Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Semínka papáji na sebe v poslední době strhly pozornost jako potenciální superpotravina, a i když důkazy o jejich prospěšnosti pro zdraví jsou zatím nepodložené, jsou netoxická, takže když je budete pravidelně konzumovat, nemůžete nic zkazit. Papájová semena můžete jíst vcelku a používat jako doplněk stravy, nebo je můžete rozemlít na prášek a použít tam, kde byste normálně použili pepř, protože chuťově jsou velmi podobná.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Syrová jako doplněk stravy

  1. 1
    Vyberte si malou papáju. Menší plody mívají jadérka s jemnější chutí, semena větších papájí bývají poměrně hořká.
    • Jak si postupem času na chuť jadérek papáji zvyknete, můžete začít kupovat větší plody a nehledat pořád jen ty malé. Když začnete s drobnějšími papájemi, lépe si přivyknete na specifickou chuť semínek.
  2. 2
    Pár syrových jadérek zkuste rozkousat.[1] Semena papáji můžete polykat celá, ale přibližně první týden vždycky rozkousejte jedno nebo dvě denně. Pokud byste jich snědli více, mohli byste příliš zatížit své chuťové buňky i trávicí soustavu.
    • Hořká, pepřová chuť papájových semínek vám může na začátku připadat příliš silná, a pokud budete spěchat a snažit se jíst několik semínek najednou, můžete rychle ztratit odvahu k tomu, jíst další.
    • Ačkoliv semena papáji jsou jedlá a bezpečná, jako vždy platí, že jíst ve velkém množství cokoliv, na co není váš žaludek zvyklý, může způsobit jeho podráždění. Když začnete pomalu, předejdete problémům se zažívacím systémem.
  3. 3
    Pomalu se propracujte ke konzumaci většího množství. Během druhého týdne postupně zvyšte dávku na ¼ lžičky (1,25 ml), pak ½ lžičky (2,5 ml) a nakonec plnou lžičku (5 ml) papájových semen denně.
    • Ještě jednodušší pro váš trávicí systém bude, když budete papájová semínka konzumovat vždy s jídlem, bohatým na bílkoviny. Díky tomu dostanete z proteolytických enzymů, obsažených v jádrech, největší množství účinných látek a zlepšíte si tak zdraví svého zažívacího systému.
  4. 4
    Zkuste semena jíst spolu s medem. Pokud vám výrazná, nahořklá chuť papájových jadérek zkrátka vadí, můžete je zkusit jíst vcelku spolu s 1 lžičkou medu, aby se pachuť zmírnila.
    • Pokud budete jíst papájová semena s medem, stejně je raději párkrát rozkousněte, než je spolknete.
    • O kombinaci papájových semen a medu se říká, že má dobré účinky proti parazitům, takže jsou možné ještě další prospěšné účinky na vaše zdraví.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Použití jako náhražka pepře

  1. 1
    Rozdrťte semena. Použijte hmoždíř a tlouček a najednou rozmělněte maximálně 1 lžičku (5 ml) papájových semen tak, až z nich vznikne jemný nebo hrubší prášek.
    • Chcete-li, můžete také vložit semena do čistého, suchého mlýnku na pepř, místo použití hmoždíře a tloučku.
    • Pro nejlepší výsledky používejte vždy raději čerstvě nadrcená semena papáji než ta, která už byla nadrcena před delší dobou.
  2. 2
    Drcenou papáju použijte všude tam, kde byste jinak použili drcený pepř. Nadrcená semena papáji skvěle fungují jako náhražka černého pepře a můžete je používat ve stejném množství.
    • Uvědomte si, že chuť papájových semen není úplně identická s chutí pepře. Někteří lidé tvrdí, že chutnají jako něco mezi pepřem a hořčicí, nicméně pokud budete jíst jen malé množství, rozdíl je obvykle tak nepatrný, že vůbec neovlivní výslednou chuť pokrmu, pokud bude množství stejné, jako obvyklé množství pepře.
  3. 3
    Zkuste semeny papáji ochutit maso. Báječný způsob, jak využít peprnou chuť papájových semen je okořenit jimi hovězí steak, kuřecí nebo vepřové maso předtím, než ho tepelně upravíte.
    • Můžete například rozdrtit ½ lžičky (2,5 ml) semínek papáji a použít je k okořenění jedné porce steaku. Větřete rozdrcená semena do masa a nechte hodinu odležet, než steak zprudka osmažíte na pánvi.
    • Papin, který obsahují semena papáji, má schopnost maso změkčit. Jeho se také přenese do masa, navíc vám zároveň pomůže s trávením, až se maso dostane do žaludku.
  4. 4
    Namíchejte si salátový dresink z papájových semínek. Dalším oblíbeným způsobem, jak využít jádra z papáji, je přimíchat je do dresinku typu vinaigrette, podobně, jako kdybyste ji připravovali z běžného pepře.
    • Pro jednu z verzí dresinku s papájovými semeny použijte 1 lžičku papájových jadérek, ¼ šálku (60 ml) dužiny papáji, ¼ šálku (60 ml) červené cibule, ¼ šálku čerstvého koriandru, 1 stroužek česneku, 5 lžiček (25 ml čerstvého zázvoru, 2 lžíce (30 ml) jablečeného octa, šťávu z 1 limety, lžíci (5 ml) medu, ¼ šálku olivového oleje, ½ lžičky mořské soli a špetku chilli, pokud ho máte rádi.[2]
    • Smíchejte všechny přísady kromě oleje v mixéru, dokud nevytvoří hladkou tekutinu.
    • Opatrně vlijte do mixéru olivový olej a nechte ještě jednou důkladně promíchat.
    • Tímto způsobem získáte 1 šálek (250 ml) papájového dresinku. V uzavřené nádobě a v lednici vám vydrží až týden.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Další využití a tipy na skladování

  1. 1
    Všímejte si, jak papájová semena prospívají vašemu zdraví. Teď už sice jíte papájová jadérka, ale možná pořád úplně přesně nevíte proč.
    • Pro začátečníky – semena papáji obsahují velké množství kyseliny olejové a kyseliny palmitové. O obou se říká, že pomáhají chránit lidské tělo před rakovinou.[3]
    • V tradiční čínské a japonské medicíně se papájová semena používají k detoxikaci těla a posílení činnosti jater.[4]
    • Flavonoidy, obsažené v semenech papáji údajně předcházejí nákaze parazity a říká se o nich, že chrání ledviny.
    • Jedna studie, která byla provedena na dětech z Nigérie, se 76,7% z nich zbavilo střevních parazitů poté, co každý den po dobu jednoho týdne konzumovaly papájová semena.[5]
  2. 2
    Vyberte semena z čerstvé papáji. Nejjednodušší a nejlepší způsob, jak získat papájová semena, je zkrátka koupit si, nebo sklidit čerstvou papáju a kovovou lžící z ní vydlabat semínka.
    • Když semena vyškrábete lžičkou, rozložte je na polovinu čisté utěrky nebo plátna. Utěrku přehněte v polovině tak, aby semena zakryla. Pak je rychle promněte, abyste z nich odstranili případné zbytky ovoce.
    • Dejte semena do cedníku a opláchněte je pod tekoucí vodou. Rozprostřete je naplocho na okenní parapet, aby pár dní mohla schnout na slunci.
    • Můžete samozřejmě semena usušit také v sušičce. Řiďte se instrukcemi výrobce, abyste semena nevysušili příliš rychle a prudce, nebo naopak málo. Obvykle je ale se sušičkou možné zkrátit dobu sušení z několika dnů na několik hodin.
  3. 3
    Přebytky uskladněte v mrazáku. Jestliže neplánujete sníst nebo použít všechna papájová semena během několika dnů, měli byste je uskladnit v uzavíratelné nádobě a uložit v mrazničce.
    • Pokud jíte papájová semena celkem pravidelně, postačí, když je místo mrazáku uložíte v lednici. Jestliže si ale nemyslíte, že semena zkonzumujete zhruba do týdne, raději vsaďte na mrazák.
    • Když budete semena udržovat zmrazená, zachovají si své nutriční hodnoty po dobu 6 – 12 měsíců.
    • Před použitím semínka rozmrazte přes noc v lednici. Také můžete zmrzlá jadérka namočit na několik minut do horké vody, dokud nezměknou.
  4. 4
    Nepřidávejte papájová semínka do smoothies nebo jiných sladkých pochutin. I když technicky můžete použít semena papáji do smoothie, většina lidí souhlasí, že hořká, pepřová chuť koktejl nijak nevylepší, spíš naopak.[6]
    • U méně kvalitních mixérů je možné, že semena se nerozemelou úplně najemno. Hmoždíř a tlouček, mlýnek na pepř nebo kuchyňský robot jsou nejlepší možnosti, pokud chcete nadrtit semínka papáji.
    Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Kovová lžíce
  • Čistá utěrka
  • Cedník
  • Mixér nebo kuchyňský robot (nepovinné)
  • Hmoždíř a tlouček (nepovinné)
  • Mlýnek na pepř (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 790 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 17 790 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama