Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Naučit se hrát na elektrickou kytaru je jednoduché, zábavné a když v tom budete hodně dobří, není vyloučeno, že se stanete příštím kytarovým virtuosem! Tento článek vás provede absolutními základy hry na elektrickou kytaru.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Učte se sami

Stáhnout PDF
  1. 1
    Nechejte si kytaru správně nastavit. Nastavení a naladění kytary je to nejdůležitější, co budete ze začátku muset umět. Můžete si nechat kytaru naladit v obchodě s hudebninami, nebo požádat nějakého svého kamaráda hudebníka. Proč je nutné mít kytaru správně naladěnou?
    • Správná intonace. Intonace je skutečně klíčová záležitost. Vaše kytara musí být nastavená tak, aby zněla správně (když bude naladěná a když budete správně hrát). Když bude mít vaše kytara špatnou intonaci, bude znít špatně bez ohledu na to, jak bude naladěná. To by vás jistě brzy odradilo od hraní.
    • Jednoduché hraní. Na kytaru, která je špatně nastavená, se velmi špatně hraje a je nutné tlačit na struny příliš silně. Kromě toho to také způsobuje problémy s intonací, bolestivé prsty a pomalejší hraní. Než se vám na prstech udělají mozoly, bude vás to jistě bolet, ale se špatně nastavenou kytarou by vás prsty nikdy bolet nepřestaly.
  2. 2
    Poslouchejte písně a opakujte je. Každá písnička má jasně danou medickou linku, kterou si lze zapamatovat. Neomezujte se pouze na kytarová sóla (i když je vždy dobré se nějaká naučit), ale poslouchejte také zpěváka, basovou linku, výplně a vyhrávky kytaristů. Můžete se naučit hrát každou melodii, která vám utkví v uších – ze začátku si vybírejte co nejjednodušší melodie.
    • Například melodie písně Locked Out of Heaven od Bruno Mars je jednoduchá a neobsahuje těžké vokalizace a frázování, takže se ji můžete snadno naučit hrát na kytaru.
    • Píseň Call Me Maybe of Carly Rae Jepsen má chytlavou melodii, ale také silnou kytarovou linku, kterou se snadno naučíte.
    • Gangnam Style od Psy má vytrvalou syntetizátorovou linku, která začíná hned na začátku a pokračuje skrz celou píseň. Z kytary sice synťákový zvuk nedostanete, ale můžete se alespoň naučit hrát melodii.
    • Klíčem zde není stát se kytarovou legendou – zatím jde o to, naučit se na kytaru hrát to, co uslyšíte.
    • Pokud se vám nedaří nějakou písničku zahrát, zkuste si najít na YouTube nějaká videa, jistě najdete záběry kapely, nebo cover verze fanoušků.
  3. 3
    Střídejte lehčí písně s těžšími. Po cvičení těžkých písní si dejte chvíli pohov a naučte se hrát něco jednoduchého. Udržíte tím prsty stále v pohybu, budete se postupně zlepšovat a vyhnete se tomu, že by vás hra na kytaru přestala bavit.
    • Mějte stále připravené těžké písničky, které se budete chtít naučit. Jedině tak se budete stále zlepšovat.
    • Pracujte častěji na písních, se kterými máte trochu problémy. Například pokud vám jsou rychlá sóla o jedné notě, je to skvělé a měli byste je cvičit co nejčastěji, ale pokud vám zatím moc nejdou akordy, trénujte je stejně často, jako tato sóla.
  4. 4
    Při cvičení se zatím vyhýbejte efektům a stompboxům. Stompboxy vám sice pomohou dosáhnout zajímavých tónů, ale kromě toho také skrývají technické chyby.
    • Čistý kytarový tón odhalí každou chybu, kterou při hraní uděláte. Efekty si tedy nechejte až na dobu, kdy budete zdatnějšími kytaristy.
  5. 5
    Naučte se hudbu. Postupem času zjistíte, že znalost hudební teorie se vám při hraní bude v mnohém hodit.
    • Například místo abyste hledali akordy podle sluchu, můžete si je najít zapsané v notách nebo tabulkách.
    • Také se budete moci zapojit do hraní s ostatními muzikanty, zejména pokud se chystáte založit kapelu. Například klávesák nebude schopen interpretovat váš prstoklad na kytaře, když mu řeknete „zahraj tento akord“. Klávesák a kytarista totiž nemají stejné notové zápisy. Když ale řeknete „Zahraj A7, potom B7 a potom E,“ pravděpodobně vám hned porozumí.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

hodiny

Stáhnout PDF
  1. 1
    Najděte si dobrého učitele kytary. Každý má jiný názor na to, co dělá učitele hudby dobrým. Někteří lidé se učí tím, že pozorují ostatní, jiným zase více vyhovuje poslouchat. Najděte si někoho, kdo se specializuje na hudební žánr, který vás zajímá, nebo někoho, kdo ví, jak ostatní lidi naučit skvěle hrát bez ohledu na to, jaký styl hudby preferují.
    • Hudební styl, který se vám líbí, je to jediné, co by vás mělo zajímat. Pokud například preferujete blues, můžete chodit na hodiny ke kytaristovi, který hraje flamenco. Flamenco a blues sice není jedno a to samé, ale techniky flamencové kytary jsou pokročilejší, takže mohou bluesového kytaristu naučit větší přesnosti.
  2. 2
    Naučte se číst noty. Bez ohledu na to, jaký hudební styl preferujete, byste se měli naučit číst noty. Kytara má šest strun a mnoho not je možné zahrát na různých strunách, takže není jednoduché hrát na kytaru z not. Když se to naučíte, hodně vám to pomůže.
  3. 3
    Bavte se! Nezáleží na tom, jaký hudební styl se učíte, všechny hodiny jsou někdy zdlouhavé a nezáživné – neustálé opakování, problémy, nudná cvičení a další a další opakování. Někdy půjde skutečně více o techniku prstokladu, než o hraní zábavné hudby. Nenechejte se tím odradit a cvičte, abyste mohli brzy hrát jen to, co budete sami chtít.
    • Naučte se všechna cvičení, která vám učitel uloží a až budete hotovi, můžete noty zavřít a hrát si to, co chcete.
    • Při trénování stupnic a akordů se možná budete nudit, ale můžete si to trochu ozvláštnit. Naučte se přesně to, co byste se naučit měli, ale zkoušejte si také jiné věci, například hrát celé noty místo na pražcích na ohybech, zkoušejte si různé formy vibrata, zapínejte si různé efekty, nebo si zkoušejte zahrát nějakou písničku pozpátku. Jde o to, abyste se nenudili a hra na kytaru vás bavila.
  4. 4
    Cvičte. Ať už se učíte sami, nebo chodíte na hodiny, kvalitním hudebníkem se stanete jen tehdy, když budete poctivě cvičit. Měli byste cvičit co nejčastěji a co nejdéle.
    • Naučit se hrát na kytaru znamená spoustu věcí: mít silnější a vytrvalejší prsty, naučit se číst a hrát noty, vybudovat si „svalovou paměť“, hrát čistě a hrát s citem. Na všech těchto věcech budete muset nějakou dobu pracovat. Některé se vám povedou dříve, než ostatní. Nevzdávejte to a brzy se naučíte vše, co budete potřebovat umět.
    • Každý kytarista začínal tam, kde jste nyní vy. Všichni dobří kytaristé mají jednu věc společnou – nikdy to nevzdali a nepřestali cvičit!
    Reklama

Tipy

  • Vyberte si kytaru, která se k vám bude hodit. Některé kytary jsou příliš těžké, zatímco jiné jsou zase překvapivě lehké.
  • Pořiďte si kvalitní zesilovač. Nízkonapěťový zesilovač vám pro začátek bude stačit.
  • Stompboxy ničí hráčům techniku, ale kromě toho se také skvěle hodí na cvičení se sluchátky. Pokud je půlnoc, ale vy si chcete zacvičit, nebudete s nimi muset vzbudit celý dům.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Elektrická kytara
  • Trsátka
  • Zesilovač a kabel
  • Sluchátka

O tomto wikiHow

Carlos Alonzo Rivera, MA
Spoluautorem článku je :
Profesionální kytarista
Tento článek spoluautorem článku je Carlos Alonzo Rivera, MA. Carlos Alonzo Rivera je mnohostranný kytarista, skladatel a lektor žijící v San Franciscu. Je držitelem bakalářského titulu v oboru hudby na California State University of Chico a magisterského titulu v oboru klasické kytary na San Francisco Conservatory of Music. Výborně se vyzná v různých žánrech včetně klasického jazzu. rocku, metalu a blues. Tento článek byl zobrazen 17 146 krát
Kategorie: Elektrická kytara
Stránka byla zobrazena 17 146 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama