Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud jste nikdy nejedli artyčok, může pro vás tato zvláštní zelenina představovat jedinečnou výzvu, když se konečně pokusíte zkusit si ho připravit nebo sníst. Postup při jedení artyčoku je něco neintuitivního – plod se nemůže jíst v syrové formě, protože jeho tuhá vláknina a ostré špičky lístků mohou ve vašem trávicím systému způsobit katastrofu. Nicméně, když k tomu přistoupíte správně, artyčok může být chutným, zdravým a neobvyklým doplněk k téměř každému jídlo.

Postup

 1. 1
  Odkrojte ostré špičky listů nožem na artyčoky nebo nůžkami. Je to dobrovolné, ale jedení artyčoku to později hodně usnadňuje.
 2. 2
  Vařte artyčok ve slané vodě nebo na páře 20-45 minut, do měkka.Nedávejte při vaření na hrnec pokličku, nebo kyseliny v artyčoku nebudou moci uniknout a artyčoky díky nim zhnědnou. Také je můžete vařit 8 až 15 minut v mikrovlnce, jednotlivě zabalené v igelitu, nebo je dát na 20 minut do tlakového hrnce. Poznáte, že jsou hotové, když zatáhnete za list a odpadne s minimálním odporem.
 3. 3
  Sceďte je.
 4. 4
  Vnější listy jeden po druhém vezměte a přidržte. Podívejte se na ně – měli byste být schopni celkem jasně vidět jedlou část. Má světlejší barvu a je u spodní části listu, kde byla připojena k srdíčku.
 5. 5
  Namočte špičku (tu část, která byla připojena k srdíčku artyčoku) v jakémkoliv dipu, který se nabízí. Některými častými dipy jsou:
  • Majonéza (zkuste smíchat s trochou balzamikového octa nebo sojové omáčky)
  • Směs česneku a másla
  • Směs oleje, soli a octa
  • Rozpuštěné máslo
  • Rančerský dresink
 6. 6
  Jemně uštípněte nebo oškrábněte měkké kousky ze spodku listu tím, že dáte list do pusy, sevřete zuby a vytáhnete list ven. Ta "dobrá část " se snadno odpojí od dřevnatější, vláknitější části listu a zanechá vám vynikající kousek k vychutnání.
 7. 7
  Vyhoďte zbytky listů do nádoby nebo na hromádku na vašem talíři.
 8. 8
  Pokračujte, dokud se nedostanete k menším listům ve středu, které nejsou moc masité. Tyto listy vypadají trochu jinak než vnější listy a často jsou průsvitné s trochou fialové barvy.
 9. 9
  Sloupněte střední listy. V závislosti na tom, jak dobře je artyčok uvařený, někdy můžete vyloupnout menší vnitřní listy všechny najednou, na poslední namočení v omáčce a jemně odkousnout konce (ale nejezte ostré špičky). Zakrývají jemnější, téměř chlupatý porost na špičce srdíčka artyčoku. Někteří lidé říkají této části "dávič" což je to, co se vám stane, když ho sníte, protože je velmi pichlavý.
 10. 10
  Odstraňte dávič pomocí jemných tahů vidličkou nebo zubatým koncem kuchyňského nože, dokud se nedostanete k srdíčku. Toto je velmi důležitý krok a často ten krok, který lidé kazí, když nemají správné instrukce.
 11. 11
  Snězte si srdíčko. Srdíčko artyčoku je nejcennější část a často jediná část, kterou šéfkuchaři restaurací používají ve svých receptech, ale doma si můžete vychutnat artyčok celý. Dobrou chuť.
  Reklama

Tipy

 • Je dobré před konzumací namočit artyčoky v malé misce rozpuštěného másla.
 • Nasekejte stroužek česneku a osmažte ho v trošce extra panenského olivového oleje do zlatavě hněda, sceďte na papírové utěrce a smíchejte kousky česneku s trochou majonézového dipu!
 • Ujistěte se, že při podávání plně uvařeného artyčoku, přidáte pro dva lidi zhruba středně velkou misku na odpadky.
 • Nevyhazujte stonek, protože může být téměř tak chutný jako srdíčko, když se uvaří. Podívejte se na něj, až bude uvařený a odkrojte všechny opravdu vláknité nebo dřevité kousky, a snězte zbytek se srdíčkem!
 • Uvaření artyčok na páře ve velkém hrnku na pařníku se zhruba 2,5 cm vody na střední teplotu udrží více chuti.
 • Pokud nejste alergičtí na mléko, zkuste artyčok s trochou sýru parmazán. Chutná to dobře!
 • Artyčoky je také možné nadívat.
 • Artyčoky je možné jíst studené nebo horké.
Reklama

Varování

 • Nespleťte si to, co je tady popsáno, artyčok kardový, s jeruzalémskými artyčoky a čínskými artyčoky, což jsou úplně jiné rostliny, z kterých se jedí kořeny.
 • Nedávejte vyhozené části do drtiče na odpadky. Pokud možno, dejte je na kompost; jinak je jednoduše vyhoďte do popelnice (nebo do potravinového odpadu, pokud to vaši popeláři umožňují).
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mísu na odpad (na zbytky již snědených listů)
 • Omáčku na namáčení
 • Hodně ubrousků

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 252 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 6 252 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama