Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Během turistiky nebo kempování se může stát, že si budete muset dojít na toaletu. Ulevení si vám může přijít náročné nebo nepříjemné. Ale nemusí být! Zde jsou některé důležité věci, které je třeba mít na paměti, abyste si mohli ulevit bez jakýchkoliv problémů.

Část 1
Část 1 ze 3:

Výběr správného místa

 1. 1
  Zkontrolujte pravidla a požadavky pro nakládání s odpadem. I když se chystáte pouze na jednodenní túru, měli byste znát náležitá pravidla pro zacházení s odpadem v oblasti, do které se chystáte. Obvykle si můžete informace zkontrolovat u služby parku, nehledě na to v jaké oblasti budete. [1]
  • Některé oblasti vyžadují, abyste si svůj odpad sbalili. To platí zejména v oblastech, které jsou citlivé na znečištění vody, jako třeba říční kaňony. Můžete si koupit biologicky rozložitelné uzavíratelné sáčky, s jejichž pomocí můžete odpad odstranit.
 2. 2
  Vyhněte se vodě, cestičkám a kempům. Budete muset být alespoň 60 m od vodního zdroje, cesty nebo kempu. Vyhnete se tak kontaminaci vody, šíření chorob, nevzhlednému nepořádku a nechtěnému zájmu zvířat. [2]
  • Pokuste se najít místo, které není příliš stinné, protože sluneční světlo pomůže urychlit proces rozkladu vašeho odpadu.
 3. 3
  Vykopejte díru. Můžete použít kámen nebo rýč (pokud jste si nějaký vzali) a vykopejte díru minimálně 15 cm hlubokou a 20 cm širokou. Tato díra se často nazývá “kočičí“ a je třeba, aby byla tak hluboká, aby vám umožnila odpad zahrabat a vyhnout se tak možné kontaminaci atd. Ujistěte se, že postupujete dle těchto pravidel.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Udělejte svou práci

 1. 1
  Přidřepněte si a vykonejte svou potřebu. Někteří lidé preferují najít několik velkých kamenů nebo spadlý strom, aby si při své potřebě venku mohlo jejich pozadí odpočinout, ale pokud netrpíte nějakým tělesným handicapem, není důvod proč si nedřepnout.
  • Pamatujte, že pokud si musíte při močení přidřepnout dolů, držte si kalhoty nebo džíny od sebe, tak abyste si je nepotřísnili.
 2. 2
  Utřete se. Můžete si sebou vzít toaletní papír nebo dětské ubrousky a použít je, ačkoliv i ty pak budete muset vložit do igelitového sáčku a odnést sebou. Jinak můžete také použít listy, sníh, jemný říční kámen, cokoliv co pro vás bude nejlepší.
  • Ujistěte se, že znáte jedovaté rostliny nebo stromy v oblasti, ve které se procházíte, jinak se vám může stát, že omylem utrhnete například jedovatý břečťan a pak budete litovat.Všímejte si, zda má rostlina tři listy.
 3. 3
  Zakryjte díru. Až budete hotovi, ujistěte se, že jste díru i její obsah zakryli půdou, listím a větvičkami až po povrch. Takto nebudete přitahovat pozornost jakýchkoliv zvědavých zvířat a rozšiřovat kontaminaci, nebo zanechávat nevzhledný nepořádek.
 4. 4
  Umyjte si ruce. Sami se budete chtít přesvědčit, že na vašich rukou nezůstaly nějaké nečistoty, takže se ujistěte, že jste si sebou vzali nějaký dezinfekční prostředek na ruce nebo biologicky odbouratelné mýdlo, kterým si je vyčistíte. [3]
  • Důvod proč je třeba použít biologicky odbouratelné mýdlo je ten, že klasické mýdlo může způsobit rozvoj řas ve vodních zdrojích, což je pro ně opravdu špatné. [4]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Vykonání potřeby nad linií stromů

 1. 1
  Pokud potřebujete na toaletu nad úrovní lesa, následujte tyto pravidla. I zde se budete chtít přesvědčit, že nejste na cestě, u vody nebo v místech kde jste se utábořili. Nejlepší je najít místo s odhalenými kameny na přímém slunci. Budete dělat něco, čemu turisté říkají "roztírání".
 2. 2
  Hledejte ploché, východně či západně orientované kameny. Sluneční světlo opět pomůže rychleji rozložit odpad a vyhnout se tak všem možným problémům.
 3. 3
  Najděte další menší kámen, který unesete. Použijete ho tak, že vám pomůže rozetřít odpad přes první kámen.
 4. 4
  "Roztírání" vašeho odpadu po větší plošší skále. Ač je to drsné, je to nejlepší způsob jak se ujistit, že jste nepoškodili jiné turisty nebo prostředí. Odpad se na slunci vysuší a odloupne se, když přijde vítr. Je to nejlepší způsob jak se odpadu zbavit, když ho nemůžete zakopat.
 5. 5
  Utřete se. Můžete použít hladký kámen, sníh nebo toaletní papír, vzali jste-li ho s sebou. Pokud používáte posledně zmíněný papír, budete se muset ujistit, že jste vše zabalili a odnesli s sebou v igelitovém sáčku. Jinak totiž zanecháte v ekosystému něco, co tam nepatří.
  Reklama

Tipy

 • Pravidlo 60 m od cesty je důležité nejen proto, abyste nedělali nepořádek nebo nezpůsobili kontaminaci, ale také proto, aby vás nepřekvapil jiný turista. Ujistěte se, že toto pravidlo následujete.
Reklama

Varování

 • Nesnažte se vaší potřebu během túry, nebo kempování zadržovat, i když jste nervózní z vykonání potřeby venku, protože si tím můžete způsobit potíže s tlustým střevem.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 648 krát
Stránka byla zobrazena 4 648 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama