Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už chcete investovat 500Kč nebo 2.000.000Kč, cílem je to samé: vydělat více peněz. Způsoby, jak je vydělat, se ovšem liší podle toho, kolik máte peněz a jak je chcete investovat. Když investujete efektivně, můžete si vydělat tolik peněz, že ze svých investic budete moci žít.

Část 1 ze 4:
Připravte se na úspěch

 1. 1
  Vytvořte si nouzový fond. Pokud ještě nemáte nouzový fond, měli byste se snažit uložit si výdaje na 3-6 měsíců pro případ nouze. Tyto peníze byste neměli investovat. Měli byste je mít uložené pro případ potřeby. Každý měsíc si peníze navíc můžete dělit mezi nouzový fond a investiční fond.
  • Neměli byste všechny své peníze navíc investovat, pokud nemáte nouzový fond. Kdyby se něco stalo (ztráta zaměstnání, nemoc, úraz), neměli byste z čeho žít.
 2. 2
  Splaťte všechny své dluhy. Pokud máte půjčku nebo kreditní kartu s vysokým úrokem (více než 10%), nemá smysl investovat své těžce vydělané peníze. To, co vyděláte investicemi (většinou méně než 10%), vám nepomůže, protože budete muset stále splácet úroky ze svých dluhů. [1]
 3. 3
  Napište si své investiční cíle. Během splácení dluhů a budování nouzového fondu byste se měli zamyslet nad tím, proč chcete investovat. Kolik peněz chcete získat a za jak dlouho? Vaše cíle ovlivní typ vašich investic. Pokud se za tři roky chcete vrátit do školy a studovat, měli byste investovat moudře a bezpečně. Pokud se snažíte vydělat si peníze na důchod a momentálně je vám 30 let, můžete si dovolit trochu riskantnější investice. Každý investor má jiné cíle, které ovlivňují jeho strategie.
  • Chcete se držet peněz, které jsou nad hranicí inflace?
  • Chcete mít za 10 let peníze na pořízení hypotéky?
  • Chcete si našetřit peníze na důchod?
  • Chcete vydělat peníze na studium pro své děti?
 4. 4
  Rozhodněte si, zda budete chtít finančního poradce. Finanční poradce je člověk, který se vyzná v investicích. Řekne vám, jak správně investovat v určitých situacích a jaké výsledky můžete očekávat. Není nutné využívat služby finančních poradců, ale když si najdete někoho, kdo zná trendy trhu, vyzná se v investičních strategiích a pomůže vám diverzifikovat vaše portfolio, budete mít větší šanci na úspěch.
  • Finančnímu poradci budete platit 1-3% ze všech peněz, které pro vás bude spravovat. [2] Pokud tedy začínáte s 200.000Kč, budete finančnímu poradci platit asi 6000Kč ročně. Někteří poradci spolupracují pouze s klienty, kteří hodlají investovat více než milion korun.
  • Zdá se vám to jako spousta peněz za rady? Když si uvědomíte, že dobrý poradce vám pomůže vydělávat peníze, nebudete mít pocit, že ho přeplácíte. Když si poradce účtuje 2% z vašich 200.000Kč, ale pomůže vám vydělat 8%, dosáhnete stále vysokých výdělků.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Naučte se základy investic

 1. 1
  Čím riskantnější investice, tím vyšší potenciální výdělek. Investoři požadují vyšší výdělky za vyšší rizika. Investice téměř bez rizik, jako jsou dluhopisy, nebo zálohové certifikáty, většinou nemají příliš vysokou návratnost. Nejvýhodnější investice jsou ty nejriskantnější, například akcie, nebo komodity. V krátkosti vám mohou velmi riskantní investice přinést vysoké výdělky, ale konzervativnější a bezpečnější investice vám zajistí nižší riziko ztráty peněz.
 2. 2
  Diverzifikujte své portfolio. Při investování vždy riskujete, že o své peníze přijdete. Cílem je udržet své investice aktivní dost dlouho na to, aby měly čas se namnožit. Diverzifikované portfolio vám dá jistotu, že budou mít vaše investice čas vám vydělat skutečné peníze. Profesionální investoři své investice dělí mezi akcie, dluhopisy, indexové fondy a v těchto kategoriích si vybírají také sektory, do kterých investují.
  • Berte investice následovně: když budete mít pouze jednu akcii, váš osud bude záviset na tom, jak dobře se jí bude dařit. Když akcie poroste, budete se mít dobře. Když ovšem akcie klesne, budete nahraní. Když budete mít 100 akcií, 10 dluhopisů a podíl v 35 komoditách, budete mít větší šanci na úspěch – kdyby se 10 akciím nedařilo, nebo by všechny komodity zničehonic ztratily veškerou svoji hodnotu, přesto by se vám dařilo dobře.
 3. 3
  Nakupujte, prodávejte a investujte z jasných důvodů. Než se rozhodnete nějaké peníze investovat, určete si důvody. Nestačí mít pocit, že poslední tři měsíce dané akcie rostou. To je gamblerství a ne investování – místo jasně dané strategie byste se spoléhali na štěstí. Nejúspěšnější investoři mají vždy připravené teorie svých investic a to i v případech, kdy je budoucnost nejasná.
  • Proč například chcete investovat do indexového fondu, jako je například Dow Jones? Sázet na tento fond je v podstatě sázkou na americkou ekonomiku. Proč je to tak dobré? Protože americká ekonomika se vzpamatovává z velké recese a všechny hlavní ukazatele vypadají nadějně.
 4. 4
  Investujte do akcií, zejména dlouhodobě. Mnoho lidí si myslí, že na burze vydělají spoustu peněz za krátkou dobu. Je sice možné získat velké množství peněz, ale není to pravděpodobné. Každý, kdo na burze vydělá hodně peněz, má za sebou 99 lidí, kteří o hodně peněz přijdou. Když budete pumpovat peníze do investic pouze krátkodobě a budete doufat, že vyděláte spoustu peněz, půjde jen o spekulaci. Bude jen otázkou času, než o všechny peníze přijdete.
  • Proč není denní obchodování na burze vhodnou strategií? Protože je trh nepředvídatelný a protože obchodování stojí peníze.
  • Trh je krátkodobě naprosto nepředvídatelný. Naplánovat si nákupy a prodeje akcií je skutečně nemožné. I ty největší společnosti s nejlepšími prognózami mají své slabší dny. Dlouhodobé investice mají tu výhodu, že jsou předvídatelnější. Historicky mají všechny akcie z dlouhodobého hlediska návratnost asi 10%. [3] Při denním obchodování si nemůžete být nikdy jistí, že se vám podaří vydělat 10%, takže nemá smysl riskovat.
  • Každý nákup nebo prodej vás také stojí poplatky a daně. Investoři, kteří nakupují a prodávají akcie každý den, nakonec zaplatí mnohem více peněz za poplatky, než investoři, kteří investují dlouhodobě. Tyto poplatky se odečítají od peněz, které byste mohli vydělat.
 5. 5
  Investujte do společností a do sektorů, kterým rozumíte. Investujte do něčeho, o čem toho víte dost, protože jedině tak budete mít přehled o tom, jak se těmto společnostem daří. Jak řekl slavný americký investor Warren Buffet: „...nakupujte akcie společností, které jsou tak skvělé, že je dokáže řídit i naprostý idiot. Protože jednou se to stane.“ [4] Nejvýhodnější společnosti, do kterých můžete investovat, jsou Coca-Cola, McDonald’s a Waste Management. [5]
 6. 6
  Připravte si záložní plán. Tyto plány mají za úkol omezit ztráty pomocí investic do akcií, které by měly oslabit. Zní to trochu kontraproduktivně sázet proti nárůstu akcií, ale když se nad tím zamyslíte, značně to snižuje vaše rizika. Prodeje akcií jsou jednou z možností, jak se připravit na ztráty.
 7. 7
  Nakupujte za málo. Snažte se nakupovat všechny akcie v době, kdy stojí málo peněz, tedy v době, kdy je nikdo jiný nekupuje. Například na trhu s nemovitostmi byste měli nakupovat v době, kdy je k prodeji spousta nemovitostí v poměru k potenciálním kupcům. Když lidé prodávají ze zoufalství, můžete s nimi vyjednávat. Vždy je dobré mít představu o tom, jak vaše investice dopadne.
  • Alternativou nákupu za málo (protože nikdy nevíte, co je dost málo), je nakupovat za rozumné ceny a prodávat dráž. Když jsou akcie levné (například 80% nebo níže jejich roční hodnoty), má to svůj důvod. Ceny akcií neklesají jako například ceny domů. Akcie většinou poklesnou kvůli problému ve společnosti, zatímco ceny domů klesají ne kvůli problémům s domy samotnými, ale kvůli nižší poptávce.
  • Když klesne celý trh, je možné najít akcie, které poklesly pouze díky celkovému poklesu. Pokud je chcete najít, musíte celý trh dobře zhodnotit. Nakupujte akcie za levnou cenu v době, kdy jsou nižší, než je hodnota, kterou uvádí daná společnost.
 8. 8
  Naučte se překonávat problémy. U rizikovějších investic někdy budete mít chuť to vzdát. Když hodnota vašich investic klesne, snadno vás to vystraší. Když ale budete vědět, do čeho jdete, budete schopni se připravit na kolísání trhu. Když vaše akcie klesnou, zjistěte si, co se děje. Pokud svým akciím věříte, nechejte si je, nebo dokonce nakupte další. Pokud ovšem svým akciím nevěříte a na trhu se něco změnilo, prodejte je. Myslete ale na to, že když budete prodávat ve strachu, budete prodávat v době, kdy prodávají všichni ostatní a pravděpodobně na tom proděláte.
 9. 9
  Prodávejte za více. Pokud se trh vrátí znovu do rovnováhy, prodejte své investice. Výdělky investujte do dalších akcií nebo komodit za výhodnější ceny a snažte se to udělat tak, abyste nemuseli platit daně. Když budete své výdělky investovat, nebudete z nich muset odvádět daně.
  Reklama

Část 3 ze 4:
Jak bezpečně investovat

 1. 1
  Investujte do spořících účtů. Spořící účty nejsou sice tradičními investicemi, ale nabízejí vám minimální riziko. Jsou likvidní, takže z nich smíte kdykoli vybírat své peníze, ale mají také svá omezení. Úroková sazba je většinou nízká (mnohem nižší než inflace) a předvídatelná. S těmito účty o žádné peníze nepřijdete, ale ani jich moc nevyděláte.
 2. 2
  Zkuste Money Market účet. Tyto účty mají vyšší požadavky na minimální vklad, ale pomohou vám vydělat až dvojnásobné úroky ve srovnání s klasickými spořícími účty. [6] Tyto účty jsou likvidní, ale také mají omezení přístupu k penězům. Úrokové sazby jsou většinou v souladu s aktuálními úrokovými sazbami trhu.
 3. 3
  Začněte spořit s potvrzením o vkladu. Investoři si ukládají peníze na potvrzení na několik let, většinou na 1, 2, 5, 10 nebo 25 let. Během této doby nemají ke svým penězům přístup. Čím delší doba vkladu, tím vyšší úroky. Potvrzení o vkladu nabízejí banky, ale i nezávislí makléři. Nemají vysoká rizika, ale mají velmi omezenou likviditu. Hodí se jako záložní plán v případě inflace, zejména pokud máte peníze, které vám jen leží ladem.
  • Investujte do dluhopisů. Dluhopisy vydává vláda, nebo společnosti a jde v podstatě o dluhy, které budou později splaceny s úrokem. Dluhopisy jsou cenné papíry „fixních příjmů“, protože jsou jejich výnosy neměnné bez ohledu na podmínky trhu. [7] Budete muset znát vypůjčenou částku, kupónovou sazbu (úrokovou sazbu) a dobu ukončení (kdy musí být dluh i s úrokem zaplacen). Nejbezpečnější je nakupovat vládní dluhopisy. [8]
  • Dluhopisy fungují takto: Společnost ABC vydá pětiletý dluhopis na 200.000Kč s kupónovou sazbou 3%. Investor XYZ dluhopis koupí a dá společnosti ABC 200.000č. Každých šest měsíců společnost investorovi XYZ zaplatí 6000Kč na úrocích a po 5 letech a 10 splátkách po 6000Kč dostane investor svých 200.000Kč zpět.
 4. 4
  Investujte do akcií. Akcie se většinou nakupují prostřednictvím makléřů. Jde o poměrné vlastnictví společností, které vám většinou zajistí i určitý vliv na rozhodování (většinou při volbě představenstva). Můžete také získat určitý podíl z výnosů, který se platí dividendami. Existují také dividendové plány a plány přímého nákupu akcií, přičemž kupci obcházejí makléře (a jejich poplatky) a nakupují přímo od společností. Více než 1000 hlavních korporací tyto plány nabízí. [9] Začátečníci v obchodování na burze mohou investovat například jen 600-1000Kč měsíčně a nakupovat podíly akcií.
  • Jsou investice do akcií skutečně bezpečné? Když se budete řídit našimi radami a budete investovat do výhodných akcií a dlouhodobě, jsou velmi bezpečné a také výnosné. Když budete ráno nakupovat a večer prodávat, budou vaše investice mnohem riskantnější.
  • Pokud chcete investovat bezpečně, zkuste společné fondy. Společné fondy jsou kolekce akcií sestavené managementy fondů. Tyto managementy nejsou pojištěny, jsou diverzifikované a některé z fondů mají nízké limity pro prvotní nákupy a musíte u nich platit každoroční poplatky za vedení.
  Reklama

Část 4 ze 4:
Riskantnější investice

 1. 1
  Investujte do nemovitostí. Investice do nemovitostí jsou riskantnější kvůli několika věcem. Za prvé je hodnota nemovitostí cyklická a mnoho lidí investuje v době, kdy jejich hodnota roste. Když koupíte nemovitost v této době, můžete skončit s drahým statkem (daně, poplatky realitním agentům atd.). Za druhé investice do nemovitostí „polykají“ peníze, což znamená, že když nakoupíte nemovitosti, nebudete mít šanci získat své peníze rychle zpět. Najít kupce trvá často měsíce nebo i roky.
 2. 2
  Investujte do realitních investičních trustů. Jde v podstatě o společné fondy pro investice. Místo abyste nakupovali svazky akcií nebo dluhopisů, můžete nakoupit svazky nemovitostí, často ve formě hypoték nebo cenných papírů krytých hypotékami. [10]
 3. 3
  Investujte do měny. Měny jsou riskantní, protože odrážejí stav ekonomiky, která je využívá. Jediným problémem je to, že vztah mezi samotnou ekonomikou a faktory, které ji ovlivňují (trh práce, úrokové sazby, burza a zákony) není vždy přímočarý a může se snadno změnit. [11] Investice do cizí měny je vždy sázkou na vztah jiné měny i této měně, protože se měny směňují. Tyto komponenty způsobují, že jsou investice do měn ještě komplikovanější.
 4. 4
  Investujte do drahých kovů. Když vlastníte nějaké zlato nebo stříbro, je to skvělý způsob, jak mít nějaké peníze v záloze a udržet krok s inflací, ale je možné obchodovat s drahými kovy i pomocí peněz. Podívejte se na to, jak hodnota zlata rostla od roku 1900 a srovnejte si to s růstem akcií od roku 1900. Akcie mají relativně definovatelný trend, ale pro zlato to neplatí. Přesto si mnoho lidí myslí, že investice do zlata a stříbra se z dlouhodobého hlediska vyplatí. Drahé kovy nepodléhají daním, snadno se skladují a jsou vysoce likvidní (snadno je prodáte i nakoupíte).
 5. 5
  Investujte do komodit. Komodity, jako například pomeranče, nebo vepřové maso, jsou skvělým způsobem, jak diverzifikovat své portfolio v případě, že ho máte dostatečně široké. Proč? Komodity neakumulují úroky, nevyplácejí dividendy a většinou odolávají i inflaci. Komodity jednoduše sedí a jejich cena se značně mění v závislosti na sezóně a dalších cyklických faktorech. [12] Správné načasování komodit je ovšem velmi složité. Pokud máte například pouze 500.000Kč, které můžete investovat, držte se akcií, dluhopisů a společných fondů.
  Reklama

Tipy

 • Naučte se fundamentální a technickou analýzu. Fundamentální analýza vám pomůže určit, zda je výhodné nakoupit určité akcie. Technická analýza vám řekne, kdy přesně je nejlepší akcie nakoupit.
Reklama

Varování

 • Nesledujte zprávy o pohybech na burze. V době, kdy se zprávy dostanou na veřejnost, je již na vše pozdě. Když burza roste, zprávy jsou většinou přehnané a když klesá, ve zprávách se to také přeceňuje, což lidi nutí nakupovat a prodávat pod tlakem. Můžete se ovšem naučit správně interpretovat zprávy z burzy a na základě toho se rozhodovat.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 006 krát
Kategorie: Obchod
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 5 006 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama