Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Semínka Chia jsou oblíbenou zdravou potravinou, kterou lidé jedí už po staletí, ale až v poslední době si získala oblibu i v západním světě. Protože je můžete snadno přidat k uvařeným jídlům a samy o sobě nemají výraznou chuť, můžete s nimi vylepšit téměř každý pokrm. V tomto článku se dozvíte, jak můžete tato semínka jíst, ať už schovaná v jídle, nebo například přidaná do pudinků a ovocných šťáv.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jak jíst nevařená semínka chia

 1. 1
  Smíchejte si semínka s ovesnou kaší, s jogurtem nebo jinými vlhkými jídly. Jedním z nejběžnějších způsobů, jak chia semínka jíst, je posypat si s nimi různá jídla. Zamíchejte si je do jogurtu, aby nabobtnaly a dobře se s ním spojily.
  • Můžete si semínka dát k snídani – posypejte si jimi jogurt, ovesnou kaši nebo cereálie s mlékem.
  • Pokud si chcete dát zdravou svačinku, zamíchejte si trochu semínek do kelímku se sýrem Cottage.
  • Smíchejte si semínka s omáčkami a saláty, které si dáváte do sendvičů. Můžete použít tuňákový nebo vaječný salát, burákové máslo nebo například nutellu.
 2. 2
  Posypejte si semínky různá jídla. Pokud máte suché jídlo, semínka na něm zůstanou křupavá. Některým lidem tak chutnají více. Když semínka nasypete na mokrá jídla a nevmícháte je do nich, zůstanou nahoře a vytvoří okolo sebe gel.
  • Posypejte si semínky jakýkoli salát.
  • Můžete si semínky chia upravit například sladký pudink.
 3. 3
  Schovejte si semínka do různých pokrmů. Pokud máte v rodině vybíravé strávníky, kteří by sami semínka nikdy nechtěli jíst, bude se vám to hodit.
  • Přimíchejte semínka do bramborových nebo těstovinových salátů. Přidejte ke každé porci salátu asi dvě lžičky semínek a důkladně je zamíchejte.
 4. 4
  Udělejte si müsli tyčinky s chia semínky. Smíchejte si semínka se svým oblíbeným receptem na müsli tyčinky. Pokud hledáte recept, který nebudete muset péct, zamíchejte semínka do směsi datlí, burákového másla, ovesných vloček, trochy medu nebo javorového sirupu a nasekaných ořechů. [1] Tuto směs rozprostřete na plech a nechejte ji v lednici ztuhnout. Můžete ovesné vločky nejprve trochu opražit.
 5. 5
  Uvařte si želé s chia semínky. Přidejte si semínka do ovocného pyré. Když přidáte semínek více, vytvoří se vám pevná želatina. Když jich přidáte méně, dostanete měkčí želé. Můžete experimentovat s různým množstvím a najít si ideální konzistenci, která vám bude vyhovovat.
  • Obecně bude stačit asi půl šálku semínek na 1 a půl šálku ovocného pyré. Když tyto dvě přísady smícháte, udělá se vám hustá marmeláda.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak jíst vařená semínka chia

 1. 1
  Udělejte si mléčnou kaši se semínky. Smíchejte si 3 lžičky semínek s teplým mlékem nebo nějakou jeho náhražkou. Nechejte směs asi 15 minut odstát a čas od času ji promíchejte. Před jídlem ji potom znovu ohřejte. [2] [3] Samotná směs mléka a semínek bude možná trochu bez chuti, takže si ke kaši přidejte sušené ovoce, ořechy nebo med. Můžete kaši také posypat trochou skořice nebo kakaa.
  • Ze dvou lžic semínek uděláte hustou kaši. Pokud chcete trochu řidší kaši, použijte méně semínek.
  • Vmíchejte si do kaše nějaké dochucovadlo v prášku. Zkuste kakao, melasový prášek nebo ovocnou šťávu.
 2. 2
  Nadrťte si semínka na mouku. Rozmixujte semínka v mixéru nebo je rozmelte mlýnkem na kávu a udělejte z nich mouku. Můžete jimi nahrazovat obyčejnou mouku, nebo je s moukou při pečení smíchat.
  • U hustých těst můžete semínka smíchat s moukou půl na půl.
  • U vlhkých těst můžete přidat jeden díl semínek na dva díly běžné mouky.
 3. 3
  Můžete semínka přimíchat také k těstu na pečivo. Místo abyste je drtili na mouku, je můžete k těstu přidat celá. Přidejte k těstu na chléb, na muffiny nebo na sušenky či palačinky 3-4 lžičky semínek chia.
 4. 4
  Přidávejte semínka do dušených zeleninových a masových pokrmů. Pokud u vás doma někteří lidé nechtějí semínka jíst, přidejte jim je do pokrmů. Můžete semínka přidat k omáčce na těstoviny, nebo například k dušené zelenině.
  • Mleté maso na hamburgery nebo masové koule můžete zahustit 1 nebo 2 lžičkami semínek na 450g masa a nemusíte používat strouhanku.
  • Přimíchejte si semínka do míchaných vajec, omelet a dalších vaječných pokrmů.
  • Přidejte si trochu semínek do svých oblíbených smažených jídel.
 5. 5
  Namočte si semínka a vytvořte si z nich gel pro pozdější použití. Smíchejte 15 ml semínek se 4 lžícemi vody a nechejte je asi 30 minut odstát. Čas od času je promíchejte a počkejte, než se z nich utvoří hustý gel. Pokud budete chtít méně hustý gel, smíchejte si ho s vodou. [4] Tento gel můžete v lednici skladovat až 2 týdny. Když si ho vyrobíte předem, budete ho moci vmíchat do připravených jídel a nebudete muset čekat, než vám nabobtnají nová suchá semínka.
  • Tento gel můžete použít také místo vajíček při pečení. Pět lžic tohoto gelu vám poslouží stejně, jako jedno vejce. [5] Nemůžete z gelu dělat omelety a další pokrmy, které jsou jen z vajec, ale k pečení ho použít můžete.
 6. 6
  Můžete pomocí semínek zahušťovat polévky a omáčky. Přidejte si k misce polévky 2-3 lžičky semínek. Můžete také zahustit různé omáčky. Pořádně semínka zamíchejte a nechejte je odstát.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Více informací o semínkách chia

 1. 1
  V čem jsou pro nás semínka přínosná? Zdravotní účinky těchto semínek jsou často přeceňovány, ale je pravdou, že jsou energeticky výživná (hlavně díky svému vysokému obsahu tuků) a jsou skvělými zdroji důležitých živin. Dvě lžičky suchých semínek obsahují asi 138 kalorií, 5 gramů bílkovin, 9 gramů tuků a 10 g vlákniny. [6] Mají vysoký obsah vápníku, hořčíku a draslíku. Jsou také skvělými zdroji antioxidantů a také obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro naše zdraví velmi prospěšné. [7] [8]
 2. 2
  Další informace ohledně semínek chia berte s rezervou. Zprávy o tom, že díky semínkům zhubnete, zlepší se vaše zdraví a budete mít lepší sportovní výkonnost, nejsou nijak ověřené. Několik studií neprokázalo, že vám jezení semínek chia přinese jakékoli zdravotní benefity. [9] [10] To ale neznamená, že nejde o zdravé jídlo. Neměli byste každopádně čekat, že se vám díky samotným semínkům zlepší zdraví nebo budete schopni cvičit déle a intenzivněji.
 3. 3
  Jezte malé porce semínek. Semínka chia obsahují hodně tuku, takže vám dodají spoustu živin i v malých porcích. Obsahují spoustu vlákniny, takže když jich budete jíst příliš mnoho, mohli byste mít potíže se zažíváním. Neexistuje sice žádná oficiální „doporučená“ dávka, ale neměli byste jíst více než 3-4 lžičky semínek denně, hlavně pokud s nimi teprve začínáte.[11]
 4. 4
  Co můžete očekávat ohledně chuti a konzistence? Semínka chia nemají výraznou chuť. Když je zamícháte s tekutinami, začnou bobtnat a vytvoří gel, který některým lidem chutná, ale jiní lidé ho zase nemají rádi. Naštěstí se díky tomu semínka snadno smíchají s různými pokrmy. Můžete je jíst suchá, zamíchaná do jídel, nebo vařená s různými pokrmy. Všechny metody vám přinesou zhruba stejné nutriční výsledky.
  • Když budete jíst semínka suchá, smíchají se vám v ústech se slinami a začnou bobtnat a tvořit gel, který může některým lidem připadat nepříjemný.
 5. 5
  Kupujte si pouze kvalitní semínka. Tato semínka jsou ta samá, která se používají v zahradnictví a v krmení pro zvířata, ale nejlepší je koupit si semínka určená přímo k jídlu. Když budete jíst semínka určená pro sadbu, kupte si organická, která nebudou obsahovat pesticidy a další škodlivé látky.
  • Semínka seženete v supermarketech a v obchodech se zdravou výživou, nebo si je můžete objednat na internetu.
  • Semínka chia jsou v porovnání s jinými semínky drahá, ale jeden balíček vám vydrží velmi dlouho – stačí se jen držet doporučené denní dávky.
 6. 6
  Pokud máte potíže s ledvinami, dávejte si na semínka chia pozor. Pokud vám selhaly ledviny nebo trpíte nějakým zdravotním problémem, který ovlivňuje jejich funkci, vyhněte se semínkům chia, nebo je jezte jen pokud vám to schválí lékař. Obsahují hodně bílkovin, ze kterých se tvoří více odpadních látek, které mohou nepříznivě ovlivnit ledviny. Jejich vysoký obsah draslíku a fosforu může způsobovat svědění kůže, srdeční palpitace nebo svalovou ochablost. [12]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak pít semínka chia

 1. 1
  Přidávejte si semínka k mixovaným ovocným nápojům. Když si budete chtít připravit nějaký drink z ovoce nebo mléka, přidejte si do mixéru také několik lžiček semínek. [13]
 2. 2
  Zamíchejte 2 lžičky semínek do sklenice vody, přidejte šťávu z jednoho citronu a trochu medu nebo sirupu z agáve. [14]
 3. 3
  Přidejte si semínka k džusu nebo k čaji. Zamíchejte si do šálku s čajem nebo do sklenice džusu lžičku semínek. Nechejte je chvíli odstát, aby nabobtnala a potom si užijte hustší nápoj.
  Reklama

Tipy

 • Vyklíčená semínka chia můžete jíst jako vojtěšku. [15]
 • Semínka chia jsou malá a často se usazují mezi zuby. Pokud se je chystáte jíst suchá, vezměte si k ruce párátko.
Reklama

Varování

 • Pokud máte problémy s ledvinami, nejprve se zeptejte svého lékaře, zda smíte semínka chia jíst.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 19 167 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 19 167 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama