X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 110 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 14 656 krát
Hledáte sport, který vyžaduje týmovou práci, zlepšuje komunikační dovednosti, posiluje tělo a užijete si při něm spoustu zábavy? Tento článek vás naučí základy hraní volejbalu. Po jeho přečtení budete připraveni podat, odbít a bagrovat!
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:Jak se volejbal hraje
Část 1
-
1Vyberte si hráče. Nejlepší je hrát alespoň v šesti lidech. Pokud ale hrajete ve skupině více lidí, záleží jen na tom, abyste měli v každém týmu stejný počet hráčů.
- Měli byste mít 1-3 řady hráčů. První řada hráčů stojí blízko u sítě a poslední řada stojí až u konce hřiště.
- Hráč, který stojí v zadním pravém rohu podává míč. Při hře se hráči mohou točit, aby se během hry každý dostal k podání.
- Pokud budete pozice měnit, točte se ve směru hodinových ručiček – při pohledu na síť se hráč na pravé straně u sítě posune doprava, aby mohlo hrát co nejvíce lidí.
-
2Míč podávejte za čárou na konci hřiště. Míč musí projít přes síť (může se jí dotknout) a musí dopadnout na hřiště.
- Podává hráč na pravé straně zadního konce hřiště. Každý hráč má jen jeden pokus na podání. I když míč dopadne na čáru, podání se počítá.
- Pokud hrajete za přijímající tým, musíte míč vrátit. Nyní začíná hra – většinou jde o sekvenci „bump, set, spike“, ale pro úspěšnou hru stačí, když dáte více než tři údery.
- Technicky můžete do míče udeřit jakoukoli částí těla – důležité je jen to, aby se míč nezastavil a nespadl na zem. [1]
- Hráči mohou překračovat čáry, ale míč nesmí. Pokud hráč míč odpálí za čáru, musíte ho doběhnout a úspěšně ho vrátit, aby se nedotknul země.
-
3Pinkejte si takto míčem přes síť, dokud se nestane nějaká chyba. Chyby mohou být následující:
- Míč se dotkne země.
- Míč dopadne na zem na straně podávajícího týmu – v takovém případě podává druhý tým.
- Míč dopadne na zem na straně opačného týmu – v takovém případě stejný tým podává znovu.
- Bod náleží týmu, který zajistil, že se míč nedotkl země.
- Míč dopadne za hranice hřiště. Tým, který ho tam odpálil, ztrácí bod.
- Někdo se dotkne sítě. Pokud se nějaký hráč dotkne sítě, opačný tým dostane bod.
- Někdo šlápl pod sítí na druhou stranu hřiště. Když se to stane, opačný tým dostane bod.
- Někdo do míče udeří dvakrát za sebou – hráči nemohou do míče pinkat víckrát za sebou.
- Tým udeří do míče 4x nebo více, aniž by ho poslal přes síť. Maximální počet přihrávek je 3.
- Míč se dotkne země.
-
4Znovu podávejte. Tým, který získal poslední bod, podává míč. Pokud se střídáte, posuňte pozice hráčů.
- Pokud máte míč na vaší straně hřiště, měli byste si mezi sebou pomáhat. Jde o to připravit se na útok. Pokud míč nemáte, posuňte se dopředu. V tomto případě jde o to zaútočit.
-
5Pokračujte ve hře, dokud nedosáhnete určeného počtu bodů. Rozhodněte si, kolik bodů bude znamenat výhru. Můžete si určit, že vyhraje tým, který získá například 15 bodů.
- Pravidla volejbalu určují, že regulační hry se hrají do 25 bodů a třetí hra (v setu tří her) do 15 bodů. [2]
- Standardní zápas obsahuje tři hry. Týmy by si na začátku každé hry měli vyměnit strany hřiště.
- Hru musíte vyhrát o dva body. Skóre 25-26 nebude stačit, musí to být alespoň 25-27. Proto se volejbalové hry často protáhnou.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:Naučte se údery
Část 2
-
1Základní postoj. Když nepodáváte míč, měli byste zaujmout základní volejbalový postoj. Nohy mírně rozkročte, přeneste váhu na prsty u nohou a pokrčte kolena. Paže byste měli mít volně před sebou.
- Volejbal je intenzivní sport, i když si to mnozí lidé nemyslí. Při zápasu hráči uběhnou i několik kilometrů. [2]
-
2Naučte se podávat. Základní podání odpálí míč přes síť a hra započne. Můžete podávat kdekoli za čárou pro podání. Podání, které se započítává jako bod (míč se dotkne pouze ruky podávajícího) se nazývá „eso“.
- Zkušenější hráči mohou podávat i shora.
- Vyhoďte si míč před sebe.
- Zatněte ruku v pěst a zvedněte ji do vzduchu. Pokrčte loket, abyste měli ruku co nejblíž u ramene.
- Narovnejte ruku a udeřte do míče vnější stranou pěsti.
- Méně zkušení hráči mohou podávat spodem.
- Vyhoďte si míč před sebe (nesmíte ho držet rukou).
- Zatněte ruku v pěst a dejte si ji dolů po straně. Loket byste měli mít trochu pokrčený a palec byste měli natáhnout přes prsty.
- Udeřte do míče v úrovni pasu přední stranou pěsti. Míč byste měli odpálit pokrčeným palcem a ukazováčkem.
- Odpalte míč bagrem. Tento úder je nejčastěji používaný při návratu podání. V ideálním případě byste ho měli vrátit přímo nahrávači.
- Zatněte levou pěst, omotejte si okolo ní pravou ruku. Oba palce by měly ležet rovně na horní straně pěsti, nehtem nahoru.
- Vytočte lokty tak, aby vám rovná strana předloktí mířila nahoru. Paže byste měli mít rovně před sebou, mírně směrem dolů. Lokty by měly být rovné.
- Přeběhněte tak, abyste měli míč přímo před sebou. Stoupněte si s mírně rozkročenýma nohama a počkejte, až míč dopadne do úrovně vašeho pasu.
- Udeřte do míče předloktím (asi 10cm nad zápěstím). Pokrčte ramena a vypalte tak míč nahoru. Předloktím ho potom nasměrujte správným směrem.
- Zkušenější hráči mohou podávat i shora.
-
3Naučte se nahrávat. Většinou nebudete mít možnost nahrát míč hned po podání. Nahrávku využijete k tomu, abyste míč předali hráči, který ho bude moci odpálit bagrem nebo smečem.
- Zvedněte ruce do vzduchu a udělejte z nich trojúhelníkové okno, kterým uvidíte. Rozkročte se a trochu pokrčte kolena. [3]
- Udeřte do míče konečky prstů, jakmile doletí do vaší úrovně očí. Vytlačte se nohama nahoru, abyste míč nahráli daleko.
- Když do míče udeříte dlaní, udělali byste chybu – tento manévr se počítá pouze jako „zvednutí“ a ne jako nahrávka.
-
4Jak smečovat, neboli útočit.
- Přistupte k míči a zvedněte svoji dominantní ruku. Měli byste mít pokrčený loket a prsty ohnuté do tvaru míče.
- Vyskočte a udeřte do míče dlaní. Snažte se vyskočit co nejvýš. Míč by se měl dostat přes síť rychle směrem dolů, aby měl druhý tým problém ho vrátit.
-
5Naučte se blokovat. Hráči stojící u sítě blokování využívají k zastavení útoků nebo smečů. Blokovat míč můžete dvěma způsoby.
- Ofenzivní blok má za úkol udržet míč na straně protihráčů. Musíte si to umět načasovat, předpokládat trajektorie míče a v pravou chvíli ho odstřelit zpět na stranu protihráče, v ideálním případě rovnou na zem.
- Defenzivní blok se používá ke zpomalení míče, aby bylo snadnější ho poslat zpět. Míč narazí do dlaně blokujícího hráče, zpomalí se mu na prstech a nahraje se jinému hráči.
-
6Vykopání míče. Tento trik se používá pro pokročilý manévr, kterým míč odpálíte těsně před tím, než dopadne na zem. Pro tento manévr musíte být ohební a rychlí.
- Při vykopávání míče hráč dopadne na hrudník s nataženýma rukama. Je důležité to udělat opatrně, protože jinak hrozí zranění. Zkušení hráči se umí v pravý čas na zem doválet, aby snížili riziko zranění.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:Strategie volejbalu
Část 3
-
1Určete si nahrávače. Nahrávání je nezbytnou dovedností a zajišťuje týmům kvalitní ofenzivu. Týmy musí být schopné spolupracovat se smečaři a nahrávat míč přesně tam, kde je ho potřeba.
- Je nutné rychle střídat manévry a hráči musí být technicky přesní. Když nejsou dobří nahrávači, hra se nikam nepohne.
-
2Zkuste použít hráče „libero“. Pokud to všichni dobře umíte, tato strategie vám může hodně pomoci. Nejde o žádné nahrazování – tento hráč má na sobě dres jiné barvy a nesmí podávat.
- Tento hráč přijímá útok nebo podání a musí mít naprosto dokonalé reflexy. Většinou jde o „specialistu na obranu“, který nahrazuje centra. Pokud máte hráče, který umí skvěle odrážet útoky, udělejte z něho libero.
- „Libero“ znamená, že má hráč volnost a může dělat téměř vše, co chce.
-
3Nezapomeňte na prostřední, opačné a vnější smečaře. Každý smečař by měl mít nějakou silnou stránku. Najděte si v týmu lidi, kteří se na tyto pozice budou hodit:
- Prostřední smečař musí umět rychle útočit a dobře blokovat útoky opačného týmu. Hraje neustále zároveň ofenzivu i defenzivu.
- Opační (pravostranní) smečaři jsou zálohou a hrají většinou obranu. Musí za každých okolností kvalitně blokovat útoky.
- Vnější smečař by měl být ten nejlepší útočník týmu, protože na jeho místo putuje většina podání. Také si musí dávat pozor na první nahrávky, které neputují tak, jak by měly.
-
4Náhradníci. Některé volejbalové ligy umožňují neomezený počet náhradníků, ale mezinárodní pravidla povolují maximálně 6 náhradníku (včetně hráče libero). [2]
- Můžete si také určit specialistu na podání, nebo specialistu na obranu (což není to samé, jako libero), pokud vašemu týmu chybí tyto dovednosti.
-
5Různé formace. Předpokládáme, že každý tým hraje v šesti lidech. Pokud nemáte šest hráčů, upravte si tyto formace pro vaše potřeby. Se šesti hráči máte tři možnosti formace (čísla představují pozice, ne počty hráčů):
- 4-2: Tato formace obsahuje čtyři smečaře a dva nahrávače. Obecně smečaři stojí na pravé straně – jde o dva přední útočníky. Tato formace se používá většinou u začátečnických her.
- 6-2: Při této formaci hráč postupuje zezadu a hraje jako smečař. Přední strana je připravena na útok. Všichni hráči se během hry vystřídají na pozici smečaře. Tato formace není příliš častá.
- 5-1: V této formaci je smečařem jediný hráč bez ohledu na to, kde se zrovna nachází. Někdy jsou tedy vepředu 2 útočníci a někdy 3. Smečař může při střídání měnit strategii a může míč dokonce jen jemně přehodit přes síť. Tato formace se zaměřuje hlavně na centra.
Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:Zahrajte si hru
Část 4
-
1Kupte si volejbalový míč. Nejlepší míče se vyrábějí z kůže nebo syntetické kůže. Míč by měl mít také gumový vnitřní měch.
- Pro halový volejbal si vyberte dobře natlakovaný míč. Také je nejlepší použít jednobarevný světlý míč.
- Pro venkovní volejbal si vyberte jasně barevný míč, který dobře uvidíte i v ostrém světle.
-
2Kupte si síť. Podpory sítě by měly být z galvanizovaného kovu nebo ze dřeva. Můžete kůly také omotat látkou, aby se o ně hráči nezranili.
- Oficiální volejbalové sítě jsou 9.75m dlouhé a 1m široké. Pro muže se zvedají do výšky 2,3m a pro ženy do výšky 2,24m. [1]
- Pokud hrajete venku, vykopejte si alespoň metr hluboké díry na kůly. Pokud chcete postavit permanentní hřiště, nalejte si do děr beton a potom do nich zasuňte kůly.
-
3Změřte si hřiště. Oficiální rozměry hřiště jsou 9m na šířku a 18 m na délku.
- Použijte barvu ve spreji nebo neonovou pásku a označte si hřiště. Čáry by měly být asi 5 cm široké. Můžete použít také značkovače, které se prodávají společně se sítí.
- Hřiště by mělo být natočené na sever a jih, ne na východ a západ. Tato orientace vám zajistí, že se žádný tým nebude muset dívat přímo do slunce.
- Pokud hrajete neformální hru, můžete si hranice označit botami nebo něčím jiným. Nemusíte si dělat starosti s přesnými rozměry – hlavně si hru užijte.
-
4Pozvěte přátele. Až budete mít vybavení a hřiště, dejte dohromady týmy. Volejbal si mohou zahrát i dva lidé, ale větší legrace je to ve více lidech. Spočítejte si počet hráčů, vytvořte týmy a formace a určete si, zda se budete na pozicích střídat.
- Pokud je vás lichý počet, může lichý hráč střídat strany, posílit slabší tým, nebo se střídat s jinými hráči v roli rozhodčího. Můžete z něho ale udělat i libero, aby si v poli mohl dělat co se mu zlíbí.
Reklama
Tipy
- Noste chrániče na kolena, abyste si neporanili nohy při odpalování nízkých míčů.
- Stále sledujte hru, nikdy nevíte, odkud k vám míč přiletí!
- Mějte po ruce lahev s vodou.
- Pokud vás čeká turnaj, trénujte!
- Pokud nemáte minci, abyste určili tým, který bude podávat, můžete si o podání zahrát. Hráč u sítě jemně přehodí míč hráči na druhé straně sítě a pokračuje se v přehazování, dokud jeden z týmů nevyhraje podání.
Reklama
Varování
- Bez zahřátí byste se mohli při hře zranit. Než se do toho pustíte, protáhněte si nohy i ruce.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Míč na volejbal
- Síť
- Páska, barva ve spreji
- Více než 4 hráči
Reference
- ↑ 1,01,1http://www.volleytastic.com/playing-volleyball/basic-volleyball-rules/
- ↑ 2,02,12,2http://www.volleyballadvisors.com/how-to-play-volleyball.html
- ↑ http://sportsvite.com/sports/Volleyball/rules
- International Volleyball Federation
- USAVolleyball.org
- Best Volleyball
- How to Set Up a Volleyball Court
- How to Bump a Volleyball
- How to Spike a Volleyball
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Play Volleyball
Italiano:Giocare a Pallavolo
Español:jugar voleibol
Français:jouer au volleyball
Русский:играть в волейбол
Deutsch:Volleyball spielen
Nederlands:Volleybal spelen
中文:打排球
Bahasa Indonesia:Bermain Bola Voli
العربية:لعب كرة الطائرة
日本語:バレーボールのプレー
Türkçe:Voleybol Nasıl Oynanır
ไทย:เล่นวอลเลย์บอล
Stránka byla zobrazena 14 656 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama