Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bowling je nejen zábavný způsob trávení času s přáteli, ale i opravdu soutěživý sport. Ať už chcete vědět, jak hrát jen tak ve volném čase, nebo jak vylepšit své schopnosti, jste na správném místě.

Část 1
Část 1 ze 5:

Základy bowlingu

 1. 1
  Rozumějte bowlingové dráze. Než s hraním bowlingu začnete, musíte rozumět funkci bowlingové dráhy. Bowlingová dráha měří od čáry přešlapu – čáry, která je nejblíže k hráči- k čelní kuželce 18,3 m. Po obou stranách dráhy jsou žlábky. Když koule vyjede z dráhy, spadne do žlábku a je mimo hru.
  • Přibližovací prostor je dlouhý 4,6 metru a končí na čáře přešlapu. Když během přibližování hráč překročí čáru přešlapu, nebude se jeho hod počítat.
  • Pokud koule spadne do žlábku a pak se odrazí ven a shodí kuželky, nepočítá se to.
 2. 2
  Rozumějte kuželkám. Před začátkem každého kola se na konci dráhy vyrovná deset kuželek. Narovnají se do tvaru trojúhelníku, s vrcholem proti hráči. V první řadě je jedna kuželka, ta čelní, v druhé řadě jsou dvě kuželky, ve třetí tři a ve čtvrté čtyři.[1]
  • Umístění kuželek je označeno čísly 1-10. Kuželky v zadní řadě mají čísla 7-10, kuželky v předposlední řadě mají čísla 4-6, kuželky v druhé řadě mají čísla 2-3, a čelní kuželka má číslo 1.
  • Každá ze shozených kuželek hráči přinese jeden bod. Čísla znamenají umístění, ne hodnotu.
 3. 3
  Naučte se bowlingový žargon. Než o sobě budete moci říkat, že jste opravdový hráč bowlingu, měli byste znát různé bowlingové výrazy. Když je budete znát, bude pro vás také mnohem jednodušší rozumět pravidlům. Tady jsou:
  • Strike je, když koulí shodíte všechny kuželky na první pokus.
  • Spare je, když shodíte všechny kuželky na druhý pokus.
  • Split je, když prvním hodem shodíte čelní kuželku (tu, která je k vám nejblíž), ale neshodíte dvě nebo více kuželek, které spolu nesousedí. Pak je těžké hodit spare, především zůstaly-li stát kuželky 7 a 10, což je nejobtížněji shoditelný split.
  • Turkey (triple) jsou tři striky za sebou.
  • Když po hráčově kole zůstanou nějaké kuželky stát, říká se tomu "open frame."
 4. 4
  Pochopte, jak hra funguje. Jedna hra má 10 kol. Během jednoho kola může každý hráč házet dvakrát. Cílem je během kola shodit co nejvíce kuželek, nejlépe všechny.
  • Během jednoho kola může hráč házet dvakrát, za předpokladu, že nehodí strike.
  • Hráč získá na desátém rámu další šanci, pokud v prvním kole srazí všechny kuželky.
 5. 5
  Naučte se bodování. Pokud hráč neshodí všechny kuželky, dostane bod za každou shozenou kuželku. Pokud hráč po dvou hodech shodil 6 kuželek, dostane jednoduše dva hody. Ale hodí-li spare nebo strike, budou pravidla trochu komplikovanější.[2]
  • Hodí-li hráč spare, měl by si do výsledků zapsat lomítko. Po dalším hodu dostane 10 bodů a body za množství kuželek shozených v dalším hodu. Takže shodí-li v prvním hodu 3 kuželky, dostane před druhým hodem 13 bodů. Shodí-li druhým hodem 2 kuželky, dostane za celé kolo 15 bodů.
  • Hodí-li hráč strike, měl by si do výsledků zapsat X. Strike hráči přinese 10 bodů a k tomu počet shozených kuželek v obou hodech dalšího kola.
  • Během jedné hry lze získat maximálně 300 bodů. To je 12 striků v řadě, nebo 120 shozených kuželek během 12ti kol. Dokonalá hra nemá 10 striků, ale 12, protože hodí-li hráč v posledním kole strike, může házet ještě dvakrát. Pokud pak hodí další dva striky, bude mít 300 bodů.
   • Pokud v posledním kole hráč hodí spare, může házet znovu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Příprava ke hře

 1. 1
  Najděte bowlingovou hernu. Jděte na internet, abyste našli bowlingovou hernu, která vám bude vyhovovat. Snažte se najít místo, kde nabízejí hodiny bowlingu, nebo které má začátečnické ligy.
  • Chcete-li jít na bowling s přáteli, najděte místo, které je dobře hodnocené, za to že je tam zábava a třeba i za to, že nabízí nějaké jídlo nebo občerstvení.
 2. 2
  Jděte do vybrané herny. Bavte se s ostatními hráči a zaměstnanci a zjistěte, jestli se k někomu můžete přidat. Nebo můžete jít se skupinou přátel. Pokud se zeptáte nějaké skupinky, jestli se můžete přidat, ujistěte se, že nejsou moc soutěživí. Možná si v herně také vytvoříte nové přátele.
 3. 3
  Pořiďte si boty na bowling. Jste-li začátečník, můžete si je prostě půjčit v herně. Pokud chcete svou hru rozjet, můžete si pořídit svůj vlastní pár. Venkovní boty se na bowling nehodí, protože se buď přilepíte k podlaze místo toho, abyste se přirozeně klouzali, nebo se v nich budete klouzat příliš a zraníte se.
  • Nebudete-li na nohou mít boty na bowling, můžete také poškodit podlahu herny nebo na ní zanechat fleky. Vypůjčte si pár bot, nechcete-li se dostat do problémů ještě předtím, než začnete hrát.
  • Nezapomeňte na nohou mít ponožky nebo si je přinést do herny s sebou. V některých hernách ponožky prodávají, ale draze.
 4. 4
  Vyberte si správnou kouli. Než můžete s bowlingem začít, musíte najít kouli, která má pro vás vhodnou váhu a správnou velikost na vaše prsty. Koule jsou označeny na základě jejich hmotnosti, tak, že koule popsaná číslem "8" bude vážit 8 liber (3,6 kg). Tady jsou tipy jak najít kouli se správnou velikostí a váhou:[3]
  • Váha. Pro většinu dospělých mužů je vhodná koule o váze 6,3-7 kg (14-16 liber), pro většinu dospělých žen koule o váze 4,5-6,3 kg (10-14 liber). Normálně je lepší mít o něco těžší kouli, protože tím získáte na rychlosti. Obecným pravidlem je, že by koule měla vážit asi 10% toho kolik vážíte vy, takže vážíte-li 63 kg, měli byste si vzít kouli těžkou 6,3 kg (14 liber).
  • Velikost otvoru na palec. Váš palec by se měl přesně vejít do jediné palcové díry. Měli byste být schopní ho z otvoru vytáhnout bez toho, aby se zadrhl nebo zasekl, ale otvor by neměl být tak veliký, že v něm palec budete muset ohnout, abyste kouli udrželi.
  • Velikost otvorů na prsty. Až budete mít palec v otvoru na palec, měli byste položit prostředníček a prsteníček přes dva zbývající otvory. Je-li rozpětí správné, měli by další dva prsty pohodlně ležet na dírách, takže prostřední kloubky budou vedle otvoru na palec. Vložte prsty do otvorů, abyste se ujistili, že se stejně jako palec pohodlně vejdou do otvoru.
 5. 5
  Najděte svou dráhu. Jakmile jste se v herně nahlásili a nazuli si boty, pošlou vás k dráze. Pokud budete mít možnost si dráhu vybrat, vyberte si takovou, okolo které nejsou hlasití nebo hluční lidé. Ale je to na vás: Možná se vám bude hrát lépe, když budete mezi dalšími hráči.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Začátek hraní

 1. 1
  Držte kouli správně. Nejdřív kouli vezměte a jděte s ní na správné místo před dráhou. Umístěte prostředníček a prsteníček do vrchních dvou otvorů a palec do spodního.
  • Kouli držte trochu u boku těla s házecí rukou pod ní a druhou rukou ji přidržujte dole na straně.
  • Pokud jste praváci, mějte palec na kouli v poloze deseti hodin. Jste-li leváci, použijte polohu dvou hodin.
 2. 2
  Přibližte se k čáře přešlapu. Obvyklý postoj se skládá z postoje s narovnanými zády, rameny soustředěně drženými proti cíli, a jemně ohnutými koleny. Koulící ruka by měla viset volně dolů u strany těla. Záda by měla být lehce nakloněná dopředu.
  • Chodidla by měla být mírně rozkročená a "klouzací noha" by měla být kousek před druhou nohou. Klouzací noha bude opačná ruce, kterou házíte (pravák bude klouzat levou nohou).
 3. 3
  Pracujte na nasměrování koule. Na dráze by měly být ve vzdálenosti 2,1 metru puntíky a černé šipky po asi 4,5 metrech. Jste-li začátečník, měli byste se snažit kouli dostat středem těchto značek. Jakmile své hraní zlepšíte, můžete při točeném házení mířit na levou nebo pravou stranu značek.
  • I když míříte na střed značek, nemusíte kuželky trefit, protože by koule mohla zpomalit nebo se skutálet ke žlábkům. Věnujte pozor tomu, kam se koule kutálí při různých způsobech házení a podle toho upravte svůj cíl.
  • Miřte na značky, ne na kuželky.
 4. 4
  Kouli uvolněte. Tělo udržte rovně a nenatáčejte ho, protože pozice koule a ruky by měla zůstat přibližně stejné -- při švihu pod a za koulí. Švihněte rukou plynule dozadu a pak dopředu a uvolněte kouli. Kouli uvolněte, když je vaše ruka nejvíce vpředu co to jde.
  • Když kouli uvolníte správně, měl by nejdříve vyklouznout palec a pak další prsty. Díky tomu by se koule měla roztočit tak, aby se správně zatočila a pokračovala v cestě po dráze.
  • Při házení koule se dívejte na cíl, na který míříte. Pokud se budete dívat dolů na nohy nebo na kouli, ztratíte rovnováhu a nebudete schopni správně kouli namířit.
 5. 5
  Po hodu si utřete ruce. Pokaždé se předtím, než zvednete kouli, abyste ji hodili, ujistěte, že máte naprosto suché ruce. Utřete si ruce do hadříku, nebo alespoň do kalhot, nemáte-li hadřík. Pokud jsou vaše ruce stále zpocené, mohla by vám koule vyklouznout.
  • Abyste měli ruce trochu lepkavé a méně kluzké, můžete také použít kalafunu, která je k dostání ve většině obchodů s bowlingovými potřebami
 6. 6
  Během hry si zaznamenávejte skóre. Ve většině heren budou mít blízko sedadel počítač, do kterého můžete zapisovat skóre. Pokud nemají v herně počítač, dají vám papír pro zapisování bodů. Tak jako tak se jedná o stejný proces. Zde je návod, jak zapisovat skóre:
  • Část rámečku vlevo nahoře je určena k zapsání prvního hodu, levé okénko je pro druhý hod a případný strike. Strike se označuje písmenem "X" a spare se označuje pomocí "/".
 7. 7
  Zakončete hod blízko čáry přešlapu. Vzdálenost mezi vámi a čárou by pro nejlepší uvolnění měla být asi 15 cm. To znamená, že je koule ne příliš vysoko nad čárou přešlapu, než se dotkne dráhy. Proto koule dojede dál a udrží si při shazování kuželek energii. Když skončíte příliš daleko od čáry přešlapu, budete se k ní muset přiblížit ve stoje.
  • Pamatujte, že strike je 10 plus další dva hody, zatímco spare je 10 a další hod. Pokud hodíte strike v prvním hodu desátého kola, dostanete další dva hody, k vytvoření konečného skóre. Nejvyšší možné skóre je 300.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Zlepšování vaší hry

 1. 1
  Sledujte bowling v televizi. Pečlivě pozorujte profesionály a sledujte, jaké používají techniky. Můžete také sledovat videa profesionálních hráčů na internetu.
  • Snažte se doma imitovat postavení hráče. Jenom nezapomeňte, že sledujete profesionály a vaše technika bude mnohem jednodušší, než jejich.
 2. 2
  Nechte si poradit. Pokud se opravdu chcete zlepšit, vyhledejte pomoc jiných, pokročilejších hráčů a trenérů. Mít někoho, kdo vás bude kriticky sledovat, vždy pomůže a vy získáte jiný pohled na věc.
 3. 3
  Přidejte se do bowlingové ligy. To je skvělý způsob, jak pravidelně trénovat a vytvořit si nové přátele.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Bowlingová etiketa

Stejně jako u každé jiné hry byste se u bowlingu měli bavit! Až si budete procházet následující pravidla etikety, nezapomeňte, že byly vytvořeny, aby pomohly hladkému průběhu hry.

 1. 1
  Pořádně si pročtěte a řiďte se zvláštními pravidly, které jsou v herně vyvěšeny.
 2. 2
  Na drahách noste jedině bowlingové boty.
 3. 3
  Neházejte předtím, než je stavěč kuželek hotov.
 4. 4
  Nechte hráče u vedlejší dráhy házet před vámi, pokud se oba rozběhnete najednou. Jinak má přednost ten hráč, který se rozběhl dřív.
 5. 5
  Ani při přátelské hře nepřekračujte nebo nepřecházejte čáru přešlapu. Bowling je sport, takže hrajte férově.
  • Pokud překročíte čáru, riskujete také uklouznutí a další zranění.
 6. 6
  Koule byste měli po dráze posílat spodem. Koulí neházejte, protože byste dráhu mohli poškodit.
 7. 7
  Nehrajte svou hru na další dráze, měli byste mít dost místa na své vlastní.
 8. 8
  Vždy nejdříve požádejte o svolení, než použijete kouli někoho jiného.
 9. 9
  Nevyrušujte jiné hráče při hraní. Dejte si pozor na svůj jazyk a nadávejte co nejméně.
 10. 10
  Když bude řada na vás, buďte připraveni.
 11. 11
  Snažte se skóre zapisovat přesně. Ve většině heren se dnes skóre zapisuje automaticky.
  Reklama

Tipy

 • Když se chystáte na hod, dívejte se na svůj cíl.
 • Důležité je zakončení pohybu... například, když pohyb ukončíte s rukou otočenou jako byste si ji s někým podávali, bude koule opisovat křivku.
 • Při přibližování k dráze ohněte kolena. Díky tomu kouli hodíte rovně nebo trochu do zatáčky.
 • Ideální pro strike by bylo, aby se trajektorie koule trochu zakřivila; rovnější hod je obvykle lepší pro trefení neshozených kuželek, především je-li jen jedna.
 • Koule navrtaná odborníkem speciálně pro vás zamezí nadměrnému zatížení při jejím držení a napomůže čistému uvolnění, které je klíčové pro stálé a dobré házení.
 • Kroky jsou důležitou součástí bowlingu. Když začnete svůj hod, držte kouli oběma rukama u pasu s levou nohou na středové značce. Jste-li pravák, vykročte pravou nohou a koulí pohněte směrem dopředu také. Při dalším kroku se koulí napřáhnete dozadu. Při třetím kroku je koule za vámi v houpavém pohybu. Konečný, čtvrtý krok by měl být proveden levou nohou, asi 8 až 20 cm od čáry přešlapu spolu s rychlým zhoupnutím koulí kupředu před sebe na zaměřené kuželky.
 • Aby koule šla doleva, natočte ruku trochu doleva, udělejte to samé, ale na opačnou stranu, chcete-li aby šla doprava.
Reklama

Varování

 • Nehýbejte ramenem příliš dozadu, mohli byste si ho zranit.
 • Po uvolnění koule pokračujte ve švihu, abyste předešli zranění.
 • Kouli držte pevně, mohla by vám vypadnout.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Bowlingovou kouli
 • Bowlingové boty
 • Ručník
 • Dětský pudr (pro klouzání)
 • Kalafunu (pro držení)
 • Dezinfekční roztok (k odstranění mazu z koule)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 56 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 27 719 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 27 719 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama