X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 77 878 krát
Je vždy úžasné sledovat klavíristu při hraní, jak mu prsty snadno kloužou po klávesnici a v tváři se mu zračí čisté soustředění. Tento článek vás sice nenaučí akrobacii s klávesami, ale rozhodně vám nabídne několik tipů jak začít.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 8:
Historie
-
1Seznamte se se svým nástrojem. Ať již chcete být koncertním pianistou, či hrát na klávesy v rockové skupině, základy jsou stejné.
-
2Naučte se terminologii. Tento nástroj má mnoho jmen a variací, které všechny využívají stejné rozhraní. Pojďme se podívat na stručný přehled historie kláves.
- Harpsichord. Jde o první klávesy, na které se hrálo podobně jako na kytaru – na struny, které byly připojeny ke klávese. Nezáleželo na dynamice, výsledný tón měl vždy stejnou hlasitost. Pokud se na harpsichord hrálo běžným způsobem, nebylo poznat, že nástroj nebyl schopen žádný tón zahrát po delší dobu. Větší instrumenty měly větší počet strun.
- Piano. Díky pianu se změnil celý proces vytváření zvuků a začalo se používat kladívko. Kladívko se aktivovalo klávesou a pianista najednou získal plnou kontrolu nad dynamikou a mohl tedy hrát potichu i hlasitě.
- Elektrický klavír. Klavír zní velmi bohatě a krásně, ale není možné si ho s sebou nosit. Když v 50. letech 20. století začali muzikanti hrát na klávesy, potřebovali něco přenosného, alespoň tak jako bubny. Zrodil se potom elektrický klavír (a také varhany).
- Syntetizátor. Po asi 300 letech harpsichordů a klavírů již muzikanti dobře znali klávesy. Když se objevily první elektronické syntetizátory, dávalo smysl použít stejné rozvržení kláves, jen terminologie se trochu změnila. Do té doby se hráčům říkalo jednoduše „klavíristé“ nebo „varhaníci“. Pro nástroj, který má klávesnici, ale může znít jako symfonický orchestr, nebo kočičí mňoukání, se již výraz „klavírista“ nehodil a začalo se tedy používat „klávesista“ neboli „klávesák“.
-
3Teď už tedy víte to podstatné a je čas začít cvičit.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 8:
Jak porozumět klávesám
-
1Podívejte se na klávesnici. Ať už hrajete například na iPadu na retro klávesnici, na velké digitální klávesnici, nebo na velkém koncertním křídle, rozvržení kláves je vždy stejné. Lišit se mohou pouze čísla kláves.
-
2Všimněte si, že existují dva druhy kláves: černé a bílé. Nejprve vás to může zmást, ale můžete si pomoci například tímto:
- Existuje pouze 12 základních not. Každá stupnice 12 not je stejná, jako jiné stupnice not, liší se pouze výškou tónů.
- Každá bílá klávesa je součástí stupnice C dur.
- Každá černá klávesa představuje zvýšený (#) nebo snížený (b) tón.
-
3Znovu se podívejte na klávesnici. Všimnete si vzorce, který začíná u C na levé straně obrázku. Další nota D má černou klávesu na obou stranách a následující nota E má černou klávesu nalevo.
- Všimněte si vzorce, kde jsou vždy 2 bílé klávesy okolo 2 černých kláves a jedné bílé uprostřed.
- Všimněte si, že u další skupiny kláves je to stejné, pouze jsou tam 3 černé klávesy a dvě bílé mezi nimi, mezi notami F a B.
-
4Najděte si na klávesnici následující C. Všimněte si, že i zde je vzorec stejný. Zůstává tedy stejný pro všechny stupnice na klávesnici.
-
5Najděte C, které je nejblíže středu klávesnici. Jde o střední C, tedy C3. Nad ním jsou noty C4, C5 a C6. Pod ním jsou noty C2, C1 a C0.
-
6Zahrajte nějakou písničku. Ano, skutečně je to tak jednoduché! Začněte u C3, představte si, že normálně jdete a při každém kroku zahrajte další klávesu, dokud nedojdete k C4, tam se zastavte. Dobrá, není to sice písnička, ale základy jste zvládli – hráli jste konkrétní noty v konkrétním pořadí. Zde je notový zápis toho, co jste právě hráli:
- Zahrajte to znovu! Znovu si představte, že chodíte a při každém kroku zahrajte následující notu na klávesnici. Tentokrát se na každou notu podívejte a čtěte je zleva doprava během hraní. Nyní nejen hrajete, ale také čtete noty!
Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 8:
Naučte se hrát podle sluchu
-
1Vytrénujte své uši. Hrát na klavír se nikdy nenaučíte najednou a učit se podle sluhu také není jiné. Pamatujte si zvuk noty a snažte se ji najít na klávesnici. Chce to určitý cvik. Dobrá zpráva je, že každý dobrý improvizátor to dokáže, takže se vám taková znalost nikdy neztratí. Zde je návod, jak začít.
-
2Naučte se solmizační slabiky. Jde o „zpěv očima“. Pokud víte, jak zpívat „do-re-mi“, máte již nějaké základy. Noty základní solmizační stupnice jsou: do, re, mi, fa, sol, la, si, do. V C stupnici (bílé klávesy) toto odpovídá tónům: C, D, E, F, G, A, H, C.
-
3Zkuste si to. Zahrajte si na klávesnici stupnici, kterou jsme si ukázali výše. U každé noty si zazpívejte solmizační slabiku. Nemusíte se bát, pokud nejste skvělým zpěvákem. Jde o to spojit si zvuky s notami. Co ale s těmi černými klávesami, ptáte se?
- Zde je stupnice včetně černých kláves: do-di-re-ri-mi-fa-fi-sol-si-la-li-si-do. Zkuste si to na své klávesnici a uvidíte, jak to zní. Jistě si všimnete, že do-re-mi vám již zní povědomě.
-
4Procvičujte si intervaly. Až vám „do-re-mi“ půjde dokonale, zkuste trochu přeskakovat a hrát například „do-mi-re-fa-mi-sol-do.“ Vymyslete si své vlastní kombinace, napište si je a zazpívejte si je. Potom se je pokuste najít na klávesnici a zjistěte, zda jste byli blízko.
-
5Až v tom budete chodit, zkuste nějakou jednoduchou písničku. Může to být něco, co dobře znáte, nebo nějaká dětská písnička. Tentokrát ale místo zpívání skutečných slov písně zpívejte „do-re-mi-mi-do-miii."
- Až budete tohle umět, můžete si zpívat solmizační slabiky s kteroukoli písničkou, která vás napadne a zkoušet si najít její tóny na klávesnici.
- Čím častěji budete trénovat, tím lépe vám to půjde.
Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 8:
Pracoviště s klávesami
-
1Zkuste brát klávesy tak, jako kdybyste měli tři části mozku. Každá z těchto částí obsahuje jiný typ paměti.
-
2První částí je tzv. zvukový mozek, neboli tón. To jsou zvuky jako klavír, struny, flétna, nebo jiné, které dokážete vydat.
-
3Druhá část je tzv. rytmický mozek. Tato sekce se na některých klávesách nazývá „rytmy“, na jiných zase „styly“. Klávesy mohou mít bicí, basovou kytaru, klavír nebo jiné kombinace nástrojů. Je to jako kapela, kterou ovládáte levou rukou a pravou rukou hrajete melodii.
-
4Třetí část mozku je místem, kde nahráváte své písničky. Pokud například hrajete basovou linku, můžete si ji nahrát, uložit a později použít v nějaké písničce. Můžete potom hrát na něco úplně jiného, například na piano a smíchat svoji starou basovou linku s novými zvuky.Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 8:
Jak si vybrat
-
1Rozhodněte se, zda chcete klavír, nebo klávesy. Zamyslete se nad následujícími faktory.
-
2Klavír má 88 kláves. Je velký, těžký a hlasitý. Nemůžete si do něho zastrčit sluchátka, abyste mohli cvičit třeba uprostřed noci!
-
3Klasická hudba zní mnohem lépe na klavíru než na klávesách. Digitální klavír je srovnatelný se skutečným klavírem, ale pamatujte, že digitální klavír je samplovaný ze skutečného klavíru a kvalita zvuku je tedy o něco horší.
-
4Na digitální klávesy se snadněji hraje. Až budete příště někde, kde je koncertní klavír, zkuste si stisknout nejhlubší notu. Potom si zase zkuste stisknout nejvyšší klávesu. Cítíte ten rozdíl? U nižších kláves musíte tisknout více, zatímco u těch vyšších je odpor kláves nižší.
- Nyní si zkuste to samé na klávesách. Pokud nejsou navrženy tak, aby přesně simulovaly klavír, klávesy mají všechny stejný odpor. Je nízký a je tedy pro ruce snadnější na klávesy hrát dlouho v kuse.
- Mnoho hráčů kláves nepotřebuje celý rozsah klavíru. Noty, které hrajete, můžete posouvat nahoru a dolů elektronicky. Například prostřední C3 se může stát C1 i C5, záleží na tom, jaké tlačítko stisknete.
-
5Digitální klávesy jsou všestranným nástrojem. Jsou také praktičtější, pokud hrajete v kapele. Chodí kytarista vždy na zkoušky pozdě? Klávesák může nahradit jeho roli tím, že spustí na pozadí rytmus, podle kterého může kapela zkoušet.
-
6A nakonec přestože klávesy nedokážou skvěle zahrát klasickou hudbu, ve světě populární hudby (jazz, rock, reggae, pop, punk atd.) najdou široké využití.Reklama
Metoda 8
Metoda 8 ze 8:
Připraveni?
-
1Jakmile se naučíte základy, zkuste něco víc, začněte třeba hrát v nějaké kapele!
-
2Sežeňte si kamarády, kteří umí hrát například na kytaru nebo na bicí. Naučte se společně své oblíbené písničky.
-
3Pracujte na písničkách tak dlouho, dokud nebudete spokojeni.
- Až skončíte, pokračujte s dalšími písničkami! Nepřestávejte, dokud nebudete mít vyprodané haly!
Reklama
Tipy
- Cvičit, cvičit, cvičit!
- Nemusíte se cítit frustrovaně, pokračujte a snažte se, jistě se zlepšíte.
- Důvěřujte sami sobě.
- Zkoušejte s rytmy, které máte ve svých klávesách a snažte se hrát ve správném tempu.
- Přijímejte konstruktivní kritiku stejně, jako přijímáte pochvalu.
- Nebojte se dělat chyby, i ti nejlepší je někdy dělají. Pamatujte si toto pravidlo: pokud neděláte chyby, nesnažíte se dostatečně.
- Hrát na klavír je v podstatě to samé, jako hrát na klávesy.
- Můžete se naučit hrát na klavír sami, ale chodit na hodiny je vždy dobré – budete mít někoho, kdo přesně ví, kde děláte chyby a dokáže vám pomoci, když vám něco nejde.
- Poslouchejte kvalitní hráče a učte se od nich.
- Když uděláte chybu, prostě pokračujte dál.
Reklama
Varování
- Neočekávejte, že se to naučíte přes noc. Ani Mozart nebo Beethoven se nenaučili nic rychle, takže trénujte a zlepšujte se.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Klávesy
- Noty (není nezbytně nutné)
- Dobrý učitel
- Nadšení
- Trpělivost a mnoho hodin cvičení
Reference
- Stáhněte si následující e-book, který vám v začátcích může pomoci:[1]
- Vyzkoušejte tyto animované klávesy lessons at Ezmusic4u.com. Obsahují alternativní i klasické noty a pomohou vám s prstokladem.
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Play the Keyboard
Italiano:Suonare La Tastiera
Deutsch:Keyboard spielen
Português:Tocar Teclado
Español:tocar el teclado
Nederlands:Keyboard leren spelen
中文:弹琴
Français:jouer du clavier ou synthé
Bahasa Indonesia:Bermain Kibor
Tiếng Việt:Chơi đàn phím
ไทย:เล่นคีย์บอร์ด
한국어:키보드 연주하는 법
日本語:鍵盤楽器を弾く
Stránka byla zobrazena 77 878 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama