Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Broskve jsou jeden z nejoblíbenějších druhů ovoce. Původně pocházejí z Číny, kde se pěstovaly už 1000 let před Kristem a kde dodnes každá nevěsta nosí ve svatební den broskvoňové květy.[1] Staří Římané broskvím říkali „Perská jablka“ a do USA je přivezli už lodě Kryštofa Kolumba. Broskve jsou dostupné po celém světě, jsou chutné a snadné na pěstování. Naučte se, jak si vybrat správně zralé broskve a jak je jíst syrové i uvařené.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vybíráme broskve

  1. 1
    Kupujte si broskve v době, kdy je jejich sezóna. Nejlepší broskve jsou ty, které vyrostly ve vaší oblasti, a které se sbíraly zralé, když už téměř padají ze stromu. Záleží na té které odrůdě, protože sezona každé z nich vrcholí jinak. Například ve Spojených státech broskve dozrávají podle místa přibližně od dubna do října.[2] Sezona broskví podle regionů je následující:
    • Florida: Duben - květen
    • Kalifornie: Květen - Září
    • Georgie: Květen - Srpen
    • Jižní Karolína: Květen - Srpen
    • Michigan: Červenec - Září
    • New Jersey: Červenec - Září
    • Idaho: Srpen - Říjen
    • Chile: Listopad - Duben
  2. 2
    Vybírejte si zralé broskve. Nejlepší je kupovat broskve když jsou zralé a zkonzumovat je během 2-3 dní. Broskve, kupované v obchodě, bývají obvykle méně zralé, ale když je necháte v pokojové teplotě 3 – 7 dní, dozraj vám. Pokud broskve uložíte do lednice, zrání se zastaví, takže jestli jsou přesně tak zralé, jak vám vyhovuje, můžete je uložit do papírového sáčku a dát do lednice.
    • V obchodě si vybírejte takové broskve, které jsou těžší, než se na pohled zdají – je to znak toho, že jejich dužina je hutná a šťavnatá.
    • Nemačkejte broskve, abyste zjistili, zda jsou "poddajné." Zralé broskve snadno promáčknete, otlak na nich zůstane a poškozené místo bude náchylné k hnilobě.
    • Zralé broskvě většinou v okolí stopky silně voní, ačkoli některé druhy jsou aromatičtější, než jiné.
  3. 3
    Naučte se poznávat různé druhy broskví. Broskve se pěstují už přes 3000 let a po celém světě existují doslova stovky různých kultivarů.[3] v západních zemích má většina broskví žluto-oranžovou dužinu, asijské odrůdy bývají bílé.
    • Nejchutnější broskev k jídlu? Ta, která roste ve vaší oblasti. Místní broskve jsou mnohem šťavnatější a čerstvější, protože se trhají zralejší, narozdíl od plodů, které čeká převoz přes půl zeměkoule.
    • Slavná broskev z americké Georgie je ve skutečnosti kultivar "Elberta". Další běžné odrůdy jsou například June Lady, Flavorcrest, a Red Top.[4]
    • Všechny broskve se dělí na dva typy – podle toho, zda je pecka přirostlá pevně, nebo je volná. Někdy pevně drží na dužině a musí se vyříznout, jindy se dá snadno vytáhnout prsty. Existují i některé hybridní kultivary.[5]
    • "Máslové" broskve mají většinou přirostlou pecku a nejčastěji se prodávají jako lahůdka. Tyto zralé broskve jsou extrémně šťavnaté a jejich dužina se v ústech jakoby rozpouští. Jiné druhy broskví mívají dužinu mnohem pevnější, takže je možné je používat například pro nakládání.
  4. 4
    Naučte se, jak broskve správně uskladnit. Když si koupíte broskve, odstraňte z nich stopky a uskladněte je tímto koncem dolů na vzdušné látce, která umožní správné zrání. Nejlépe se k tomuto účelu hodí lněné nebo bavlněné utěrky či ubrousky.[6] Zakryjte broskve tenkým ubrouskem, aby dál zrály. Do lednice je dejte v papírovém sáčku nebo volně – pokud je dužina měkká a silně voní.
    • Když broskve uskladníte v lednici, měli byste je sníst během několika dní. Během jednoho týdne totiž mohou přezrát. Nikdy broskve neskladujte v igelitových sáčcích, ve kterých se mohou množit bakterie.
    • Pokud chcete broskve zmrazit, můžete je rychle blanšírovat a pak z nich nožem oloupat slupku a nakrájet je na kousky velikosti sousta. Zmrazte ve vzduchotěsných sáčcích.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jíme syrovou broskev

  1. 1
    Před konzumací broskev opláchněte. Vždycky broskev umyjte v čisté vodě a jemně slupku otřete prsty nebo kartáčkem na zeleninu těsně před tím, než se do ní zakousnete nebo ji budete jinak zpracovávat. Odstraníte tím nečistoty a bakterie, stejně jako zbytky pesticidů.
    • S mytím broskví počkejte až těsně předtím, než je budete konzumovat. Když broskve namočíte a pak dáte do lednice, můžete podpořit růst bakterií.[7]
    • Slupka broskve je samozřejmě jedlá, ale pokud chcete, klidně ji nožem oloupejte. Slupka broskve sice obsahuje spoustu živin a vlákniny, ale některým lidem na ní vadí chloupky.[8]
  2. 2
    Snězte broskev stejně jako jablko. Nejlepší způsob, jak sníst zralou broskev? Jednoduše se do ní pořádně zakousněte. Můžete ji sníst úplně celou, samozřejmě kromě pecky.
    • Zkuste broskev překrojit na polovinu, nožem objeďte pecku v jejím středu a pak polovinami zakruťte proti sobě, aby se pecka uvolnila. Pak snězte každou polovinu beze strachu, že kousnete do tvrdé pecky.
    • Jedna z nejlepších věcí na zralé broskvi je její šťavnatá konzistence. Některé mohou být nicméně šťavnaté až příliš, takže dávejte pozor, ať si nepokapete tričko. Vezměte si do ruky raději ubrousek.
  3. 3
    Nakrájejte broskev na čtvrtky. Tenkým špikovacím nožem prořízněte dužinu od stopky až po konec plodu, těsně podél pecky. Oddělte poloviny broskve od sebe a pak každou nakrájejte na tři nebo více dílků, záleží na velikosti broskve. Je to prima svačinka s čerstvým ovocem.
    • Zkuste broskev posypat špetkou skořice nebo hnědého cukru, pokud jste na sladké. Dalším skvělým doplňkem je také čerstvá šlehačka.
    • Pokud máte broskev, ve které pecka opravdu pevně drží, může být obtížné ji vytáhnout. Nakonec skončíte s rozmačkanou broskví , přilepenou k pecce.
  4. 4
    Nakrájenou broskev nebo její plátky můžete smíchat s jogurtem nebo cottage sýrem. Pokud chcete jen mírně sladký, ovocný jogurt či sýr, broskev je ideální volbou. Kromě užitečných probiotik, obsažených v jogurtu získáte navíc látky z broskve, která je bohatá na draslík, vitamíny A a C, antioxidanty a různé další živiny.[9] Navíc prostě a jednoduše broskev skvěle chutná.
    • Chcete opravdu luxusní pochoutku? Přidejte trochu nakrájené broskve do poháru vanilkové zmrzliny. Božské!
  5. 5
    Přidávejte broskve do smoothies. Na přípravu smoothie se lépe hodí oloupané broskve, které ho osladí. Pro jednoduché snídaňové smoothie s broskvemi zkuste následující:
    • V kuchyňském robotu nebo blenderu smíchejte stejné množství broskví a mléka spolu s ledem (stačí dva šálky od každého). Doplňte třikrát větším množstvím pomerančového džusu a chcete-li, můžete ještě osladit medem.
    • Další přísady, které se velmi hodí k broskvové smoothie jsou například banány, jahody, borůvky, jogurt, chia semínka, arašídové máslo nebo ovesné vločky.[10]
  6. 6
    Použijte nakrájenou broskev do různých směsí. Broskev, nakrájená na kousky se hodí do müsli a různých cereálií nebo jiných směsí. Zkuste broskví dopnit následující:
    • Granolu nebo jiné snídaňové cereálie
    • Ovesnou kaši
    • Obilnou kaši
    • Polentu nebo krupicovou kaši
    • Müsli
  7. 7
    Namíchejte si drink bellini. Chcete letní broskvový drink? Něco, co měl rád už Ernest Hemingway? Ale jistě! Smíchejte trochu rozmixovaných broskví s citronovou šťávou a máte základ pro sladký koktejl se šampaňským. Do míxéru pak dejte tyto suroviny:
    • Vložte do mixéru olupané a vypeckované broskve spolu se šťávou z jednoho citronu. Rozmixujte do hladka a pak oslaďte podle chuti medem nebo cukrem, případně další lžící citronové šťávy.
    • Nalijte trochu rozmixované směsi do sklenky na šampaňské a pak dolijte kvalitním šumivým vínem, nejlépe typu spumante, případně pravým šampaňským. A máte skvělé letní osvěžení.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vaření s broskvemi

  1. 1
    Připravte si broskvový dezert Melba. Pošírované broskve, čerstvé rozmačkané maliny a vanilková zmrzlina. Co chcete víc? Tady je přesný návod:
    • V pánvi rozehřejte šálek vody spolu se lžící citronové šťávy a asi šálkem cukru. Promíchejte, aby se cukr rozpustil. Přiveďte rychle k varu a vložte čtyři půlky oloupaných broskví, zbavených pecek a duste je do měkka. Pak vylovte děrovanou lžící.
    • V kuchyňském robotu nebo mixéru rozmixujte tři šálky malin se čtvrt šálkem práškového cukru a lžící citronové šťávy.
    • Nechte pošírované broskve vychladnout a pak je vložte do studené misky. Navrch dejte vanilkovou zmrzlinu a vše zalijte malinovou směsí.
  2. 2
    Broskve se skvěle hodí k pečení. Je lhostejné, zda máte broskve nedozrálé nebo přezrálé, s přirostlou nebo volnou peckou, kvalitní nebo průměrné – všechny se hodí do nejrůznějších koláčů, dortů a buchet. Máte-li velké množství broskví, použijte je do oblíbeného moučníku.
    • Upečte si broskvový koláč. Broskvový koláč je klasika, kterou si nejvíce užijete koncem léta. Měkký, sladký a přitom velmi jednoduchý, stačí když se naučíte upéct korpus a pak ho jednoduše naplníte broskvemi.
    • Upečte si americký broskvový cobbler. Broskvový cobbler se podobá koláči, ale nemá křupavou kůrku. Místo ní má sladkou drobenku a velmi se hodí ke kopečku vanilkové zmrzliny.
  3. 3
    Naložte si broskve do sklenic. Máte-li velké množství broskví, zkuste z nich uvařit výborný, sladký džem. Smíchejte stejné množství čerstvých rozmačkaných broskví a bílého cukru, přidejte trochu vymačkané citronové šťávy a sáček pektinu.
    • Většina komerčně prodávaného pektinu má na sáčku zároveň i návod na přesné dávkování v závislosti na druhu ovoce, ze kterého džem děláte. Vždycky se proto řiďte návodem pro konkrétní výrobek.
    • Zkuste s rozdrcenými broskvemi smíchat zázvorový sirup. Získáte tak broskvovo-zázvorový džem, který je skvělý do marinád na grilovaná masa. Broskve si také velmi dobře rozumí s borůvkami, švestkami nebo třešněmi.
  4. 4
    Broskve se dají rovněž sušit. Až začnou broskve přezrávat, můžete je usušit a tím pádem uchovat na později. Nejlepší je nakrájet broskve na plátky velikosti sousta a usušit je v sušičce nebo v troubě, zapnuté na nejnižší možnou teplotu. Důležité je nespěchat a dělat to opravdu téměř zastudena.
  5. 5
    Grilujte blátky broskví a doplňte jimi opečené maso. I když to možná zní zvláštně, broskve se hodí k mnoha druhům masa. Jednoduše je rychle opečte na grilu a pak pár plátků položte na kus grilovaného vepřového, kuřecího, nebo na hovězí steak.
    • Nakrájejte broskev na plátky a pak je lehce potřete balzamikovým octem. Pak je grilujte asi 3 – 5 minut z každé strany. Netrvá to dlouho.
    Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 604 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 2 604 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama