Jak hubit mravence

Mravenci jsou extrémně běžní domácí škůdci. Jeden nebo dva sice neublíží, ale pokud se u vás doma nebo na zahradě objeví velké kolonie, může to být poměrně závažný problém. Jestliže bojujete s mravenci a potřebujete nevítané vetřelce vypudit, tady se dočtete několik způsobů, které stojí za vyzkoušení.

Metoda 1 ze 4:
Přírodní, netoxické pesticidy

 1. 1
  Na problematická místa nasypejte křemelinu.[1] Všude tam, kde si všimnete, že se vyskytují mravenci, nasypejte vrstvičku křemeliny. Soustřeďte se především na mraven4í hnízda, místa, kde vstupují do domu a jejich zdroje potravy.
  • Používejte křemelinu, která je vhodná i ke konzumaci. Některé typy křemeliny se používají do filtrů v bazénech, ale ty většinou obsahují různé pesticidy a jiné chemikálie, které mohou být nebezpečné pro malé děti a domácí zvířata. Křemelina, vhodná k jídlu, je samozřejmě netoxická.
  • Křemelina je přírodní hornina, která se skládá ze zkamenělých schránek rozsivek – malých mořských živočichů.
  • Prášek je velmi jemný, abrazivní a pohlcuje vlhkost. Jakmile s ním mravenec přijde do styku, křemelina naruší voskovitou vrstvičku, která pokrývá tělo mravence a chrání jej. Mravenec nezahyne okamžitě, ale po nějakém čase ho zabije dehydratace.
 2. 2
  Připravte pasti z jedlé sody a moučkového cukru. Smíchejte jedlou sodu a moučkový cukr v poměru jedna ku jedné. Malé množství pak nastražte tam, kde se vyskytují mravenci, včetně míst, kudy do domu vnikají a kde se jich hodně zdržuje.
  • Moučkový cukr slouží jako návnada pro mravence, protože mnoho jejich druhů má rádo sladké.
  • To, co mravence hubí, je jedlá soda. Mravenci mají ve svých tělech kyselou látku, a tato kyselá látka reaguje se sodou, kterou mravenec pozře spolu s cukrem.
  • Tato technika sice nepřináší okamžité výsledky, ale může opravdu hodně pomoci. Mravenci si potravu nosí zpátky do mraveniště, kde ji konzumuje královna a ostatní mravenci, kteří nevylézají. Může se vám tedy podařit zlikvidovat značnou část kolonie.
 3. 3
  Vyzkoušejte kukuřičný škrob. Poblíž vstupních míst, mravenišť a častých zdrojů potravy nasypejte hromádky kukuřičného škrobu.
  • Pokud mravenci kukuřičný škrob zkonzumují, bude to mít silný účinek. Obvykle jim škrob chutná samotný, ale pokud zůstanou hromádky několik dnů netknuté, zkuste do nich přimíchat trochu moučkového cukru.
  • Kukuřičný škrob narušuje proces trávení v tělech mravenců. Nezahubí je sice okamžitě, ale po několika dnech mravenci uhynou hladem. Navíc si opět potravu nanosí do hnízda, takže máte slušnou šanci, že jich vyhubíte velké množství.
 4. 4
  Nastražte obilnou kaši. Tyto oblíbené snídaňové cereálie můžete nalíčit v místech, kde se vyskytuje hodně mravenců. Opět to jsou vstupy do domu, kuchyňská linka nebo jiná místa.
  • Když mravenec zkonzumuje obilnou kaši, začne mu v trávicím systému bobtnat. Během několika hodin pak potrava jeho tělo doslova roztrhá na kusy.
  • Obvykle funguje jednoduchá, neochucená obilná kaše, ale pokud se zdá, že mravence nijak neláká, zkuste použít oslazenou. Obilná kaše s hnědým cukrem nebo ovocem může fungovat obzvlášť dobře, jen se vyvarujte varianty se skořicí, protože skořice většinu druhů mravenců odpuzuje.
 5. 5
  Postříkejte mravence octem. Do lahvičky s rozprašovačem nalijte trochu octa a jakmile uvidíte mravence, stříkněte na něj.
  • Bílý kvasný ocet a jablečný ocet mají fungicidní a insekticidní účinky a mohou mravence poměrně účinně hubit.[2]
  • Můžete také pravidelně vystříkávat másla, přes která mravenci pravidelně přecházejí, například u jejich vstupů do domu nebo zdrojů potravy.
  • Pokud víte, kde se nachází mraveniště, nalijte ½ až 1 litr octa přímo na něj a do jeho okolí. Mravence tak vyhubíte rychleji a účinněji.
 6. 6
  Smíchejte dextrózu a jablečný džus. Do ½ až 1 šálku jablečného džusu zamíchejte 2-3 lžičky umělého sladidla, které obsahuje dextrózu, aspartám nebo maltodextrózu. Směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem a postříkejte všechny mravence, které uvidíte.
  • Umělá sladidla fungují na mravence jako nervový jed.
  • Roztok můžete také nastříkat přímo na místa, kde se mravenci vyskytují a kudy procházejí, například na vstupní body a tak podobně.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Další domácí pesticidy

 1. 1
  Smíchejte cukr a borax. Smíchejte stejný díl boraxu a cukru a pak pomalu přimíchávejte vodu, dokud vám nevznikne hladká pasta. Tuto pastu naneste na proužky papíru nebo kartonu a pasti nastražte tam, kde se mravenci vyskytují, poblíž jejich zdroje potravy, mravenišť a podobně.
  • Borax je sůl kyseliny borité. Často se používá jako složka v čistících a úklidových prostředcích. Prodává se běžně v drogerii – najdete ho mezi saponáty.
  • Borax může být při požití toxický, takže pasti raději dávejte mimo dosah dětí a domácích zvířat.
  • Mravence velmi přitahuje sladká chuť pasty, a s trochou štěstí ji nanosí do hnízda, kde pastu pozře i královna. Borax tak může zahubit dokonce celé mraveniště.
 2. 2
  Použijte saponát na nádobí.[3] Smíchejte 1 litr vody s 1 lžičkou jaru a 1 lžičkou oleje na smažení. Pak naplňte do lahvičky s rozprašovačem. Protřepejte, aby se přísady spojily a pak postříkejte všechny viditelné mravence.
  • Díky oleji se směs na mravence přilepí. Saponát pak jejich těla vysuší a mravence tak zahubí.
  • Roztok můžete také nastříkat na místa, kde se mravenci často vyskytují. Funguje ovšem jen dokud je stále tekutá.
 3. 3
  použijte prášek z mastku. Můžete zvolit dětský pudr, nebo tělový pudr pro dospělé, který obsahuje mastek.
  • Prášek používejte všude tam, kde uvidíte mravence, obzvlášť pokud objevíte místo, kde vnikají dovnitř do domu.
  • Mravenci přes prášek nedokážou projít, takže se do domu nedostanou. Zbývá už jen vyhubit mravence, kteří už v domě jsou.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Chemické pesticidy

 1. 1
  V místnostech nastražte takzvané domečky pro mravence.[4] Kupte si tyto návnady a do každého pokoje, kde máte problém s přítomností mravenců, jednu dejte. Opět se soustřeďte na místa, kde se vyskytují nejčastěji. Pravidelně pak návnady vyměňujte, dokud se mravenců úplně nezbavíte.
  • Mravenčí domečky fungují tak, že přeruší reprodukční schopnosti královny. Mravenčí dělníci nanosí návnadu královně, a jed jí pak zabrání v dalším rozmnožování. Jak budou mravenci postupně přirozeně umírat, žádní další se nebudou líhnout a nahrazovat je a celá kolonie postupně zahyne.
  • Domečky pro mravence nejlépe fungují v interiéru. Můžete je sice použít i venku, ale nepokládejte je nikam, kde je vlhko, ani tam, kde teplota klesá pod 21°C.
 2. 2
  Venku i v interiéru můžete rozsypat otrávené granule pro mravence. Kupte si návnadu ve formě granulí a nastražte ji do škvír, tmavých koutů a na povrchy, kde se mravenci hojně vyskytují. Můžete ji navršit i venku okolo mravenišť, nebo rozsypat v zamořených místnostech.
  • Na rozdíl od domečků nejsou granule omezeny minimální teplotou a navíc je můžete používat jak uvnitř, tak venku.
  • Mravenčí dělníci si granule nanosí do mraveniště, kde je zkonzumuje celá kolonie. Návnada obsahuje jed, který pak všechny mravence otráví a zahubí.
 3. 3
  Kupte si sprej proti mravencům a používejte ho. Pořiďte si komerčně dostupný pesticid, který je speciálně určen na hubení mravenců. Řiďte se návodem k použití, postříkejte všechny viditelné mravence a dodržujte vzdálenost, kterou sprej předepisuje.
  • Je absolutně nezbytné, abyste se řídili instrukcemi výrobce té které značky spreje. Zabráníte tak případným nehodám a navíc nevystavíte sebe ani své blízké zdravotním rizikům.
  • Dejte si pozor, abyste používali zásadně jen insekticidy, určené speciálně pro boj s mravenci. Některé látky, obsažené v pesticidech jsou účinnější proti určitým druhům hmyzu, než proti jiným, takže například sprej proti vosám nemusí zároveň fungovat proti mravencům.
  • Některé pesticidy zahubí mravence okamžitě, jiné je pokryjí vrstvou jedovaté chemikálie, která je zabije postupně, aby byla šance, že mravenec jed donese také do mraveniště.
 4. 4
  Pokud je to zapotřebí, zavolejte deratizátora. Většinu problémů s mravenci v domácnosti dokážete vyřešit sami s pomocí běžně dostupných prostředků, které pravděpodobně máte doma. Pokud je ale zamoření opravdu silné, je možné, že budete muset požádat o odbornou pomoc.
  • Deratizátor nejprve odborně posoudí situaci a pak navrhne, které chemikálie budou ve vašem případě nejlépe fungovat. Chemikálie, ke kterým mají přístup profesionální deratizační firmy, bývají obvykle silnější než ty, které jsou běžně dostupné v obchodech.
  • Pokud máte malé děti, domácí mazlíčky, nebo máte celkově starost, deratizátorovi o tom určitě řeknete, aby mohl učinit potřebná opatření, než začne dům zbavovat mravenců.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Řešení bez pesticidů

 1. 1
  Na mraveniště i mravence nalijte vroucí vodu. Přiveďte k varu konvičku nebo hrnec vody a okamžitě ji použijte venku na mraveniště nebo na velké shluky mravenců.
  • Mravenci umí plavat, takže studená nebo vlažná voda nebude k vyhubení jejich kolonie stačit. Vařící voda mravence jednoduše spálí, takže se jich tímto způsobem účinně zbavíte.
 2. 2
  Nastražte pasti s lepidlem.[5] Kupte si žluté lepivé pasti a strategicky je rozmístěte na místech, kde se mravenci většinou vyskytují. Po několika dnech by měly být pasti pokryté vrstvou mravenců.
  • Tyto pasti s lepidlem jsou netoxické, ale neměli byste je dávat na místa, kam mají přístup domácí zvířata, protože by se na ně mohla nevědomky přilepit. Je to obzvlášť důležité, pokud máte malé zvíře, jako je králík, potkan, fretka a podobně, které se protáhne i do malých míst.
  • Past s lepidlem si můžete samozřejmě také sami vyrobit jednoduše tak, že silný, žlutý papír pokryjete vazelínou nebo pastou, kterou jste smíchali z vody a kukuřičné moučky.
 3. 3
  Jednoduše mravence rozplácněte. Pokud všechno ostatní selže, vždycky můžete mravence zkrátka a dobře jednoduše uhodit botou, srolovanými novinami nebo plácačkou na mouchy.
  • Tato technika funguje samozřejmě nejlépe na viditelné mravence, ale pokud si jejich kolonie postavila mraveniště poblíž vašeho domu, když se jich mechanicky zbavíte, můžete problém snadno vyřešit.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Křemelina
 • Jedlá soda
 • Moučkový cukr
 • Kukuřičný škrob
 • Obilná kaše
 • Ocet
 • Umělé sladidlo
 • Voda
 • Borax
 • Cukr krystal
 • Saponát na nádobí
 • Lahev s rozprašovačem
 • Domečky pro mravence
 • Granule s jedem
 • Pesticidy ve spreji
 • Konvička nebo hrnec
 • Pasti s lepidlem
 • Boty, časopis nebo plácačka na mouchy

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Kategorie: Údržba domu
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 8 082 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama