Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Badminton je zábavný sport a výborná forma cvičení. Abyste se stali nepřemožitelným badmintonistou, musíte mít bleskově rychlé nohy, dobrou techniku a smysl pro strategii. Pokud již badminton hrát umíte, ale chcete být ještě lepší, musíte najít způsob jak posílit své silné stránky a využívat slabin soupeře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zvládnutí základů

 1. 1
  Vždy trefujte střed míčku. Pokaždé byste měli míček trefit do kulatého, gumového středu. Tuto techniku můžete nacvičovat tak, že při hraní nad hlavou se budete na střed míčku dívat.
 2. 2
  Odehrávejte míčky co nejvýše. Abyste využili rychlosti a výšky míčku, udeřte do něj, co nejvýše to jde. To vám umožní smečovat nad hlavou a mít větší kontrolu nad míčkem. Nečekejte, až míček přiletí přímo k vám, protože tak ztratí rychlost a výšku.
 3. 3
  Vždy se vracejte na střed kurtu. Nezůstávejte po odehrání míčku mimo pozici. Vracejte se zpět na střed zadní části kurtu. Pro Vašeho soupeře tak bude obtížné vás rozběhat a odehrát míček do míst, která nepokryjete. Buďte v pohybu na středu kurtu a připravujte se na další úder, aby vás zastihl v pohotovosti.[1]
 4. 4
  Hrajte míček k zadní čáře. Zahrání míčku ke koncové čáře vyžaduje přesnost a sílu a donutí soupeře k pohybu dozadu a vrácení úderu se značnou námahou. Když si nejste jisti, kam zahrát další úder a koncová čára je volná, miřte úder tam. Ze začátku, hrajte míčky kousek před koncovou čáru, abyste neudělali chybu v tom, že by míček spadl mimo hrací pole za koncovou čáru.
 5. 5
  Trénujte práci nohou. Badminton je jako squash – celý úspěch spočívá v práci nohou. Pokud se na kurtu pohybujete na celých nohou, nebude schopni vrátit úder. Namísto toho, buďte na špičkách a v pohybu když čekáte na odvrácení úderu, pohybujte se lehce dopředu, dozadu a ze strany na stranu abyste úder vrátili. Nebuďte líní a zeširoka se pro odehrání míčku natáhněte -- namísto drobného pohybu nohama pro zasažení míčku v ideální pozici.
 6. 6
  Trénujte krátké podání. Ať už hrajete dvouhru nebo čtyřhru, krátké podání zastihne vašeho protivníka nepřipraveného. Nebude ho očekávat a nemusí být tak schopen doběhnout servis včas. Při krátkém podání nestačí jen zahrát míček lehce, mohl by totiž skončit na vaší straně kurtu. Místo toho ho zahrajte ve vyšší pozici, kdy budete mít raketu těsně za míčkem.[2]
 7. 7
  Trénujte dlouhý servis ve dvouhře. Zahrání dlouhého servisu ve dvouhře až ke koncové čáře soupeře opravdu zaskočí. Může stát před míčkem a minout ho tak úplně, nebo nebude mít dostatek síly k jeho vrácení. Pro zahrání dlouhého servisu nechte míček padat dolů před vás a švihněte raketou zezadu skoro až od úrovně ramene, tak, že vyvinete větší hybnou sílu ještě před tím, než se raketou rozmáchnete směrem vpřed a trefíte míček.[3]
 8. 8
  Nikdy se nevzdávejte. Vždy se pokuste míček zasáhnout. Pokud míček trefíte, což se nemusí vždy podařit, můžete soupeře překvapit a míček tak padne k zemi bez jeho zásahu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Využijte slabin soupeře

 1. 1
  Poznejte soupeřův styl hry. Když hrajete s novým soupeřem, ať je to soutěžní nebo přátelský zápas při rodinné příležitosti, měli byste vyhodnocovat soupeřovu hru už během společného rozcvičování. Měli byste sledovat pár hlavních věcí: jestli je soupeř spíše agresivní nebo defensivní hráč, jestli je jeho dominantní úder forehand nebo bekhend a všechny jeho slabiny, jako je pomalá práce nohou nebo slabé vybírání dropů, které můžete využít.
 2. 2
  Donuťte soupeře k pohybu po celém kurtu. Nehrajte všechny údery do jednoho místa soupeřovi strany kurtu, byl by pak schopný předpovědět všechny vaše další kroky. Namísto toho můžete protihráče zmást dropy k síti následovanými údery až ke koncové čáře nebo ho rozpohybovat z levé strany kurtu na pravou. Pohyb od sítě ke koncové čáře je obzvláště složitý, ledaže by měl soupeř velmi hbité nohy.
 3. 3
  Hrajte na soupeřův backhand. Mnoho hráčů má slabší bekhend, a proto zkuste hrát soupeři do backhandu a uvidíte, zda vám bude vracet méně míčků. Pokud ano, pokračujte v tom a využijte slabšího bekhendu.
 4. 4
  Hrajte jednoduché krátké údery. Když jste na síti, hrajte jednoduše krátké údery, jen těsně za síť. To donutí soupeře k běhu a bude překvapený. Je to výborná strategie, pokud se váš soupeř pohybuje u koncové čáry.
 5. 5
  Změňte směr míčku. Pokud soupeř hraje míček přímo na vás, odehrajte ho jiným směrem než přímo zpět na protihráče, kde ho bude očekávat. Bude to fungovat obzvláště dobře, když míček poletí opravdu rychle. Pokud máte rychlé nohy, můžete změnit směr letu míčku, aniž byste soupeři dali nějaký prostor reagovat na rychle letící míček.
 6. 6
  Odehrajte drop následovaný úderem na konec kurtu. Pokud jste zvládnuli dropy, využijte je a donuťte tak soupeře aby musel přeběhnout celý kurt až na jeho konec. Ne jen, že ho to donutí pohybovat se rychle na nohou, ale také bude zaskočený. Je to také dobrý způsob jak svého soupeře unavit.
 7. 7
  Přimějte protihráče, aby hrál vaší hru. Pokud rádi stojíte u sítě, podávejte kraťasy, odehrávejte dropy a dělejte vše pro to, aby soupeř nemohl odehrát míček na zadní čáru. Pokud se naopak cítíte lépe na zadní „lajně“, podávejte dozadu a odehrávejte rychlé dlouhé míčky, tak aby se protihráč neměl šanci přesunout směrem k síti. Hrajte svým stylem, čímž soupeř ztratí veškerou kontrolu nad hrou a vy tak maximalizujete své silné stránky.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Ovládejte pokročilejší techniky

 1. 1
  Dejte faleš střele za síť. Díky tomu se bude míček točit a padat nepředvídatelným směrem. Aby míček správně rotoval, začněte pohybem dopředu jako obvykle, poté pohybujte raketou směrem dovnitř a švihněte s ní kolmo na střed míčku. Soupeř bude očekávat, že míček odehrajete přímo dopředu, zatím co ve skutečnosti bude rotovat napříč hřištěm.[4]
 2. 2
  Dejte dropu faleš. Abyste toho dosáhli, pohybujte raketou směrem kolmo ke středu míčku, když je ve vzduchu. Tím míček ztratí většinu své hybné síly a spadne na soupeřovu stranu rychle a přímo k síti.
 3. 3
  Smečujte. Smeč je když míček udeříte vší silou v nejvyšším bodě letu. Vaší volnou rukou pro přesnost miřte směrem k letícímu košíčku a poté se svou druhou rukou rozmáchněte raketou nad hlavou, udeřte do středu míčku a smečujte na soupeřovu stranu kurtu.
  • Když smečujete, je síla stejně důležitá jako míření. Netrefujte slepě míček tak silně jak to jen jde – měli byste zároveň mířit co nejdál od pozice soupeře, nebo přímo na něj aby byl chycen v pasti.
 4. 4
  Před smečí vyskočte. Jakmile zvládnete standartní smeč, můžete zkoušet výskok ve chvíli, kdy smečujete. To by vám mělo dát ještě více hybné síly a míček by tak měl na soupeřovu stranu padat ještě rychleji. Jednoduše vyskočte zhruba 30 nebo 60 cm, směrujte svou hruď a tělo tam, kam chcete směrovat míček a udeřte jej ve střední trajektorii oblouku.
 5. 5
  Nesmečujte vždy. Smeč by se měla použít, když je míček vysoko ve vzduchu a vy máte spoustu času na to ho trefit – mělo by to skončit bodem ve váš prospěch. Pokud budete smečovat při každé příležitosti, unavíte si ruce a riskujete vstřelení do sítě v nevhodný moment.
 6. 6
  Plánujte vždy svůj další krok. Začátečník má radost když se mu podaří trefit míček za sít. Pokročilý hráč chápe, že dobrý badminton je jako šachová partie – vždy byste měli střelu umísťovat moudře, tak, že soupeře dostanete přesně na místo, kde ho chcete mít při následujícím úderu. Vždy plánujte svůj další tah a vždy buďte o krok napřed před soupeřem.
  Reklama

Tipy

 • Vždy se snažte donutit vaše protivníky k pohybu po celém kurtu, aby se unavili.
 • Velmi důležitá je vytrvalost a zůstat ve formě. Cvičení by mělo být hlavní součástí vašeho tréninku.
 • Trénink, trénink, trénink. Je pravda, když se říká, že trénink dělá mistra.
 • Neblázněte, pokud je soupeřovo skóre mnohem lepší jak to vaše. Ovlivní to váš styl hry. Emoce jsou velmi silná věc.
 • Dodržujte pitný režim, to vždy pomůže.
 • Vždy se před touto nebo jakoukoliv jinou hrou rozcvičte, abyste se vyhnuli zranění a hráli lépe.
 • Pokud dá soupeř kraťas za síť a běží zpět, vraťte mu zpět taky krátkým úderem. Bude pro něj těžké změnit směr. Pokud se nevrací zpět, udeřte tak daleko, jak můžete.
 • Vždy hlaste skóre po každém zahraném bodu, protože nikdy nevíte, kdy si soupeř zkusí s výsledkem pohrát, jen aby vyhrál.
 • Efektivně využívejte práce nohou. Měli byste se k vašemu úderu dostat pouze na jeden až dva kroky ze základního postavení. Neběhejte po kurtu jako splašené kuře. Pro svůj úder si dojděte ladným krokem, vedeným raketově rychlou nohou.
 • Ve čtyřhře zkuste zmást své soupeře tím, že budete hrát míček mezi ně tak, aby nevěděli který z nich by ho měl mít.
 • Důležité je postavení nohou! Jedna noha vepředu a druhá vzadu. Pokud budete mít nohy v nesprávné pozici, můžete snadno ztratit rovnováhu.
 • Nikdy neodpočívejte! Měli byste být v maximálním vypětí. Vždy se vracejte na střed, tak aby se soupeři nepovedlo vás vyčerpat.
 • Nehrajte s plným žaludkem.
 • Pokud hrajete debl, měli byste jít při podání blízko k síti, tím donutíte soupeře, aby míček odpálil daleko. Spoluhráč, který je za vámi pak může jednoduše odehrát.
 • Sledujte soupeřovi slabiny. Je jeho bekhend slabý? Má problém s odehráním smeče na tělo, odehráním dropů, pohybem vzad, atd.? Je při čtyřhře jeden z hráčů slabší než ten druhý? Je jeden z nich lepší u sítě než ten druhý?
 • Snažte se při úderu nevyskakovat, s největší pravděpodobností ztratíte rovnováhu nebo netrefíte tak jak byste chtěli (ledaže byste to hodně trénovali). Zkuste pohyb vzad, nebo pokud jde o čtyřhru, věřte spoluhráči, že to zvládne. Vyskočte, jen pokud víte, že to vy ani spoluhráč jinak nezvládnete.
 • Trénujte často a zlepšíte se.
 • V deblu je vždy třeba týmová spolupráce. Snažte se útočit na volná místa. Soustřeďte se na hru.
 • Buďte vždy připraveni. Soupeř může udeřit kamkoliv.
 • Maskujte údery. Pokud se například chystáte smečovat, můžete zkusit „klír“ nebo drop: to je znejistí a můžete získat bod.
 • Vždy odehrávejte na střed.
 • Komunikace je v deblu klíčem k úspěchu. Říkejte si o údery a říkejte spoluhráči, ať nechá míčky jdoucí do autu. Využijte vizuální komunikace, tím že necháte spoluhráče, který toho druhého nevidí dělat taktická rozhodnutí. Pokud například stojíte před spoluhráčem, vy rozhodujete, které údery vezmete a kam se pohnete. Čiňte tak rychle, aby spoluhráč nemusel hádat.
 • Snažte se hrát zároveň dropy/ údery za síť stejným směrem a pak nejdál kam to jde. Tím soupeře unavíte a bude panikařit, aby odehrál dlouhý míček, který neočekával.
 • Snažte se být nevyzpytatelní.
 • Nevracejte soupeři jen velkou ránu. Zkuste nějaké dropy, obzvláště když se pohybuje v zadní části hřiště.
 • Pokud vám dá soupeř „klír“, rychle se přesuňte dozadu, abyste se dostali za míček. S míčkem, který se teď nachází před vámi, budete mít k dispozici mnoho forhendů. Budete schopný efektivně smečovat, protože můžete střílet směrem dolů.
 • Nespoléhejte se na ramena. Namísto toho pracujte zápěstím, abyste si ušetřili energii. Správná hra zápěstím si vyžaduje pokročilejší techniku úderů.
 • Vždy se přesouvejte k míčku rychle, nikdy neběhejte.
 • Vždy když je to možné pokoušejte se dávat míčky na koncovou čáru kurtu.
 • Úder bekhendem je dobrý způsob jak zaskočit soupeře nepřipraveného.
 • Miřte na čtyři rohy protější strany.
 • Pokud se soupeř pohybuje v jednom čtverci, udeřte směrem do druhého. To vám dá čas na plánování a vykonání dalšího kroku.
 • Cvičte proti zdi. Zkoušejte různé údery a „returny“.
 • Při podání buďte vždy přesný. Dělejte, že budete podávat k síti, ale přitom podáte na zadní čáru.
 • Před hrou si odpočiňte.
 • Křížový drop a křížové podání dělá své, například drop míčku diagonálně za síť. Pokud se snažíte o krátké podání, zkuste naklopit raketu, což způsobí „plavání“ míčku vzduchem, to může soupeře zmást, jestli na míček dosáhne nebo ne…., zkuste to.
 • Když vám soupeř dá bekhend, snažte se ho odvrátit forhendem tak, že se přesunete pod míček a odehrajete ho nad hlavou vždy, když to bude možné.
 • Nezačínejte hrou s lepšími soupeři. Nejdříve hrajte se začátečníky, a poté přejděte k někomu lepšímu. Mohlo by vás to odradit, ale nevzdávejte se. Badminton není tak jednoduchý jak vypadá.
 • Udeřte do míčku tak silně, že soupeř mine a vy vyhrajete.
 • Pamatujte, že badminton je hra o čest a vy musíte odehrát údery, které přistanou na vaší straně.
 • Abyste vyhráli, získejte více bodů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kraťasy
 • 2-4 hráče
 • Badmintonový kurt
 • Badmintonovou síť
 • Raketu
 • Míček(y)
 • Dobré sportovní boty

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 109 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 477 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 9 477 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama