Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se útočně vrháte na jídlo s vidličkou a nožem v ruce, snadno můžete vypadat jako pračlověk na lovu. Během slavnostních večeří, v restauraci, nebo při formálnějších příležitostech se vám ale vyplatí umět používat příbor tradičním způsobem. Existuje evropský (nebo také kontinentální) styl a americký styl. Který si vyberete?

Část 1
Část 1 ze 3:

Evropský (kontinentální) styl

Stáhnout PDF
 1. 1
  Mějte na paměti, že vidlička je nalevo od talíře a nůž napravo. Pokud máte víc vidliček, vnější bude na salát a vnitřní na hlavní chod. Vidlička na hlavní chod je větší než salátová.
  • O prostírání si řekneme více v poslední části článku. Zatím se budeme soustředit, jak správně držet příbor a můžeme se pustit do jídla! Pochopitelně tím „správným“ způsobem.
 2. 2
  Pokud chcete nakrájet jídlo na talíři, vezměte nůž do pravé ruky. Téměř narovnaný ukazováček vám bude spočívat při horní, tupé základně čepele. Ostatními prsty uchopte střenku. Palec bude na straně vedle ukazováku. Konec střenky by se měl dotýkat spodní části vaší dlaně.
  • Toto platí pro oba styly. Oba z nich navíc se navíc týkají praváků. Pokud jste levák, můžete si všechno, co k tomuto tématu budete číst, převrátit.
 3. 3
  Vidličku uchopte levou rukou. Hroty budou směřovat dolů směrem od vás. Ukazovák je napnutý a položený na zadní straně vidličky nedaleko zaoblené hlavní části, ale ne tak blízko, že by hrozilo, že se budete dotýkat jídla. Ostatními čtyřmi prsty obepněte rukojeť.
  • Tomuto způsobu se často říká „metoda schované rukojeti“. To proto, že rukou v podstatě pokrýváte celou rukojeť a tím ji zakrýváte zrakům ostatních.
 4. 4
  Ohněte zápěstí, aby vám ukazováky směřovali dolů, směrem do talíře. Tím pádem bude do talíře směřovat i špička nože a vidličky. Lokty byste měli mít uvolněné, nezdvihat je nebo je držet v nepohodlné poloze.
  • Když už jsme u loktů, při stolování by se nikdy neměli ocitnout na stole. Pokud si ale chcete odpočinout od příboru v neformálním prostředí, nemusíte toto pravidlo dodržovat tak striktně.
 5. 5
  Pomocí tlaku ukazováčku na vidličku přidržte jídlo na talíři. Pokud budete krájet, přiložte nůž blízko k hrotům a řezejte podobně, jako by to byla pila. Měkké jídlo, jako například těstoviny, vyžadují rychlé snadné říznutí, ovšem silnější pokrmy jako maso vám dají víc zabrat. Obecně platí, že naráz můžete ukrojit jen jedno, dvě sousta.
  • Držte příbor tak, aby hroty vidličky byly zaoblené směrem k vám a nůž byl dál než vidlička. Větší úhel je také v pořádku, dejte si ale pozor, abyste na nůž při krájení viděli. Měli byste být schopni přes vidličku vidět na nůž.
 6. 6
  Vidličkou si podávejte do úst menší sousta. Když používáte příbor tímto způsobem, hroty vidličky směřují dolu. Vidlička s jídlem tedy směřuje k vašim ústům hřbetem vzhůru.
  • I když jste praváci, vidličku držte stále v levé ruce. Pokud si to vyzkoušíte oběma způsoby, možná zjistíte, že levou rukou je to efektivnější.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Americký styl

Stáhnout PDF
 1. 1
  Při krájení držte vidličku v levé ruce. Narozdíl od kontinentálního způsobu se v americkém stylu drží vidlička spíše jako tužka. Rukojeť spočívá ve vaší dlani mezi palcem a ukazovákem, palec a prostředník vidličku drží a ukazovák je volně položený nahoře. I zde ale platí, že hroty směřují dolů směrem od vás.
 2. 2
  Nůž uchopíte do pravé ruky jen ve chvíli, kdy hodláte krájet. Držíte ho stejně jako v předchozím stylu -- s ukazovákem podél hrany a ostatními prsty ovinutými okolo střenky.
 3. 3
  Krájejte. Jídlo si přidržte na talíři vidličkou (hroty směrem dolů) a nožem jemně řezejte. Nůž je od vás dál než vidlička. Ukrojte jen jedno nebo dvě sousta.
 4. 4
  Teď si vyměňte ruce. Toto je hlavní rozdíl mezi oběma styly: po ukrojení sousta odložíte nůž na kraj talíře (pokud si ho představíte jako hodiny, bude mít čepel na dvanáctce a rukojeť na trojce) a vidličku přendáte z levé ruky do pravé. Otočte ji, aby hroty směrovaly vzhůru a můžete si dát sousto. Hotovo!
  • Tato metoda byla běžná v době, kdy se Amerika stávala Amerikou. V té době se takto stolovalo v Evropě, kde se ale od té doby vyvinul nový, efektivnější styl. Ten se zatím přes oceán úplně nepřenesl, ačkoli úplně všude se můžeme setkat s ostrůvky s jinými zvyky.
 5. 5
  Kromě krájení držte při jídle vidličku vždy v pravé ruce s hroty směřujícími vzhůru. Pokud jíte pokrm, který nemusíte krájet, budete v americkém stylu držet vidličku celou dobu v pravé ruce. Když si dáváte sousto, můžete dočasně obrátit vidličku hroty dolů, většinou budou ale hroty směřovat nahoru. Vězte ale, že toto je důležité pouze v nejformálnějších situacích. Například v případě, kdy naproti vám bude sedět prezident Spojených států. Jinak se tím nemusíte nijak stresovat.
  • Příbor by se neměl při jídle ani na chvíli dotknout stolu. Pokud používáte pouze vidličku, ujistěte se, že nůž leží podél kraje talíře. Když vidličku odložíte, měla by rukojeť být na kraji talíře a hroty zhruba v jeho prostředku.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Bonus ke stolování

Stáhnout PDF
 1. 1
  Seznamte se s prostíráním. V 95 % budete používat pravděpodobně jen lžic, nůž a vidličku. Při více nóbl událostech ale můžete setkat ale s dalšími kusy příboru a lámat si hlavu tím, co s nimi máte dělat. Zde máte hrubý přehled:
  • S jídelní sadou o čtyřech kusech se používá nůž, vidlička na salát, jídelní vidlička (na hlavní chod), jídelní nůž a kávová lžička. Vidlička na salát s nachází na vnější straně a je menší než jídelní vidlička.
  • S jídelní sadou o pěti kusech dostanete ještě navíc polévkovou lžíci. Polévková lžíce je o dost větší než kávová lžička.
  • S jídelní sadou o šesti kusech dostanete nůž a vidličku na první chod (nejdále od talíře), jídelní nůž a vidličku, dezertní vidličku a kávovou lžičku. Kávová lžička a dezertní vidlička jsou menší než ostatní části příboru.
  • S jídelní sadou o sedmi kusech je k předchozímu příboru ještě navíc přidána polévková lžíce. Polévková lžíce je větší než kávová lžička a liší se od vidličky a nože.
   • Pokud se setkáte s vidličkou po pravé straně talíře (obecně se vidličky nikdy nedávají napravo), jedná se o vidličku na ústřice.
   • Obecné pravidlo je, že příbor se pokládá v pořadí, v jakém ho budete používat. Pokud si tedy nejste úplně jistí, začněte tím, co máte na vnějším okraji a postupně směřujte k talíři.
 2. 2
  Pokud jen odpočíváte mezi sousty, odložte příbor na talíř ke kraji do pozice, která naznačuje, že jen odpočíváte. Jsou dva různé způsoby, jak dát číšníkovi najevo, že jste ještě nedojedli:
  • Evropský styl: překřižte na talíři nůž a vidličku. Vidlička bude na noži a její hroty budou směřovat dolu. Společně vytvoří tvar obráceného „V“.
  • Americký styl: Nůž položíte k hornímu okraji talíře s hrotem na dvanáctce a rukojetí na trojce. Vidličku odložíte s hroty směrem vzhůru a bude směřovat jen v těsném úhlu od vašeho těla.
 3. 3
  Po jídle odložte příbor tak, aby ukazoval, že jste dojedli. To vašemu číšníkovi naznačí, že vám může odnést talíř (pokud je s tímto tedy obeznámen). A opět tu máme dva způsoby pro dvě různé školy:
  • Evropský styl: nůž a vidlička jsou položeny vedle sebe, rukojeti na pětce a čepel a hroty vidličky (směrem dolů) vprostřed talíře.
  • Americký styl: stejně jako v evropském stylu, v tomto případě ale hroty vidličky směřují směrem vzhůru.
 4. 4
  S rýží a menšími kusy jídla zacházejte obratně. Budete je muset vidličkou nabrat, spíš než se je neúspěšně snažit nabodnout. Americký styl v tomto případě spoléhá pouze na vidličku (což je opět méně efektivní), zatímco v evropském stylu si při nabírání na vidličku můžete vypomoci nožem nebo kusem chleba.
 5. 5
  Těstoviny vidličkou stočte. Pokud máte lžíci, nahrňte na ni vidličkou trochu nudlí a pak jí točte s hroty opřenými o dno lžíce. Pokud jsou nudle příliš dlouhé a těžko se vám s nimi zachází, můžete je nožem nakrájet. Než se ale uchýlíte k jakémukoli drastickému postupu, zkuste nejdřív nabrat jen malé množství nudlí. A hlavně mějte připravený po ruce ubrousek!
  • Pokud vám to s těstovinami moc nejde, nezoufejte, jste v dobré společnosti. I nejzkušenější milovníci těstovin při jídle dokáží udělat občas pořádný nepořádek. Trik není v příboru, ale v nesrkání!
  Reklama

Tipy

 • Nestresujte se. Nikdo příbor nepoužívá na 100% stejně. Navíc různé typy jídel vyžadují různé metody. Pokud zvládáte základy, se zbytkem si nelámejte příliš hlavu.
Reklama

Varování

 • Nevystrkujte lokty! Naučte se je mít přitisknuté k tělu. Jinak můžete ohrozit ty, kdo sedí vedle vás!
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 35 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 825 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 16 825 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama