Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý chce být finančně zajištěn. Pokud vlastníte dům, pravděpodobně jde o vaši největší „investici“, ale musíte si uvědomit, že budete muset z něčeho žít až do smrti. Chcete si zajistit dost financí na důchod, nebo si chcete pořídit letní sídlo v Jižním Pacifiku? Pokud chcete mít ve stáří dost peněz, musíte se naučit investovat.

Postup

 1. 1
  Začněte šetřit. Než budete moci investovat, budete potřebovat peníze. Neměli byste investovat dříve, než budete mít jistou práci a našetřeno alespoň na půl roku až rok života pro případ, že byste například přišli o práci. Vymyslete si rozpočet a snažte se utrácet a šetřit moudře. Většina investorů musí mít stále přehled o tom, jak utrácejí, aby si mohli schovávat peníze také na později a na neočekávané výdaje.
  • Připravte se na to, že budete muset žít pouze za peníze, které máte a ideálně ještě za méně. Jedině tak budete mít jistotu, že budete mít vždy dost peněz.
 2. 2
  Čtěte. Než začnete investovat, budete muset porozumět tomu, co jsou to akcie, co znamená investovat a jak určit hodnotu akcií. Sežeňte si několik knih o investicích do akcií a snažte se přečíst je co nejrychleji. Zde je několik knih, které byste si měli přečíst, pokud to s investicemi do akcií myslíte vážně:
  • Inteligentní Investor od Benjamina Grahama. Tuto knihu seženete i v audio formátu Několikrát si ji poslechněte a spoustu se toho naučíte. Zaměřte se hlavně na kapitoly 8 a 20.
  • Výklad finančních výkazů od Benjamina Grahama a Spencera B. Mereditha. Toto krátké pojednání vás naučí vše o finančních výkazech.
  • Analýza bezpečnosti od Benjamina Grahama a Davida Dodda. Tato kniha se považuje za bibli investování. Naučí vás správně analyzovat korporátní finance. V každém případě si ji musíte přečíst a všechno si zapamatovat. Protože byla vydaná v roce 1934 (nedlouho po kolapsu burzy v roce 1929), postrádá některé moderní aspekty a nenaučí vás například nic o výkazech cash flow.
  • Běžné akcie a neobvyklé výnosy (a další spisy) Philipa Fishera. Warren Buffett jednou řekl, že je z 85% Grahan a z 15% Fisher, takže je jasné, že na jeho styl investování měl Fisher určitý vliv.
  • One up on Wall Street a Beating the Street, obě od Petera Lynche. Tyto knihy se dobře čtou, jsou informativní a zábavné.
  • Eseje Warrena Buffetta, což je kolekce výročních dopisů určených akcionářům. Warren Buffet vydělal díky investicím velké peníze a může obyčejným lidem nabídnout spoustu užitečných rad. Tyto eseje najdete na: www.berkshirehathaway.com/letters/letters.html.
  • Pokud máte čas nazbyt, měli byste si přečíst také Buffetovy starší dopisy partnerům z let 1956-1969. Najdete je například zde: www.ticonline.com/buffett.partner.letters.html.
  • Buffettology, The New Buffettology a The Tao of Buffett, všechny od Mary Buffet a Davida Clarka. Jde o základní knihy o investičních metodách Warrena Buffetta.
 3. 3
  "Value Investing: from Graham to Buffett and Beyond", od Bruce Greenwalda je stručné shrnutí valuačních technik ke zhodnocení aktiv, výdělečného potenciálu a růstu. Kniha obsahuje také několik profilů úspěšných investorů.
  • Pro lepší porozumění metodám Warrena Buffetta, si přečtěte knihu Buffett: The Making of an American Capitalist od Rogera Lowensteina. Tato kniha vás naučí, jak Buffett koncipoval svůj investiční styl během mnoha let.
  • The Secret Code of the Superior Investor od Jamese K Glassmana. Tato kniha je pojednání o tom, jak je důležité nakupovat a shromažďovat akcie.
  • Motley Fool a The Tycoon Report jsou obě skvělé online knihy.
  • Wikinvest.com je skvělým místem, kde najdete informace o společnostech a konceptech trhu. Bude se vám hodit také pro ověření informací, které naleznete jinde. Přečtěte si rady na této stránce, newslettery a blogy. Můžete výzkum provádět také na Greedreviews.com.
 4. 4
  Přemýšlejte. Warren Buffet říká, že až si vše dobře promyslíte, měli byste to promyslet znovu. Pokud nenajdete tolik důvodů pro nákup akcií, abyste jimi zaplnili celý papír, nekupujte je.
 5. 5
  Trénujte. Zkuste si nejprve obchodovat s akciemi na papíře, než začnete utrácet skutečné peníze. Zapisujte si své akcie na papír, mějte přehled o datech obchodů, o počtu akcií, o jejich hodnotě, výnosech a ztrátách včetně komisí, daní z dividend a daních z krátkodobých či dlouhodobých kapitálových zisků, které byste museli platit. Je také dobré si zapisovat důvody pro koupi či prodej akcií. Vypočítejte si své výnosy nebo ztráty za nějaké smysluplné období (například za 1 rok) a srovnejte si své výsledky s nějakým burzovním indexem, například S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average. Nezačínejte obchodovat se skutečnými penězi, dokud si nebudete jistí tím, že investice do akcií dokonale ovládáte.
 6. 6
  Otevřete si burzovní účet u nějakého makléře. V této oblasti nelze nabídnout žádné konkrétní doporučení, protože byznys burzovních makléřů se velmi rychle mění. Můžete postupovat pouze metodou pokus-omyl, ale měli byste pravidelně číst online recenze. Nejdůležitějším faktorem je cena, respektive cena komisních poplatků a dalších poplatků. Většina makléřů si účtuje méně než $10 za jednu transakci, někdy je to dokonce i $1 za jednu transakci. Někteří vám nabídnou omezený počet transakcí zdarma na rok, ale budete muset splnit určitá kritéria. Kromě nákladů byste si měli také zjistit, zda budete mít možnost dividendové reinvestice (což je nejlepší způsob, jak si vybudovat výhodnou pozici), jaké výzkumné nástroje můžete využívat, jak funguje péče o zákazníky atd.
 7. 7
  Vybudujte si malé portfolio 10-50 akcií. Blue chip akcie jsou akcie největších společností, které jsou kvalitní, bezpečné a jsou schopné vám vydělávat peníze za každých okolností, ale většinou jsou dost drahé a není snadné je koupit za výhodou cenu, pokud není trh velmi oslaben. Vyberte si akcie společností, které jsou spolehlivé a které v posledních letech hodně vydělávaly a rostly, vyplácely v posledních 15-20 letech nějaké dividendy a mají růst alespoň 30% EPS (výdělky na akcii) v posledních 10 letech (počítejte s tříletými průměrovými obdobími, například průměrné EPS za roky 2008-2010 srovnávejte s průměrným EPS za roky 1998-2000), nízký dluh v poměru k vlastnímu kapitálu a vysoké úrokové krytí (alespoň 5).
  • Stále si udržujte přehled pomocí různých webových stránek o investicích, například Motley Fool nebo Fallen Angel Stocks a vybírejte si ty nejvýhodnější akcie.
  • Pokud nemáte čas, nebo se nechcete učit hodnoty jednotlivých akcií, můžete nakoupit a shromáždit nízkonákladové indexové fondy pomocí dolarové průměrové strategie, které mají lepší výnosy, než většina společných fondů (zejména z dlouhodobého hlediska). Indexové fondy s nejnižšími poměry cen a ročními obraty jsou nejlepší. Pro investory, kteří mají méně než $100,000, jsou indexové fondy obecně nejvýhodnější. Pokud máte více než $100,000, je ovšem lepší nakupovat jednotlivé akcie, protože všechny fondy si účtují poplatky, které jsou přímo úměrné investované částce. I fond s nejnižšími poplatky, Vanguard Total Stock Market Index Fund (VTI), má roční poměr nákladů 0.07%. U portfolia za $10,000 je to za 10 let pouze $70, ale u portfolia za $100,000 je to za 10 let už $700 a u portfolia za $1,000,000 je to za 10 let dokonce $7000. Kdyby byl roční poměr nákladů 1.5% (typická hodnota pro společné fondy), poplatky by se vyšplhaly na $1,500 u portfolia za $100,000 a na drtivých $15,000 za 10 let u portfolia za $1,000,000.
 8. 8
  Akcie si nechávejte dlouhodobě, alespoň 5-10 let, ale ideálně navždy. Odolávejte pokušení prodávat své akcie, když bude mít burza špatný den, nebo třeba špatný měsíc. Také byste ale neměli akcie prodávat ani v době, kdy vzrostou o 50, 100 nebo i 200%. Pokud jsou základní údaje o společnosti v pořádku, žádné akcie neprodávejte. Investujte pouze peníze, které nebudete následujících 5-10 let potřebovat. Pokud se ovšem údaje o společnosti změní, takže je jasné, že společnost již nebude vydělávat, nebo pokud hodnota akcií vzroste skutečně extrémně, nemá smysl si je nechávat.
 9. 9
  Držte se kvalitních akcií a nekupujte nekvalitní akcie, pokud k tomu nemáte dobrý důvod. Peter Lynch řekl, že když máte zahradu, ve které budete každý den zalévat plevel a vytrhávat květiny, jednoho dne vám zůstane zahrada plná plevele.
 10. 10
  Nevěnujte pozornost tipům ohledně akcií. Provádějte si svůj výzkum sami a neposlouchejte tipy ostatních lidí a společností. Warren Buffett tvrdí, že všechny dopisy s doporučením ohledně akcií vždy vyhazoval. Říká, že prodejci jsou placeni za to, aby své akcie podporovali a zajistili tím společnosti výdělky tím, že přesvědčí lidi, aby si její akcie kupovali.
  • Nesledujte ani televizní kanály o akciích a burze a neposlouchejte rádiové programy pro investory. Zaměřte se na dlouhodobé investice (alespoň 20 let) a nenechejte se rozrušit krátkodobými výkyvy trhu.

 11. 11
  Investujte pravidelně a systematicky. Dolarové průměry vás nutí nakupovat za málo peněz a prodávat za hodně. Jde o jednoduchou a funkční strategii. Odkládejte si z každé výplaty určité procento peněz a každý měsíc nakupujte akcie. Pamatujte si, že když je trh slabý, měli byste nakupovat. Když trh s akciemi klesne alespoň o 20%, nakupte více akcií a v případě, že trh klesne až o 50%, přesuňte všechny své peníze do akcií a cenných papírů. Trh s akciemi se nakonec vždy vzpamatuje. Stalo se to dokonce i po propadu v letech 1929-1932.
 12. 12
  Můžete část svých akcií prodat v případě, že jejich hodnota výrazně vzroste (alespoň o 50-300%). U kvalitnějších akcií se řiďte horním limitem. Nechávejte si své úspěšné akcie tak dlouho, dokud se jim bude dařit dobře. Jedině tak dosáhnete dlouhodobějšího úspěchu. Warren Buffett tvrdí, že kvalitní akcie byste si měli nechat navždy, ale pokud jejich hodnota extrémně vzroste (nad 100 je rozhodně dost), můžete je prodat.
 13. 13
  Najděte si dobrého makléře, bankéře, nebo investičního poradce. Nikdy se nepřestávejte učit a stále co nejvíce čtěte a shánějte si informace od expertů, kteří desítky let úspěšně investují. Měli byste číst také články o emocionálních a psychologických aspektech investování, abyste se naučili vypořádat se s nepředvídatelnými pohyby trhu a emocemi s nimi spojenými. Je důležité naučit se správně se rozhodovat a vědět, jak se vypořádat s eventuální ztrátou peněz.
  Reklama

Tipy

 • Nedívejte se na hodnotu svého portfolia častěji než jednou za měsíc. Když se necháte zmítat emocemi Wall Streetu, bude vás to nutit prodávat akcie, které byste si měli nechat. Než nějakou akcii koupíte, zeptejte se sami sebe, zda se jí v případě jejího poklesu budete chtít hned zbavit, nebo zda budete ochotni jí nakoupit více.
 • Uvědomte si, že neobchodujete s kousky papíru, kterým se neustále mění hodnota. Obchodujete s podíly společností. Zdraví a profitabilita těchto společností je to, za co platíte a měly by to být jediné faktory, které ovlivní vaše rozhodnutí (možná kromě sociální odpovědnosti dané společnosti).
 • Cílem finančního poradce bude vám jako klientovi radit, aby díky vám mohl vydělávat peníze. Poradí vám, abyste své portfolio diverzifikovali tak, aby souhlasilo s indexy Dow a S&P 500. Díky tomu budete mít výmluvu pro případy, kdy jeho hodnota klesne. Průměrný poradce se v obchodní ekonomice moc dobře nevyzná. Warren Buffett je známý svým výrokem „riziko je pro lidi, kteří nevědí, co dělají.“
 • Společnosti s virtuálními monopoly, jako je Microsoft nebo Wal-Mart, jsou vhodné investice, jejichž akcie nakoupíte za dobrou cenu.
 • Vždy si položte otázku, zda svojí investicí vyděláte peníze. Nakupte akcie, které si budete nechávat, abyste maximalizovali návratnost svých investic.
 • Nakupujte akcie společností, které nemají žádnou konkurenci. Aerolinky, supermarkety a výrobci automobilů jsou z dlouhodobého hlediska nevhodné investice, protože mají velkou konkurenci, což se odráží na nízkých výnosech v jejich výkazech příjmů. Obecně se držte dál také od sezónních společností a trendových průmyslů, jako jsou aerolinky atd., pokud není naprosto jasné, že budou dlouho vydělávat a udrží se na trhu dlouhou dobu. Bohužel takových moc není.
 • Uvědomte si, proč jsou společnosti, které mají blue chip akcie, tak úspěšné – jejich kvalita závisí na jejich historii stálých výdělků a neotřesitelného postavení na trhu. Když budete schopni tyto společnosti rozpoznat dříve, než ostatní lidé, budete moci investovat chytře a vyděláte spoustu peněz.
 • Společnosti se silnou značkou jsou vždy dobrou volbou. Coca-Cola, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, 3M a Exxon jsou příklady těchto společností.

Hodnota akcie nemá nic společného s tím, zda je akcie drahá nebo levná. Přečtěte si Motley Fool, Better Investing a další skupiny investorů a najděte si rady, které vám pomohou určit hodnotu akcie (častý bod fundamentální analýzy).

 • Nakupujte cyklické akcie v době, kdy je trh oslaben a prodávejte je v době, kdy jejich cena poroste. Cyklické akcie po propadu většinou zase rychle rostou. Amatérští investoři obchodování s nimi většinou nezvládají.
 • Snažte se neomezovat se na určitý typ společnosti. Uvědomte si, že společnosti jsou v podstatě jen „černé rámečky“, které vám vydělávají peníze. Když dokážete společnost zhodnotit správně, budete schopni vybrat si akcie společností, o kterých ještě nikdo neslyšel, a které si přesto zaslouží vaši pozornost.
 • Nakupujte kvalitní akcie v době, kdy stojí málo peněz. To je podstatou úspěšného obchodování na burze.
 • Kupujte akcie společností z výnosných odvětví průmyslu. Hledejte si společnosti se ziskovými rezervami alespoň 10%. Média a výrobci nápojů jsou vhodnými příklady.
 • Je téměř nemožné předpokládat budoucí výdělky. Většina analytiků zpracovává prognózy na 5-10 let a používá analýzu cash flow. Vyděláte pouze tehdy, když si budete akcie nechávat dlouhodobě.
 • Pokud máte dost času na to, abyste se toho o trhu naučili co nejvíce, naučte se možnosti obchodování, termínové vklady, komodity, cizí měny, preferované akcie a cenné papíry. Dejte si ale pozor – tyto investice s sebou nesou vyšší riziko a často mají také nižší návratnost než běžné akcie.


Reklama

Varování

 • Neměli byste slepě nakupovat akcie, které jsou zrovna levné. Většina akcií je levná z nějakého důvodu. To, že je nějaká akcie nyní é 100% levnější neznamená, že nemůže spadnout ještě níže. Všechny akcie mohou spadnout na nulu a spoustě z nich se to také někdy stalo. Uvědomte si, že nezáleží na ceně akcie při nákupu – když spadne na nulu, přijdete o všechny peníze. Než do něčeho investujete, dobře si to rozmyslete.
 • Držte se akcií a nespekulujte. Když budete obchodovat pouze s akciemi, budete mít větší šanci, že se vám bude dařit.
 • Neobchodujte s akciemi tak, že je ráno nakoupíte a večer prodáte. Čím častěji budete obchodovat, tím více peněz zaplatíte za poplatky a tím méně peněz vyděláte. Krátkodobé zisky jsou také více daněny.
 • Neměli byste slepě důvěřovat radám ostatních lidí, zejména těch, kteří vydělají na tom, když koupíte akcie, které prodávají (makléři, ale také poradci a analytici).

Investujte pouze peníze, o které si můžete dovolit přijít a které nebudete potřebovat alespoň následujících 15-20 let. Cena akcií se může krátkodobě velmi měnit, ale z dlouhodobého hlediska jsou výhodnější, než všechny ostatní investiční možnosti. Pokud chcete investovat peníze, které budete brzy potřebovat, zkuste raději dluhopisy.

 • Nekupujte si akcie na dluh. Jejich hodnota se může měnit a může se stát, že přijdete o peníze a skončíte s dluhem. Nakupování na dluh není investování, ale spekulace.
 • Nezapojujte se do vnitřních obchodů. Když budete nakupovat díky informacím od zdrojům, které ještě nebyly zveřejněny, budete páchat zločin. Bez ohledu na to, kolik peněz byste mohli získat, byste se mohli dostat do vážných potíží.
 • Co se týče peněz, lidé často lžou, aby na tom vydělali. Když vám někdo bude tvrdit, že pro vás má žhavý tip, berte to pouze jako názor.
 • Nepokoušejte se odhadnout, kdy akcie porostou a kdy klesnou. Není možné předpovídat pohyby na burze.
Reklama

Reference

 1. Fool.com, http://www.fool.com/ – research source

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 87 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 400 krát
Kategorie: Finance a Obchod
Stránka byla zobrazena 8 400 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama