Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kumquaty vypadají jako miniaturní oválné pomeranče. Mají nakyslou, citrusovou chuť a dokonce se s citrusy mohou i křížit. Někdy jsou ovšem zařazovány do samostatné čeledi.[1] A co je na nich nezvláštnější, slupka kumquatů je jemná a sladká, což tvoří zajímavý kontrast s dužinou a proto se plody konzumují nejlépe vcelku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jíme kumquat

 1. 1
  Vyberte si zralé kumquaty. Ty mohou mít barvu ve škále od jasně oranžové po žluto oranžovou. Nekupujte nazelenalé nezralé ovoce. Slupka by měla být na pohled pěkná, pevná, bez skvrn nebo svraštělých míst.[2]
 2. 2
  Ovoce omyjte a osušte. Ať už kumquat otrháte ze stromu nebo koupíte v obchodě, opláchněte slupku pod tekoucí studenou vodou. Protože je slupka jedlá, je důležité se zbavit všech pesticidů nebo nečistot na jejím povrchu. Pak kumquaty osušte papírovou utěrkou.
 3. 3
  Promněte kumquat v ruce (nepovinné). Někteří lidé tvrdí, že když ho lehce pomačkáte mezi prsty, lépe se uvolní sladká, citrusová příchuť slupky.[3]
 4. 4
  Odstraňte jadérka. Semena nejsou jedovatá, ale chutnají stejně hořce jako semena pomerančů.[4] Pokud se vám to nezamlouvá, rozřízněte kumquat napůl a semena jedno po druhém vytáhněte. Můžete je samozřejmě také snadno vyplivnout nebo rozžvýkat a spolknout, pokud vám jejich hořká chuť nevadí.
  • Odstraňte také zelené stopky a jejich zbytky.
 5. 5
  Snězte kumquat. Obvykle mají kumquaty sladkou slupku a kyselou dužinu. Nejprve lehce nakousněte slupku, abyste ji ochutnali. Jakmile se prokoušete ke kyselé šťávě, můžete dál opatrně ukusovat slupku a se šťávou ji míchat, nebo si celý plod vhodit do úst. Pokud dokážete přijmout explozivní dokonalý tanec sladkokyselých chutí v ústech, opravdu si toto jedinečné ovoce užijete.
  • Některé druhy kumquatu jsou méně kyselé než jiné, nebo mají silnější slupku. Pokud vás chuť kumquatu neoslovila, zkuste najít jiný druh nebo ovoce použijte na vaření.
  • Pokud vám je kyselá chuť opravdu nepříjemná, vymačkejte z ovoce šťávu a snězte jen prázdnou slupku.
 6. 6
  Zbylé kumquaty uskladněte. V pokojové teplotě vydrží kumquaty asi dva dny, v lednici v uzavřené nádobě je můžete uchovávat až dva týdny.[5] Ovoce můžete konzumovat vychlazené z lednice, nebo ho nechat rozehřát, chcete-li.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Vaření s kumquatem

 1. 1
  Nakrájejte kumquat a přidejte ho do salátu. Jeho intenzivní chuť dělá z kumquatu skvělý doplněk k zeleným salátovým listům jako je čekanka nebo rukola. Ostrým nožem nakrájejte kumquat na tenká kolečka. Zbavte je jader a pak je navršte na zelený salát, kterému dodají barevný akcent.
 2. 2
  Uvařte si kumquatovou marmeládu. Marmeláda z kumquatu je sladší a méně hořká, než z jiných druhů citrusů. Recept je stejný jako při přípravě běžných typů marmelád.
  • Protože jadérka kumquatu obsahují pektin, můžete je uvařit spolu s ovocem, aby byl výsledný džem hustší. Dejte jadérka před vařením do gázy nebo látkového pytlíčku, aby se nepřimíchala k ovoci.[6]
 3. 3
  Zavařte si kumquaty. Nakládání obvykle trvá tři dny, ale výsledek stojí za to. Tento recept zachovává sladkou chuť kumquatu.
 4. 4
  Přidávejte kumquaty do pokrmů s masem. Kyselost kumquatů se velmi hodí k jídlům z jehněčího nebo z drůbeže. Přidejte je 30 minut předtím, než bude maso uvařené nebo upečené.[7] Mořské plody si s kumquatem také velmi dobře rozumí a není přitom třeba je marinovat. Přidejte ovoce raději minutku před dokončením, ať už jen jako ozdobu, nebo rozmixované jako omáčku.
 5. 5
  Ochuťte kumquatem vodku. Opláchněte větší množství kumquatů a překrojte je na polovinu – minimálně 10 plodů na šálek (240 ml) vodky.[8] Přelijte ovoce vodkou a nechte odpočinout na chladném, tmavém místě. Jednou denně protřepejte. Po několika dnech vodka nasákne chuť jen lehce, po týdnu nebo dvou bude chuť silnější. Čím déle se bude kumquat ve vodce louhovat, tím silnější ovocnou chuť získá.
  • Pokud máte rádi sladké likéry, přidejte na 1 šálek (240 ml) vodky ¼ šálku (25 g) cukru.[9]
 6. 6
  Připravte si dušené kumquaty. V USA se kumquaty v obchodech objevují okolo dne díkůvzdání. Využijte toho a místo ozvláštněte klasickou brusinkovou omáčku, nebo si vyrobte okouzlující čatní a dezerty:
  • Nakrájejte 1½ sálku (360 ml) kumquatů. Semena a stopky zahoďte.
  • Poduste ovoce v zakrytém hrnci se ¼ šálkem (60ml) vody, dokud kumquaty nezměknou.[10]
  • Přidejte jedno z následujících:
   • Plechovku brusinkové omáčky
   • Nebo sušené třešně, strouhaný zázvor, černý pepř a skořici. [11]
   • Nebo ¾ až 1 šálek (150–200g) cukru, pokud chcete vyrobit kandované kumquaty.
  • Duste nezakryté po dobu 10–15 minut, dokud čatní lehce nezprůhlední. Jakmile začne obsah pánve vysypat, přilijte další vodu.
 7. 7
  Zmrazte slupku v podobě mističek. Velké kumquaty překrojte horizontálně napůl. Úzkou lžící vyberte kyselou, šťavnatou dužinu a přidejte ji do smoothie, ovocného salátu nebo zmrzliny. Prázdné slupky zmrazte v uzavřených plastikových sáčcích a pak je použijte jako nádobku na sorbet nebo jiný dezert.
  • Další možností je nechat dužinu ve slupce. Konce pak namočte ve směsi ušlehaného bílku a medu a pak obalte cukrem se špetkou skořice. Zmrazte a vychutnejte si luxusní dezert.[12]
 8. 8
  <Hotovo>
  Reklama

Tipy

 • Kumquatů existuje několik druhů, které se liší tvarem (kulaté a protáhlé) i barvou (žluté nebo oranžové).[13] Kumquat druhu Meiwa je nejsladší, zatímco odrůdy Marumi, Nagami, a Hong Kong jsou spíš kyselejší.[14] [15]
 • Většina jadérek se nachází blízko konce, na kterém byl květ, tedy na opačné straně, než je stopka. Když kumquat otevřete na tomto konci, většinou se vám podaří lehce vybrat všechna jádra jedním tahem nože.[16]
 • Kumquaty mají sezónu v zimě. Pokud je seženete i jindy, jsou pravděpodobně dovezené z velké dálky a nemusí být tak čerstvé a šťavnaté.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Nůž (nepovinné)
 • Voda na omytí kumquatů
 • Kumquaty
 • Cukr (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 40 195 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 40 195 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama