Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Meditace může být překvapivě frustrující. Proč nás pokaždé překvapí, když se nám pokus o meditaci nezdaří? Na co myslet při meditaci? Cvik, správná poloha vsedě a připravenost mysli vás přivede na tu správnou cestu hluboké meditace.

Část 1
Část 1 ze 4:
Najděte si klidné místečko

 1. 1
  Najděte si koutek ve vašem příbytku, kde budete mít klid. Místnost, ve které se můžete zavřít, dál od hluku dětí či silnice bude pravděpodobně tou správnou volbou.
 2. 2
  Použijte židli s rovnou opěrou zad nebo polštář k sezení na zemi. Ideální je sedět pohodlně 20-30 minut, ne však tak pohodlně, abyste usnuli.
 3. 3
  Zvolte jemné příjemné světlo v místnosti. Jemné světlo vám umožní uvolnit se, zvažte svíčky nebo vhodné lampy. Nepoužívejte fluorescentní světla.
 4. 4
  Určete si čas k meditaci, ve kterém nebudete mít nic jiného k práci. Například brzy ráno nebo neopak večer, když uložíte děti ke spánku a nebude vám vyzvánět telefon.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Nácvik meditace

 1. 1
  Sedněte si na polštář či židli. Usaďte se pohodlně tak, abyste vydrželi alespoň 20 minut sedět nehnutě.
  • Seděli-li jste celý den v práci, před meditací si protáhněte zádové svaly. Otočky tělem vpravo a vlevo v pozici vsedě (tzv. twist) nebo jóga cvik v poloze kočky/krávy, stejně jako poloha dítěte uvolní vaše záda a umožní vám v klidu meditovat.
  • Uvolněte ramena. Zvedněte je s nádechem k uším a s výdechem je spusťte dolů. Vaše záda zůstávají rovná. Položte ruce volně do klína. Zazen meditace doporučuje vložit levou ruku do pravé, dlaní vzhůru, s levým palcem překrývajícím pravý, jako když dlaněmi obejmete vajíčko. Vytvoříte tak obvod, kruh nekonečna a umožníte vyniknout oběma stranám těla, i té druhé, podvědomě potlačované straně.
 2. 2
  Zavřete oči a soustřeďte pozornost na prázdnou zeď. Zjistěte, zda vám vyhovuje meditovat s otevřenýma či zavřenýma očima. Někdo může upřednostňovat oči otevřené, se kterými se lze snadněji ubránit ospalosti.[1]
  • Pokuste se soustředit na "nic", na "prázdno". Dívejte se skrze prázdnou zeď, ne na ni. Pokud potřebujete mrknout, mrkněte.
 3. 3
  Soustřeďte se na svůj dech. Největší část meditace je o soustředěném a uvolněném sezení a dýchání. Je to tak jednoduché, až je to zároveň složité. Začněte odpočítávat od 10 do 1. Tím můžete začít a zklidnit tak svou mysl. Zabírá-li to a máte-li více času, můžete začít odpočítávat od 50 nebo 100.
  • Nadechněte se zhluboka a zadržte dech 2 až 4 vteřiny, vydechujte 8 vteřin. Opakujte toto schéma po dobu 2 minut.
  • Uvědomte si svůj dech, jak vchází a vychází z vašeho těla. Představte si, jak kyslík vniká do vašeho těla a putuje v něm krevním oběhem. Představujte si, jak kyslík prochází všemi částmi vašeho těla a nepřestávejte se soustředit na dech.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Udržení koncentrace

 1. 1
  Sledujte vaše myšlenky. Co vlastně při meditaci dělat? Sedíte, dýcháte a ... co dál? Časem se naučíte sledovat myšlenky, jak přicházejí a odcházejí. Myšlenky se vám mohou točit kolem dětí, večeře nebo vašeho dni v práci. Nenechte tyto myšlenky upoutat vaši mysl. Představte si, že jsou to ryby v rybníce. Sledujte, jak plavou ve vaší mysli a pomalu z ní vyplavou.[2]
  • Tento cvik vám pomůže oddálit se od vašeho stále přemýšlejícího "já". Dovolte myšlenkám plavat vaší myslí, sledujte je, nechte je odplavat a soustřeďte se na dech.
 2. 2
  Nebojujte. Vědomí je spíše podobné energii nežli myšlence a je je těžké jej zažít nebo popsat. Proto je také meditace považována za cvičení. Zazen je v podstatě v překladu "pouhé sezení". Co dělají mistři meditace a zen mnichové? Pouze sedí!
  • Rozeznejte, kdy zabřednete do myšlenek o svém okolí nebo o svém životě. Stane-li se tak, nesnažte se nastavit vaší mysl na představu či zkušenost s "vědomím". Když začnete meditovat, bude se vám to pravděpodobně stávat často.
 3. 3
  Uvědomte si pohled na své vlastní "já". Podobně jako ve scénce Montyho Pythona, ve které jsou dva muži ztraceni v poušti. Plazí se a kolem se začínají stahovat káňata. Umírající žízní, jeden z nich se podívá do kamery a řekne: "počkejte chvíli"! Kamera se otočí a diváci spatří štáb s občerstvením, připraveným pro každého člena štábu. Muži se nají a za chvíli se celý štáb plazí po poušti a umírá žízní, až jeden ze štábu řekne: "počkejte chvíli!" a vše se opakuje.
  • Naše mysl takhle funguje. Sledujete svoje myšlenky, ale udělejte si od nich odstup. Řeknete si: ale kdo je sleduje? To může znamenat boj s vaší myslí, typický pro začátky meditace. Soustřeďte se na dech. Pozorujte jej a nechte jej projít.
 4. 4
  Přijměte sami sebe takoví, jací jste. Odstupte od vašich myšlenek, nechte je projít a jednodušte dovolte vaší mysli "být", stejně jako i vašemu tělu, vašemu dechu. Dovolte své podstatě prostě existovat, bez vaší kontroly. Odstupujete od vašeho "já" a učíte se přijmout a milovat vaší pravou postatu.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Ukončení meditace

 1. 1
  Vraťte se zpět do vlastního fyzického těla. Uvědomte si části vašeho těla, které se dotýkají země nebo židle.
 2. 2
  Pokuste se 2 minuty věnovat myšlence díků za čas, klid a mír. Pozitivní myšlenka vám může zlepšit den.
 3. 3
  Naplánujte si čas, který budete každý den trávit meditací. Tento plán dodržujte. Čím častěji praktikujete meditaci, tím pro vás bude snadnější.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Klidné místečko
 • Židli/polštář na sezení na zemi
 • Protahovací cviky
 • Osvětlení

O tomto wikiHow

Masha Kouzmenko
Spoluautorem článku je :
Kouč meditace
Spoluautorem tohoto článku je Masha Kouzmenko, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 4 201 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 4 201 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama