Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pasiáns je hra pro jednoho hráče, kterou si můžete zahrát se standardním 52kartovým balíčkem, ale i na počítači. To, že se vám sem tam hru nebude dařit dokončit, je normální - a zároveň důvodem, proč se jmenuje pasiáns, což ve francouzštině znamená trpělivost. První dvě části následujícího článku vám vysvětli základní, nejznámější způsob hraní pasiáns. Poslední část článku vám představí její nejběžnější variace.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vyložení karet

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pochopte, co je cílem hry. Cílem hry je vytvořit 4 štůčky karet - každý s jednou barvou - ve vzestupném pořadí (od esa po krále).
 2. 2
  Vytvořte si tablo. Položte jednu kartu lícovou stranou vzhůru a vedle ní do řady šest lícem dolů. Poté na první rubovou kartu (ale o trošičku níže) položte kartu lícem vzhůru a na ostatní zbylé rubové karty položte znovu po rubové kartě. Stejným způsobem pokračujte, dokud všechny hromádky nebudou mít na otočených kartách jednu kartu barvou vzhůru. V první hromádce bude jedna karta, ve druhé dvě, ve třetí tři, a pak čtyři, pět, šest a v poslední sedm.[1]
 3. 3
  Zbylé karty položte na hromádku nad nebo pod vytvořenou řadu. Z tohoto balíčku si budete snímat další karty, pokud vám během hry nezůstane další tah.
 4. 4
  Nad vyloženými kartami nechte místo pro čtyři štůsky karet.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Hra

Stáhnout PDF
 1. 1
  Podívejte se na karty v tablu, vyložené lícem vzhůru. Pokud je mezi nimi eso, odložte ho na volná místa nad vyloženou řadou. Pokud žádná esa zatím nemáte, přejděte ke hře s vyloženými kartami, které nyní můžete přeskupovat. Karta, kterou chcete položit na jinou kartu (opět o kousek níže), musí mít jinou barvu a o jeden řád nižší hodnotu. Pokud tedy máte například srdcovou šestku, můžete na ni umístit pikovou nebo trefovou pětku. [2]
  • Stejným způsobem pokračujte, dokud vám nezbude žádná další karta, kterou byste mohli umístit jinam.
  • Ve všech hromádkách by se měly střídat barvy a čísla postupně klesat.
 2. 2
  Vrchní kartu nechte vidět. Karty navrchu sedmi hromádek musí být otočeny barvou vzhůru. Pokud některou z karet přesunete, musíte otočit rubovou kartu těsně poní lícem vzhůru.
 3. 3
  Vytvářejte vykládací balíčky s kartami od esa vzhůru. Pokud máte nad vyloženými kartami nějaké eso (nakonec byste tam měli mít všechna čtyři), můžete na něj umístit další karty stejné barvy ve vzestupném pořadí (A, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, Q, K).
  • Každé eso začne jinou hromádku základů. Například eso piky může začít první hromádku a srdcové eso může začít druhou hromádku..
 4. 4
  Ve chvíli, kdy vám dojdou tahy, použijte balíček. Sejměte tři vrchní karty a podívejte se, zda je můžete někam vyložit. Často se mezi těmito kartami skrývá eso! Pokud vyložíte vrchní kartu, podívejte se, jestli můžete vyložit i tu následující. Pokud vyložíte i tu, zkuste umístit i tu poslední. Jakmile umístíte všechny tři, sejměte další tři karty. Pokud se vám nepodaří vyložit ani jednu z těchto karet, odložte je do talonu, zvláštního odpadního balíčku (nezapomeňte udržovat stejný pořádek, v jakém jste je sejmuli). Pokračujte, dokud vám v balíčku nezbude žádná karta.
  • Po vyčerpání balíčku použijte talon. Nezapomeňte, že talon se nesmí míchat!
 5. 5
  Pokud potřebujete některou ze skrytých karet, můžete karty přemísťovat, dokud se k této vytoužené kartě nedostanete, abyste ji umístili na požadované místo.
 6. 6
  Pokud vyčerpáte všechny karty z původní sedmimístné řady, můžete na uvolněné místo přesunout krále (a jedině krále).
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Variace pasiánsu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyzkoušejte hru Čtyřicet loupežníků. Jedná se o snadnější verzi pasiánsu, při které vidíte všechny karty v tablo (všechny na začátku vyložíte barvou vzhůru). Cílem je opět vytvořit pro každou barvu hromádku ve vzestupném pořadí.
  • Při vykládání tabla vyložte deset sloupců karet, z nichž všechny budou otočené lícovou stranou vzhůru.
  • Během hry můžete vždy přenášet pouze vrchní z karet ve sloupci. Nad základní řadou jsou čtyři volná místa, kam můžete karty odkládat. Pokud se potřebujete dostat ke kartě, která se nalézá pod svrchní kartou, můžete svrchní kartu umístit na jedno ze čtyř odkládacích míst.
  • I v této verzi se hraje s balíčkem, snímá se ovšem vždy pouze jedna karta (tedy ne tři naráz).
 2. 2
  Vyzkoušejte variantu Freecell. Jedná se o jednu z nejtěžších verzí pasiáns. Je daleko náročnější na dovednosti i na mozek, protože tentokrát nemáte k dispozici balíček karet. Cílem je opět vytvořit čtyři hromádky s kartami stejné barvy ve vzestupném pořadí. [3]
  • Vyložte osm hromádek karet - čtyři po sedmi kartách a čtyři se šesti kartami. Všechny karty by měly být barvou vzhůru.
  • Neodkládejte karty do rezervního balíčku. Všechny karty se rozdělí do hromádek.
  • Jako u Čtyřiceti loupežníků necháte i v této hře nad vyloženou řadou čtyři volná odkládací místa. Z každé hromádky ale můžete použít vždy jen kartu, která je zrovna navrchu. Pokud ovšem potřebujete kartu pod ní, můžete svrchní kartu přemístit na jinou odkládací hromádku.
 3. 3
  Vyzkoušejte Golf. V této variantě je vaším cílem, namísto vytvoření čtyř sad karet stejné barvy, použít všechny karty vyložené v sedmimístné řadě.
  • Vyložte řadu o sedmi hromádkách po pěti kartách. Všechny karty budou otočené barvou navrch. Ostatní karty položte v balíčku vedle, tentokrát lícovou stranou dolů.
  • Otočte vrchní kartu balíčku barvou vzhůru. Vaším cílem nyní bude umístit některou z vyložených karet na právě otočenou kartu z balíčku. Ve chvíli, kdy už nemůžete dál táhnout, otočte další kartu z balíčku a znovu na ni umístěte jakoukoli další vrchní kartu v řadě. Pokračujte, dokud neumístíte všechny karty z vyložené řady, nebo dokud vám už nezbude žádný tah.
 4. 4
  Vyzkoušejte Pyramidu. Cílem této hry je umístit všechny karty z pyramidy a balíčku na odkládací hromádku v párech o sečtené hodnotě 13 bodů. [4]
  • Vyložte 28 karet lícovou stranou vzhůru do tvaru pyramidy. Její první řadu bude tvořit nejprve jedna karta, ve druhé řadě budou dvě karty, v další tři - a takto budete pokračovat, dokud nebude v pyramidě vyloženo všech 28 karet. Každá řada by měla překrývat tu předchozí. Pozor - podle některých pravidel se do pyramidy vykládá pouze 21 karet.
  • Ze zbylých karet vytvořte balíček.
  • Snímejte karty jednu po druhé nebo v párech. Můžete vždy odstranit karty, které mají dohromady 13 bodů. Král má 13 bodů, královna 12, kluk 11 a zbytek karet má hodnotu, která je na nich udána (esa mají 1 bod). Můžete tedy například odstranit samotného krále, nebo 8 a 5, protože jejich sečtená hodnota je 13. K vytvoření páru o 13 bodech můžete použít také svrchní kartu v balíčku.
  • Pokud vám již nezbývá ani jedna karta do páru, můžete otočit další kartu z balíčku. Ve chvíli, kdy bude balíček prázdný, můžete na jeho místo umístit karty z odkládací hromádky, abyste mohli pokračovat ve vytváření dalších párů z pyramidy.
 5. 5
  Vyzkoušejte Pavouka. Na tuto hru potřebujete dva karetní balíčky.[5]
  • Vytvořte 10 hromádek, z nichž čtyři budou mít po šesti kartách a šest po pěti. Svrchní karta každé hromádky bude otočena lícem vzhůru, ostatní směrem dolů. Zbylé karty budou tvořit balíček.
  • Vašim cílem je vytvořit v těchto deseti hromádkách sady karet stejné barvy v sestupném pořadí od krále po esa. Jakmile budete mít celou sadu, můžete ji odložit na jedno z osmi základních míst. Sad tedy bude celkem osm. Základní místa nemůžete v tomto případě použít jako odkládací hromádku.
  • Můžete vytvářet mini řady (například pikovou 9, 8, 7), které posléze celé přesunete na příslušnou kartu (v tomto případě srdcovou desítku - nebo desítku v jakékoli jiné barvě).
  • Hra končí dokončením všech osmi základních řad.
  Reklama

Tipy

 • Hra pasiáns existuje v řadě dalších obměn, jako jsou Řady nebo Čtyři esa. Pokud vám tedy nejde nebo nebaví žádná z uvedených her, vyzkoušejte další variace.
 • Nezapomeňte, že k výhře v pasiáns musíte mít také trochu štěstí.
 • Pokud hrajete hru na počítači a potřebujete nápovědu, stiskněte klávesu H.
 • Pokud nemáte v ruce žádné eso, nezbývá vám, než sejmout kartu z balíčku.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 64 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 42 279 krát
Kategorie: Umění & zábava
Stránka byla zobrazena 42 279 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama