Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chtěli byste se naučit hrát tenis, ale nevíte, kde začít? Rádi sledujete Rafaela Nadala nebo Mariu Šarapovou na kurtech? Tenis je skvělý sport, který vás naučí rychlost, sílu a také vám pomůže zhubnout. Kromě toho si s ním užijete spoustu zábavy a můžete zapojit i svoji rodinu a přátele. V tomto článku se dozvíte, jak se naučit tenis hrát.

Metoda 1 ze 4:
Naučte se pravidla

 1. 1
  Naučte se bodování tenisu. Tenis se skládá z her, setů a zápasů. Tradičně musíte vyhrát 6 her (v některých případech i 7), abyste vyhráli set, a vyhrát dva ze tří setů, abyste zvítězili. Dále musíte znát tyto informace: [1]
  • Každá hra začíná nulovým počtem bodů („love“) na obou stranách. První bod, který hráč vyhraje, se nazývá 15, druhý bod se nazývá 30 a třetí bod se nazývá 40. Pokud první hráč dosáhne 40 bodů, zatímco druhý má 30 nebo méně, může vyhrát první hru, když dosáhne i dalšího bodu („hry“).
  • Pokud mají oba hráči 40 (3 body), jde o „shodu“ a musejí pokračovat ve hře, dokud jeden z nich nevyhraje o dva body.
  • Set (sadu) musíte vyhrát o dvě hry, takže pokud hrajete s protihráčem a máte výsledek 6-5 (vyhráli jste 6 her a on 5), musíte příští hru vyhrát, abyste vyhráli celý set 7-5. Pokud protihráč příští hru vyhraje, budete mít opět shodu a musíte hrát „tie-break“, který rozhodne o výsledku setu.
 2. 2
  Základy o tenisovém kurtu (dvorci). Než začnete hrát tenis, budete se muset naučit rozmístění tenisového kurtu. Zde uvádíme základy:
  • Tenisový kurt je uprostřed rozdělen sítí. Každý kurt má dvě strany – levou a pravou stranu.
  • Kurt má na obou stranách uličky a pokud hráč pošle míč do uličky soupeře ve dvouhře, přijde o svůj bod.
  • Každý kurt má levé pole pro podání a pravé pole pro podání. Cílem podávajícího hráče je podat míč přímo do pole pro podání na straně protivníka nebo protivníků. Pokud tedy podávající hráč stojí na pravé straně kurtu, musí podat míč do pravého pole pro podání svého protihráče.
  • Každá polovina kurtu je označena základní čarou na spodní straně a podélnou čarou na boční straně kurtu. Míč hráče musí během výměny (zbytek hry po podání) dopadnout na tyto čáry, nebo před ně.
 3. 3
  Podání. Začněte tím, že se postavíte na pravou stranu kurtu za základní čáru a podáte míč do pole pro podání, které je diagonálně proti vám. Máte dvě možnosti, jak míč podat. Pokud se vám nepodaří míč podat napoprvé, jde o chybu. Pokud se vám nepodaří míč podat ani napodruhé, jde o dvojchybu a vy přijdete o svůj bod a musíte se přesunout k opačné straně kurtu.
  • Pokud se míč odrazí od sítě zpět do pole pro podání, říká se tomu teč a vy máte právo podat míč znovu. Pokud se sítě dotkne a odrazí se zpět do kurtu, nebo mimo pole pro podání na opačné straně kurtu, jde o chybu.
 4. 4
  Hraje se tak dlouho, dokud někdo neudělá chybu nebo nevyhraje. Vítězství znamená, že míč vletí do pole protihráče, ale on ho neodstřelí zpět. Chyba znamená, že hráč do míče udeří buď mimo určené hranice, nebo míč pošle do sítě.
  • Vítěz prvního bodu získává 15. Hráč, který prohrál, zůstává s nulou. Pokud podávající hráč vyhrává, skóre je 15-0. Pokud vyhrál přijímající hráč, skóre je 0-15. Podávající hráč vždy říká své skóre jako první.
 5. 5
  Další bod. Přesuňte se na levou stranu kurtu. Podejte míč a zahrajte bod. Dále se skóre počítá 15, 30 a 40. První hráč, který dosáhne 40 bodů o dvě výhry, vyhrává hru.
  • Pokud je skóre 40-40, říká se tomu „shoda“.
  • Hráč, který vyhraje další bod, získává výhodu. Pokud tento hráč získá i další bod, vyhrává celou hru.
  • Pokud hráč nezíská výhodu, skóre se vrací zpět ke shodě. Hra neskončí, dokud jeden z hráčů nezíská jak výhodu, tak výherní bod.
 6. 6
  Nová hra. Druhý hráč začíná podání na pravé straně kurtu.
 7. 7
  Ve hře se pokračuje tak dlouho, dokud jeden z hráčů nevyhraje set, nebo skóre nedosáhne 6-6.
 8. 8
  Pokud je skóre 6-6, hraje se tie-break.
  • Začněte s hráčem, který v poslední hře nepodával. Tento hráč může podat pouze jednou.
  • Druhý hráč potom podává dvakrát. Po zbytek tie-breaku oba hráči podávají dvakrát.
  • Tie-break skončí, když jeden hráč dosáhne skóre 7 a přehraje toho druhého o dva body. Pokud jeden hráč dosáhne 7 a druhý 6, hra musí pokračovat, dokud jeden z hráčů toho druhého neobehraje o dva body.
 9. 9
  U druhého setu začněte zapisovat bodování znovu. Druhý set odehrajte stejně, jako ten první.
 10. 10
  Pokračujte tak dlouho, dokud někdo nevyhraje dva ze tří setů. Výherce dvou setů ze tří vyhrává zápas. V profesionálním tenise musí ženy vyhrát 2 ze 3 setů a muži 3 z 5 setů. V rekreačním tenise je ale standardní výhrou vítězství 2 ze 3 setů.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Základní tenisové údery

 1. 1
  Úchop rakety. Základní úchop rakety se nazývá „kontinentální úchop“, kdy držíte raketu podobně jako například kladivo – spodní kloub ukazováčku máte na prvním zkosení rakety a palcem a ukazováčkem držíte horní stranu rukojeti. U leváků se kloub ukazováčku posouvá ze 4. zkosení. Tento úchop se hodí hlavně pro podání a volej, ale je dobrý také pro začátečníky. [2]
  • Postupně můžete zkoušet také východní nebo západní úchop, které vám pomohou dosáhnout rotace a dodají vašim úderům sílu.
 2. 2
  Postavte se k odpálení míče. Postavení těla je nejdůležitější součástí úderu u lobů a vojelů (každého úderu kromě podání). Musíte se postavit tak, abyste dokázali pohodlně udeřit do míče. Když se natáhnete pro míč a stojíte oběma nohama pevně na zemi, nedostanete se k míči včas, nebo nebudete schopni využít svých schopností.
  • V tenisu jde o postavení nohou. Při přijímání míče dělejte spoustu malých krůčků, abyste mohli pohodlně udeřit raketou do míčku a odpálit ho přímo před sebou.
  • Někdy samozřejmě budou chvíle, kdy budete muset raketu vysunout dopředu a doufat, že se k míčku dostanete včas. Pro všechny ostatní údery byste se ale měli snažit míček doběhnout.
 3. 3
  Forhendový úder. Chyťte si raketu do své dominantní ruky, jako kdybyste si s ní chtěli podat ruku. Udělejte krok vpřed nedominantní nohou. Otočte se v pase a máchněte raketou za tělem. K forhendu budete potřebovat velkou sílu. Otočte se do strany, abyste ramenem mířili tam, kam chcete míč poslat.
  • Máchněte celou rukou až po rameno a neprotáčejte zápěstí. Udeřte do míče středem pletiva rakety („sweetspotem“).
  • Máchněte raketou okolo těla směrem k opačnému rameni. Tomuto pohybu se říká „následování“. Raketa by měla získat dost síly na to, aby míč přenesla na druhou stranu sítě. Pokud raketou máchnete málo a nezvednete ji až k rameni, míč nepůjde přes síť, ale vrazí přímo do sítě.
 4. 4
  Backhand. Obouruční backhand je nejjednodušší. Uděláte ho takto:
  • Chyťte si raketu dominantní rukou, jako kdybyste drželi kladivo. Ruka by měla být na spodní straně rukojeti rakety.
  • Nedominantní rukou si chyťte raketu nad první rukou.
  • Otočte se v pase a dejte si raketu za záda na nedominantní straně. Předloktí dominantní ruky by mělo mířit k síti. Otočte se do strany, aby vaše rameno mířilo tam, kam chcete poslat míč. Pokrčte se v kolenou, abyste získali více síly.
  • Otočte se v pase a silou nedominantní ruky odpalte míček přes síť. Přitom raketou máchněte směrem k rameni.
  • Jednoruční backhand uděláte tak, že si chytnete raketu dominantní rukou a nepřichytíte si ji druhou rukou. Pokrčte se v kolenou, abyste měli větší sílu a udeřte do míče prostředkem rakety, jako u obouručního backhandu. Když se naučíte tento úder správně, budete mít velkou sílu. Bohužel ale není lehké ho zahrát precizně.
 5. 5
  Zdokonalte se v podání. Zůstaňte za základní čarou poblíž středu kurtu a nedominantní nohou vykročte dopředu. Dominantní rukou si držte raketu. Namiřte rameno tím směrem, kterým chcete míč podat. Můžete si míč několikrát odrazit od země, abyste získali větší stabilitu.
 6. 6
  Přijměte podání. K přijmutí podání musíte stát na své straně kurtu diagonálně proti protihráči. U prvního podání můžete stát za základní čarou a u druhého podání můžete kousek přešlápnout přes základní čáru.
  • Držte raketu oběma rukama. Dominantní ruku byste měli mít na konci rukojeti. Když budete raketu držet oběma rukama, budete moci podání rychle vrátit soupeři.
  • Sledujte protihráče a snažte se odhadnout, kam přesně na vaši stranu míč dopadne. Až uvidíte, že se míč blíží, rychle k němu doběhněte a odpalte forhend nebo backhand.
  • Pokud míč letí moc rychle na to, abyste ho hezky odpálili zpět, vystrčte raketu a blokujte ho tak, aby zůstal ve hře.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Pokročilejší dovednosti

 1. 1
  Odpalte smeč. Smeč je úder, při kterém hráč odpálí míč nad hlavou a pokusí se ho poslat přímo k zemi za síť, což je téměř nemožné vrátit. Pokud se chcete naučit dokonalý smeč, budete se muset hodně hýbat nohama, abyste do míče udeřili těsně před hlavou, jako kdybyste si ho při podání vyhodili vysoko. Berte smeč jako podání.
  • Chytněte si raketu za hlavou dominantní rukou a namiřte si na ni volnou rukou.
  • Až bude míč zhruba ve stejné výšce, jako kdybyste chtěli odpálit dobré podání, udeřte do něj a pošlete ho přes síť, tak jako kvalitní podání.
  • Smeč má velkou sílu. Můžete míč namířit přímo na svého soupeře, nebo naopak na opačnou stranu kurtu, aby soupeř neměl čas se k němu dostat.
 2. 2
  Dejte svým úderům rotaci. Když úderům dodáte rotaci, odpálíte míče dál a rychleji. Rotace dosáhnete tak, že nebudete do míče udeřovat raketou rovně, ale udeříte do něj ze strany a potom shora, aby se začal točit a dosáhl tak vyššího oblouku a rychlosti. Rotace dosáhnete při forhendu a backhandu, ale ne při voleji.
  • Naučit se rotaci vám také pomůže odpálit míč nad hlavu svého protihráče. Udeřte do míče vysoko ve vzduchu, aby dopadl na druhou stranu kurtu s dostatečnou rotací na to, aby protivníkovi proletěl nad hlavou a on ho nemohl vrátit zpět.
 3. 3
  Naučte se dát svým míčům faleš. Faleš je dobrá dovednost, která vám umožní změnit dráhu míče a zpomalit ho, což často způsobí, dostatečné zpomalení na to, aby míč „pošel“ hned za sítí a protivník ho nedokázal vrátit. Bude se vám to hodit hlavně pokud jste téměř u sítě a protihráč je až skoro u základní čáry – v takovém případě nebude mít čas doběhnout falešný míč. Zde je návod:
  • Udeřte do míče zespodu a dejte mu zpětnou rotaci.
  • Dokončete úder tím, že máchnete raketou nad místem, kde byl míč v době úderu.
  • Pokrčte kolena a snižte se k zemi, abyste zvládli poslat míč správným směrem.
  • Tento úder použijte v případě, že k vám letí „drop shot“ když jste u sítě a překvapte tak svého protivníka novým úderem uprostřed hry, kdy nebude mít čas se k pomalému míči dostat.
 4. 4
  Sledujte svého protihráče. Pokud se chcete skutečně naučit hrát tenis, budete muset pochopit, že žádní dva hráči nejsou stejní. Pokud chcete vyhrát, budete se muset naučit využívat slabostí svých protivníků a nedat jim žádnou příležitost využít svých silných stránek. Zkuste například toto:
  • Většina hráčů, zejména začátečníků, se cítí nejlépe buď při forhendu, nebo při backhandu. Pokud zaznamenáte, že vašemu protivníkovi nejde například backhand, posílejte mu míč na backhandovou stranu tak dlouho, dokud se nevyčerpá. Můžete mu míč podávat buď na backhand, nebo na forhend.
  • Mnoho hráčů buďto miluje síť, nebo ji nenávidí. Pokud váš protivník ztrácí mnoho bodů u sítě, posílejte mu krátké míče a snažte se ho dostat co nejblíž k síti. Pokud se snaží sám dostat k síti jak je to jen možné, posílejte mu míč až k základní čáře, aby neměl šanci se k němu dostat.
  • Zjistěte, jak váš protivník podává. Dává dlouhá podání? Pokud ano, stůjte co nejblíž u základní čáry, abyste míč bez problémů vrátili. Pokud podává míče jemně, aby se sotva dotkly středu pole pro podání, posuňte se blíž k tomuto poli – nemusíte vůbec stát tak daleko.
  • Sledujte duševní stav svého protivníka. Nedávejte na sobě znát rozčilení nebo smutek, jinak toho protivník využije. Když si ale všimnete, že je váš protivník čím dál naštvanější a nezvládá vracet vaše míče, dejte si trochu víc záležet, abyste stihli vyhrát, než se vzpamatuje.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Jiné formy tenisu

 1. 1
  Čtyřhry. Čtyřhra se hraje se dvěma hráči na každé straně kurtu. bodování je stejné a kurt také vypadá stejně, pouze s tím rozdílem, že uličky na obou stranách kurtu se považují za hrací plochu, na rozdíl od dvouhry, kde se úder do uličky nepovažuje za bod. U čtyřher každý hráč podává míč do opačného pole pro podání a musí do míče udeřit uvnitř čáry ohraničující boční uličky.
  • U čtyřhry většinou jeden hráč podává, zatímco druhý hráč týmu stojí v opačném poli pro podání na druhé straně kurtu. Když tedy jeden z hráčů podává míč z pravé strany kurtu, druhý hráč jeho týmu stojí uprostřed pole pro podání na levé straně stejného kurtu, diagonálně proti němu.
  • Na straně po podání se podávající hráč posouvá z pravé strany kurtu na levou po každém bodu, zatímco druhý hráč týmu se posouvá sem a tam mezi poli pro podání.
  • Na druhé straně se hráči neposouvají ze strany na stranu, ale pouze nahoru a dolů, podle toho, zda přijímají podání nebo stojí u sítě. Například pokud hráč přijímajícího týmu stojí u základní čáry, aby přijal podání, u dalšího bodu by se posunul do pravého pole po podání.
  • Většinou hráč přijímacího týmu, který stojí u sítě, není příliš blízko u sítě, ale drží se nohama na spodní čáře ohraničující pole pro podání.
 2. 2
  Kanadské čtyřhry. Kanadské čtyřhry se hrají tak, že v jednom týmu jsou dva hráči a v druhém týmu je jeden hráč. Jediným rozdílem mezi kanadskými čtyřhrami a tradičními čtyřhrami je to, že tým se dvěma hráči může do míče udeřit pouze v poli používaném pro dvouhru, zatímco hráč, který je v týmu sám, může používat pole určené pro čtyřhru, takže má menší výhodu, která kompenzuje fakt, že nemá spoluhráče.
  Reklama

Tipy

 • Nejdůležitější je si při tenisu užít zábavu!
 • Až se naučíte základní údery, můžete se začít učit lobovat, smečovat a rotovat míč.
 • Mějte trpělivost, lidé se tenis učí celý život. Musíte jen stále hrát a postupem času se budete zlepšovat.
 • Až budete mít jistotu, že umíte základní dovednosti, zapište se do nějaké tenisové ligy. Setkáte se s lidmi, kteří také milují tenis, a budete se moci účastnit turnajů a soutěží.

Reklama

Varování

 • Pokud vás po tenisu bolí loket, předloktí nebo zápěstí, přiložte si na bolavou ruku sáček s ledem. Několik dní nehrajte, aby se vaše šlachy stihly uzdravit.
 • Nezkoušejte trénovat doma, nebo někde, kde je hodně lidí – mohli byste někoho zranit, zlomit si raketu, nebo poškodit zdi, skleněné výplně a podlahu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tenisový kurt
 • Tenisová raketa
 • Tenisové míče
 • Partner (pro čtyřhru)
 • Tenisový batoh (pro přenášení rakety)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 676 krát
Kategorie: Tenis
Stránka byla zobrazena 9 676 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama