Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Naše sny nám poskytují vhled do našich problémů a přání a díky nim se v noci můžeme pouštět do jakýchkoli dobrodružství. Každý může interpretovat sny, není k tomu zapotřebí žádných speciálních schopností. V tomto článku se dozvíte, jak získat přístup k tajemným stránkám své duše a interpretovat své sny.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Naučte se pamatovat si své sny přesně

 1. 1
  Naučte se pamatovat si své sny. Výklady snů vám budou dávat větší smysl, když si budete své sny pamatovat přesně a ne jen jako nesourodé obrazce. Sny si nejlépe pamatujeme, když se dobře vyspíme a dáme si záležet na tom, abychom je nezapomněli.
  • Veďte si deník snů a zapisujte si do něho vše, co se vám zdálo. Dělejte to hned po probuzení a udělejte si z toho svůj ranní rituál.
  • Zapisujte si vše, i když to nedává smysl. To, co vám momentálně nedává žádný smysl, vám později může poskytnout hodnotné informace.
 2. 2
  Nevytvářejte si příběhy, které se vám nezdály. Někdy je lákavé spojovat si snové symboly tak, aby vám dávaly smysl. Měli byste se tomu ale vyhnout, jinak budete riskovat, že neodhalíte pravý význam vašich snů.
 3. 3
  Nepoužívejte žádné pomůcky. Vaše sny jsou patří jen vám. Slovníky pro výklady snů vám sice mohou obecně pomoci, ale skutečná podstata vašich snů se týká vždy jen vás, vašeho života a kontext snů je třeba spojovat s vaší aktuální situací.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Naučte se rozpoznávat obrazy a události

 1. 1
  Zkuste nejdříve hledat to, co je zřejmé. Než se pustíte hlouběji do svých snů, zkuste analyzovat zřejmé znaky. Odpovězte si na následující otázky:
  • Objevují se ve vašich snech věci ze skutečného života? Pokud jste například ztratili klíče a v noci se vám zdá, že jste je nechali v misce na stolku, místo na obvyklém místě, nemusíte si lámat hlavu s tím, co miska a klíče symbolizují.
  • Vidíte ve snech věci, které se vám již staly? Někdy sníme o tom, co se nám stalo, co jsme viděli v televizi, nebo o tom, co jsme četli v knize a naše podvědomí nám tyto věci předkládá ve spánku. Význam těchto věcí je pravděpodobně jen zábava, protože ve spánku mozek zpracovává vjemy z uplynulého dne.
 2. 2
  Určete si, zda váš sen odráží nějakou situaci z vašeho života. Děláte ve snu věci, které ve skutečnosti nedokážete udělat, nebo se neumíte rozhodnout, zda je chcete udělat? Možná máte sny, které za vás řeší věci, se kterými nedokážete pohnout. V tomto případě je výklad také jednoduchý.
  • Pokud jste se s někým pohádali a v noci se vám zdálo, že se s tímto člověkem hádáte znovu, také nepotřebujete sen nijak zvláštně vykládat.
  • Pokud vás čeká test nebo důležitá zkouška a vám se zdá, že jste zaspali nebo zkoušku neudělali, jde o klasický případ úzkostného snu a není tedy také důvod hledat v něm hlubší symboliku.
 3. 3
  Určete si, co pro vás daný sen znamená. Sny jsou většinou velmi přímočaré a obsahují předměty a události, které vám mohou být užitečné. S pomocí snů můžete vyřešit problémy, které vás trápí celé dny, týdny i měsíce. [1]
  • Pokud sníte stále dokola o tom, že se s někým hádáte, jde o více, než jen události předešlého dne. Znamená to, že vás tento problém trápí natolik, že se vám vrací i ve snech a měli byste ho co nejdříve vyřešit.
  • Sny o skutečných událostech a problémech vám mohou pomoci tyto problémy vyřešit. Historie je plná vynálezů, které se lidem objevily ve snech – od vědců až po módní návrháře.
  • Sny vám pomáhají učit se ze svých zkušeností. Předkládají vám to, co jste se přes den naučili a pomáhají vám v tom smyslu, že byste se po probuzení měli cítit moudřejší a chápat události předešlého dne o něco lépe. [2]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Vykládání abstraktních snů

 1. 1
  Analyzuje pocity, které ve snu cítíte. Sny k nám často promlouvají pomocí metafor a pomáhají nám zjistit věci, které nám dříve unikaly. Je těžké zjistit, co abstraktní sen znamená. Všechny sny ale pocházejí z vašeho podvědomí a všechny obsahují pravdu a význam. Všímejte si pocitů, které ve vás sen vyvolává – tyto pocity jsou klíče k interpretaci snů. Odpovězte si na následující otázky:
  • Jaký jsem z tohoto snu měl pocit? Jaké pocity jsem cítil ve snu a jaké cítím po probuzení?
  • Kdy naposledy jste tyto pocity cítili ve svém životě? Je pravděpodobné, že vám sen přehrává pocity, které vás již dříve ovlivnily, například vztek na někoho, nebo smutek z toho, že jste něco nedokázali.
 2. 2
  Hledejte ve snu klíčové obrazy a symboly. Není možné je interpretovat jedním způsobem, budete tedy muset zjistit, jaký smysl by mohly dávat vzhledem k vašemu emocionálnímu stavu.
  • Například pokud jste snili o tom, že na stole vašeho šéfa sedí aligátor a chce vás sežrat, pravděpodobně jste naštvaní na svého šéfa, který přebírá zásluhy za vaši práci a zastiňuje vás. Můžete to brát také tak, že se na vás váš šéf zlobí za to, že jste udělali něco špatného, nebo si můžete myslet, že máte strach ze svého šéfa, protože kdykoli se dostanete k němu do kanceláře, je to proto, že se vám něco nepodařilo. Snové symboly můžete interpretovat pomocí povahy těchto symbolů, ale stále budete muset doplnit informace, které znáte ze svého života.
 3. 3
  Buďte k sobě upřímní. Pokud chcete umět vykládat své sny, budete se muset snažit, ale budete k sobě také muset být upřímní. Ve skutečnosti vám sny neříkají nic, co byste určitým způsobem již nevěděli – spíše vám předkládají věci, které víte, ale z nějakého důvodu je potlačujete nebo odmítáte.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Zapracujte na svých schopnostech

 1. 1
  Trénujte si vykládání snů. Výklady snů se budou lepšit, když to budete trénovat, protože s každou interpretací porozumíte svému podvědomí více. Interpretace snů je intuitivní činnost, ale může vám pomoci najít příklady, které vám pomohou naučit se, jak lidé často vykládají své sny. Zde je několik příkladů, které vám pomohou to pochopit:
  • Řekněme, že se vám zdá o tom, že ztroskotáte na opuštěném ostrově. Pokud jste se nedávno rozešli s partnerem, může vám to dávat jasný smysl. Možná se viníte za rozchod a myslíte si, že to byla vaše vina, nebo jste na partnera stále naštvaní. Někdy se nám pocity ve snech vyjeví úplně jinak, než bychom čekali.
  • Pokud se vám zdá, že znovu chodíte do školy a snažíte se složit zkoušky, které jste v reálném životě už dávno složili a vůbec se vám nedaří, pravděpodobně hledáte odpovědi a nemůžete je najít. Když se ale zamyslíte nad svým životem, zjistíte, že je vše v pořádku, máte úspěch a cítíte se dobře. Takový sen vám možná naznačuje, že si nemusíte dělat s ničím starosti, protože jste se přes problémy minulosti již přenesli. Může vás ale také varovat, že jste na tenkém ledě a když nebudete opatrní, mohli byste skončit špatně, takže byste se měli začít učit něco nového, abyste měli náskok.
 2. 2
  Rozpoznávejte vzorce. Po nějaké době si začnete všímat toho, že se některé věci ve snech opakují. Zapisujte si je a všímejte si, jaké emoce tyto věci obklopují. V budoucnosti pro vás bude snadné tyto sny interpretovat. Například Pokud sníte o modrém ptáčkovi, zatím nevíte, co pro vás tento ptáček symbolizuje. Nakonec si možná uvědomíte, že tento ptáček znamená vážné životní změny. Když se vám o něm bude zdát znovu, budete mít dobré základy pro výklad svého snu.
 3. 3
  Kdy je výklad správný? Klíčem je si uvědomit, že výklady snů nemají žádná pravidla a není tedy možné to udělat dobře nebo špatně. Musíte k sobě být upřímní, snažit se poznat sami sebe a být ochotní své znalosti ze snů aplikovat v reálném životě. Úspěšný výklad snu se skládá z následujících věcí:
  • Výklad se hodí k vaší osobě a k tomu, co si zrovna prožíváte.
  • Výklad snu vám přinese pozitivní změnu a pomůže vám objasnit věci, kterým jste nerozuměli.
  • Nejednáte na základě svých snů automaticky, ale spíše je využíváte k tomu, abyste lépe rozuměli svému životu.
  • Pokud vám výklad nesedí, pravděpodobně se nesnažíte zbavit se zmatení a skepticismu a snažíte se vyložit si sen tak, aby dával za každou cenu smysl. Výklady snů byste měli brát jako prostředek k sebepoznání.
  • Pamatujte si – sny jsou vždy subjektivní, někdy jsou zvláštní, ale měly by být zábavné.
  Reklama

Tipy

 • Důvěřujte svým instinktům! Pokud máte pocit, že je něco důležité, pravděpodobně to tak opravdu je. Nenechejte se zmást logickým myšlením.
 • Někdy sny nemají žádný hlubší význam, mohou být jen o tom, co se vám nedávno stalo. Pokud máte v létě sny o škole a nestalo se vám nic zvláštního, váš mozek se pravděpodobně snaží zvyknout si na to, že se na podzim budete muset vrátit do školy.
 • Trénujte! S každým dalším výkladem budete lepší!
 • Snažte se nesoustředit se na to, co se stalo ve snu, ale spíše na to, co tyto věci symbolizují.
 • Přečtěte si práce odborníků a naučte se jejich přístupy k analýze snů. Jungovští analytikové se zabývali sny velmi často. Doporučujeme hlavně práce Marie-Louse von Franz (například The Way of the Dream, 1988). Je důležité nenechat se ohromit jedním přístupem, protože se stále neví jistě, co sny znamenají. Můžete si tedy vytvořit vlastní metody a teorie!
 • Snažte se své sny ráno nezapomenout.
 • Zkuste pochopit obecný význam symbolů pomocí nějakého snáře a potom tento význam zkuste aplikovat na svůj vlastní život.
 • Profesor William Domhoff vede online databázi snů, do které můžete nahlédnout a přečíst si, o čem sní ostatní lidé.[3]


Reklama

Varování

 • Snažit se žít ve snovém světě se od života ve skutečném světě liší. Když budete jednat podle toho, co se vám zdálo, musíte to dělat vědomě, odhodlaně a s čistou hlavou. Ve snu ovšem můžete dělat co chcete a v reálném životě byste neměli čekat na to, až se něco stane, když si to můžete dopřát sami. Dejte si pozor, abyste se nezapletli do denního snění.
 • Nepoužívejte tyto techniky, pokud nejste seznámeni s tím, jak funguje lidské podvědomí.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 807 krát
Stránka byla zobrazena 6 807 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama