Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hloupí lidé - potkáváte je ve frontě v obchodě, v práci, ve škole, nebo dokonce i v rodině! Bohužel jsou všude. To ovšem neznamená, že je k sobě musíte pustit, nebo se jim neustále snažit něco vysvětlit. Není vždy možné je ignorovat, ale existují způsoby, jak se s nimi vypořádat. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Změňte svůj pohled

 1. 1
  Snižte své standardy. Tento krok není snadný, ale je velmi důležitý. Součástí toho, proč jste frustrovaní stupiditou ostatních lidí je to, že očekáváte, že jsou všichni chytří stejně jako vy, vaši přátelé, nebo lidé, které uznáváte. Jak se ale říká, „svět tvoří různé druhy lidí“ a mezi ně patří i ti hloupí. Připomínejte si, že „průměrný“ člověk nesplní vaše očekávání a snižujte své standardy.
  • Pokud neočekáváte, že budou lidé chytří, budete příjemně překvapení, když zjistíte, že chytří jsou a nebudete zklamaní, když nesplní vaše očekávání.
 2. 2
  Uvědomte si, že tito lidé neměli stejné genetické a jiné výhody, jako vy. Na inteligenci má vliv zejména genetika, ale příležitosti jsou také důležité. Možná jste chytří proto, že pocházíte z milující rodiny, chodili jste na dobré školy a nemuseli jste se starat o rodinné příslušníky, chodit na střední škole na brigádu, nebo zajišťovat jiné věci, které by vám bránily v rozvoji inteligence. Až budete příště frustrovaní kvůli tomu, že je někdo hloupý, zeptejte se sami sebe, zda měl tento člověk stejné příležitosti, jako vy – pravděpodobně zjistíte, že neměl.
  • Inteligence není ovlivněna rodinou, bohatstvím, láskou, nebo vzděláním, ale znalosti a dovednosti mohou být ovlivněny životními zkušenostmi a příležitostmi, které člověk dostal. Naučte se přistupovat ke každému člověku individuálně a vyhnete se frustraci, protože se nebudete muset neustále ptát, proč se daná osoba nechová stejně jako vy.
 3. 3
  Uvědomte si, že nemůžete změnit názory cizích lidí. Tento krok je také velmi důležitý. Možná máte pocit, že rozum a fakta musejí zvítězit a že hloupého člověka můžete přimět, aby se zamyslel, ale ve skutečnosti nemáte velkou šanci. Pokud je někdo hloupý, bude si stát za svými názory. [1]
  • Pokud si uvědomíte, že i když máte rozumné názory, nepodaří se vám hloupé lidi přesvědčit o vaší pravdě, brzy vás to přestane bavit. Když se přestanete pokoušet někoho o něčem přesvědčit, nebudete tak frustrovaní.
  • Pamatujte si, že cílem není zajistit, aby s vámi hloupý člověk souhlasil. Vaším cílem je zachovat klid a jednat s hloupými lidmi s chladnou hlavou.
 4. 4
  Nesuďte rybu podle toho, zda umí lézt po stromech. Jak řekl Albert Einstein, „Každý je génius, ale když budete posuzovat rybu podle toho, jak umí lézt po stromech, bude si celý život myslet, že je k ničemu.“ Znamená to, že byste se měli zamyslet nad tím, že tento člověk není tak hloupý, jak si myslíte, ale že je možná hloupý pouze v určitém oboru a vy od něho očekáváte, že bude chytrý. Spolužák, kterému nejde matematika, může být skvělým básníkem! Číšník v kavárně, který není schopen vám připravit latté, může být úžasným hudebníkem. Zapomeňte na to, že existuje jediný způsob, jak být chytrý a brzy uvidíte, že jsou lidé mnohem schopnější, než si myslíte. [2]
  • Zamyslete se: kdyby lidé mohli být pouze chytří, nebo pouze hloupí, jistě byste našli lidi, kteří by si o vás mysleli, že jste hloupí.
 5. 5
  Zkuste vnímat danou situaci z pohledu toho druhého. Dalším způsobem, jak změnit svůj pohled na věc, je naučit se vidět situaci očima toho druhého. Možná máte pocit, že existuje pouze jeden správný názor na nějakou věc, ale než o něm začnete lidi přesvědčovat, zjistěte si toho co nejvíce i o ostatních názorech a argumentech a uvědomte si, že každá mince má dvě strany.
  • Když se pokusíte toho druhého pochopit, snáze pochopíte i jeho názory – pokud například vyrůstal v konzervativním prostředí a vaše zázemí je naprosto odlišné, možná snáze pochopíte, proč si myslí to, co si myslí.
  • Pamatujte, že vaším cílem není přimět blízce smýšlející osobu s vámi souhlasit; je to kvůli tomu, abyste zůstali v klidu a rozumní při jednání s ním.
 6. 6
  Ozbrojte se znalostmi. Ve znalostech je síla, zejména když musíte jednat s lidmi, kteří žádné nemají. Pokud chcete jednat s hloupými lidmi, měli byste si být jistí tím, co jim říkáte. Snažte se toho co nejvíce přečíst, poslouchejte informativní podcasty, sledujte zpravodajství a než se o něčem začnete hádat, buďte si jistí tím, že tomu rozumíte. Čím více faktů statistik a názorů budete znát, tím snáze se s hloupými lidmi vypořádáte.
  • Neměli byste se snažit za každou cenu dokázat, že máte pravdu (o to přece s hloupými lidmi nejde), ale čím více informací budete mít, tím méně se s vámi hloupí lidé budou hádat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte chytří

 1. 1
  Vyhýbejte se kontroverzní tématům. Pokud musíte jednat s hloupými lidmi, měli byste se vyhýbat všem tématům, kterými je můžete rozzlobit a přimět k diskusi. Pokud víte, že mluvíte s někým hloupým, neměli byste se namáhat a mluvit o vážných věcech (i když pro vás znamenají mnoho). Držte se nezávazných rozhovorů a nezabíhejte do zbytečně inteligentních debat.
  • I když víte, že tento člověk má hloupé názory na kontroverzní témata a chcete mu vysvětlit, že máte pravdu, snažte se tomu odolat. Nestojí to za to a není to dobré pro váš krevní tlak!
 2. 2
  Odzbrojte je laskavostí. Pokud se někdo chová extrémně hloupě, pravděpodobně by vás ani nenapadlo se k němu chovat mile. Právě proto byste to ale měli udělat. Když se budete chovat mile, odzbrojíte ho, zmatete ho a zajistíte, že se i on k vám bude chovat mile. Když budete drzí, povýšení a zlí, dáte tomu druhému najevo, že se může chovat stejně hloupě. Zkuste zatnout zuby a chovat se mile, i když to pro vás nebude příjemné. Uvidíte, že vás hloupí lidé budou rozčilovat o něco méně.
  • Je mnohem snazší chovat se mile a slušně, než nepříjemně a zle. Zlé chování je špatné pro duši a zvyšuje hladinu stresu, takže když se budete k lidem chovat mile, budete se cítit mnohem lépe.
 3. 3
  Držte se dál od zbytečných debat. Vyhýbejte se kontroverzním tématům a vyhýbejte se také zbytečným diskusím. Pokud hloupý člověk chce mluvit o něčem kontroverzním a chce vám sdělit své hloupé názory, odolejte touze mu dokázat, že nemá pravdu. Chovejte se slušně a řekněte například „Máš právo na svůj názor,“ nebo „To je zajímavé,“ ale neříkejte, že s ním nesouhlasíte. Potom se snažte změnit téma, nebo raději odejděte.
  • Nemá smysl zapojovat se do debaty s hloupými lidmi, i když máte pocit, že vám to udělá dobře.
 4. 4
  Dávejte si pozor na své emoce. Hloupí lidé umějí ostatní naštvat a rozzlobit velmi snadno. Nesmíte jim to dovolit – nestojí to za to. Pokud chcete dominovat rozhovoru, musíte ovládat své emoce. Jistě nechcete sami působit hloupě jen proto, že se nedokážete ovládat!
  • Mějte trpělivost. Hloupému člověku potrvá delší dobu, než pochopí, co se mu snažíte sdělit. Nebuďte naštvaní a dejte mu šanci.
  • Pokud vás naštvalo něco, co ten druhý řekl, říkejte si v hlavě, že jde o hlupáka a uvědomte si, že byste jeho názorům neměli věnovat přílišnou pozornost.
  • Když budete mít pocit, že se rozzlobíte, počítejte nazpět od padesáti, soustřeďte se na svůj dech, nebo si zajděte na procházku – jednoduše se snažte co nejvíce se zklidnit.
  • Neměli byste tomu druhému ukázat, že nad vámi má moc. Když uvidí, že si jeho názory berete osobně, bude si myslet, že on je ten chytrý.
 5. 5
  Požádejte hloupého člověka, aby vám své názory objasnil fakty. Pokud jste skutečně frustrovaní, můžete hloupého člověka požádat, aby své názory podpořil nějakými fakty. Je více než pravděpodobné, že hloupý člověk má spoustu názorů a domněnek, které nemůže ničím podpořit. Když ho vyzvete, aby vám předložil fakta, vyhnete se zbytečné diskusi. Zde je několik slušných věcí, které můžete říci: [3]
  • „Opravdu? Kde jsi to četl?“
  • „Mluvíš o tom článku, který vyšel minulý týden v New York Times? V tom se totiž psalo úplně něco jiného, než říkáš ty...“
  • „To je zajímavé. Víš, kolik takových lidí skutečně je?“
  • „Máš zajímavé názory na Kalifornii. Kolik času jsi tam strávil? Musel jsi tam určitě nějakou dobu žít, když toho tolik víš.“
 6. 6
  Pokud nemáte jinou možnost, ignorujte je. Ignorovat lidi je sice dětinské a drzé, ale v některých případech je to to nejlepší, co můžete udělat. Pokud jste například ve skupině lidí a nechcete odejít kvůli jedinému hlupákovi, můžete předstírat, že tam tento člověk není, nebo nereagovat na žádné jeho poznámky. Jeho názory jsou pravděpodobně tak hloupé, že se mu brzy postaví někdo jiný – nebo ho budou ignorovat i všichni ostatní.
  • Pokud se na vás tento člověk obrátí s nějakou hloupou poznámkou, usmějte se a řekněte mu něco milého.
  • Neměli byste lidi ignorovat příliš často, ale v některých případech je to skutečně to nejlepší, co můžete udělat.
 7. 7
  Pokud to bude možné, odejděte. Odejít je ještě lepší, než hlupáka ignorovat. Někdy bohužel není možné odejít například od hloupého šéfa, ale rozhodně můžete odejít od hlupáka, který na vás křičí v obchodě, nebo od člověka, který se vás snaží schválně naštvat. Pomůže vám to zklidnit se a vyhnout se zbytečnému rozčilování.
  • Řekněte například: „Omluvte mě, musím už jít,“ a v klidu odejdete. Nemáte povinnost nikomu nic vysvětlovat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Nedejte se

 1. 1
  Neberte si nic osobně. Někdy je nemožné nebrat si některé věci osobně, zejména pokud vám měly ublížit. Pokud ale chcete jednat s hloupými lidmi co nejlepším způsobem, nesmíte je k sobě pustit a musíte se naučit nebrat si osobně nic, co vám říkají. Když jim dovolíte, aby vám ublížili, sami jim dáte moc, kterou by neměli mít. Připomínejte si, že jde o hlupáky a že by vám na jejich názorech nemělo záležet.
  • Vaši sebeúctu nesmíte zakládat na názorech lidí, které ani nerespektujete. Až vás příště někdo hloupý bude chtít urazit, vzpomeňte si na to.
 2. 2
  Uznejte jejich silné stránky (pokud nějaké mají). Když se budete snažit být pozitivní a nebudete automaticky předpokládat, že jsou lidé hloupí, budete spokojenější a hlupáci nad vámi nebudou mít moc. Každý z hloupých lidí, které znáte, má nějaké silné stránky. Možná vám vadí, že váš šéf neumí dobře komunikovat, ale zamyslete se nad tím, kolik toho pro celou vaši společnost udělal.
  • Připomínejte si, že většina hloupých lidí není úplně hloupá a že každý má pozitivní vlastnosti. Pokud musíte trávit čas s hloupými lidmi a chcete si zachovat zdravý rozum, neměli byste na to zapomínat.
 3. 3
  Nestěžujte si ostatním lidem. Pravděpodobně se vám někdy stane, že někdo udělá nebo řekne něco tak hloupého, že to budete chtít okamžitě povyprávět všem svým přátelům. Možná to budete dokonce chtít poslat ve formě SMS zprávy všem lidem, kteří tohoto člověka znají. Zamyslete se ale nad tím, jak vám to pomůže. Lidé s vámi sice budou souhlasit a budou si myslet, že je ten druhý skutečně hloupý, ale nakonec se kvůli tomu budete cítit ještě hůře.
  • Kromě toho tím hlupákovi dáte ještě větší moc – kdybyste si byli jistí tím, že jde o hloupého a otravného člověka, netrávili byste čas rozebíráním všeho, co řekl!
  • Pokud vás někdo hloupý skutečně naštval, řekněte o tom některému ze svých dobrých přátel, ale dále se tím nezabývejte.
 4. 4
  Chovejte se uctivě. Pokud musíte čelit stupiditě, nebude to snadné, ale měli byste se o to pokusit, protože vám to usnadní život. Chovejte se k hloupým lidem jako ke králům nebo generálním ředitelům. Když se budete ke všem chovat jako k lidským bytostem, které si zaslouží vaši úctu a budete je podporovat, budete lepším člověkem.
  • Odolejte prvnímu impulzu. Určitě jste si promysleli větu, jak to hlupákovi vrátit, nebo máte na jazyku jedovatou poznámku, ale nezapomeňte, že toto vás nikam nedostane, dokud to nevyslovíte.
 5. 5
  Buďte vděční za všechny chytré lidi, které znáte (včetně sebe). Pravidelné jednání s hloupými lidmi vám umožní ocenit všechny chytré, klidné, rozumné a inteligentní lidi, které znáte. Pokud vás neustále štvou hloupí lidé, pravděpodobně je to proto, že máte chytré přátele a rodinu a máte vysoké standardy.
  • Místo abyste byli neustále frustrovaní hloupými lidmi, připomínejte si, že máte štěstí, že máte tak chytrého partnera, rodinu, kamarády a kolegy. Budete díky tomu vděční za všechny pozitivní lidi ve svém životě a hlupáci se vám nedostanou pod kůži.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se zachovat klid.
 • Nepouštějte se s hlupáky do rozhovorů – bavte se pouze nezávazně.
 • V případě potřeby se jednoduše omluvte a odejděte.
 • Nekritizujte hloupé lidi. Pokud to musíte udělat, udělejte to opatrně.
Reklama

Varování

 • Nechovejte se k hlupákům zle. Uvědomte si, že hloupý člověk si ani neuvědomuje, že dělá něco špatně.
 • Nevyhrožujte hlupákům zabitím. Pokud jsou mladí, nepochopí, že si z nich děláte legraci a možná na vás dokonce zavolají policii!
 • Dejte si pozor, abyste tím hlupákem nebyli vy!
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 17 631 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 17 631 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama