Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Montáž sádrokartonu neboli suché zdění je při stavbě domu důležitým krokem. Před rozšířením sádrokartonu trvalo velmi dlouho postavit základ, na kterém by držela barva nebo tapeta. Dnes můžete sádrokarton namontovat svépomoci během pár hodin, v závislosti na velikosti místnosti.

Část 1
Část 1 ze 6:

Výběr sádrokartonu

  1. 1
    Všimněte si, že se sádrokarton obvykle prodává v deskách o rozměru 125 × 200 cm. Lze pořídit i větší desky (125 × 400 cm), s nimi se však pracuje hůře a často je tak používají profesionálové, kteří mají dostatek pomocných rukou. Tyto větší desky se také při převozu na stavbu snadno polámou, zase však vyžadují méně práce, protože větší deska potřebuje méně spojů.
    • Obvykle se sádrokarton montuje vodorovně, pokud však chcete, můžete jej namontovat i svysle.
  2. 2
    Vězte, že se tloušťky desek pohybují v rozsahu od 9,5 mm do 25 mm, přičemž nejčastěji se používají ty 12,5mm. Tenké 9,5mm desky se často využívají pro překrytí stávajících sádrokartonových zdí a nejsou určeny k výstavbě nových konstrukcí. Doporučení ohledně tloušťky naleznete ve vyhlášce stavebního úřadu.
  3. 3
    Věnujte pozornost složení sádrokartonu. Když jej vybíráte, vezměte ten, který složením odpovídá prostředí, do kterého jej hodláte montovat. Například existuje celá řada typů odolávajících vlhkosti, obecně nazývaných "zelený sádrokarton", které jsou určené k instalaci do vlhčích prostor – třeba garáží a koupelen. Než materiál objednáte, podávejte se do místního obchodu se stavebninami.
    • Vystavět celý dům ze zeleného sádrokartonu může být trochu zbytečné, v místech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny, však hodně pomůže. Avšak jen pokud s ním neobložíte vanu nebo sprchu. Ani zelený sádrokarton se nehodí do míst, kde bude s velkou pravděpodobností mokro. Kolem sprchy nebo vany proto raději použijte sklocementové desky, nebo kachličky.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 6:

Prohlídka místa instalace

  1. 1
    Připravte zdi na instalaci sádrokartonu. Sundejte veškerý starý sádrokarton, vytáhněte hřebíky, šrouby a cokoliv dalšího, co by bránilo sádrokartonu plně dolehnout na nosníky.
  2. 2
    Najděte a opravte skrytá poškození. Ověřte, že vám v instalaci nebrání uvolněná izolace, poškození vlhkostí, červotoč ani nic jiného. Nelekněte se, když namísto dřevěných nosníků najdete ocelové. V zásadě jde o dobrou zprávu, protože ocel poskytuje vyšší pevnost, odolává červotoči a zpomaluje šíření ohně. Jediný rozdíl bude v tom, že k připevnění sádrokartonu musíte namísto hřebíků použít šrouby.
  3. 3
    Prohlédněte izolaci připevněnou na nosnících. Případné trhliny v papírovém podkladu opravte řemeslnickou páskou, abyste maximalizovali energetickou efektivitu.
  4. 4
    Pro utěsnění trhlin a mezer ve vnějších zdech použijte montážní pěnu s trojnásobnou roztažností. Vyberte si stálou, odolnou, nesmrskávající se a voděodolnou pěnu. Nikdy pěnu nenanášejte do oken a dveří, nebo poblíž nich.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 6:

Měření a řezání sádrokartonu na strop

  1. 1
    Při měření od rohu měřte sádrokarton tak, aby jeho konec ležel na podpěře nebo trámu. Nikdy nenechávejte konec sádrokartonu bez opory. Vždy jej přišroubujte do podpěry nebo do trámu.
    • Pokud vám sádrokarton nevychází na podpěru nebo trám, zkuste následující:
      • Změřte vzdálenost od středu k nejvzdálenější podpěře, na kterou sádrokarton dosáhne, a přeneste ji na sádrokartonovou desku.
      • Na značku položte úhelník a přejeďte podél něj nožem.
      • Desku zlomte podél vyznačené linky.
      • Dvakrát zkontrolujte, že do středu podpěry nebo trámu dosahují oba konce sádrokartonu.
  2. 2
    Na každou podpěru nebo trám, přes který sádrokarton sahá, naneste kapku lepidla. Udělejte to před tím, než budete chtít sádrokarton zavěsit.
  3. 3
    Zvedněte sádrokartonovou desku ke stropu a začněte od rohu. Hrany musí být kolmé na trámy či podpěry, a zároveň těsně přiražené ke zdem.
  4. 4
    Zašroubujte pět šroubů v řadě do středu desky sádrokartonu tak, aby ležely v jedné podpěře nebo trámu. Postup opakujte s každým trámem nebo podpěrou, která je za sádrokartonem.
    • Dejte si záležet, aby bylo těchto pět šroubů rovnoměrně rozmístěno podél celé podpěry nebo trámu.
    • Při zavrtávání šroubů si po krajích nechte 1,5 cm rezervu. Nešroubujte moc blízko ke krajům sádrokartonové desky.
    • Hlavičky šroubků zašroubujte pod povrch sádrokartonu, avšak ne tak nízko, aby se deskou propadly.
  5. 5
    S lepením, zvedáním a šroubováním sádrokartonu pokračujte do té doby, než budete mít připevněnou celou jednu řadu desek. Druhou řadu začněte od kraje zdi vedle předchozí řady, dbejte ale na to, aby se spoje sádrokartonových desek překrývaly alespoň o 1 metr.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 6:

Měření a řezání sádrokartonu na zeď

  1. 1
    Vyznačte si polohu všech stojek rámu pomocí hledačky. Nespoléhejte na to, že budou středy všech stojek ve zdi 40 nebo 60 cm od sebe tak, jak by měly být. Některé stojky jsou kvůli nedbalosti stavitele třeba o 1 cm vedle. Dobré bude, když si natáhnete po podlaze malířskou pásku, na kterou si vyznačíte výrazným značkovačem střed každé stojky, dokud jsou obnažené.
  2. 2
    Přiložte si kus sádrokartonu na zeď, abyste zjistili, zda jeho konec dosáhne do středu stojky. Opět je pravděpodobné, že budete muset sádrokarton řezat tak, aby vyšel na středy stojek.
    • Při řezání sádrokartonu použijte úhelník a řemeslnický nůž, kterým si naznačíte na jednu stranu desky linii lomu. Na druhou stranu od řezu položte koleno a rychle deskou škubněte směrem k sobě, zatímco kolenem tlačíte od sebe. Tak rozdělíte sádrokarton rovným řezem. Přebytečný papír kolem nové hrany ořízněte.
  3. 3
    Na každou podpěru nebo trám, přes který sádrokarton sahá, naneste kapku lepidla. Udělejte to před tím, než budete chtít sádrokarton zavěsit.
  4. 4
    S pomocí někoho dalšího zvedněte sádrokarton na zeď a s pomocí vrtačky ji připevněte pěti šrouby do stojky ve středu desky. Začněte uprostřed a pokračujte do stran. Do každé stojky použijte pět šroubů.
    • V některých situacích může pomoci, když použijete šroubů více. Obvykle jsou však zbytečné a budou vás stát další tmelení a broušení, takže mohou pokazit konečný vzhled.
    • Zvažte použití zahlubovacího pružinového bitu do sádrokartonu. Ten je navržen tak, aby každý šroub zahloubil přesně do té samé hloubky, než začne bit ve šroubu přeskakovat. To je pak signál, že máte přestat šroubovat.
  5. 5
    K vyřezání nepravidelných otvorů (oblouků) použijte pilu na sádrokarton. Pokračujte s instalací sádrokartonu přes dveřní a okenní otvory. Přebytečný sádrokarton odstraníte později. Zároveň však dávejte pozor, aby se na rozích dveří a oken nenacházely žádné spoje, a panely do rámů okolo otvorů zatím nedotahujte.
    • Při instalaci sádrokartonu přes vyčnívající trubky je obvykle dobré přiložit panel na trubku a lehce jej poklepat rovným kouskem dřeva, aby se na druhé straně vytvořil důlek. Poté sádrokarton sundejte a pro vyříznutí precizní díry kolem důlku použijte pilu nebo vykružovák do sádrokartonu. Taková díra se vám bude zapravovat mnohem snáze, než kdybyste si v desce vyrazili obrovský otvor, který by vyžadoval 3-4 vrstvy tmelu.
  6. 6
    S lepením, zvedáním a šroubováním sádrokartonu pokračujte do té doby, než budete mít připevněnou celou jednu řadu desek. Druhou řadu začněte od kraje protější zdi vedle předchozí řady.
  7. 7
    Vyřízněte sádrokarton přečnívající přes okenní nebo dveřní rámy. Sádrokarton utáhněte po obvodu rámu a pak jej ořízněte kotoučem na vrtačce nebo pilou na sádrokarton.
    Reklama
Část 5
Část 5 ze 6:

Tmelení a lepení sádrokartonu

  1. 1
    Namíchejte si první vrstvu tmelu na sádrokarton do konzistence smetany. Tím, že bude první vrstva tmelu, která přijde přímo na švy, o něco řidší, se vám s ní bude lépe pojit páska.
  2. 2
    Pomocí stěrky na sádrokarton naneste na spoje rozumné množství tmelu. Nemusíte se snažit o perfektní výsledek na první pokus, protože přebytečný tmel setřete po nanesení pásky. Dejte si však záležet, abyste překryli celý spoj.
  3. 3
    Na celý spoj, do kterého jste nanesli tmel, nalepte pásku na sádrokarton. K jejímu vyrovnání použijte 15 nebo 20 cm širokou stěrku na sádrokarton. Začněte na jednom konci a jedním hladkým pohybem táhněte směrem k sobě.
    • Pásku si dopředu nařežte a lehce ji navlhčete čistou vodou. Nemusíte ji však příliš máčet.
    • Někteří řemeslníci nepoužívají perforované a vláknité pásky, protože s nimi nelze dosáhnout hladkého povrchu bez toho, abyste přidali trochu tmelu a broušení navíc. Vy však použijte to, co vám vyhovuje, a co se vám vejde do rozpočtu.
  4. 4
    Stěrkou setřete tel kolem pásky. Přebytečný tmel setřete tak, abyste na švu dostali hladký a jemný povrch.
  5. 5
    Podívejte se, jestli na právě zalepeném švu nejsou bublinky vzduchu. Pokud ano, navlhčete si stěrku a vyrovnejte pásku dalším tahem.
  6. 6
    Na bublinky v rohu můžete použít rohový nástroj, který pořídíte v provedení jak pro vnitřní, tak pro vnější rohy. Výsledek vaší práce pak bude vypadat profesionálně.
    • Pásku i tmel nanášejte podobným stylem. Tmelu používejte rozumné množství. Pokud jste to ještě neudělali, pásku přehněte přesně uprostřed a záhyb několikrát uhlaďte. Přidělávejte ji tak, aby byl přehyb přímo na rohu zdi. Přebytečný tmel stáhněte stěrkou na sádrokarton.
  7. 7
    Naneste nejméně dvě či tři další vrstvy tmelu tak, že na každou vrstvu použijete o něco širší stěrku. Mezi jednotlivými vrstvami nechte tmel vyschnout. Pokud to uspěcháte, vzniknou vám v něm bubliny!
    • Více tenkými vrstvami tmelu dosáhnete lepších výsledků, musíte však mít trpělivost během schnutí.
    • Přes spoje s čerstvě nanesenou páskou nikdy nenatahujte tmel. Nechte spoje důkladně vyschnout - mezi jednotlivými vrstvami aspoň jeden den, pokud nepoužíváte rychleschnoucí tmel, který vysychá během hodiny. Výborné je použít růžový tmel, který po uschnutí zbělá, takže poznáte, že je čas na další vrstvu.
  8. 8
    Nezapomeňte vždy vrstvou tmelu přetáhnout i každý ze šroubů. Při prohlídce tmelu na spojích a šroubech byste neměli vidět žádné hrany. Stěrku držte rovnoměrně přitlačenou na sádrokarton a dělejte jemné, ale pevné tahy směrem k sobě. Techniku si natrénujte nejprve na starém kusu sádrokartonu.
    • Přes všechny malé nedokonalosti, které na sádrokartonu vzniknou při instalaci (například zapomenuté díry po šroubech a hřebících), naneste trochu tmelu.
  9. 9
    Opakujte, dokud nepřetáhnete páskou všechny spoje.
    Reklama
Část 6
Část 6 ze 6:

Broušení a dokončení

  1. 1
    K broušení špatně dosažitelných spojů použijte po vyschnutí finální vrstvy tmelu brousící špalek s násadou. Nenechte se unést, abyste se neprobrousili až na papír. Tento krok zvládnete rychle, jelikož se tmel snadno brousí.
  2. 2
    Vše ostatní bruste ruční bruskou na sádrokarton s jemnou brusnou mřížkou. Opět si dávejte pozor. Přes spoje stačí přejet několika rychlými tahy.
  3. 3
    Projděte si vytmelený povrch s ruční svítilnou a tužkou. Světlo vám pomůže odhalit nerovnosti. Všechna problémová místa si zakroužkujte tužkou. Pak s pomocí ruční brusky nebo brusné houby krátce přebruste všechny vyznačené nerovnosti.
  4. 4
    Zdi natřete základním nátěrem, a poté znovu přebruste. Naneste na zdi vrstvu základního nátěru, a poté celou plochu přebruste brusným špalkem na násadě. Většina začátečníků tento skok přeskakuje, pro dosažení hezkého a jednolitého povrchu bez zbytků papíru a otřepů z prvního broušení je však zásadní.
  5. 5
    Nebruste přespříliš. Broušení může být zábavné a příjemné, někdy však lidé brousí až příliš, takže prodřou pásku. Pokud se vám to stane, zatáhněte místo trochou tmelu, a po zaschnutí znovu přebruste.
    Reklama

Varování

  • Sádrokarton se snadno láme, proto jej nenechte při přenášení příliš prohnout.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Svinovací metr
  • Sádrokarton
  • Vrtačku
  • Šrouby do sádrokartonu (hrubé do dřeva, s jemným závitem do kovových podpěr)
  • Zahlubovací bit do sádrokartonu
  • Vodováhu
  • Pásku na sádrokarton (ideálně papírovou)
  • Tmel na sádrokarton
  • Jemný vrchní tmel na sádrokarton na finální vrstvu
  • Plastovou nebo plechovou vaničku na tmel
  • Řemeslnický nůž
  • 15cm stěrku
  • 25cm stěrku na sádrokarton
  • Brusný špalek na sádrokarton s násadou
  • Středně hrubý brusný papír na sádrokarton
  • Jemný brusný papír na sádrokarton (na finální vrstvu)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 781 krát
Stránka byla zobrazena 6 781 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama