Stáhnout PDF Stáhnout PDF

S narcisty je opravdu těžké vycházet. Jejich mysli jsou omezené, protože jim neumožňují zaměřovat se na cokoli jiného než sami na sebe a jejich světy jsou úplně okleštěné na vnitřní prožitky, zatímco nejsou schopni vnímat věci zvnějšku. Existuje mnoho příčin pro tuto poruchu a také mnoho forem narcismu, ale existuje také několik základních pravidel a pouček, které vám pomohou s těmito lidmi jednat.

Část 1
Část 1 ze 3:

Dlouhodobé jednání s narcistou

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se rozpoznávat narcisty. Než se začnete tímto slovem ohánět, uvědomte si to, že někteří lidé mají narcistické tendence, ale netrpí přímo narcismem. Když se naučíte znaky pravého narcisty, budete schopni se jim vyhnout a naučit se jednat s těmi, které již máte ve svém okolí.
  • Narcistům chybí empatie. Tento znak je velmi důležitý, dokonce důležitější než posedlost narcisů sebou samými. Narcista není schopen pochopit názory jiných lidí ani jejich pocity, takže jedná pouze aby uspokojil své vlastní potřeby. Když například někdo v práci dostane povýšení a lidé mu gratulují, narcista má potřebu obrátit veškerou pozornost na sebe a mluví o tom, proč měl místo tohoto člověka dostat povýšení on, nebo začne mluvit jednoduše sám o sobě. [1]
  • Narcista nechápe pořádně ani své vlastní činy. Musí být neustále obdivován a musí se cítit váženě. Také musí mít pocit, že ho všichni stále opečovávají.
  • Pokud nevíte, zda jednáte s narcistou, položte si několik otázek. Chová se podezřelý člověk jako kdyby se celý svět točil kolem něho? Musíte mu zalichotit, aby byl schopen vám chvíli věnovat pozornost? Když s ním nesouhlasíte, snaží se vás umlčet? Jsou vaše pocity často odsouvány na vedlejší kolej? Točí se všechny rozhovory pouze okolo údajného narcisty? Pokud jste si na tyto otázky odpověděli kladně, pravděpodobně skutečně jednáte s narcistou.
 2. 2
  Zamyslete se nad svými vlastními potřebami. [2] Pokud potřebujete někoho, kdo by vám poskytnul podporu a pochopení, je nejlepší omezit styk s narcistou a najít si lidi, kteří vám budou schopni dopřát to, co hledáte. Na druhou stranu pokud vám narcista přináší jiné potěšení a nehledáte u něho podporu, přátelství nebo vztah může prozatím klidně fungovat.
  • Musíte se ujistit, že si neškodíte tím, že zůstáváte s narcistou v kontaktu. Pokud spolu například chodíte, je velmi důležité se nad tím zamyslet, protože spolu trávíte hodně času.
  • Pokud vás vyčerpávají nároky narcisty (neustálá potřeba uznání, chvály, pozornosti a trpělivosti), budete muset přehodnotit váš vztah. Pokud vás nějakým způsobem využívá (manipuluje s vámi, ponižuje vás, chová se k vám povýšeně), musíte vztah ihned ukončit, protože je pro vás nebezpečný.
 3. 3
  Uvědomte si omezení narcisty. Pokud je pro vás tento člověk důležitý, budete se muset naučit žít s jeho poruchou. Přestaňte po něm chtít pozornost nebo podporu, kterou vám nedokáže dát. Když to budete dělat stále dokola, budete stále jen zklamaní a frustrovaní, což váš vztah nakonec zničí.
  • Řekněme například že máte kamaráda Boba, který je narcista. Nesnažte se s ním řešit své problémy, protože on nebude schopen se do vás vcítit a každý rozhovor stočí rychle zpět na sebe.
 4. 4
  Definujte si svoji vlastní hodnotu. [3] V ideálním případě byste měli svoji hodnotu měřit jinak, než pomocí cizí podpory. Pro mnoho lidí ale jejich vlastní hodnota znamená to, zda si jich váží ostatní lidé. Pokud hledáte pochopení a podporu, neříkejte si o ně narcistovi, protože ten vám je nikdy nebude schopen poskytnout.
  • Uvědomte si, že i když se narcistovi svěříte, nebude schopen uvědomit si hodnotu toho, co jste mu řekli. Možná toho dokonce využije k tomu, aby s vámi manipuloval. Buďte tedy opatrní s tím, co mu řekněte.
  • Nezapomínejte na motto každého narcisty: „Já, já, já!“ Když s nějakým z nich jednáte, budete muset postupovat v souladu s tímto mottem.
 5. 5
  Snažte se mít soucit. Možná se to snadno řekne, ale uvědomte si, že i přes své sebevědomí, které narcista dává najevo, je hluboko uvnitř skutečně nesmělý a vyžaduje neustálé uznání od ostatních lidí. Kromě toho narcisté nežijí svůj život naplno, protože nejsou schopni prožívat velké množství pocitů.
  • Neznamená to, že byste jim měli dovolit, aby si s vámi dělali, co budou chtít. Znamená to, že byste neměli zapomínat na to, že i oni jsou lidské bytosti, které se neumí spojit s ostatními lidmi. Často se jim to stane proto, že je vychovali narcističtí rodiče.
  • Uvědomte si také to, že narcista nechápe pojem bezpodmínečné lásky. Vše, co udělá, dělá za účelem získání nějakých výhod, což je opravdu smutné. Takový život je velmi osamělý.
  • Pomůže vám, když si uvědomíte, že jeho negativní chování je pouze projekcí jeho vlastní nenávisti k sobě a pocitů méněcennosti.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Krátkodobé jednání s narcistou

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nehrajte s ním jeho hry. Spousta narcisů hraje hry, pomocí kterých se snaží se chránit. Nejlepší je uvědomit si, že se vás snaží zmanipulovat a přestat s nimi hrát. Při jednání s narcistou musíte nechat své ego mimo hru. [4]
  • Přestaňte hrát hru na obviňování. Narcisové samozřejmě nikdy nepřiznají, že udělali něco špatně, takže si za každé své provinění musí najít někoho, na koho budou moci vinu svalit. Jednoho dne to budete i vy. Místo abyste se hádali a vysvětlovali mu, že je to jeho vina, nebo se do toho příliš emocionálně zapojovali, určete jasné hranice. Musíte sledovat, co s vámi narcista dělá a v pravou chvíli ho upozornit na to, že překračuje meze.
  • Narcisté jsou většinou také dobří lháři. Pokud si pamatujete něco úplně jinak, než oni (hlavně věci, které je staví do špatného světla), nemusíte o sobě pochybovat. Neměli byste se ale ani hádat, pokud tedy nebudete mít naprosto jasné důkazy, že máte pravdu. I potom ale musíte počítat s tím, že se narcistovi podaří celou věc otočit proti vám.
  • To nejdůležitější je uvědomit si, jak s nimi jednat tak, abyste je neurazili. Pokud máte ve svém okolí nějakého narcistu, budete se muset připravit na to, že tento vztah bude plný lží, slibování a ponižování. Nesmíte na to nijak reagovat. Je to jako vybíjená – musíte míč chytit a hned ho hodit zpět.
 2. 2
  Nemyslete si, že se vám povede narcistu potěšit. Protože mají narcisté obrovské ego a myslí si o sobě jen to nejlepší, většinou si myslí, že všichni ostatní (včetně vás) jsou podřadní. Možná budete schopni mu prokázat laskavost, ale nikdy byste si neměli myslet, že se vám podaří narcistu uspokojit dlouhodobě.
  • Připravte se na to, že vás bude narcista často ponižovat. Nikdy nebudete schopni dostát jeho představám o tom, jací byste měli být (tj. skákat přesně tak, jak bude on pískat).
  • Neberte si jejich kritiku osobně. Připomínejte si, že za to může jejich nevyvážený pohled na svět. Nesnažte se ale hádat se, protože narcista nebude schopen vyslechnout si vaše argumenty.
  • Pokud vás narcista neustále ponižuje (partner, rodič nebo například šéf), najděte si někoho, komu můžete důvěřovat a svěřte se mu. Pokud je to možné, vezměte si nějaký čas volno, abyste se mohli dát dohromady.
 3. 3
  Naslouchejte. Pokud se musíte zapojovat do debat s narcistou, nejlepší je jednoduše poslouchat. Narcista bude vyžadovat vaši pozornost a když mu ji nedopřejete, bude se zlobit. Každý má svá omezení, a pokud po vás narcista chce něco, co nemůžete splnit, neměli byste podléhat. Pokud máte v plánu se s nacistou kamarádit nebo s ním pěstovat nějaký vztah, měli byste být připraveni na to, že budete muset hodně naslouchat.
  • Pokud vám utíká mysl, požádejte ho, aby vám to vysvětlil znovu, abyste se chytili. Například řekněte: „Myslel jsem na to, co jsi říkal předtím a neslyšel jsem, co jsi zrovna řekl. Zopakuješ mi to prosím?“
 4. 4
  Snažte se chválit narcistu co nejupřímněji. Pravděpodobně existují věci, které na něm máte rádi nebo obdivujete. Zkuste ho chválit hlavně ohledně těchto věcí. Budete pak působit upřímněji a narcistu tím potěšíte. Kromě toho si budete připomínat, proč tohoto člověka chcete mít ve svém životě.
  • Například pokud narcista dobře píše, pravidelně mu to říkejte. Říkejte mu například „Líbí se mi, jakou máš slovní zásobu a jak skvěle dokážeš vyjádřit své myšlenky.“ Narcista uvidí, že to myslíte vážně a nebude vás napadat.
  • Pokud se chcete narcistovi opravdu zavděčit, můžete mu říct, že je lepší než vy. Tím mu dáte najevo, že jste si vědomi toho, že je lepší než vy (a vlastně i zbytek světa) a díky tomu se bude cítit opravdu skvěle. Neměli byste to ale dělat tak často, abyste tomu sami začali věřit!
  • Často narcistovi lichoťte ohledně jeho fyzických atributů, na které je pyšný. Narcisté potřebují velké množství pozornosti a náklonnosti. Komplimenty si užívají a cení si lidí, kteří jim lichotí. Je ale pravděpodobné, že vás i přesto budou kvůli svým nejistotám ovládat. Jejich metody jsou jemné a sofistikované, takže se mějte na pozoru.
 5. 5
  Usmívejte se kývejte. Pokud se narcistovi nemůžete vyhnout a nedokážete mu neustále lichotit, měli byste být jednoduše potichu. Nestoupnete tím sice v jeho očích, ale když s ním nebudete nesouhlasit, budete s ním vlastně pasivně souhlasit.
  • Protože narcista vyžaduje neustálou pozornost, když se budete usmívat a pokyvovat, poskytnete mu to, co chce, aniž byste se museli nějak zapojovat. Tato metoda funguje skvěle hlavně u narcistů, kteří nehrají důležitou roli ve vašem životě (například kolega).
 6. 6
  Přesvědčte narcistu, že to, co chcete, je pro něho výhodné. Pokud od narcisty něco potřebujete, nejlepší je požádat ho takovým způsobem, aby měl pocit, že když vám to poskytne, bude z toho něco mít. [5]
  • Například pokud chcete, aby s vámi vaše kamarádka šla do nějaké nové restaurace a její narcismus se točí kolem společenského postavení, řekněte například, že jste slyšeli, že do té restaurace chodí ti nejvlivnější lidé z okolí.
  • Další příklad: pokud chcete jít na nějakou výstavu se svým kamarádem, jehož narcismus se točí kolem jeho inteligence, můžete říct třeba to, že jste četli, že je to výstava, která baví chytré a bystré lidi.
 7. 7
  Konstruktivní kritiku vždy podávejte poslušným způsobem. Narcista nikdy neakceptujte kritiku. Bude si myslet, že na něho žárlíte a bude váš názor znevažovat. Neměli byste ho nikdy ponižovat, i když to možná bude lákavé. Snažte se věci podávat takovým způsobem, aby si narcista stále myslel, že má navrch.
  • Například pokud musíte narcistickému klientovi připomenout, že vám nezaplatil peníze, požádejte ho, aby vám připomněl, na jakém termínu platby jste se dohodli, místo abyste mu rovnou říkali, že platí pozdě.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Uspořádejte intervenci

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkuste uspořádat intervenci. V některých případech, hlavně pokud je narcista někdo, koho máte rádi (rodič, partner, potomek), může být dobré uspořádat intervenci. Bude to těžké, protože narcista se nenechá přesvědčit, že dělá něco špatně.[6]
  • Nejlepší je naplánovat intervenci tak, aby následovala nějakou velkou změnu v životě narcisty (nemoc, ztráta zaměstnání atd.), kdy je jeho ego už samo o sobě narušené.
 2. 2
  Nechejte si pomoci od profesionála. Budete potřebovat někoho neutrálního a zkušeného, kdo bude schopen regulovat přívaly emocí během intervence. Tento člověk vám také pomůže intervenci naplánovat.
  • Profesionální terapeut s vámi probere možnosti léčby a pokusí se přesvědčit narcistu, že by se měl léčit. Individuální psychoterapie a skupinová terapie mají skvělé výsledky a pomáhají narcistům po celém světě vybudovat si schopnost vidět ostatní lidi jako sobě rovné. [7]
  • Zkuste najít někoho ve svém okolí. Musíte se ujistit, že je skutečně vhodný pro tento úkol.
 3. 3
  Pozvěte si 4-5 lidí. Tito lidé musejí být narcistovi nějak blízcí, nebo to musejí být lidé, kterým narcista někdy ublížil, ale jsou přesto ochotni mu pomoci.
  • Musíte dát pozor, aby tito lidé narcistu nevarovali předem a nevyzradili žádné informace o chystané intervenci.
 4. 4
  Naplánujte si průběh intervence. Neměli byste to dělat bez plánu zničehonic. Budete potřebovat kvalitní plán a vědět kdy a kde budete chtít intervenci provést. Profesionální terapeut vám bude moci pomoci vymyslet detaily intervence.
  • Budete si muset vymyslet body, které budete probírat a těch se budete muset během intervence držet. Mohou to být věci, kterými narcista například ubližuje své rodině (uvádějte příklady), nebo důvody pro intervenci (narcista se chová zle, přestal se ohlížet na svoji rodinu atd. – buďte i zde konkrétní).
  • Musíte si připravit důsledky, které narcistu postihnou v případě, že intervenci odmítne. Může jít o ukončení vztahu, nepodílení se na činnostech, které jsou pro narcistu důležité atd. Díky tomu budete mít alespoň něco, čím se vám ho možná podaří přesvědčit.
 5. 5
  Jasně sdělte, že narcista škodí sám sobě. Je důležité zdůraznit, že celá intervence probíhá kvůli němu a že chcete, aby se zlepšil a zapracoval na sobě.
  • Mluvte v první osobě. Říkejte: „Mám pocit, že mě ignoruješ, když stáčíš rozhovor stále jen na sebe,“ nebo „Mám pocit, že pro tebe musím být neustále připraven, ale ty mě nikdy nepodporuješ na oplátku.“ I zde použijte konkrétní příklady.
  Reklama

Tipy

 • S narcistou žádnou hádku nevyhrajete. Nejlepší je snažit se s nimi nehádat a ideálně ani nemluvit.
Reklama

Varování

 • Je důležité myslet na své vlastní duševní zdraví. Pokud vám narcista zhoršuje kvalitu života, je lépe kontakt s ním omezit na minimum, i když se jedná o rodiče, nebo partnera.
 • Uvědomte si, že když naplánujete intervenci, nemusí to znamenat, že se narcista začne hned chovat lépe. To samé platí i pro terapii – ne vždy to funguje. Buďte tedy připraveni na to, že to nemusí dopadnout podle vašich představ.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 42 771 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 42 771 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama