Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ačkoliv bylo Grand Theft Auto: San Andreas, multiplatformní herní pecka z roku 2004, původně nabízeno jako hra pouze pro jednoho hráče, díky důmyslnosti nezávislých modderů (úpravců) je nyní možné zahrát si jej jako multiplayer, tedy ve více hráčích. SA-MP (zkratka pro „San Andreas Multiplayer“) je zdarma dostupný multiplayerový mod pro San Andreas, který hráčům umožňuje online soupeřit, ale i jinak interagovat („free play“) v široké škále modů. Následujte první krok návodu, kde se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:
Získání SA-MP modu

 1. 1
  Ubezpečte se, že máte nainstalovanou legální kopii San Andreas. SA-MP, program umožňující hrát San Andreas jako multiplayerovou hru, je tzv. mod (zkratka "modifikace"). To znamená, že aby vám fungoval, musíte mít předem v počítači nainstalováno San Andreas. Samotný mod hrát nelze. Než budete pokračovat, ujistěte se, že máte nainstalovanou funkční kopii hry.
  • Znovu, pro ujasnění: je nemožné hrát San Andreas multiplayer, aniž byste měli hru nainstalovanou v počítači.
  • Všimněte si, že oproti systémovým požadavkům základní kopie San Andreas[1] vyžaduje SA-MP navíc dalších 5,6 MB volného místa na pevném disku, a také internetové připojení (pro plynulé hraní doporučujeme širokopásmové). [2]
 2. 2
  Stáhněte si mod z sa-mp.com. Jakmile máte vše připravené, navštivte oficiální stránku SA-MP, sa-mp.com, kde najdete mod San Andreas Multiplayer. Na hlavní stránce webu klikněte v tabulce na levé straně obrazovky na "Downloads". Na další stránce klikněte pro začátek stahování souboru na kterýkoliv z odkazů na stažení hlavního SA-MP klienta (možnost na vršku stránky).
  • Stažení klienta SA-MP je zdarma a jelikož jde o relativně malý soubor o velikosti zhruba 11 MB, na většině počítačů nebude trvat dlouho.
 3. 3
  Spusťte instalační soubor. Když je stahování dokončeno, spusťte instalační soubor. Najděte ho mezi staženými soubory a dvakrát na něj klikněte, nebo zvolte „Spustit“ či jinou odpovídající možnost, kterou vám menu stahování ve vašem prohlížeči nabízí. Měl by vyskočit průvodce instalací s jednoduchými instrukcemi, kterými vás provede zbytkem instalace. Pokračujte dle pokynů na obrazovce a dokončete instalaci SA-MP.
  • V průběhu instalace budete požádáni, abyste určili složku, ve které je nainstalována vaše kopie San Andreas. V příslušném textovém poli „Destination Folder“ je předem vyplněna výchozí složka, do které se hra instaluje. Pokud jste tedy nainstalovali San Andreas do výchozí složky, nemusíte udělat nic jiného, než kliknout na „Install“. Naopak, pokud jste San Andreas instalovali do jiné složky, budete tuto složku muset najít. Klikněte na tlačítko „Browse...“ vedle textového pole, a poté vyberte složku, ve které je hra nainstalovaná.
 4. 4
  Pokud chcete, stáhněte a nainstalujte si serverového klienta. Vše, co budete pro hraní online multiplayeru potřebovat (krom funkční kopie San Andreas), je mod zmíněný výše. Pokud však namísto prostého hraní online hry chcete hostovat online herní server, budete potřebovat navíc i serverového klienta. Ten je dostupný jak pro operační systém Windows, tak i pro Linux na stejné stránce pro stahování, jako hlavní mod klient zmíněný výše. [3]
  • Všimněte si, že stahovaný balíček serverového klienta obsahuje také skriptovací nástroje PAWN, používané k vytváření vlastní scénářů pro SA-MP. Pro více informací o skriptování vizte SA-MP wiki.[4]
 5. 5
  Když jste připraveni ke hře, spusťte soubor SA-MP. Po nainstalování hlavní klienta modu a/nebo volitelného serverového klienta jste připraveni ke hře! Automatický instalační proces by měl vytvořit na Ploše zástupce nazvaného „San Andreas Multiplayer“. Pro spuštění modu na tuto ikonu jednoduše klikněte. Pokud zástupce nevidíte, budete se muset po souboru San Andreas Multiplayer podívat v hlavním adresáři San Andreas.
  • Když soubor spustíte, mělo by se spustit okno prohlížeče s názvem „San Andreas Multiplayer“. V další sekci použijeme toto okno k nalezení hry, ke které se pak připojíme.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Hraní modu

 1. 1
  Najděte si atraktivní server. Po spuštění okna prohlížeče SA-MP klikněte na záložku „Internet“ na spodní straně okna. Tím naplníte okno herními servery. Poté již můžete procházet seznamem dostupných serverů pomocí rolovacího tlačítka.
  • Všimněte si, že můžete výsledky také filtrovat, a to podle mapy, herního modu a několika dalších kritérií. Použijte k tomu nástroje v sekci „Filter“ na spodní levé straně okna.
 2. 2
  Připojte se k serveru kliknutím pravým tlačítkem a výběrem „Connect“. Když jste připraveni hrát, vyberte si z hlavního seznamu kliknutím server, ke kterému se chcete připojit. Pak na něj klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte možnost „Connect“. Pokud vše půjde dobře, budete připojeni k hernímu serveru a okamžitě můžete začít hrát.
  • Všimněte si, že některé soukromé servery (obvykle vytvořené pro hraní mezi přáteli, nebo skupinou lidí, kteří se znají) jsou zabezpečené heslem. Pokud neznáte heslo k serveru, nebudete se moci připojit.
 3. 3
  Užijte si to! Od této chvíle budete hrát jeden z mnoha online scénářů a interagovat s ostatními hráči SA-MP. Typ hry a kvalita zážitku z ní závisí jen na vás. Ačkoliv v SA-MP narazíte na tucty unikátních herních modů, některé z těch nejběžnějších najdete vypsané níže: [5]
  • DM (Deathmatch): Hráči (ve skupinách, nebo samostatně) soutěží v tom, komu se podaří nejvíckrát zabít své nepřátele.
  • CTF (Capture the Flag): Teamy nebo hráči se pokoušejí získat body tak, že ukradnou vlajku ze základny protivníků a vrátí ji na vlastní základnu.
  • Freighter: Jeden z týmu stráží zabezpečenou základnu, zatímco ostatní se ji pokoušejí infiltrovat.
  • Moneygrub/Land Grab: Hráči soupeří v tom, kdo získá nejvíce bohatství a/nebo území.
  • Cops and Robbers (také Cops N Gangs): Hráči se rozdělí na týmy zlodějů a policistů a soupeří spolu v různých úkolech (například se mohou v jednom scénáři oba týmy pokoušet získat tutéž dodávku).
  • Free roam : Žádné úkoly! Prostě v pohodě prozkoumávejte herní mapu.
  • ...a spousta dalších!
 4. 4
  Seznamte se během hraní s rozhraním SA-MP. Ačkoliv to nejzásadnější ze hry je v SA-MP velmi podobné (ne-li totožné) San Andreas pro jednoho hráče, některé prvky rozhraní modifikace mohou být pro nováčky matoucí. Několik změn v rozhraní, které byste měli zaregistrovat, je zde: [6]
  • Chatovací okénko: tento doplněk, který najdete v levém horním rohu obrazovky, umožňuje hráčům ve hře komunikovat. K chatování použijte klávesy T nebo F6. Pomocí klávesy F7 chatovací okénko zapnete a vypnete.
  • Okno s informacemi o zabitích: toto nové okno, umístěné na pravé straně obrazovky, poskytuje informace o smrti ve hře každého jednotlivého hráče. Okno krom toho, kdo koho zabil, ukazuje i způsob smrti. Okno zapnete či vypnete klávesou F9.
  • Okno výběru třídy (class selection): toto okno bude první věcí, kterou po začátku hry uvidíte. Můžete ti v něm vybrat skin (neboli vzhled) vaší postavy. Zvolený skin může v závislosti na módu hry ovlivnit i to, v jakém budete týmu, nebo vaši úlohu ve hře.
 5. 5
  Dodržujte při hraní pravidla slušného chování. Online herní servery SA-MP nemusí nutně být tím nejvážnějším a nejdůstojnějším místem na světě — jak obsah konverzací, tak obsah samotné hry se může pohybovat od hranice neuctivosti až k naprosté vulgárnosti. Naprostá většina hráčů si však chce užívat příjemnou a slušnou zábavu. Přesto pár černých ovcí bytostně touží po tom, aby ostatním hráčům zážitek ze hry zkazily. Abyste se nestali jedním z těchto lidí, snažte se dodržovat v herním světě následující pravidla:
  • Nebuďte ublížený ubožák. Ubožáka ze sebe děláte, když po prohře do všech stran metáte urážky, nebo záměrně kazíte hru.
  • Nepodvádějte. Používáním vlastních „hacků“ nebo úmyslným zneužíváním herních mechanismů nejen že okrádáte další hráče o šanci na férové poměření sil, ale navíc okrádáte i sami sebe — o pocit opravdového vítězství.
  • Nenadávejte. Rasismus, sexismus, ani další hnusné předsudky do komunity SA-MP nepatří.
  • Nespamujte. Tupé výkřiky, ani posílání stejného textu stále dokola nejsou vtipné. Tak to nedělejte.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Odstraňování problémů

 1. 1
  Pokud se vám nedaří spustit SA-MP, zkuste se vrátit k verzi V 1.0. Jedna z nejčastěji zaznamenávaných chyb v SA-MP pramení z toho, že novější verze základní hry San Andreas (např. 2.0, 3.0, atd.) jaksi nejsou kompatibilní s jakýmikoliv mody, tedy včetně SA-MP. Naštěstí existují externí nástroje, které umí snížit („downgradovat“) San Andreas z novějších verzí zpět na verzi 1.0 (jeden z takových prográmků najdete na stránkách SA-MP [7] ). Pokud máte s SA-MP problémy a vaše kopie San Andreas není verze 1.0, stáhněte si, nainstalujte a spusťte jeden z těchto programů pro přepnutí hry zpět na V1.0.
  • Jednou z častých chyb, která se objevuje kvůli takto nespolupracujícím verzím, je, že se při spuštění hry přes SA-MP namísto multiplayer modu spustí San Andreas pro jednoho hráče.
  • Další chybou, která může nastat, je, že se mod vůbec nespustí. Namísto toho se zobrazí hláška „San Andreas cannot be found“.
 2. 2
  Pokud vám SA-MP stále nefunguje, odstraňte všechny ostatní mody. Dalším problém bránícím SA-MP ve spuštění může být nekompatibilita s jinými mody. Používání více modu může způsobit ve hře konfliktní modifikace, což ve výsledku ohrozí stabilitu a způsobí padání hry, nebo rovnou znemožní její spuštění. Nejjednodušším řešením je obvykle vypnutí nebo odinstalace problematických modů před spuštěním SA-MP.
 3. 3
  Při problémech s připojením upravte nastavení svého firewallu. Firewally skvěle fungují skvěle jako ochrana počítače před viry, malwarem a dalšími nástrahami internetu, při snaze zprovoznit online hru však mohou být opravdu na zbláznění. Díky omezení typů připojení, které mohou proudit z a do vašeho počítače, může nastavení firewall bránit SA-MP v připojení v herní servery. Bohužel, situace se odvíjí od toho, jaký používáte firewall a jak jej máte nastavený, takže pro problémy s připojením neexistuje jediné univerzální řešení. Zkuste získat více informací od výrobce firewallu.
  • Nejběžnější problémy s připojením se projevují tím, že v okně prohlížeče SA-MP nevidíte žádné servery a hra se při připojování k serveru zasekne na hlášce: „Connecting to ip:port…“.
 4. 4
  Pokud jsou jmenovky ostatních hráčů neviditelné, pořiďte si novou grafickou kartu. Některé slabé počítače (zvláště ty s grafickou kartou integrovanou na základní desce namísto samostatné GK) mají se zobrazováním kompletních grafických informací v SA-MP problémy. Běžným příznakem jsou pak právě neviditelně vykreslené jmenovky ostatních hráčů. Protože je tento problém způsoben trvalým nedostatkem výpočetní síly v samotném počítači, jediným trvalým řešením je pořízení nového hardware. Vzhledem k cenám nových grafických karet však možná začnete tento problém prostě ignorovat.
  • Vězte, že některé herní mody mohou mít záměrně vypnuté jmenovky kvůli příběhu.
  Reklama

Tipy

 • Nespamujte, vyhodí vás za to ze hry. Někteří administrátoři vám ale jen „dají mute“ – zabrání vám přispívat do chatu. No a ti nejvtipnější vás popíchnou odkazem na klasiku od Monty Python: „Don't spam without eggs!“.
 • Pokud hrajete verzi C, připojte se na server „Andromeda Stunt Server“. Je tam parta hráčů, kteří vám pomohou, a je to také server, kde často hraju já. Jméno [JS]Gaz[OG]), IP: 195.88.202.173:7788, maximální kapacita 150 hráčů, nebo IP 188.138.31.168:7777, maximální kapacita 500 hráčů.
Reklama

Varování

 • Nehrajte brzy z rána, ani pozdě v noci. V tuto dobu se vyskytuje nejvíce trolů.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 539 krát
Kategorie: Umění & zábava
Stránka byla zobrazena 5 539 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama