Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už tomu říkáte tráva, kanabis, brko nebo marihuana, je vcelku jednoduché pěstovat si tuto rostlinu doma. Hydroponické pěstování vám umožní větší sklizeň a kratší dobu růstu ve srovnání s pěstováním v hlíně. Někdy je ale těžší s hydroponickým pěstováním začít. Většina lidí si myslí, že hydroponika je vlastně jen pěstování ve vodě, ale ve skutečnosti jde o více, protože rostlina si z vody dokáže vzít mnohem více živin. Tento článek vám ukáže, jak snadno hydroponicky pěstovat marihuanu v 3-4 měsíčních cyklech.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Základy

 1. 1
  Pokud nemáte žádné zkušenosti, nejprve se naučte pěstovat marihuanu v hlíně. Hydroponické pěstování je složitější, než normální pěstování. Musíte se naučit optimalizovat živiny, světlo a odvzdušnění, což pro začátečníky není nic jednoduchého. [1] Nemusíte začínat uprostřed. Je sice jednoduché pěstovat marihuanu, když máte všechny důležité informace, ale je lepší načerpat nějaké zkušenosti a až potom přejít na hydroponiku.
  • Na druhou stranu vás možná okolnosti donutí začít rovnou hydroponicky. Pokud pěstujete poprvé a chcete pěstovat rovnou ve vodě, máte velkou šanci, že se vám to podaří napoprvé. Zjistěte si všechny nezbytné informace, ale neříkejte o ničem svým přátelům. Když budete všem říkat o svém pěstování, přijdete o pěstírnu dříve, než vám rostlinky vyrostou.
  • Kromě marihuany můžete hydroponicky pěstovat i jiné rostliny. Hydro neznamená jen to, že se takto pěstuje marihuana. Můžete zasadit salát, rajčata nebo i žampiony do vody. Experimentujte s těmito plodinami a až to budete umět, vrhněte se na marihuanu.
 2. 2
  Kupte si všechny potřebné věci. Když si své nákupy dobře naplánujete, bude vás to celé stát 5000-10000. Měli byste z každé rostliny nakonec získat 30-100g marihuany. Na pěstování budete potřebovat:
  • Semena nebo řízky rostlin
  • Bílá barva nebo mylar
  • Hnojiva pro hydroponické pěstování
  • Květináče
  • Médium, například kokosové vlákno
  • Fluorescenční zářivky
  • Časový spínač
  • pH papírky
 3. 3
  Připravte si stěny. Rostliny nejlépe rostou pod světlem. Pokud pěstujete uvnitř, je to celkem problém. Většina pěstíren je umístěna v tmavých místech, kde se světlo neodráží, ale naopak absorbuje. Pokud chcete, aby vám rostliny krásně rostly, budete muset natřít zdi lesklým bílým latexem nebo barvou.
  • Nejlepší je asi natřít stěny pololesklou bílou barvou. Čím lesklejší povrch, tím lepší, protože lesklá barva odráží až 55% světla.[2] Nejlepší je použít titanovou barvu.
  • Mylar má také skvělé odrazné vlastnosti. Odráží asi 90% světla, takže jde o vhodnější materiál, který se podobá alobalu. Ale kvůli tomu, že mylar dobře odráží světlo i teplo, budete muset zajistit dobré odvětrávání.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Osvětlení a odvětrávání

 1. 1
  Nastavte si lampy. Lampy by měly být o něco výše, než jsou vaše květináče a měly by mít prostor, abyste je mohli zvedat výše jak porostou vaše rostliny. Existují stovky způsobů, jak rozestavit lampy, takže experimentujte a najděte si něco, co vám bude vyhovovat. Nejsnadnější je pověsit je na tyč nebo je připevnit k něčemu, pod co můžete postavit květináče.
  • Připevňovací lampy jsou skvělé. Máte u nich už zásuvku, nepotřebujete žádné dráty ani elektroniku a odrážejí hodně světla. [3] Nezapomeňte na to, že veškeré světlo, které nedopadne na kytky, je promarněné světlo.
 2. 2
  Ujistěte se, že máte ideální světelnost na metr čtvereční. Jednotkou světla je lumen. Je tedy dobré vědět, kolik lumenů vaše lampa vyzařuje a kolik lumenů potřebujete pro pěstování marihuany. Za jeden den slunce vydá průměrně 5000-10000 lumenů na čtvereční stopu. [4] [5]
  • Minimum, které je nutné pro pěstování rostlin, je 3000 lumenů na čtvereční stopu. Skutečné množství světla, které se dostane až ke spodní části rostliny, závisí na tom, jak daleko je světelný zdroj a jaké odrazné vlastnosti má okolí.
  • Ideálním množstvím pro pěstování marihuany a podobných rostlin je 7000-10000 lumenů na čtvereční stopu.[6]
  • Pokud nevíte, kolik lumenů máte, rozdělte si celkové číslo plochou, kterou potřebujete osvítit. Řekněme, že máte dvě 300 wattové lampy, každý vydává 40000 lumenů a povrch vaší pěstírny je 2 x 2 x 3 metry. Jednoduše si spočítejte celkový povrch a číslo 40000 tímto číslem vydělte.
 3. 3
  Dejte si pozor, abyste rostliny světelným zdrojem nespálili. Je nezbytné mít dostatek světla, jinak nebudete mít rostliny velké a zralé. Dávejte si ale pozor na to, abyste je nepřehřáli. Ideální teplota pro pěstování je někde mezi 25 a 28 stupni. [7] Pokud máte nižší teplotu, pořiďte si malý ohřívač a nastavte si správnou teplotu. Když budete mít teplotu vyšší, bude potřeba nastavit odvětrávání tak, aby měly rostliny ideální podmínky.
 4. 4
  Postavte si odvětrávací systém. Pro pěstírnu je naprosto nezbytné mít dobré odvětrávání. Pokud pěstujete například v malé místnosti bez oken, můžete použít maximálně oscilační větrák. Pokud ale pěstujete ve skříni, je nejlepší postavit si potrubní systém.
  • Na potrubní systém vám bude stačit jednoduchý větráček, který vypadá jako kolo pro křečky, ke kterému připojíte trubičky, které vyrovnají teplotní rozdíly a zmírní zápach.
  • Další oscilační větrák a podobná vylepšení pomohou posílit stonky rostlin.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Klíčení a výsadba

 1. 1
  Nechejte si vyklíčit semínka. Vezměte si kousek vaty a namočte ho. Položte na něho semínko a přikryjte ho dalším vlhkým kouskem vaty, aby nevyschlo. [8] Můžete vatu se semínkem vložit do uzavíratelného sáčku a uložit do tmy a tepla alespoň na 24 hodin.
 2. 2
  Až semínko vyklíčí, přesuňte ho na minerální vlnu. Minerální vlna je ideálním médiem pro pěstování sazenic marihuany. Až vám semínko vyklíčí a zakoření se, můžete rostlinu přesunout do kokosového textilního vlákna.
 3. 3
  Začněte rostliny zalévat vodou s hnojivy. Upravte si pH vody na 5.5- 6.0.[9]
  • Ze začátku rostlinám dávejte čtvrtinu dávek hnojiv a postupně přidávejte během dvou týdnů až na plnou dávku. Jednou z nejčastějších chyb začátečníků je to, že rostlinám dají příliš mnoho živin, což jim může uškodit. Většina značek hnojiv má na obale uvedeny pokyny k dávkování pro hydroponické pěstování, kterým se můžete řídit.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Jak pečovat o rostliny

 1. 1
  Zalévejte rostliny vodou se správným pH, kdykoli uvidíte, že je kokosové vlákno nahoře suché. Začněte je tedy zalévat každé dva dny a postupem času až budou větší je zalévejte klidně i každý den.
  • Nechejte při každém zalévání alespoň trochu vody vytéct ven, abyste měli jistotu, že se vám v kokosovém vlákně nebudou usazovat nevyužité živiny z hnojiv. Kokosové vlákno vydrží, když rostliny přelijete nebo zapomenete zalít, ale přesto dobře sledujte listy rostlin a pokud budou suché nebo zplihlé, zalévejte více nebo méně.
 2. 2
  Udržujte rostliny marihuany ve vegetativním stádiu růstu, dokud nedosáhnou zhruba poloviny požadované výšky. V tomto stádiu je udržíte tak, že jim budete dávat světlo 18-24 hodin denně.
  • Po zakořenění má rostlina marihuany dvě fáze růstu – vegetativní a kvetoucí. V každém z těchto stádií je nutné se k rostlině chovat jinak. Během vegetativní fáze se rostliny starají pouze o to, aby rostly do výšky a sílily. Budou k tomu potřebovat minimálně 18 hodin světla denně. Tím vlastně simulujete neustálé léto, kdy jsou dny dlouhé. V této fázi můžete květinám dávat světlo klidně i 24 hodin denně, ale bude stačit i těch 18 hodin.
  • Výška rostliny je většinou hlavním faktorem, který určuje přechod rostliny do kvetoucí fáze. V této fázi se totiž rostlina dvojnásobně zvětší, takže byste ji měli udržovat ve vegetativní fázi tak dlouho, dokud nebude zhruba z poloviny tak velká, jak ji chcete mít. Pokud pěstujete rostliny například v šatníku, je dobré je nechat vyrůst asi do 20-30cm.
 3. 3
  Až budou rostliny dost vysoké, přepněte je do kvetoucí fáze. Začněte rostlinám dávat jen 12 hodin světla denně a na 12 hodin jim lampy vypínejte. Tím vlastně nasimulujete začátek podzimu a zimy.
  • V kvetoucí fázi už rostliny nerostou tak rychle do výšky a začínají věnovat energii růstu květů/palic. Svým rostlinám ale budete muset říct, kdy je čas začít kvést. V divočině marihuana začne kvést v době, kdy se dny zkracují, protože to znamená, že se blíží zima. Budete tedy muset rostlině zajistit podobné podmínky a přepnout na 12 hodin světla denně.
 4. 4
  Roztřiďte si rostliny a zbavte se všech samců. Po 1-2 týdnech od přepnutí na kvetoucí fázi si rostliny proberte a zbavte se všech samců. Samci oplozují samice, které potom místo palic produkují semena. [10] Marihuana se semeny není úplně znehodnocená, ale většinou je mnohem slabší.
  • Po přepnutí na kvetoucí fázi si začněte všímat pohlavních znaků rostlin. Samičí rostliny budou mít bílé chloupky, zatímco samčí rostliny budou mít malé bobulové pytlíčky, ze kterých se později stanou semenné váčky. Pokud chcete získat co nejvíce palic, budete se muset zbavit všech samčích rostlin, jinak budete mít samice plné semen. Samčí rostlina žádné palice nenese. [11]
 5. 5
  Trpělivě čekejte, až vaše rostliny dospějí. Toto je nejtěžší fáze celého procesu. Rostliny kvetou 6-12 týdnů, podle druhu a odrůdy.[12]

 6. 6
  Začněte rostliny zalévat pouze čistou vodou s upraveným pH asi 1-2 týdny před sklizní. Když budete hnojit až do konce, ucítíte ve finálním produktu hnojiva, která jste použili (marihuana bude mít chemickou chuť).
  • Ke konci květu se některé z listů začnou barvit do žluta a odpadávat. Je to naprosto normální a znamená to, že si rostlina bere sodík z listů a dodává ho květům. Připravuje se tak na sklizeň a v této chvíli je dobré přestat rostlinám dávat hnojivo a zalévat je pouze vodou.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Sklizeň a sušení

 1. 1
  Sklízejte rostliny tak, že budete stříhat celé stonky, nebo jen palice.
  • Existuje několik způsobů, jak určit správný čas pro sklizeň. Obecně platí, že nejlepší je sklidit rostliny v době, kdy 50-75% chloupků již zhnědlo.
  • Poznáte to také tak, že trichomy (krystaly neboli pryskyřnaté žlázy) jsou buď úplně bílé, nebo bílo-hmědé.
  • Když budete sklízet dříve, budete mít slabší produkt s jemnějšími účinky a když sklidíte později, budete mít silnější produkt s uvolňujícími účinky. Experimentujte a uvidíte, co bude nejlepší.
 2. 2
  Sklizené rostliny ostříhejte, aby z palic netrčely žádné listy. Listy způsobují nepříjemnou chuť palic a navíc neobsahují moc THC, takže není dobré je kouřit. Můžete z nich ale udělat hašiš nebo marihuanové máslo.
 3. 3
  Palice pověste vzhůru nohama a nechejte je uschnout na chladném a tmavém místě, dokud nebudou úplně suché a stonky se pod tlakem neulomí.
 4. 4
  Vložte palice do vzduchotěsné nádoby a nechejte ji na chladném a tmavém místě 2-4 týdny, aby marihuana „došla“. Jednou za den nádobu otevřete a zbavte se vlhkosti. Vlhkost může způsobit plíseň, takže před skladováním palice dokonale vysušte.
  Reklama

Tipy

 • Až budou rostliny vyšší a začnou kvést, budete možná potřebovat další dvě lampy i do stran. Pokud někde uvidíte stín, rostlině na tomto místě chybí světlo.
 • Existuje mnoho výhod pěstování marihuany uvnitř v médiu jako je kokosové vlákno a perlit. Ani jedno z těchto médií nepřitahuje hmyz a protože mají kořeny přístup k vodě i ke vzduchu zároveň, porostou rychleji a budou mít více palic, než kdybyste je pěstovali v hlíně. Když si rostliny berou živiny z vody místo aby je hledaly v zemině, bývají také mnohem silnější.
 • Pokud uvidíte, že vám listy začínají žloutnout nebo hnědnout, rostlina jeví první známky spalování hnojivem. Když se to stane, dávejte jí týden jen poloviční dávku hnojiva a potom se postupně pomalu vracejte k původní dávce. Některé druhy marihuany dokážou nasát hodně živin a jiné jsou zase náchylné ke spalování. Tyto příznaky květiny jeví také v případě, že máte špatné pH vody, takže si pokaždé kontrolujte, že je vaše pH v pořádku.
 • Dnes si již můžete legálně objednat semínka přes internet.[13] Je ale na vás, abyste zvážili, zda je ve vaší zemi pěstování marihuany legální. V dnešní době se na většině míst debatuje o dekriminalizaci marihuany nebo legalizaci lékařské marihuany, ale vždy si zjistěte, jaké zákony musíte dodržovat.
 • Většina začátečnických pěstitelů sklízí své rostliny příliš brzy, protože jsou nedočkaví. V posledních dvou týdnech rostliny vyrostou o posledních 25%, takže je opravdu důležité trpělivě vyčkat. Když sklidíte marihuanu moc brzy, bude příliš slabá a některým lidem nebude dělat dobře. Když vyčkáte a necháte rostlinu uzrát, výsledný produkt bude uvolňující a silnější. Mnoho lidí testuje rostlinu tak, že postupně ustřihávají malé kousky palic a po vysušení je zkouší.[14] .
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Řízky nebo semena marihuany
 • Kvalitní hydroponická hnojiva.
 • Květináče. Doporučujeme 7-15 litrové květináče, podle toho, jak velké rostliny chcete mít. Když budete mít malé květináče, budete muset rostliny zalévat častěji, ale větší květináče budou chtít více světla.
 • Kokosové vlákno (pro nejlepší výsledky smíchané s perlitem), které si zakoupíte přes internet.
 • Fluorescenční zářivky. Můžete si pro začátek v elektru koupit 42 wattové žárovky. Měli byste mít na každou rostlinu alespoň dvě lampy.
 • Dostatek koncových závitů na lampy (stojí jen několik desítek korun a koupíte je v každém obchodě s domácími potřebami) a můžete je připevnit kam budete chtít.
 • Časový spínač, abyste mohli nastavit požadovanou dobu vypnutí/zapnutí světel. Můžete si koupit levnější, než dražší. Ze začátku ho vlastně ani nebudete potřebovat, ale až budou rostliny kvést, budete si ho muset pořídit.
 • Papírky na testování pH vody. Koupíte je i ve zverimexu v oddělení akvaristiky, ale je lepší si koupit papírky určené speciálně pro pěstování (nejsou drahé), protože poskytují lepší výsledky.


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 190 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 18 190 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama