Jak jíst kiwano

V tomto článku:Jak kiwano připravitJak jíst kiwano samotnéJak použít kiwano při vařeníReference

Kiwano pochází z africké pouště Kalahari a je známo pod mnoha názvy, například trnitý meloun, melano, africká trnitá okurka nebo ostnatá tykev. Správně zralé kiwano chutná trochu jako směs okurky, kiwi a banánů. Koupili jste si toto exotické ovoce, a nevíte, jak se do něj zakousnout? V našem článku se to naučíte.

Část 1
Jak kiwano připravit

 1. 1
  Vyberte si ovoce, které je plně zralé. Bude mít jasně oranžovou slupku s tmavě oranžovými ostny. Lehce jej zmáčkněte prstem - mělo by být trochu poddajné, rozhodně ne zelené a tvrdé jako kámen. Pokud v obchodě zralé kiwano neseženete, kupte si zelené a počkejte, až dozraje.
 2. 2
  Opláchněte kiwano. Slupka sice není jedlá, nicméně jakékoliv ovoce je před krájením dobré omýt, aby se pesticidy a chemikálie ze slupky nedostaly k dužině.
 3. 3
  Rozkrojte plod příčně na polovinu. Jednu odložte stranou. Je to nejlepší způsob, pokud chcete jíst kiwano jen tak samotné.
  • Chcete-li zrníčka použít v receptu, třeba do ovocného salátu, bude jednodušší rozkrojit kiwano podélně, a vyškrabat je lžičkou. Je to na vás.

Část 2
Jak jíst kiwano samotné

 1. 1
  Podržte si polovinu ovoce u úst. Opatrně, ale pevně ho začněte na konci mačkat. Každé malé, zelené jádro obsahuje semínko, podobné semenu okurky. Na řeznou stranu ovoce vystoupí velmi snadno, stačí malý tlak.
 2. 2
  Snězte jadérka. Stejně jako u granátového jablka jsou semínka bez problémů jedlá, ale nemají příliš výraznou chuť. Půjde vám tedy hlavně o sladkou, zelenou dužinu okolo každého semínka. Můžete je jíst jedno po druhém, dužinu v ústech vysát a semínko vyplivnout, nebo si jich nabrat plnou pusu a sežvýkat je všechny.
  • Pokud semínka nemáte rádi, zkuste opatrně chytit dužinu předními zuby. Pak ji mezerou mezi dolními a horními zuby vysajte - držte zuby u sebe natolik, abyste nespolkli semínko, ale pouze chutnou šťávu s dužinou.
 3. 3
  Dužinu můžete z ovoce vybrat lžičkou. Pokud chcete, můžete jadérka lžící vyškrabat do misky, a pak je jíst. Jejich dužina sice může popraskat, ale budou se vám jíst lépe, když nebudete muset pokaždé zabořit obličej do ovoce.

Část 3
Jak použít kiwano při vaření

 1. 1
  Přidejte kiwano do ovocného salátu. Podobně jako kiwi, i kiwano dokáže salátu dodat barvu. Smíchejte nakrájené banány, mango, meloun a kiwano, a máte osvěžující letní salát.[1]
 2. 2
  Ozdobte kiwanem pečené maso. Grilovaný steak nebo plátky? Místo sýra nebo restovaných žampionů je pár minut před podáváním ozdobte semínky kiwana. maso tak dostane tropický nádech.[2]
 3. 3
  Připravte si salsu s kiwanem. Do misky vyškrabejte jedno kiwano, a přidejte k němu:
  • Šťávu z jedné limetky
  • Prolisovaný stroužek česneku
  • Hrst čerstvého, sekaného koriandru
  • Jednu nasekanou jarní cibulku, nebo osminku bílé cibule
  • čtvrt lžičky kmínu
  • Vmíchejte trochu rostlinného oleje a podávejte salsu s masem, grilovanou zeleninou, nebo třeba tortilovými chipsy.
 4. 4
  Použijte kiwano v koktejlech. Dejte několik zelených jadérek do šampaňského a doplňte mimózou, nebo ho použijte s ginem namísto limety.
 5. 5
  Namíchejte si koktejl Intergalactic Nebula. Dejte zrnka z kiwana do šálku. Dolijte do 3/4 čtvrtin šťávou z růžového grepu. Zbytek doplňte půl na půl (nepovinné). Dejte si záležet, aby byl koktejl pěkně vrstvený, než ho zamícháte.

Tipy

 • Pokud vám ostny vadí při držení kiwana, odřežte je. většinou je ale mezi nimi dost místa na to, abyste mohli plod pohodlně držet.
 • Zbytek jadérek můžete z misky vysát brčkem.
 • Kiwano, které nesníte, zabalte do potravinářské fólie a uschovejte v lednici na později.
 • Můžete také odříznout jeden konec kiwana, všechna jadérka vymáčknout do misky, a jíst je pohodlně lžící.
 • Slupky vysušte a použijte je jako malé mističky. Vyložte je papírovou utěrkou, kterou pravidelně vyměňujte - vlhký papír by mohl zplesnivět.

Varování

 • Ostny nejsou nebezpečné, ale jsou přesto ostré. Buďte při zacházení s kiwanem opatrní.

Věci, které budete potřebovat

 • Kiwano
 • Nůž
 • Miska

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 41 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Eat a Kiwano (Horned Melon), Español: comer un kiwano (melón africano), Deutsch: Eine Kiwano (Afrikanische Hornmelone) essen, Nederlands: Kiwano eten, Русский: есть кивано (рогатую дыню), Português: Comer um Kino ou Kiwano, Français: manger le kiwano (melon à corne), 中文: 享用非洲角瓜, Bahasa Indonesia: Memakan Kiwano (Melon Bertanduk), ไทย: รับประทานแตงหนามคิวาโน, Tiếng Việt: Thưởng thức Dưa Kiwano, العربية: تناول الكيوانو أو الخيار المقرن الأفريقي

Stránka byla zobrazena 7 329 krát.
Byl tento článek přesný?