Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Fíky mají nasládlou chuť a velmi sladkou vůni. Často se fíky jedí sušené, ale i čerstvé mají své kouzlo. Nejčastěji se konzumují samotné jak stolní ovoce, hodí se k nim ovšem spousta dalších chutí a pokrmů. Tady je několik nápadů a tipů na to, jak si vychutnat fíky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Základy

 1. 1
  Jezte fíky čerstvé nebo sušené. Fíkovníky špatně snáší nízkou teplotu a transport, takže v chladnějších podnebných pásmech není snadné narazit na čerstvé plody, obzvlášť mimo letní sezónu. Sušené fíky jsou naproti tomu ve většině supermarketů k dostání po celý rok.
  • Fíky jsou zdravé v jakékoliv podobě. Mají jen 37 kalorií na každých 50 gramů a stejné množství obsahuje 1,45 gramů vlákniny, 116 gramů draslíku, 0,06 mg hořčíku a 0,06 mg vitamínu B6.[1]
 2. 2
  Vyberte si zralé fíky. Přesná velikost a barva zralých fíků se liší podle té které odrůdy, ale všechny jsou zralé tehdy, když jsou na omak měkké. Zralý fík je pod tlakem prstu poddajný a silně sladce voní.
  • Vyhněte se fíkům, které jsou tvrdé, potrhané nebo otlučené. Pár malých škrábanců nevadí, na chuť plodu nemají žádný vliv.
  • Nekupujte ani fíky, které jsou plesnivé, nakysle páchnou, nebo z nich cítíte hnilobu.
  • Zralé fíky mohou být zelené, hnědé, žluté nebo temně fialové.
  • Čerstvé fíky spotřebujte co nejdříve. V lednici je můžete skladovat asi 2 až 3 dny po sklizni, později se ale začnou velmi rychle kazit.
 3. 3
  Před konzumací čerstvé fíky omyjte. Opláchněte je pod studenou tekoucí vodou a zlehka osušte čistou papírovou utěrkou.[2]
  • Protože fíky jsou velmi měkké a křehké, neměli byste je nikdy drhnout kartáčkem na zeleninu. Případnou špínu opatrně odstraňte prsty.
  • Při mytí odstraňte z fíků stopky. Jemně je odkruťte prsty.
 4. 4
  Odstraňte všechny krystalky cukru. Nejlépe to jde, když ½ šálku fíků postříkáte lžící (5 ml) vody a dáte na 1 minutu do mikrovlnky.
  • Z čerstvých fíků často vytéká cukrový sirup, který může na povrchu zkrystalizovat. Chuť to nijak neovlivní, ale konzistenci a vzhled může, takže je před podáváním lepší tyto krystalky odstranit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jíme čerstvé fíky

 1. 1
  Snězte fík vcelku. Fíky jsou sladké samy o sobě a chutnají báječně jen tak.
  • Slupka fíků je jedlá. Díky tomu není fíky před konzumací zapotřebí loupat. Jednoduše ukruťte stopku a snězte fík celý i se slupkou.
  • Pokud vám slupka vadí, můžete ji před konzumací fíku samozřejmě oloupat. Až ukroutíte stopku, opatrně ji prsty stáhněte od vrcholku směrem dolů.
  • Pokud si chcete vychutnat jen vnitřek fíků aniž byste museli loupat slupku, jednoduše plod překrojte napůl. Jemně fík přidržte rukou a ostrým nožem ho podélně přeřízněte napůl. Díky tomu odhalíte sladkou dužinu, jejíž chuť okamžitě vynikne, jakmile fík dáte do úst.
 2. 2
  Podávejte fíky s výraznými sýry. Častým způsobem, jak fíky servírovat, je posypat čerstvé plody trochou sýra nebo jiného mléčného výrobku. Ten by měl být hořko-sladký, ale ne příliš ostrý.
  • Překrojte fíky na polovinu a naneste na každou polovinu kopeček zakysané smetany.[3] Můžete použít bílý krémový sýr, nebo nějaký ochucený. Podávejte jako svačinku nebo jako předkrm.
  • Rozehřejte na fíku kousek sýra s modrou plísní. Odkruťte stopky a nehoře na fíku udělejte zářez do tvaru písmene X. Zatlačte dovnitř kousek sýra s modrou plísní a nechte deset minut zapéct v troubě za teploty 200°C.
  • Mléčné výrobky s bohatou chutí, jako je mascarpone nebo crème fraiche, dokážou fíky také skvěle doplnit.
 3. 3
  Připravte si pošírované fíky. Můžete to udělat buď v pánvi na sporáku nebo v pomalém hrnci. Použijte přibližně 2 šálky (500 ml) vody na každých osm fíků.
  • Můžete použít také silné víno, nebo víno, které jste předtím svařili s kořením – například skořicí, hřebíčkem nebo anýzem. Hodí se i ovocné a ochucené octy, třeba balzámový ocet.
  • Nechte fíky dusit na sporáku asi 10 až 15 minut.[4]
  • V pomalém hrnci nechte fíky vařit na nízký výkon přibližně 23 hodin.[5]
  • Pošírované fíky se často podávají s jogurtem, mléčnými výrobky nebo mraženými dezerty.
 4. 4
  Uvařte si fíkový džem. Smíchejte v hrnci 450 g nasekaných fíků s 250 ml cukru. Vařte na mírném ohni 30 minut, dokud směs nezhoustne.[6]
 5. 5
  Použijte fíky při pečení. Fíky se báječně hodí do chlebů, koláčů, muffinů a dalších pečených výrobků.
  • Smíchejte fíky s jiným ovoce. Například můžete sekané fíky přidat do broskvového koláče nebo do moučníků s malinami, citronem nebo pomerančem. Hodí se i do jiných dezertů.
  • Dejte fíkům hlavní roli. Připravte si dezert, který dá vyniknout sladkosti fíků, místo abyste je kombinovali s jiným ovocem. Můžete si upéct fíkové koláčky nebo zapéct nakrájené fíky do krémového nebo jogurtového nepečeného dortu.
  • Použijte fíky na ozdobu. Nakrájené na poloviny nebo na čtvrtiny umí být fíky skvělým doplňkem dortů a jiných sladkých dezertů. Nejlépe se hodí k těm s bohatým krémem, jako je cheesecake, nebo k těm s ořechy, například koláči s mandlemi.[7]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jíme sušené fíky

 1. 1
  Vychutnejte si je jen tak samotné. Sušené fíky můžete jíst jako svačinku stejně jako rozinky nebo jiné sušené ovoce. Je to nejjednodušší způsob, jak si užít jejich sladkou chuť.
 2. 2
  Dodejte sušeným fíkům šťávu. Pokud chcete sušené fíky používat do receptů, možná jim prospěje, když jim vrátíte šťavnatost, takže budou plnější a vláčnější.
  • Můžete sušené fíky namočit přes noc do vody nebo ovocného džusu.
  • Důkladnější metoda, jak fíky rehydratovat je nechat je několik minut dusit v pánvi naplněn vodou nebo džusem.
  • Ať už použijete jakýkoliv způsob, vždycky použijte tolik tekutiny, aby fíky pokryla.
 3. 3
  Použijte je při pečení. Jak sušené, tak rehydratované fíky můžete použít v mnoha receptech na moučníky a jiné pečené dobroty.
  • Fíky se skvěle hodí do chlebů, dortů, muffinů a sušenek, rozumět si budou i s koláči a tartaletkami. Jednoduše před upečením vmíchejte sušené fíky do těsta.
  • Sušené fíky mohou nahradit i jiné druhy sušeného ovoce. Místo sušenek ovesných vloček s hrozinkami si je připravte s fíky. Místo sušených třešní přidejte do těsta na muffiny sušené fíky.
 4. 4
  Přidejte je do ovesné nebo krupicové kaše. Další jednoduchý způsob, jak zužitkovat sušené fíky je jednoduše jimi posypat teplé snídaňové cereálie. Dodáte jim tak lehce nasládlou chuť.
 5. 5
  Vmíchejte sušené fíky do sýra cottage nebo do jogurtu. Pro lehký oběd můžete nasypat trochu sušených fíků do porce jogurtu nebo měkkého čerstvého sýra. Tyto bohaté, nakyslé mléčné výrobky jen podtrhnou sladké aroma fíků.
  Reklama

Varování

 • Pokud máte, nebo jste v minulosti měli vážné problémy s ledvinami, poraďte se před konzumací fíků s lékařem. Fíky obsahují oxaláty, což je přírodní látka, která se může v těle hromadit a ve větším množství být nebezpečná. Zdravé ledviny ji většinou bez problému odfiltrují, ale poškozené s tím mohou mít potíže.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papírové utěrky
 • Nůž

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 51 668 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 51 668 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama