Tento článek spoluautorem článku je Ed Kuoha. Ed Kuoha je šéfkuchař a majitel Kuoha Culinary se sídlem v Aiea na Havaji. Má více než 20 let zkušeností v různých kulinářských kuchyních a prostředích, jako je Morimoto Waikiki, kde absolvoval praktické školení od Iron Chef Morimoto. Šéfkuchař Ed se specializuje na malé cateringové akce a požadavky soukromých kuchařů. Je držitelem titulu Associate z The Culinary Institute of the Pacific na Kapiolani Community College.
Tento článek byl zobrazen 14 629 krát
Pitahaya má kožnatou, ostře růžovou slupku a sladkou dužinu, trochu podobnou kiwi. Rostlina, na které roste, patří do rodiny kaktusů, plod má pak vysoký obsah vlákniny a vitamínu C a B. Barevná slupka není jedlá, ale uvnitř se skrývá krémová a chutná dužina. Naučte se, jak pitahayu jíst a jak ji třemi chutnými způsoby připravit – jako ražniči, jako smoothie, nebo jako ledový sorbet.
Postup
-
1Kupte si pitahayu. Nejtěžší na přípravě pitahayi může občas být její koupě, ačkoli to záleží hlavně na tom, kde žijete. V Asii se prodává běžně, v USA a Evropě je vzácnější. Pokud ji neseženete v supermarketu, zkuste se porozhlédnout v místních asijských obchodech nebo zelinářstvích s exotickým ovocem.
-
2Vyberte si zralý plod. Pitahaya by měla mít zářivě růžovou nebo červenou barvu. Podobně jako kiwi nebo broskev chutná nejlépe, když je plně zralá.
- Lehce na slupku pitahayi zatlačte. Pokud je mírně poddajná, je ovoce pravděpodobně zralé. Pokud je příliš měkká, je přezrálé a její konzistence bude o něco horší. Je-li velmi tvrdá, nechte ji několik dní dozrát, než se pustíte do její konzumace.
- Vyhněte se ovoci, které má na slupce tmavé skvrny nebo je otlučené, oschlé, případně jsou jeho bodliny suché a olámané.
-
3Překrojte pitahayu na polovinu. Ostrým nožem ji překrojte skrz. Uvidíte zářivě bílou dužinu, která vypadá trochu jako kiwi, s černými, drobnými jadérky, rozprostřenými pro celé její ploše.
-
4Vyberte dužinu lžící. Podél okrajů mezi slupkou a dužinou projeďte hranou lžíce a pak zajeďte pod ně, abyste dužinu uvolnili. Pokud je ovoce správně zralé, dužina by se měla oddělit velmi snadno.
-
5Snězte pitahayu. Lžící ji vyberte přímo do úst, nakrájejte ji na čtvrtky jako jablko, nebo ji použijte v nějakém recpetu, třeba v těch našich níže.
- Pitahaya chutná nejlépe dobře vychlazená. Před podáváním ji tedy můžete dát na chvíli do lednice.
- Dávejte pozor, abyste nesnědli žádnou slupku z pitahayi. Slupka je nepoživatelná a může vám dokonce způsobit zažívací potíže.
Reklama
-
1Namočte několik dřevěných jehlic. Budete potřebovat jednu jehlu na každé ražniči. Namočte potřebné množství na deset minut v misce s vodou. Tím zabráníte tomu, aby dřevo při grilování vzplálo.
- Jestliže dáváte přednost kovovým jehlám, také poslouží dobře. A navíc je nemusíte máčet.
-
2Zapalte gril. Ovocné špízy byste měli grilovat na rovnoměrném, středně vysokém plameni. Použijte buď elektrický gril, nebo gril na dřevěné uhlí.
- Grilovací pánev na sporáku se na opékání ražniči také hodí.
- Jestliže nemáte gril, můžete ražniči opékat také pod spirálou v troubě. Nastavte ji na vysokou teplotu.
-
3Připravte ovoce. Pitahaya se hodí prakticky k jakémukoliv tropickému ovoci. Vyzkoušet mlůžete například mango s ananasem.
- Zralou pitahayu překrojte na polovinu. Lžící vydlabejte dužinu a pak ji nakrájejte na kousky velikosti sousta.
- Překrojte zralé mango na polovinu. Zbavte ho slupky a pak nakrájejte na kousky velikosti sousta.
- Překrojte ananas napůl. Odkrojte slupku a dužinu nakrájejte na kousky o velikosti sousta.
-
4Napichujte kousky ovoce na jehlice. Střídejte druhy ovoce, aby bylo na každé jehle stejné množství a špízy byly hezky barevné. Na jednom konci vždy ponechte dostatek místa, aby se jehla dala zvednout a otáčet.
-
5Naskládejte špízy na gril. Pak je opékejte, dokud z jedné strany lehce nezezlátnou. Otočte, a stejně grilujte i z druhé strany.
- Pokud grilujete špízy v troubě, naskládejte je na pečicí plech a pak vložte do trouby. Nechte je péct asi dvě minuty, pak je z trouby vytáhněte, otočte, vraťte je zpátky a pečte ještě další 2 minuty.
-
6Stáhněte špízy z grilu nebo je vyndejte z trouby. Naskládejte je na servírovací mísu a ihned podávejte spolu s miskou cukru na dochucení.Reklama
-
1Připravte si ovoce. Pitahaya se dobře hodí k banánům, lesním plodům a dalším druhům ovoce, které se používají do smoothies.
- Překrojte pitahayu na polovinu. Lžící vydlabejte dužinu a pak ji nakrájejte na kostky.
- Oloupejte banán. Nakrájejte ho na kousky.
- Omyjte půl litru borůvek.
-
2Vyberte si základ smoothie. Pitahaya má krémovou konzistenci, která se skvěle hodí ke krémovému základu nápoje. Vyzkoušejte následující:
- Jogurt, řecký jogurt, ať už bílý nebo s oblíbenou příchutí.
- Mléko – plnotučné, polotučné nebo odtučněné, záleží jen na vás.
- Sojové mléko, obyčejné nebo s vaší oblíbenou příchutí.
- Ořechové mléko, například z mandlí nebo kešu oříšků.
-
3Rozmyslete se, zda přidáte další suroviny. Máte-li rádi velmi sladké smoothie, plné chuti, vyzkoušejte například následující ingredience:
- Jablečný džus nebo šťáva z hroznů.
- Několik lžic cukru, sirupu nebo medu.
- Arašídové máslo nebo mandlové máslo.
-
4Všechny suroviny vložte do mixéru nebo blenderu. Vložte dovnitř pitahayu, banán a borůvky. Doplňte šálkem základu podle svého výběru a přidejte několik lžic extra sladidla nebo ořechového másla, chcete-li.
-
5Všechny suroviny rozmixujte. Na blenderu použijte „pulzní“ tlačítko a mixujte směs do hladka.
- Pokud vám smoothie připadá příliš husté, přidejte trochu mléka, džusu nebo vody a nařeďte ho.
- Chcete-li hustší smoothie, přidejte do něj trochu instantních ovesných vloček.
-
6Nalijte smoothie do sklenic a podávejte. Vypijte ho brčkem, případně smězte lžící, pokud jste ho namíchali příliš husté.Reklama
-
1Zpracujte dva plody pitahayi. Překrojte je na polovinu a lžící vydlabejte dužninu. Pak ji nakrájejte na kusy.
- Krásná slupka pitahayi může posloužit jako skvělá nádoba na sorbet. Pokud ho tak chcete podávat, dejte slupky zmrazit do mrazáku.
-
2Rozmixujte pitahayu s dalšími surovinami, které na sorbet použijete. K nakrájené pitahaye přidejte do mixéru nebo blenderu ¾ šálku vody, 2 lžíce cukru a 1 lžíci citronové šťávy. Mixujte, dokud se vše nepropojí v hladkou směs.
-
3Nalijte rozmixovanou směs do zmrzlinovače. Řiďte se instrukcemi výrobce pro přípravu zmrzlinového sorbetu.
- Pokud zmrzlinovač nemáte, sorbet si stále můžete vyrobit jedním z následujících způsobů:
- Nalijte směs do pekáče. Zakryjte potravinářskou fólií a vložte do mrazáku.
- Po dvou hodinách by směs měla být částečně zmrzlá. Lžící ji důkladně promíchejte, pak znovu zakryjte fólií a vraťte zpátky do mrazáku.
- Pokračujte a dál každé dvě hodiny míchejte sorbet po dobu příštích osmi hodin.
- Po osmi hodinách nechte sorbet přes noc důkladně zmrznout.
- Pokud zmrzlinovač nemáte, sorbet si stále můžete vyrobit jedním z následujících způsobů:
-
4Naběračkou na zmrzlinu sorbet přesuňte do zmražených slupek z pitahayi. Podávejte s vaflí, piškotem nebo jiným lehkým pečeným dezertem.Reklama
Tipy
- Nezapomeňte omýt slupku ovoce, abyste z ní odstranili bakterie. Pokud to neuděláte, bakterie se mohou při krájení dostat ze slupky dovnitř a způsobit vám žaludeční problémy.
Varování
- Pozor, konzumace slupky z pitahayi může způsobit onemocnění.
Věci, které budete potřebovat
- Nůž na ovoce
- Pitahaya