X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 29 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 60 493 krát
Vyhledávače jako je Google indexují hodně přes bilion WWW stránek (World Wide Web)[1] , přesto jsou na webu informace, ke kterým se běžnými vyhledávači nedostanete. Většina z nich je v databázích, které je nutné prohledávat přímo z konkrétních stránek. Malá, o to však slavnější (či neslavnější) část deep webu je plná supertajných komunit, které se zde zdržují za účelem utajení před různými orgány.
Postup
-
1Najděte databáze pomocí běžných vyhledávačů. K vyhledání výrazů jako "databáze zvířectva", "databáze hip hopu" či podobných můžete použít klasický vyhledávač. Protože jsou však informace v těchto databázích dostupné jen zadáním přesného termínu (nikoliv přes odkaz), většina vyhledávačů se k nim nedostane. A právě díky tomu jsou tyto databáze součástí hlubokého webu ("deep web"). Přesto se stále můžete přes vyhledávač dostat na hlavní stránku databáze, odkud již můžete zadávat konkrétní dotazy.
- Zcela či částečně zdarma dostupnými příklady jsou databáze Science.gov a FreeLunch, kde jsou ekonomická data.
-
2Pro vyhledávání v databázích používejte specializované vyhledávání. Databáze The Internet Public Library už není v provozu. Sice ji stále můžete používat, není však již aktualizovaná. Pro nalezení speciálního vyhledávače, který umí vyhledat databáze a informace z konkrétního oboru, můžete navštívit stránku searchengineguide.com.
-
3Proveďte průzkum z počítače v akademické knihovně. Knihovny, obzvláště ty patřící pod vysoké školy a univerzity, často platí za přístup do mnoha placených databází sdružujících informace, které běžnými vyhledávači nenaleznete. Zeptejte se správce knihovny, jaké databáze máte k dispozici. K těmto databázím také můžete získat přístup s pomocí údajů z vaší karty do knihovny, to už se však liší dle konkrétní knihovny a majitele databáze.
-
4Projděte si Internet Archive. Projekt Internet Archive se snaží shromažďovat a dlouhodobě uchovávat digitální informace. Projděte si jejich sbírku, kde můžete najít archivy zmizelých webů, obtížně nalezitelné video a audio soubory, nebo dokonce kopie prvních počítačových her.Reklama
-
1Poznejte síť Tor. Tato část hlubokého webu, někdy zvaná také Dark Net, je využívána pro obchody, konverzace a umisťování informací, které její uživatelé chtěli uchovat v soukromí. [2] Návštěvníci musí pro návštěvu této části webu použít software zvaný Tor, navštěvované stránky jsou na doméně ".onion". Přestože je většina aktivit v tomto regionu ilegální nebo poloilegální, využívají jej například i novináři, kteří zde mohou vést rozhovory s anonymními zdroji, a také lidé, které zajímá koncept ultra soukromého internetu.
- Přístup do této části deep webu je legální, to však nemusí platit o aktivitách zde prováděných.
-
2Stáhněte si prohlížeč Tor. Tor je zdarma dostupnou službou, která vám umožní anonymní připojení na webové stránky. Při dodržení správných opatření bude vysledování vašich internetových aktivit extrémně náročné. Řada komunit hlubokého webu je dostupná pouze skrz síť Tor, jelikož jsou založeny na zásadách anonymity, soukromí a utajenosti. Odsud si stáhněte prohlížeč Tor, abyste mohli začít na síť přistupovat.
- Webové stránky sítě Tor bývají nespolehlivé, často jsou nedostupné celé hodiny, dny, nebo permanentně. Mohou se také pomalu načítat, jelikož je vaše připojení Torem směřováno přes počítače ostatních uživatelů, aby byla chráněna vaše anonymita. [3]
- Ačkoliv prohlížeče pro Tor existují i na platformách Android a iOS, nejsou bezpečné a tudíž je nedoporučujeme. [4] Obdobné platí i pro rozšíření Tor pro jiné prohlížeče, které nejsou organizací Tor obvykle podporované.
-
3Chraňte svou anonymitu. Přístup do sítě tor a deep webu je legální, řada lidí však využívá anonymity pro své nelegální aktivity. Abyste se vyhnuli zákeřným útokům a vysledování právními orgány, silně doporučujeme využít následující opatření:
- Klikněte na logo "S" vedle adresového řádku prohlížeče Tor, a poté klikněte na položku "Forbid scripts globally" („Globálně zakázat používání skriptů“). [5]
- Zapněte si firewall Windows či Mac.
- Nikdy nic nestahujte z webové stránky na síti Tor, ani soubory .pdf či .doc. Zvláště nebezpečné je pak sdílení torrentů.
-
4Přečtěte si průvodce deep webem. Mezi nejpopulárnější stránky v komunitě deep webu patří The Hidden Wiki (http://zqktlwi4fecvo6ri.onion/wiki/index.php/Main_Page ) sdružující odkazy na stránky deep webu, které můžete prozkoumat. Pokud se na tuto adresu v prohlížeči Tor nemůžete dostat, vyzkoušejte http://hwiki2tzj277eepp.onion/index.php?title=Main_Page, nebo http://kpvz7kpmcmne52qf.onion/wiki/index.php/Main_Page. Aktuální instrukce a rady můžete získat také z komunit na „povrchovém webu“ ("surface web"). Dotazy zkuste poslat na tyto stránky redditu: /r/deepweb, /r/onions, nebo /r/Tor.
- Většinu odkazů z této sekce lze otevřít pouze v prohlížeči Tor, nikoliv v běžných prohlížečích.
-
5Používejte vyhledávače v deep webu. Deep web je záměrně těžko udržovatelný a prozkoumatelný, proto tyto vyhledávače nemusí fungovat tak efektivně, jak jste zvyklí z běžného internetu. Pro širší škálu výsledků zkuste využít pro každé vyhledávání několik vyhledávačů, jako jsou například Torch (http://xmh57jrzrnw6insl.onion/) a TorSearch (http://kbhpodhnfxl3clb4.onion/).
- Pokud hledáte dobře známou stránku na deep webu, může vám odkaz najít i běžný vyhledávač typu Google. [6]
-
6Využívejte specializované služby deep webu. Ačkoliv je deep web nechvalně známý pro ilegální aktivity, existují na něm i zcela legitimní stránky. Některé z nich jsou založené na běžných konceptech, jako je sdílení obrázků (např. http://www.zw3crggtadila2sg.onion/imageboard/). Jiné jsou více nakloněné unikátní kultuře deep webu, jako například stránky pro anonymní informátory (např. http://5r4bjnjug3apqdii.onion/), nebo sbírka eknih se zaměřením na podvratnou činnost (např. https://xfmro77i3lixucja.onion.lt/).
-
7Mluvte s obyvateli deep webu. Velké stránky v této části deep webu se neustále vytrácejí, částečně kvůli zákrokům proti ilegálním praktikám, částečně proto, že jsou často spravovány jednotlivci či malými týmy bez jakéhokoliv financování. Chcete-li nalézt nejnovější náhradní stránky či živé stránky, mluvte s lidmi prostřednictvím OnionChatu (http://www.chatrapi7fkbzczr.onion/).Reklama
Tipy
- Existují i vertikální vyhledávače pro specifické typy obsahu, například http://www.findthatfile.com je vyhledávač binárních newebových 'souborů', který umí vyhledávat ve všech typech zdrojů.
Reklama
Reference
- ↑ http://googleblog.blogspot.com/2008/07/we-knew-web-was-big.html
- ↑ http://nymag.com/daily/intelligencer/2014/11/explainer-why-the-fbi-shut-down-dark-net-sites.html
- ↑ http://www.macinfo.us/how-to-access-the-deepweb-on-your-mac.php
- ↑ http://www.fastcolabs.com/3026989/an-up-to-date-laymans-guide-to-accessing-the-deep-web
- ↑ https://www.torproject.org/docs/faq.html.en#DisableJS
- ↑ http://www.dailydot.com/technology/how-to-search-the-deep-web/
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Search the Deep Web
Français:naviguer sur le web profond
Deutsch:Durchsuchen des Deep Web
Português:Pesquisar na Deep Web
Italiano:Fare Ricerche nel Web Invisibile
Bahasa Indonesia:Melakukan Pencarian di Web yang Dalam
Nederlands:Het Deep Web doorzoeken
日本語:深層ウェブの利用
中文:搜索深网
Stránka byla zobrazena 60 493 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama