Stáhnout PDF Stáhnout PDF

'Bunko (nebo také Bonko, Bunco) je populární společenská hra, na kterou potřebujete pouze devět hracích kostek a pořádnou kopu štěstí. Bunko můžete hrát nejen na party, ale i s rodinou nebo se svými jedenácti přáteli, se kterými jste zrovna uvízli na opuštěném ostrově. Chcete-li tedy vědět jak na Bunko, pozorně si přečtěte následující kroky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Před začátkem hry

 1. 1
  Seznamte se s podstatou hry. Hráči hází kostkami a sbírají vítězné body, kterým se říká bunko. Hráč, který má na konci hry nejvíce vítězných bodů (bunků) se stává vítězem.[1]
 2. 2
  Ujistěte se, že víte jak získat bunko. Každé kolo odpovídá číslu, které musíte hodit na jednotlivé kostce. V prvním kole tedy musíte hodit jedničku, v druhém kole dvojku, atd. Pokud hráč hodí kostkami a na všech třech kostkách se objeví číslo odpovídající danému kolu, získává bunko.
  • Například: Pokud je hráč ve čtvrtém kole a hodí na všech třech kostkách čtyřku, získává bunko.
 3. 3
  Dejte dohromady skupinu dvanácti lidí. Bunko se hraje ve dvanácti lidech, protože se tak dá skupina rozdělit do menších skupin po čtyřech hráčích. [2]
  • Pokud hrajete s více či méně než dvanácti lidmi, ujistěte se, že hrajete s dostatečným počtem lidí, tak aby byli čtyři hráči u každého stolu.
  • Pokud hrajete s lichým počtem hráčů, udělte někomu „ducha". Tento hráč hází a zaznamenává skóre i za „ducha". Tím pádem jeden hráč u stolu s lichým počtem hráčů hází a zaznamenává skóre dvakrát.
 4. 4
  Určete hlavní stůl. Hlavní stůl určuje tempo hry. Hra začíná ve chvíli, kdy jeden hráč od hlavního stolu zazvoní na zvonek. Jak vybrat hráče k hlavnímu stolu:
  • Sesbírejte všech 12 skórkaret. Řekněte někomu, aby na čtyři náhodné skórkarty nakreslil malé hvězdičky.
  • Zamíchejte skórkarty. Nechte každého hráče si vybrat svoji skórkartu. Hráči, kteří si vytáhnou skórkarty s hvězdičkami, budou v prvním kole hrát u hlavního stolu.
 5. 5
  Rozdělte zbytek hráčů mezi dva stoly. U každého stolu by měli být čtyři lidé. Obvykle se Bunko hraje ve třech stolech, kterým se říká hlavní stůl, prostřední stůl a poslední stůl. U hlavního stolu jsou ti nejlepší hráči, u prostředního stolu jsou průměrní hráči a u posledního jsou ti nejhorší.
 6. 6
  Rozdělte hráče u každého stolu do týmů. Lidé sedící naproti sobě se stávají spoluhráči. Mějte však na paměti, že spoluhráči se budou po každém kole měnit.
 7. 7
  Vyberte někoho, kdo bude zaznamenávat skóre. Tento hráč bude hrát hru, ale i zároveň bude mít na starosti záznam bodů, který jeho tým získá.
 8. 8
  Přidělte každému stolu vše, co je potřeba ke hře. Každý stůl by měl mít sešit pro záznam skóre a tři kostky. Každý hráč by také měl mít papír na záznam vlastních výsledků, tedy skórkartu, a tužku.[3]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Během hry

 1. 1
  Začněte první kolo hry. Jedna osoba u stolu vezme všechny tři kostky a hodí s nimi. Jelikož se jedná o první kolo, cílem je získat co nejvíce jedniček.
  • Za každou jedničku, kterou daný hráč hodí, získává 1 bod. V případě, že hodí tři jedničky, získává 21 bodů, což je nejvyšší možný počet bodů, který může získat. Tomuto se říká bunko, od něhož je odvozen název hry. Pokud hráč získá bunko, měl by zakřičet „Bunko!" V tom případě zapište křížek na hráčovu skórkartu.
  • Pokud hráč hodí tři stejná čísla, ale ne jedničky, získává pět bodů. Nezískává však bunko.
 2. 2
  První hráč hází tak dlouho, dokud nehodí požadované číslo. Pokud se mu však dané číslo nepodaří hodit, předá kostky hráči po levé ruce. Například, pokud hráč v prvním kole hodí trojku, čtyřku a šestku musí předat kostky dalšímu hráči, protože žádná z kostek nebyla jednička.[4]
  • Kostky musí být také předány hned, jak hráč získá 21 bodů. K tomu dojde v případě, že hráč získá bunko nebo hodí kostky tak, že alespoň na jedné kostce se objeví požadované číslo, které se následně přičte ke skóre.
 3. 3
  Ukončete první kolo. Když tým od hlavního stolu získá 21 nebo více bodů, nastává konec kola. Tento tým musí zakřičet „Hra!" Ten, kdo zaznamenává skóre u hlavního stolu, zazvoní na zvonek, čímž dá najevo, že dané kolo končí. U každého z ostatních stolů vítězí tým, který nasbíral v daném kole nejvíce bodů.
  • V momentě, kdy zvoní zvonek, hráči mohou dokončit započatý hod.
  • Pokud dojde u nějakého stolu k remíze, jeden hráč z každého týmu musí hodit jednou kostkou. Vyhrává tým, jehož hráč hodil vyšší číslo.
 4. 4
  Vítězné týmy si napíší na své skórkarty V. Poražené týmy (ty s méně body) si napíší na své karty P. Podle těchto výsledků následně prohoďte týmy.
  • Tým, který zvítězil u hlavního stolu, bude v dalším kole hrát u hlavního stolu. Poražený tým se však přesouvá k prostřednímu stolu.
  • Tým, který zvítězil u prostředního stolu, se přesouvá k hlavnímu stolu. Poražený tým se přesouvá k poslednímu stolu.
  • Tým, který zvítězil u posledního stolu, se přesouvá k prostřednímu stolu. Poražený tým nadále zůstává u posledního stolu.
 5. 5
  Vyměňte si spoluhráče. Nemusíte to dělat, ale hra se tak stane živější a zábavnější. Jakmile se každý tým přesune ke svému stolu, vyměňte své partnery. Vytvoříte tak úplně nové týmy.
 6. 6
  Pokračujte v hraní. Začněte druhé kolo (takže hráči musí hodit dvojky). Bunko se hraje na šest kol, takže celá hra končí odehráním všech šesti kol.
 7. 7
  Zapisujte si skóre. Měli byste si psát skóre jak po týmech (hráči sedící proti sobě), tak i individuálně (kolikrát jednotliví hráči získali bunko).
 8. 8
  Zjistěte, kdo je vítěz. Po každém kole by si měl každý hráč spočítat, kolikrát získal bunko a také kolikrát jeho tým vyhrál a prohrál. Můžete hrát buď na to, že vyhrává hráč s nejvíce bunky nebo hráč s nejvíce bunky a výhrami. Následně podle toho udělte ceny.[5]
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 3 stoly
 • 12 židlí
 • 3 sešity (1 sešit pro každý stůl)
 • 12 tužek (1 tužku pro každého hráče)
 • 9 hracích kostek (3 kostky pro každý stůl)
 • 12 skórkaret (1 skórkartu pro každou osobu)
 • zvonek
 • výherní ceny
 • občerstvení

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 259 krát
Kategorie: Umění & zábava
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 2 259 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama