X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 6 553 krát
Sýr brie pochází z francouzského regimu jménem Seine-et-Marne, kterému se dřív říkalo "Brie." Je to světlý sýr obvykle s bílým povlakem na povrchu, pod kterým se může nacházet lehce našedlá vrstvička. Vyzrálý sýr brie má výraznější chuť a povlak na povrchu se mění na křupavější. Tady je několik tipů, jak si tento lahodný, jemný sýr správně vychutnat.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Konzumace brie (správný způsob)
-
1Pokud jste na večírku, jezte sýr v plátcích. Považuje se za neslušné vyškrábat jen měkký střed, takže se vždycky snažte vzít i kousek povrchu sýra. Vzali byste sendvič, vydloubali z něj jen maso, a chleba dali zpátky? Pravděpodobně nikoliv. Pokud vám vrstvička na povrchu nechutná, jednoduše ji pod úhlem odkrojte a tím zvýšíte množství "vnitřku", který na vás vyjde.
- Říkáte, že jste už někdy krustu sýra ochutnali a nebyla nic moc? Možná jste jenom neměli kvalitní sýr (ano, i to se snadno může stát). Kvalitní sýr by měl mít povrch, který se lehce odlupuje a chutná pouze mírně nahořkle, ale rozhodně nepřebíjí měkký, lahodný vnitřek brie. Pokud jste to nikdy nezkoušeli, seberte odvahu a jděte do toho! Je to gurmánský zážitek.
- Plátkem se myslí malý, opravdu malý plátek. Rozhodně ne velký, jako kus slaniny.
-
2Snězte brie samotnou, s ovocem, ořechy nebo chlebem. Brie je tak dobrá! Pokud dokážete odolat a nevhodíte si celé kolečko sýra do úst, neuděláte chybu, když ji doplníte s jinými chutnými surovinami. Vyzkoušejte například:
- Jablka nebo hrušky
- Fíkový džem nebo kompot z višní, případně med
- Francouzský chléb
- Mandle nebo kandované ořechy
- Bílé krekry
- Pochopitelně můžete sýr brie konzumovat jakkoliv chcete! Recepty s brie najdete ve třetí části článku – nemusíte ji používat jen na vytváření jednohubek.
-
3Spárujte sýr s pitím. Brie se hodí k šampaňskému, ale také k některým typům piva a vína. Z vín jsou nejvhodnější ta kyselejší, piva raději volte plná a silná (jako je například silné kvasnicové), která sýr dobře doplní.[1]
- Měkké sýry, jako je brie, si dobře rozumí se suchým vínem, například ryzlinkem, marsanne nebo viogner. Lehčí červené víno (jako Pinot Noir) funguje také dobře, protože jeho bohatší chuť s jemností brie hezky kontrastuje.
- Nechcete pír alkohol? Žádný problém. Jablečný mošt a podobné šťávy fungují také dobře. Čím lehčí a čerstvější, tím lepší.
-
4Naučte se poznat zkažený sýr brie. V lednici všeobecně vydrží pouze několik týdnů.[2] Tady je několik věcí, na které dávejte pozor, až si budete svůj sýr vybírat:
- Nezralá brie bude na dotek tvrdá. Vnější povrch bude pevný, vnitřek bude lehce pružný.
- Poznámka: Jakmile do sýru brie zakrojíte, okamžitě přestane zrát. Pokud už máte ukrojené kousky, dál už neuzrají. [2]
- Přezrálá brie bude měkká a kašovitá.
- Brie můžete otlačit podobně, jako jablko, pokud s ním špatně zacházíte. Mohou se na ní objevit hnědé skvrny a sýr začne chutnat po čpavku.[3]
- Pokud už jste brie nakrájeli, můžete ji několik dní uchovat v lednici. Později ji ovšem budete muset vyhodit. Nezapomeňte na ni, jinak si na té delikatese už nepochutnáte!
Reklama - Nezralá brie bude na dotek tvrdá. Vnější povrch bude pevný, vnitřek bude lehce pružný.
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Podávání brie
-
1Nechte sýr brie dojít na pokojovou teplotu.[1] Tím umožníte aby sýr dosáhl maximální chuti a navíc omezíte případnou pachuť čpavku. Chcete-li, můžete sýr ohřát, aby byl uvnitř krémovější a měkčí – ale bude stačit opravdu jen pár vteřin v mikrovlnce.
-
2Podávejte plátky nebo čtvrtinky celého sýra. Jednoduše je naskládejte na hezký podnos s kuličkami hroznového vína a krekry (a samozřejmě s nožem!) a máte luxusní pohoštění. Pokud máte celé kolečko, můžete udělat první zářez – občas, pokud jste na večírku, může hosty inspirovat, pokud hostitel sám začne občerstvení krájet!
- Vaši hosté možná nebudou vědět, co s kolečkem sýra dělat! Nebojte se a nakrájejte ho raději na kousky, občerstvení jim usnadníte.
-
3Připravte si ovoce, ořechy, krekry a podobně, které sýr doplní. Přesně jak bylo zmíněno v předchozí sekci, k sýry brie se hodí mnoho nejrůznějších doplňků – nepotřebujete ale nic složitého ani náročného.
- Chcete vsadit na jistotu? Zvolte jablka, hrušky, fíkový džem nebo kompot z kyselých višní, med, francouzský chleba, mandle nebo kandované ořechy nebo bílé krekry.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Sýr brie jako surovina
-
1Zapečená brie. Existuje mnoho různých receptů na zapečenou brie. Pokud chcete sladkou, podzimní dobrotu, zkuste přidat brusinky. Sýrová bohyně? Samozřejmě! Bude se vám těžko čekat do konce!
-
2Připravte si brie en croute. Vezměte malé kolečko sýra a obalte ho v tenkém listovém těstě. Potřete těsto prošlehaným vajíčkem a pečte, dokud nebude povrch těsta zlatavý. Existuje bezpočet variací – často se používají maliny nebo jiný džem, nanesený na sýr, případně trocha ořechů. Je to téměř bez práce a přitom jde o skvělou pochoutku.
-
3Zkuste si uvařit plněného lososa! Co může být lepšího, než pečený losos, plněný jemnou a krémovou brie, paprikami, cibulí a křupavými ořechy? Brie nemusíte doplnit jen sladkým ovocem nebo džemem, slušet jí to bude i ve slané úpravě!
-
4Zkuste si z brie vyrobit pesto a sýrovou pomazánku. Vynikající na setkání s příteli nebo jako lehká svačinka. Každé pohoštění pro kamarády získá nový rozměr. Nezapomeňte na dostatečnou zásobu preclíků, krekrů a podobně!
-
5Dejte brie do sendviče. Doplňte kouskem avokáda, slaniny, uzené šunky, hořčice nebo omáčkou marinara, bazalkou, brusinkami, houbami – brie se hodí k mnoha surovinám. Naskládejte do sendviče a zaručeně si pochutnáte. A víte co? Zkuste naplněný sendvič ještě ogrilovat. Pochoutka!
-
6Vymyslete si vlastní recept. Teď, když jste se seznámili se zázrakem jménem brie, je na čase promyslet, co všechno se s ním dá ještě dělat. Zkusíte ji do burgeru? Vylepšíte s ní hranolky? Ozdobíte salát? Pospěšte si a zužitkujte sýr, než se vám zkazí!Reklama
Tipy
- Další způsob podávání je obalit brie v alobalu a zapéct ji ve vyhřáté troubě, dokud nebude uvnitř měkká a vláčná. Sýr se pak bude mnohem lépe roztírat na chléb nebo krekry a pokud ji budete podávat se studeným ovocem, vytvoří hezký kontrast.
- Většina lidí přeceňuje obsah tuku, který se v sýru nachází. Na obalu byste měli najít obsah tuků v sušině (teneur en matière grasse). Protože sýry brie obsahují přibližně 40% vody, musíte toto číslo vynásobit 0,6, abyste získali skutečný realistický odhad.
- Jezte měkký vnitřek spolu s pevnou vrstvičkou na povrchu. Naučte se tuto kombinaci ocenit a vychutnat si ji.
- Méně vyzrálá brie má jemnější konzistenci. Starší sýr bývá sušší a má výraznější chuť.
- Pokud se chystáte sýt brie nakrájet, snažte se neměnit příliš tvar, který zbytku sýru ponecháte. Tenké plátky, které odkrajujete směrem do středu, fungují většinou nejlépe. Ať tak či tak, buďte spravedliví při dělení středu a okraje.
- Předehřívání sýra většina Francouzů považuje za barbarské. Brie je prostě dobrá tak, jak je.
- I když můžete sýr jíst samozřejmě jen tak, neměli byste to dělat, pokud vám hostitel nabídne krekry nebo chléb. Zkrátka dejte plátek sýra na něj.
Reklama
Varování
- Kvůli riziku (i když zanedbatelnému) listeriózy by ženy neměly konzumovat sýr z nepasterizovaného mléka během těhotenství. Ty jsou údajně chutnější, ale velmi málo se z Francie exportují. Seženete je spíše na farmářských trzích od farmářů, kteří si je dělají sami.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Eat Brie
Español:comer brie
Português:Comer Queijo Brie
Italiano:Gustarsi il Brie
Русский:есть бри
Français:manger du brie
中文:吃布里奶酪
Nederlands:Brie eten
한국어:브리 치즈 먹는 방법
Tiếng Việt:Ăn phô mai Brie
العربية:تناول جبن البري
日本語:ブリーチーズを楽しむ
हिन्दी:ब्री (Brie) चीज़ खाएँ
Türkçe:Brie Peyniri Nasıl Yenir
Stránka byla zobrazena 6 553 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama