Jak jíst kvajávu

V tomto článku:Jak vybrat dokonalou kvajávuJak kvajávu očistit a nakrájetDalší nápady na využití kvajávy5 Reference

Kvajáva je velmi chutné ovoce, jehož šťáva se kdysi občas nazývala "nektar bohů". Bylo by ale chybou, skončit jen u šťávy, celá kvajáva může být báječnou svačinkou, která vás na chvíli přenese do tropického ráje, i když třeba sedíte v kanceláři. Přečtěte si náš článek a naučte se, jak plod vybrat, připravit a sníst.

1
Jak vybrat dokonalou kvajávu

 1. 1
  Sáhněte po té nejměkčí, kterou na regálu najdete. Čím měkčí plod, tím sladší a chutnější bude. Myslete ovšem na to, že zralá, měkká kvajáva má velmi krátkou životnost. Pokud si koupíte opravdu zralou, musíte ji do dvou dnů spotřebovat.[1]
 2. 2
  Zkontrolujte, zda nemá slupka nějak změněnou barvu. Vyberte si pokud možno plody, které mají jednotný barevný odstín - skvrny nebo otlačeniny mohou ukazovat na špatně sklizené ovoce, které nebude chutnat tak dobře.
 3. 3
  Zkontrolujte barvu kvajávy. Zralý plod má jasně zelenou až bledě žlutozelenou barvu. Pokud si všimnete lehce narůžovělého odstínu, je plod dokonalý. Jestliže takovou kvajávu nenajdete, můžete ji koupit zelenou a nechat dozrát.[2]
 4. 4
  Než si ovoce vyberete, přivoňte si k němu. Správně zralá kvajáva bude aromaticky vonět, aniž se jí budete muset dotknout nosem. Typická je sladká vůně s lehkým nádechem pižma. Pokud už jste někdy kvajávu jedli, vyberte si takovou, která voní stejně, jako chutná.[3]

2
Jak kvajávu očistit a nakrájet

 1. 1
  Omyjte plody. Měli byste omýt celou plochu slupky, protože i slupka tohoto ovoce je jedlá. Opláchněte ovoce čistou vodou, abyste zabránili růstu bakterií. Osušte papírovou utěrkou.
 2. 2
  Položte kvajávu na prkénko a nožem ji překrojte na polovinu. Nejlépe se k tomu hodí zoubkovaný nůž. Některé druhy kvajávy mají dužinu narůžovělou, jiné bílou.
 3. 3
  Snězte kvajávu. Můžete plod sníst buďto celý (i se slupkou a jadérky), nebo lžičkou vybrat jen dužinu zevnitř. Ať se rozhodnete jakkoliv, určitě si pochutnáte. Někteří lidé kvajávu dokonce doplňují kořením, například sojovou omáčkou, cukrem nebo dokonce octem.
 4. 4
  Nesnědenou kvajávu uschovejte. Můžete nenačaté poloviny ovoce obalit v potravinářské fólii a skladovat v lednici až 4 dny. Pokud ji do té doby nespotřebujete, můžete ji zmrazit. Mražená kvajáva vám vydrží až 8 měsíců.[5]

3
Další nápady na využití kvajávy

 1. 1
  Chcete příštímu grilování dodat tropický nádech? Připravte si omáčku z kvajávy. Je lahodná, sladko - slaná a přenese vás ihned na rozpálenou pláž.
 2. 2
  Vyzkoušejte taštičky s kvajávou. Oživte nudné košíčky s jahodami a lesním ovocem a vyzkoušejte neotřelý dezert.
 3. 3
  Připravte si kvajávové želé. Vynechejte pro tentokrát klasické chutě a zkuste exotiku. Můžete v želé nechat i nakrájené kousky kvajávy.
 4. 4
  Klasický drink mimóza můžete vylepšit přidáním kvajávové šťávy. Místo pomerančového džusu se šumivým vínem zkuste drink Hermosa Mimosa. Je to snadné - šumivé víno, trocha šťávy z kvajávy a koktejlové třešničky.

Tipy

 • Zralá kvajáva je obvykle žlutá, nahnědlá nebo světle zelená.
 • Dávejte při konzumaci kvajávy pozor, má hodně zrníček.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Eat Guava, Español: comer guayaba, Deutsch: Eine Guave essen, Português: Comer Goiaba, Italiano: Mangiare la Guava, Русский: кушать гуаву, Français: manger de la goyave, 中文: 吃番石榴, Bahasa Indonesia: Makan Jambu Biji, Nederlands: Een guave eten, Tiếng Việt: Ăn ổi, 한국어: 구아바 먹는 방법, العربية: تناول الجوافة, ไทย: กินฝรั่ง, 日本語: グァバを食べる, हिन्दी: अमरूद खाएँ

Stránka byla zobrazena 2 794 krát.
Byl tento článek přesný?