pozvracíte při přebalování dětí nebo při uklízení, neuděláte dobrý dojem a pravděpodobně si svoji práci neudržíte.
Reklama

Varování

 • Zabezpečte všechna místa, na kterých si s dětmi budete hrát. Dejte pozor na zásuvky a schovejte všechny ostré předměty. Také děti nepusťte nikam, kde by mohly najít čistící prostředky a bělidla. Všechny léky uložte na místa, kam se děti nedostanou. Zavřete všema okna. Pokud hlídáte batole, zavřete také všechny dveře do sklepa, do koupelny a na toaletu.
 • Nedávejte dětem nic sladkého, i když to budou vyžadovat. Vždy dělejte jen to, co vám jejich rodiče dovolí.
 • Nenechávejte děti s cizími lidmi, i když máte pocit, že je znají.
 • Nikdy během hlídání dětí neusněte. Neměli byste usnout, zejména pokud jsou děti vzhůru a mohly by se dostat do problémů.
 • Pokud hlídáte batole nebo nemluvně, krmte ho vždy jen po troškách.
 • Dodržujte všechna pravidla, která vám rodiče dětí stanoví. Když je budete porušovat, pravděpodobně už si vás nepozvou.
 • Když dítě ukládáte ke spánku, nepokládejte ho na břicho. Vleže na břiše by mohlo dítě umřít. Nedávejte pod něho ani žádné polštáře, jinak by se mohlo udusit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 501 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 5 501 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama