Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hnětení těsta vede k rozložení lepku a pomáhá rovnoměrně rozdělit plyny, které jsou produkovány v kvasinkách. To vytvoří podmínky potřebné pro výrobu porézní a houbovité hmoty - jinými slovy, lahodný – na kvasnicích založený chléb. Čtěte dál a dozvíte se, jak hníst těsto jako profesionál.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava těsta k hnětení

Stáhnout PDF
 1. 1
  Připravte povrch pro hnětení. Nejjednodušší je uhníst těsto na rovném povrchu, který je do úrovně pasu. Připravte desku, stůl nebo jiný stabilní povrch pro hnětení, očistěte ji s teplou mýdlovou vodou a poté otřete do sucha ručníkem. Posypeme moukou, aby se těsto nelepilo, a je čas na hnětení.
  • Některé recepty vyžadují hnětení těsta v míse. V těchto případech těsto má být obvykle těsto hněteno minutu nebo dvě. U receptů, které vyžadují hnětací dobu delší než tři minuty, si naplánujte použít plochý povrch.
  • Pokud nechcete hníst těsto přímo na vašem stole nebo pultu, můžete si linku, nebo pracovní plochu vyložit pergamenem posypaném moukou. Speciální teflonové plochy určené na pomoc při hnětení těsta jsou ke koupi v obchodech s kuchyňskými potřebami.
 2. 2
  Zkombinujte ingredience do vašeho těsta. Použijte množství uvedené v receptu, který používáte. Základem těsta je obvykle mouka, droždí, sůl a voda. Přísady dobře smíchejte vařečkou, než začnete hníst.
  • Pokud mouka stále drží po stranách mísy, těsto ještě není připravené na hnětení. Míchejte vařečkou, dokud se všechny složky nespojí.
  • Pokud máte potíže míchat těsto vařečkou, je připraveno ke hnětení.
 3. 3
  Přesuňte těsto na pracovní plochu. Vysypte ho z misky přímo na rovnou plochu, kterou jste připravili. Mělo by tvořit kyprou, lepkavou kouli. Těsto je nyní připraveno ke hnětení.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Hnětení těsta

Stáhnout PDF
 1. 1
  Před hnětením si umyjte ruce. Hnětení vyžaduje práci s těstem mezi holýma rukama, takže si je umyjte a dobře osušte, než začnete. Sundejte prsteny a další šperky, které by se mohly zachytit v těstě, a vyhrňte si rukávy, aby se neulepily. Vzhledem k tomu, že pracujete s pomoučněným povrchem, možná budete chtít ochránit vaše oblečení zástěrou.
 2. 2
  Nahrňte těsto na hromadu. Když poprvé ponoříte ruce do těsta, bude lepkavé a těžko se bude hrnout. Jděte do toho a zpracovávejte těsto rukama, tvarujte ho do koule, tlačením a přetvářením. V tom pokračujte, dokud těsto nebude tak lepkavé, a je možno tvarovat ho do kuličky, aniž by se těsto rozpadalo.
  • V případě, že se zdá, že těsto neztrácí lepivost, posypte na povrchu mouku a zapracujte ji do těsta.
  • Můžete si lehce poprášit ruce moukou, aby se těsto příliš nelepilo.
 3. 3
  Bouchněte do těsta. Tlačte klouby vašich rukou dopředu do těsta. Toto se nazývá "boxování " těsta a pomáhá lepku začít pracovat. Pokračujte v tom, dokud těsto není mírně pružné.
 4. 4
  Hněťte těsto. Přeložte těsto na polovinu a tlačte zápěstím dopředu. Otočte lehce těsto, přeložte jej na polovinu a znovu tlačte zápěstím dopředu. Opakujte po dobu 10 minut, nebo tak dlouho jak říká váš recept.
  • Hnětení musí být rytmické a stabilní. Nepracujte příliš pomalu; berte každou část těsta rychle, nikdy ho nenechte odpočinout příliš dlouho mezi obracením.
  • 10 minut je dlouhá doba na to, opakovat tento fyzický úkol. Pokud jste unavení, mějte po ruce někoho jiného, kdo bude pokračovat v procesu hnětení.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Vědět, kdy přestat hníst

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zvažte texturu. Těsto je na začátku lepkavé a hrudkovité, ale po 10 minutách hnětení by mělo být lesklé a hladké. Mělo by být lepivé a pružné na dotek. Pokud jsou ještě nějaké hrudky, nebo těsto lepí, pokračujte nadále s hnětením těsta.
 2. 2
  Zkuste, zda těsto drží svůj tvar. Z těsta vytvarujte kuličky a nechte je klesnout na vaší pracovní ploše. Zůstal tvar koule neporušený? Je-li těsto je připraveno, mělo by držet svůj tvar.
 3. 3
  Štípněte do těsta. Těsto se stává pevnější, tím jak jste ho hnětli, stejně jako vinutí pružiny, čím více vinete tím je to těžší. Štípněte trochu do těsta. Pokud je hotové, bude na dotek jako ušní lalůček. Když do těsta dloubnete, mělo by se vrátit zpět do původního tvaru.
 4. 4
  Pokračujte v receptu. Většina receptů vám radí nechat těsto kynout na teplém místě po dobu několika hodin po prvním hnětení. Jakmile zdvojnásobí svoji velikost, budete možná muset bouchnout do těsta a hníst ho ještě několik minut a pak ho znovu nechat kynout před pečením.
  • Zadělané těsto by mělo být pevné, pružné a lesklé, váš chléb by měl mít křupavou kůrku s měkkou střídkou.
  • Pokud těsto nebylo důkladně uhnětené, bude chléb tvrdý, hustý a trochu plochý.
  Reklama

Tipy

 • Pro jakékoli pečivo, kde se nepoužívá droždí, byste měli hníst jen k získání hladké, rovnoměrné konzistence a plně smíchat ingredience. Pro chléb, chcete rozpustit lepek, ale lepek může být těžký v receptech bez kvasnic.
 • Je velmi obtížné pře-hníst ručně. Rozhodně je možné pře-hníst s mixérem.
 • Rozlišujte mezi chlebovou moukou (pro recepty s kvasnicemi) a moukou na pečivo (pro recepty bez kvasnic). První vám pomůže budovat lepek. Rozdíl je důležitější u celozrnné mouky, než je pro bílé nebo nebělené mouky.
 • Udělejte si čas na hnětení, zejména v případě, že recept počítá s určitým časem. 20 minut se může zdát jako dlouhý čas, dělat opakující se činnost. Nezkracujte proces.
 • Přidáváme mouku podle potřeby, aby těsto nelepilo. Obecně platí, že pokud pečete chleba těsto přestane držet k desce, přidali jste dost mouky. Množství se bude poněkud měnit v závislosti na vlhkosti bochníku. Pokud jste dělali něco jiného, jako například sušenky, přidáme mouku podle receptu a navíc jen tak, aby se tolik nelepily.
 • Snažte se netrhat těsto, stačí ho natahovat.
 • Škrabka na těsto vám zjednoduší úklid. Cokoliv s rovnou, ale poměrně tupou hranou tu práci udělá.
 • Studené, suché ruce jsou pro hnětení nejlepší.
 • Pro snadnější čištění, a to zejména lepkavého těsta, používejte při hnětení latexové rukavice.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 32 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 463 krát
Kategorie: Techniky vaření
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 14 463 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama