Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikdy jste neochutnali sushi, ale rádi byste to vyzkoušeli? Žádný strach, je normální že se na začátku cítíte nejistí ohledně všech těch neznámých slov, přísad a zvyklostí. Chuť a zážitek ze sushi jsou dané nejen výrobním postupem, ale také způsobem, jakým jej jíte. Tento návod vám pomůže připravit se na vaše první sushi a náležitě si to dobrodružství užít.

Část 1
Část 1 ze 3:
Naučte se Základy

 1. 1
  Vyberte si dobrou sushi restauraci. Pro začátečníka je tento krok nesmírně důležitý. Špatně připravená ryba může váš zážitek úplně zkazit a od dalšího sushi odradit. Dvojnásob to platí, pokud celkově nepatříte mezi milovníky mořských plodů. Časem můžete experimentovat a zkoušet nové restaurace, ale pro začátek si ve vlastním zájmu raději vyberte nějakou s dobrou reputací.
  • Poptejte se známých a přátel. Pokud o žádné dobré sushi restauraci ve vaší cenové skupině nevíte, zeptejte se.
  • Nemyslete si, že vyšší cena automaticky znamená vyšší kvalitu. I když sushi bývá dražší, než klasické jídlo, stále existují kvalitní restaurace, kde nemusíte nechat 1000 Kč za osobu, a dobře se najíte. Záleží tedy samozřejmě i na tom, kde žijete.
 2. 2
  Naučte se rozpoznat základní druhy sushi.[1] Téměř v každé sushi restauraci byste měli mít na výběr ze sashimi, nigiri, maki, a temaki.
  • Maki je nazýváno také "sushi rolka." Klasické maki většinou obsahuje zeleninu či rybu, obalenou rýží a plátkem řasy, nakrájené na kousky velikosti sousta. Pro všechny, komu se nechce do konzumace syrových ryb je maki většinou skvělý začátek.
  • Nigiri jsou plátky syrové ryby na kuličce rýže. Připravuje je většinou sushi šéfkuchař a než se k vám dostanou na stůl, bývají ochuceny trochou wasabi a sojové omáčky.
  • Sashimi jsou plátky syrového rybího masa, naskládané na talíři bez rýže. Je to vlastně úplně nejjednodušší a nejčistší způsob, jak jíst sushi, ale pro začátečníky může být poněkud náročný.
  • Temaki - Podobné jako maki, s tí rozdílem, že všechny přísady jsou srolovány do kornoutku, který držíte v ruce a ukusujete podobně jako mexické burrito.
 3. 3
  Naučte se, jak z menu vyčíst, že kvalita možná nebude úplně nejlepší. Občas je velmi těžké poznat dobrou sushi restauraci, kde se vše podává čerstvé, od té mizerné. Ptát se "Máte čerstvou rybu" je tak nějak neslušné, takže se naučte rozpoznat kvalitu sami. Následující věci jsou varovným signálem, že možná není úplně všechno v pořádku:
  • za pevnou taxu můžete sníst sushi kolik chcete
  • položky na jídelním lístku nejsou napsány v japonštině
  • většina nabídky tvoří rolované sushi s názvy jako "Orientální potěšení"
  • restaurace podává jídla i z jiných kuchyní, třeba čínské či thajské
  • více než polovina nabídky jsou smažené nebo fritované pokrmy
 4. 4
  naučte se, jak se sushi podává. Porce sushi obvykle obsahuje také wasabi, které vypadá jako zelená pasta. Toto pálivé dochucovadlo se obvykle podává s maki a nigiri a vždy si můžete říci o větší množství, chcete-li.[2] Nakládaný zázvor jsou tenké, růžové nebo bělavé proužky a používá se k osvěžení chuti mezi jednotlivými sousty. Dostanete také mělkou mističku, abyste si mohli sushi namáčet v sojové omáčce.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Objednání Sushi

 1. 1
  Je-li to možné, posaďte se na bar. Tak budete moci komunikovat se šéfkuchařem a kontrolovat kvalitu vystavených ryb. neměly by vypadat oschlé nebo jinak poškozené.
 2. 2
  Pokud to jde, objednejte si své sushi přímo u kuchaře. Od číšníka si objednávejte vše ostatní mimo sushi. Zeptejte se, co vám doporučí a zda můžete dostat to nejčerstvější, co je v nabídce. Protože sushi obsahuje syrové ryby, platí, že čím čerstvější, tím lepší.
  • Otázka "Je to čerstvé?" může být považována za urážku, protože naznačuje, že některé ryby čerstvé být nemusí. Nepokládejte ji, zeptejte se pouze na to, co vám kuchař doporučí. Pokud se vám doporučení nezdá, objednejte si něco jiného. Neexistuje nic jako "ta správná objednávka".
 3. 3
  Pokuste se o rozmanitost. Pokud je restaurace plná, nebo pokud není možné sedět na baru, objednejte si různé druhy a styly sushi. Jen tak poznáte, co vám chutná a co vám sedí. Zkuste pár kousků nigiri, maki a pokud se na to cítíte, nebojte se ani sashimi. Objednejte si cokoliv, co vám zní chutně, nebo co vám bude doporučeno. Je-li většina tyb uvedena v nepřeložené japonštině, jedná se pravděpodobně o kvalitní restauraci. Níže je seznam názvů běžných ryb, přeložených z japonštiny:
  • Shake - čerstvý losos
  • Maguro - modroploutvý tuňák
  • Hamachi - žlutoploutvý tuňák
  • Ebi - vařená kreveta
  • Unagi - sladkovodní úhoř
  • Tai - červený chňapal
  • Takko - chobotnice
  • Tamago - sladké vejce
  • Masago - kaviár
 4. 4
  Objednejte si u číšníka předkrmy a nápoje. Chcete-li něco sníst, než bude vaše sushi připraveno, oblíbené předkrmy jsou vařené sojové boby, suimono (čirý vývar), nebo misoshiru (fermentovaná polévka ze sojových bobů). Z nápojů si nejlépe vyberte zelený čaj, pivo, saké nebo vodu - sycené limonády by přebily jemnou chuť sushi.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak Jíst Sushi

 1. 1
  Než se pustíte do sushi, umyjte si ruce. V mnoha sushi restauracích je k dispozici teplý, vlhký ručník, který vám nabídnou před samotným jídlem. I když většina lidí jí sushi s pomocí hůlek, je v pořádku se do něj pustit i rukama. Proto se doporučuje si je dobře umýt, obzvlášť, pokud sdílíte jídlo s přáteli.
 2. 2
  Připravte si sojovou omáčku. Nalijte trochu sojové omáčky do mističky. Někdo do ní rád přimíchává wasabi, zatímco jiní se na totéž dívají s despektem a považují to za příliš "americké". Pokud si nejste jistí, zeptejte se číšníka nebo kuchaře, zda je vhodné wasabi nanášet přímo a sushi, nebo zda jej můžete přidat do omáčky.
  • Buďte opatrní při namáčení nigiri do sojové omáčky. Namočte rybu, nikoliv rýži, jen tak bude sousto držet pohromadě a rýže sojovou omáčku příliš nenasákne. Nepřežeňte to. Nejdříve zkuste sushi ochutnat samotné, bez dochucovadel.
  • Pokud je sushi už předem omáčkou dochuceno, nenamáčejte jej. Zkuste si ho vychutnat tak, jak jej připravil šéfkuchař.
  • Můžete také vzít mezi hůlky kousek zázvoru, namočit jej do sojové omáčky a pak jím potřít rybu, místo abyste ji namáčeli celou. Dostanete tak jako bonus navíc jemnou chuť nakládaného zázvoru.
  • Snězte sushi na jedno sousto. Pokud je kousek příliš velký, snězte jej nadvakrát. Věnujte pozornost jak chuti, tak textuře. Budete překvapení, jak jemná a chutná ryba je. Pamatujte, nemáte být ohromeni "silou" žádné ingredience, ale vyvážeností chutí a struktury. Nespěchejte a užívejte si to.
 3. 3
  Osvěžte své chuťové pohárky kouskem zázvoru. Obzvlášť důležité to je mezi jednotlivými druhy ryb a typy sushi. Nejezte zázvor se stejným soustem jako sushi a nejezte jej ani příliš velké množství najednou.
 4. 4
  Nejezte úplně všechno, co na talíři je. Může to být pokládáno za neslušné, protože to naznačuje, že šéfkuchař nepřipravil dost. Pokud sníte všechno, poděkujte šéfkuchaři, řekněte, že jídlo bylo vynikající, a že jste sytí.
 5. 5
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Přečtěte si něco o správné etiketě při večeři se sushi, abyste se vyvarovali urážky kuchaře nebo japonské kultury.
 • Opravdové wasabi je velmi drahé - je to vlastně kořen a v opravdu luxusních restauracích se podává nastrouhaný. A zdaleka není tak pálivý, jako zelená pasta. Tu tvoří nejčastěji křen, obarvený potravinářským barvivem.
 • Kvalitní nakládaný zázvor má bílou barvu - růžová barva toho běžného je opět způsobena přidaným barvivem. Oba jsou většinou velmi chutné, ten bílý je jemnější a jeho chuť vyváženější.
Reklama

Varování

 • Konzumace syrových ryb a masa vás vystavuje riziku vážné otravy jídlem, žloutenky, parazitických onemocnění a poškození jater. Je to sice velmi nepravděpodobné, obzvlášť v dobré sushi restauraci, nicméně raději si rozmyslete konzumaci sushi v bufetu, které leží na pultu kdovíjak dlouho a připravoval ho bůhvíkdo.


Reklama

Související články

Jak rolovat sushi
Jak připravit smaženou rýži
Jak připravit placky papadám
Jak smažit čínské knedlíčky gyozaJak smažit čínské knedlíčky gyoza
Jak připravit venezuelské placky "arepa"
Jak uvařit pani puriJak uvařit pani puri
Jak připravit indiánskou rýži
Jak uvařit čínské knedlíčky
Jak uvařit chilliJak uvařit chilli
Jak připravit čínské knedlíčky gyoziJak připravit čínské knedlíčky gyozi
Jak připravit francouzské palačinky crepesJak připravit francouzské palačinky crepes
Jak uvařit puto (rýžové koláčky vařené v páře)Jak uvařit puto (rýžové koláčky vařené v páře)
Jak připravit japonskou smaženou rýži
Jak připravit indické placky čápátíJak připravit indické placky čápátí
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 748 krát
Kategorie: Světové recepty
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 10 748 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama