X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 3 312 krát
Golf je skvělá hra pro lidi všech věkových kategorií. Není nadto vyrazit s partou kamarádů a strávit den odpalováním míčků. Trénink, čerstvý vzduch, přátelé a spoustu zábavy-to je golf!
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Seznamte se základy hry
-
1Poznejte cíl hry. Cílem golfu je dostat malý míček za pomoci dlouhého nástroje, zvaného hůl, do každé jamky na hřišti a to v daném pořadí. Hraje se obvykle na 9 nebo 18 jamek, přičemž hra končí spočtením skóre po tom, co poslední hráč dostane míč do poslední jamky.
-
2Naučte se počítat skóre. V golfu platí čím méně, tím lépe. Golfista obdrží jeden bod (ránu) pokaždé, kdy se jeho hůl dotkne míčku. To znamená, že zvítězí hráč, kterému se podaří dostat postupně míček do všech jamek za použití v souhrnu nejmenšího počtu ran. Při počítání výsledků používáme několik ustálených výrazů:
- Par: Jedná se o jakousi neměnnou, předem stanovenou normu pro každou jamku, která udává počet ran, na kolik by měla být ta která jamka ideálně zahrána. O hráči, kterému se to povede, říkáme, že zahrál „v paru“.
- Bogey: Bogey je výsledek o ránu vyšší (a tedy horší) než par. Pokud je výsledek dvě rány nad par, nazývá se „double bogey“, o tři rány pak „triple bogey“ atd.
- Birdie: Birdie je naopak skóre o ránu lepší než par. Tedy „jedna pod par“.
- Eagle: Výsledek, kdy se hráči povede zahrát dvě rány pod par na jamce s parem 4 a vyšším. 3 rány pod par se pak označují jako „double eagle“ nebo v evropských podmínkách také „albatros“.
- Hole in one: nastává za situace, kdy hráč dostane míček do jamky z odpaliště (startovní pozice) pouhou jednou ranou.
-
3Seznamte se s jednotlivými částmi hřiště. Každé golfové hřiště sestává z pěti základních částí, započteme-li odpaliště. Zbylé čtyři základní části jsou:
- Fairway: plocha s krátce střiženou trávou mezi odpalištěm a jamkovištěm (greenem).
- Rough: Méně udržovaná část hřiště s vyšším a hustším porostem, začínající za hranicemi fairwaye.
- Putting green: Na jamkovišti neboli greenu je situována samotná jamka.
- Překážky: úmyslně rozmístěné prvky, které jsou speciálně navržené, aby komplikovaly odehrání míče, pokud v nich uvízne. Obvykle se jedná o písečné překážky, zvané bunkery, a různě tvarované vodní plochy.
-
4Znalost vybavení. Každá hůl je jiná, má různé fyzické dispozice a každá je určená pro jiný druh rány nebo jiný typ švihu. Schopnost správně rozlišovat, ve které situaci volit kterou hůl a který druh rány, přichází až s časem nabytými zkušenostmi. Základní rozdělení je ale poměrně jednoduché:
- Dřeva mají širokou hlavu a obvykle jsou vyrobeny z lehkých materiálů, jako je dřevo nebo lehký kov. Jsou určeny hlavně pro odpaly na dlouhé vzdálenosti. Takové rány, hrané z odpaliště, se někdy nazývají „drivy“, odtud také název nejdelšího dřeva-“driver”
- Železa jsou mnohem užší a těžší než dřeva, typickým materiálem je kov (ocel a různé směsi). Používají se převážně na středně dlouhé a krátké rány.
- Putter je speciální hůl používaná na greenu, kde je potřeba preciznost a kontrola směru a rychlosti. Míček se totiž již nepohybuje vzduchem, ale roluje po zemi. Pro tyto účely je putter tvarovaný a správně vyvážený.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Vybudujte si solidní golfový švih
-
1Naučte se správný postoj. Vědět, jak správně švihnout holí je to nejdůležitější k tomu, abyste si hru pravidelně užívali. Základem každého švihu je ale správný postoj. Standardní postoj je pevný, ale přesto uvolněný, ne křečovitý. Postavte se čelem k míčku, bokem k zamýšlenému směru hry. Nohy mějte zhruba na šířku ramen, trochu se přikrčte v kolenou, boky tlačte dozadu při současném lehkém náklonu páteře směrem k míčku. Existují i další postoje, tento je však skutečně efektivní a nejvíce rozšířený, a to i mezi profesionálními golfisty. Chytněte držadlo (grip) hole oběma rukama.
-
2Odtažení. Hůl plynule odtáhněte od míčku, snažte se vést hlavu hole jako první a ruce, paže a ramena nechte volně následovat. Trochu se pootočte v bocích. To vás dostane do pozice, z které budete moct maximalizovat sílu vloženou do švihu, aniž byste ztratili rovnováhu.
-
3Napřáhněte. Pokračujte v započatém pohybu. Nechte lehce ohnout svá zápěstí tak, jak vás bude nutit přesouvání hmotnosti na zadní nohu (typicky pravá noha pro praváka) a pokračujte dokud nebude hůl nad vaší hlavou mířit do směru hry.
-
4Švihněte. Začněte pomalu přenášet hmotnost na přední nohu a přitom veďte volně, ale razantně švih okolo svého těla směrem do míče. Zadní nohu nechte samovolně přetočit na špičku. S trochou praxe začne míček létat vzduchem po vámi zamýšlené, kontrolované trajektorii.Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Hrajte golf
-
1Začněte na odpališti. Skupina hráčů se setká na odpališti první jamky zvoleného hřiště a každý postupně odpálí svůj míček, ideálně na fairway. Míček se může odpalovat přímo z trávy nebo z malého dřevěného či plastového podstavce, zvaného týčko.
-
2Pokračujte v daném pořadí. Druhou ránu odehraje jako první hráč, jehož odpal z týčka byl nejkratší a jeho míček se tedy nachází nejdále od cílové jamky. Takto se pokračuje, dokud všichni hráči nedostanou míček do jamky. Kvůli potenciálnímu nebezpečí úrazu by ostatní hráči měli vždy právě odpalujícímu přihlížet stranou.
- Pokud hráč míček odpálí do některé z překážek, musí ho hrát tak jak leží, aniž by s ním předem nějak pohnul. Pravidla umožňují za určitých situací využít úlevy a míč tzv. „dropnout“ na hratelnější místo za současného obdržení postihu ve formě trestných ran.
- Na greenu může dojít k situaci, kdy jeden míček překáží v dráze jinému. V takovém, ale i jiném, případě můžeme svůj míč zvednout. Nesmíme ho ale zapomenout označit tzv. markovátkem, na jehož místo míček potom zase vrátíme.
-
3Přesuňte se na další jamku. Po spočtení výsledků na jamce se může skupina přesunout k dalšímu odpališti. Golfová hřiště jsou navržena tak, abyste se nemuseli vracet zpět po jamce nebo nekřížili cestu ostatním hráčům. Je třeba však dávat pozor na tempo hry jiných skupinek. Typické kolo golfu trvá 3 až 6 hodin.Reklama
Varování
- Začít s golfem není levná záležitost. Zkuste se s ním nejdřív seznámit třeba přes kamaráda, který pravidelně hraje, než zainvestujete do nového vybavení a členství v golfovém klubu.
- Snažte se nenechat zasáhnout míčem do hlavy. Zvažte koupi čepice z pevnějšího materiálu. Může se hodit zejména na přeplněném, chaotickém hřišti.
Reklama
Sources
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Play Golf
Français:jouer au golf
Deutsch:Golf spielen
中文:打高尔夫球
Español:jugar golf
Русский:играть в гольф
Bahasa Indonesia:Bermain Golf
हिन्दी:गोल्फ खेलें
Nederlands:Golfen
Stránka byla zobrazena 3 312 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama