X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 2 273 krát
Ocelové konstrukce, využívané ve většině kanceláří i domů, nabízí oproti dřevu několik výhod. Ocelové stojky jsou dokonale rovné, nesesychají, nepraskají a lze je snadno skladovat. Pokračujte ve čtení a naučte se z ocelových profilů stavět.
Postup
Část 1
Část 1 ze 2:Měření a uchycení vodící lišty
Část 1
-
1Půjčte si nebo kupte správné nástroje. Práce s ocelovými profily vyžaduje jisté speciální nářadí. Obvykle jej seženete nejlépe v místní půjčovně stavebního náčiní. Budete potřebovat:
- Řezačku nebo okružní pilu
- Spojky
- Elektrickou nastřelovačku hřebíků, nebo příklepovou vrtačku
- Elektrický šroubovák
- Křídy
- Vodováhu
- Laserovou vodováhu nebo olovnici[1]
-
2Zjistěte, kolik ocelových profilů budete potřebovat. Obvykle byste měli použít 1 stojku na každých 40 cm délky zdi. Na spodek a vršek zdi potřebujete pořídit vodící lišty (ocelové pláty). Jejich potřebnou délku určíte změřením délky zdi a zdvojnásobením této míry. Pro každou stranu dveří či okna budete také potřebovat jednu stojku.
-
3Pomocí křídy si na podlaze vyznačte, kam budete šroubovat vodící lištu. Křídou si nakreslete na podlahu čáru po obvodu, na který je třeba přišroubovat vodící lišty.
-
4Přišroubujte k podlaze spodní kusy vodící lišty. Rozložte si lišty po podlaze podél křídových značek a přišroubujte je do podlahy. Nejprve vyvrtejte díry do lišt a nosníků, a poté je přišroubujte. Pokud vrtáte do betonu, zkuste pro zrychlení práce použít elektrickou nastřelovačku nebo příklepovou vrtačku.
- Při pokládce vodících lišt ošetřete rohy a dlouhé strany místnosti. V rohu lišty překryjte tak, že u jedné z nich narovnáte boční plech, aby do ní šlo s přesahem nasunout druhou lištu. U delších rovných zdí vždy nechte dvě sousedící lišty přesahovat alespoň o 15 cm. Překrývající se lišty pak zajistěte šroubem do betonu.
-
5Vyneste si kolmici pro horní lišty. Abyste měli jistotu, že jsou podlahové a stropní lišty zarovnané, použijte laserovou vodováhu, olovnici, nebo dvě vodováhy:
- Při použití laserové vodováhy ji jednoduše umístěte doprostřed spodní vodící lišty a zapněte tak, aby laser vytvořil svislou čáru na zdi. V tomto bodě budete uchycovat stropní lištu. Laserové vodováhy jsou pro svou efektivitu a snadné použití doporučovány většinou stavebních firem.
- Práce s olovnicí se podobá práci s laserovou vodováhou. Provázek připevněte ke stropu a olůvko nechte ustálit na místě, kde máte namontovanou podlahovou lištu.
- Pokud nemáte ani laserovou vodováhu, ani olovnici, můžete zkusit použít dvě spojené vodováhy. Držte obě vodováhy při sobě, jednu natáhněte ke stropu a druhou k podlaze tak, aby tvořily rovnou lať. Na stopě či na podlaze si podle toho vyznačte místo montáže.
-
6Jakmile máte vytvořenou svislou rovinu, můžete vodící lišty připevnit na strop. Použijte k tomu vrtačku a aku šroubovák stejně, jako jste přichycovali lišty k podlaze.
- Pokud vede lišta kolmo ke stropním trámům, přichyťte ji do těchto trámů pomocí vrutů na sádrokarton.
- Vede-li lišta paralelně se stropními trámy, přichyťte ji do stropu hmoždinkami do sádrokartonu.[2]
Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:Připevnění kovových stojek a dokončení
Část 2
-
1Pro uříznutí správné délky ustřihněte z ocelového profilu obě boční strany. Použijte k tomu nůžky na plech s rovným střihem. Ohněte nastřihnutý nosník tak, aby nepřekážel nůžkám, a prostřihněte tělo nosníku.
- Pro usnadnění pozdější instalace elektrických a vodovodních rozvodů udržujte montážní otvory v profilech zarovnané. Dosáhnete toho tak, že budete všechny nosníky stříhat na stejném konci. Rukavice si chraňte pevnými rukavicemi.
- K řezání více kusů naráz použijte pokosovou pilu s kotoučem na kov.
- Usnadněte si stříhání profilů tím, že si nejprve obě strany nařízněte řemeslnickým nožem, a poté zavikláte nastřihnutým profilem, dokud se neulomí.
-
2Stojky pevně uchyťte ve vodících lištách pomocí C svorek. Skrze střed spoje zašroubujte 120mm vrut s plochou hlavou. Šroubovat byste měli na střední rychlost šroubováku.
- Nastavte si na šroubováku takový stupeň, aby dokázal šroub dotáhnout, avšak nestrhával závit v plechu a neoslaboval tak spoj.
-
3Připravte si konce lišt tak, že je uříznete o 5 cm delší, než je jejich hrubá šířka. Každý z bočních plechů vodící lišty na obou koncích nařízněte podélně do 2.5 cm. Středový plech ohněte pomocí ohýbacích kleští o 90° směrem dolů.
-
4Středem všech profilů protáhněte elektrické kabely a zajistěte je plastovými páskami. Do každého průchodu nacvakněte plastovou průchodku, která ochrání kabel před prodřením o ostré hrany.
-
5Podle potřeby přidejte okolo dveří, skříní a oken dřevěné vzpěry. Pokud vám kovový rám zdi připadá vachrlatý, pamatujte, že získá konečnou pevnost až po přišroubování sádrokartonových desek.
-
6Připevněte sádrokarton nebo jiné opláštění pomocí 30mm samořezných šroubů do sádrokartonu. Měli byste šroubovat každých 20 cm na spojích (kde se na stojce spojují dvě desky sádrokartonu) a každých 30 cm na všech ostatních stojkách.
- Podívejte se do místních stavebních vyhlášek. Je možné, že vyžadují hustěji rozmístěné šrouby. Při kolaudaci pak bude vždy lepší, když budete mít šroubů raději více, než méně.
-
7Hotovo. Tyto kovové stojky vám nezreziví, neprohnou se, ani neshoří při požáru. Teď už zbývá jen naučit se pokládat sádrokarton a zeď dokončit.Reklama
Tipy
- Položte držáky dveří.
- Okolo zárubní použijte mírně obroušené dřevěné trámky 50 x 100 mm, které zasunete do ocelových stojek. Díky nim bude rám dveří mnohem pevnější, a také se vám budou lépe uchycovat panty. Také se nebude místnost tolik otřásat, když vám náctiletý potomek práskne dveřmi od svého pokoje!
- Ocelové nosníky pořídíte v řadě šířek, které lze srovnat s rozměry dřevěných trámků.
- U délek a tloušťek platí, že čím nižší je tloušťkové číslo, tím je ocel silnější.
- Při práci s ocelovými profily se hodí vodováhy s jednou magnetickou stranou.
- Boční plechy ocelových nosníků jsou ohebné a mohou vám při šroubování sádrokartonu uhýbat. Zvláště pak tam, kde se na jednom nosníku spojují dva panely sádrokartonu. Abyste tomu zabránili a zpevnili spoj, nejprve uchyťte panel na otevřené straně nosníku (tedy dále od jeho „zad“), a poté teprve připevněte druhý panel. Prstem si podržte boční plech nosníku poblíž místa, kam chcete šroubovat, a poté šroub zašroubujte.
- Někteří lidé si rádi připlatí za nosníky s číslem tloušťky 20. Oproti standardním nosníkům řadu 25 působí zeď mnohem pevněji, přičemž navýšení nákladů není tak výrazné.
- Samořezné šrouby vám spojování profilů velice usnadní.
Reklama
Varování
- Pamatujte, že ocelové nosníky nemusí být dostatečně pevné (ani společně se sádrokartonem) pro zavěšení těžkých skříní, jako jsou například horní skříňky v kuchyni.
- Uříznutá ocel je ostrá, takže vždy používejte rukavice.
- Zkontrolujte, že vám architekt či designér nedodal plány pro dřevěnou konstrukci.
- Při řezání oceli a šroubování noste ochranné brýle. Nezřídka se stává, že šroub odskočí od elektrického šroubováku a vystřelí na vás.
- Nesnažte se do ocelových nosníků natloukat hřebíky, nebudou držet. Použijte raději speciální zápustné šrouby.
- Práce s jakýmkoliv elektrickým náčiním ve spěchu či při únavě může skončit zraněním.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Ocelové profily (stojky)
- Míry
- Měřidla
- Správné nástroje
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Install Metal Studs
Español:instalar bastidores metálicos
Русский:установить металлические профили
日本語:スタッド(たて枠)を取り付ける
Français:installer des montants métalliques
Stránka byla zobrazena 2 273 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama