Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Grapefruity jsou chutné ovoce, které patří do rodiny citrusů. Občas jsou lehce nahořklé, ale trocha cukru to může spravit. Grapefruit je zdravá svačinka a hodí se i ke snídani. Můžete ho jíst mnoha způsoby – oloupaný nebo překrojený na poloviny, osminky nebo čtvrtky. Dozvíte se i několik tipů na skvělé recepty.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Snězte grapefruit ve slupce

 1. 1
  Pokud jste grapefruit nikdy předtím nejedli, buďte raději opatrní. Mohli byste například trpět alergií na něj.
 2. 2
  Vyberte si v obchodě hezký grapefruit. Měl by být pevný, ale ne příliš tvrdý. Grapefruity už po utržení příliš nedozrají, takže si vybírejte s rozmyslem.
 3. 3
  Opláchněte grapefruit.
 4. 4
  Rozkrojte grapefruit.
 5. 5
  Posypejte ho solí nebo cukrem, chcete-li.
 6. 6
  Zabořte do grapefruitu lžíci (nejlépe s ostrou hranou) a vyberte kus dužiny. Kousněte si, ale vyhněte se hořkým a tuhým „stěnám“, které oddělují jednotlivé dílky grapefruitu.
 7. 7
  Opakujte, dokud celý grapefruit nesníte.
 8. 8
  Slupky se zbavte ekologickým způsobem, můžete ji například zkompostovat.
 9. 9
  Použijte jiný způsob. Pokud vám připadá, že se při tomhle způsobu konzumace nadělá nepořádek, zkuste další popsanou možnost, nebo grapefruit rozdělte na menší části.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Snězte grapefruit rozdělený na části

 1. 1
  Použijte malý nožík a překrojte grapefruit na polovinu.
 2. 2
  Každou polovinu ještě překrojte. Pokračujte, dokud nebudete mít dostatek kousků ve tvaru půlměsíce.
 3. 3
  Zakrojte do grapefruitu těsně za slupkou, aby vám zůstala jen čistá dužina.
 4. 4
  Překrojte půlměsíc uprostřed na polovinu a vyberte jadérka.
 5. 5
  Vychutnejte si svůj grapefruit!
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Recepty s grapefruitem

 1. 1
  Použijte ho do salátů. Nakrájejte grapefruit na kousky, jak bylo popsáno výše a smíchjte je s rukolou (nebo jiným salátem, který máte rádi), fetou, vlašskými ořechy a malém množstvím zálivky vinaigrette – máte zdravé a velmi chutné jídlo.
 2. 2
  Vyzkoušejte grilovaný grapefruit. Když ho dáte na gril, cukry, které obsahuje, přirozeně zkaramelizují a chuť bude ještě intenzivnější. Můžete grapefruit buď překrojit na polovinu a položit je na pět minut na gril řeznou stranou dolů, nebo ho nakrájet na kolečka a grilovat je asi 2 minuty (nebo dokud nebudou vypadat hotové). Doplňte medem a máte zdravý dezert.
 3. 3
  Udělejte si z grapefruitu salsu. Pokud máte rádi salsu z manga nebo pomeranče, dejte šanci také grapefruitu. Nakrájejte ho na kostičky a smíchejte s limetkou, karamelizovanou cibulkou, nasekanou papričkou jalapeno a pokrájeným avokádem. Salsu můžete jíst s krekry, doplnit jí lososa, nebo ji použít všude, kde byste použili jinou salsu.
 4. 4
  Připravte si grapefruitový džus. Můžete z grepu vymačkat šťávu a pak ji použít na mnoho způsobů. Nahraďte jí limetkový džus namíchejte si exotickou margaritu. Zřeďte šťávu trochou vody a vypijte ji coby osvěžující letní drink. Přelijte šťávou kuře místo obvyklého citronu a opečte ho.
  Reklama

Tipy

 • Až sníte všechnu dužinu, můžete zbytek šťávy vymačkat do sklenice nebo misky a vypít, nebo použít například do smoothie.
 • Pokud už vás obyčejný grapefruit nudí, zkuste ho zmrazit. Je to šťavnatá ledová pochoutka, jen bez přidaných cukrů a jiných cizích látek.
 • Pokud je na vás grapefruit příliš hořký, můžete ho posypat trochou cukru.
 • Pozor, ať se při krájení grapefruitu omylem neříznete.
 • Javorový sirup se ke grapefruitu také velmi hodí.
 • Do středu poloviny grepu dejte třešeň a po stranách pár lístků máty, abyste ji hezky ozdobili.
 • Zkuste grapefruit grilovat s trochou třtinového cukru nebo modrého sýra.
Reklama

Varování

 • Grapefruit může nepříjemně reagovat s některými léky. Pokud berete léky na předpis, raději se zeptejte lékaře nebo lékárníka, zda můžete grapefruity konzumovat.
 • Nepokoušejte se sníst tuhé části grapefruitu, které od sebe oddělují jendotlivé kousky. Nejsou zdraví nebezpečné, ale příliš dobře nechutnají a jsou velmi houževnaté, takže jdou těžko žvýkat.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 38 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 421 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 6 421 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama