Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všichni známe někoho, kdo dokáže z jakékoli situace udělat naprosté peklo. Je těžké s těmito lidmi jednat a pravděpodobně byste se stejně nikam nedostali – většinou si ani neuvědomují, že je nějaký problém. Nezáleží na tom, co toto chování způsobuje, tento článek vám ukáže, jak správně jednat s nemožnými lidmi a uchovat si zdravý rozum. Čtěte dál a zjistíte, jak na to.

Metoda 1 ze 2:
Řešení konfliktů

 1. 1
  Nebuďte zakřiknutí. Pochopte, že tyto lidi nelze porazit, proto se říká, že jsou „nemožní“. V jejich myslích jste zdrojem všech problémů vy a nemůžete udělat nic pro to, aby situaci viděli také z vašeho pohledu. Na vašem názoru jim nezáleží, protože podle nich jste jednoduše na vině vy.
 2. 2
  Akceptujte situaci. Nemožní lidé existují a vy s tím nic nenaděláte. Prvním krokem je akceptovat realitu – pokud si myslíte, že máte co dělat s takovým člověkem, je pravděpodobné, že se nemýlíte. Pokud pochybujete, čtěte dále. Ušetříte si spoustu starostí.
 3. 3
  Nevolejte tomu druhému člověku. Když otevřete řeknete, že máte problém, vztah s nemožným člověkem tím rozhodně nevylepšíte. Místo abyste se usmířili, je velká šance, že se ještě více naštve. Uvědomte si, že tuto situaci nevyřešíte stejně jako ostatní konflikty, jde o zvláštní případ.
  • K těmto lidem se v určitém smyslu musíte chovat jako k dětem. Vzdejte se naděje na rozumný rozhovor. Nikdy se to nestane. Nezapomeňte na to, kolikrát jste se již snažili s tímto člověkem rozumně promluvit. Je velká šance, že každý pokus skončí tím, že svalí veškerou vinu na vás. Rozhodněte se, že přestanete bojovat s větrnými mlýny.
 4. 4
  Uvědomte si, že nejde o vás, ale o toho druhého. Může to pro vás být velmi těžké, obzvláště protože nemožní lidé umějí skvěle svalit vinu na někoho jiného. Je velká šance, že ve všech případech, kdy svalují vinu na vás, jsou na vině oni.
  • Nezapomeňte, že byste to neměli používat ke svalování viny na ně. Takto se chovají nemožní lidé, nedělejte to tedy. Raději se snažte zabývat pouze fakty.
  • Existuje jednoduchý způsob, jak to zjistit: pokud přijímáte zodpovědnost za své chyby a snažíte se zlepšit, pravděpodobně nejste na vině. Nezapomínejte, že nemožní lidé „nikdy nedělají nic zlého“.
 5. 5
  'Odpoutejte se, udržujte si odstup a rozpusťte problémy. Když jste uprostřed konfliktu s nemožným člověkem, zkuste následující strategii:
  • Odpoutání: Je nezbytné zůstat v klidu i když se zrovna hádáte. Když budete mluvit naštvaně a reagovat emocionálně, například plakat, pouze tím toho druhého přimějete k tomu, aby se choval ještě hůře.
  • Udržujte si odstup: Odejděte od dané situace a chovejte se k ní lhostejně. Za žádných okolností nebuďte na toho druhého ani na nikoho jiného hrubí, pouze byste se tím snížili na jejich úroveň. Buďte pozitivní, soustřeďte se na něco, co je na dané situaci pozitivní. Hlavně zůstaňte v klidu!
  • Rozpusťte problém: Může vás uklidnit, když si uvědomíte, že vždy vyhraje ten, na jehož straně je pravda a je lepší nazývat věci pravými jmény a nehrát s nemožným člověkem jeho hru. Můžete se ve skupině lidí zeptat například: „Proč... (a zopakovat jeho „nemožnou“ pozici, abyste našli řešení). Posunete tím rozhovor na jinou úroveň a skupina, dokonce možná i přímo ten nemožný člověk, vám odpoví na tuto „vyšší pravdu“, i když stejně nakonec bude jen mlžit.
 6. 6
  Obrňte se proti vzteku. Pokud vám to pomůže, uvědomte si, že váš vztek je pro nemožného člověka vlastně dárkem. Cokoli, co řeknete nebo uděláte ve vzteku, bude opakovaně použito proti vám. Nemožní lidé mají často skvělou paměť a nebudou váhat proti vám použít všechny vaše stížnosti. I za pět let byste mohli slyšet o nepříjemné poznámce, kterou jste pronesli dnes (i když jste ji tak původně nemysleli). Nemožní lidé využijí každé příležitosti, jak svést vinu na někoho jiného.
 7. 7
  Připravte se na projekci. Uvědomte si, že budete viněni z celého problému. Když si nemožný člověk bude číst tento článek, bude mu připadat, že je celý o vás. Připravte se na to, že chyby a selhání nemožného člověka budou vždy připisovány vám.
  • Nezapomeňte, že pro toho druhého jste zdrojem všech chyb pouze vy! Bude mít spoustu argumentů, aby tento názor podpořil a když uděláte tu chybu, že ho v tom budete podporovat, uděláte mu radost, protože se ujistí, že nemožný jste vlastně vy a nic ho nepřesvědčí, že je na vině vlastně on.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Dlouhodobé zvládání nemožných lidí

 1. 1
  Buďte manažerem. Dokud situace nepomine, vaším úkolem je starat se o toho nemožného člověka, aby vám nezpůsobil ještě větší potíže.
  • Vaším nejlepším atributem je ticho (v některých případech je opravdu „mlčeti zlato“), humor a vzdání se veškeré naděje na to, že toho druhého změníte. Nemožní lidé neposlouchají rozumné argumenty. Nedokážou to (a i kdyby mohli, nechtěli by).
  • Uvědomte si, že nemůžete toho druhého přesvědčit, že je zodpovědný za problémy mezi vámi. Neuvědomuje si to (a kdyby ano, nesnažil by se to spravit) z logického důvodu – myslí si, že nemá žádné chyby. Musíte pochopit a zvládat toto myšlení a neobviňovat nikoho, ani se nevztekat. Říká se to snadno a jistě vám to čas od času ujede, ale postupně se z vás stane lepší manažer.
 2. 2
  Uvědomte si, že může jít o kompatibilitu. Někdy je člověk, který vychází se všemi ostatními lidmi, prostě neslučitelný s vámi osobě. Většina mezilidských vztahů má nějaké problémy, ale někteří lidé jeden druhému jednoduše nesedí.
  • Je běžné slyšet nemožného člověka, jak říká: „Všichni ostatní mě mají rádi!“ Snaží se tím přehodit vinu na vás, takže na to neskočte. Nezáleží na tom, jak ten druhý jedná s ostatními lidmi. Faktem je, že vám dvěma to spolu rozhodně nejde. Nezapomínejte, že když vás někdo z něčeho obviňuje, na faktech to nic nemění.
 3. 3
  Nenechejte se zahnat do kouta. Snažte se aktivně vyhýbat konverzacím o samotě s tímto člověkem. Jinými slovy, když vidíte, že se k vám blíží a chce vás zahnat do kouta, navrhněte, aby byl u rozhovoru přítomen ještě někdo jiný. Často tím narušíte plány nemožného člověka a klasickou odpovědí je „nikoho dalšího tady nepotřebujeme“. Máte právo požádat o přítomnost třetí osoby a měli byste na tom trvat. Tyrani se nikdy nepostaví celému davu.
 4. 4
  Braňte svoje sebevědomí. Pokud pravidelně řešíte problémy s někým, kdo vás bere jako zdroj všeho zla, snažte se aktivně si udržovat pozitivní sebehodnocení.
  • Připomínejte si, že názor tohoto člověka nemusí nutně být pravdivý. Uvědomte si, že tito lidé často pozměňují skutečnosti.
  • Pokud na vás někdo utočí na základě lží, neřešte to. Nemůžete být tak zlí, jak si o vás tento člověk myslí. Nebraňte se ale nahlas. Pouze ho tím vyprovokujete k další scéně.
 5. 5
  Připravte se na loučení. Pochopte, že se nakonec budete s tímto člověkem muset přestat vídat. Je jedno, jestli jde o kamaráda, člena rodiny, rodiče nebo partnera – nakonec nastane chvíle, kdy to jinak nepůjde. Udržovat vztah s nemožným člověkem je prostě nemožné.
  • Pokud se nemůžete (nebo nechcete) fyzicky odloučit ihned, odlučte se alespoň duševně. V hlavě již tento vztah opusťte. Potom počkejte, až od sebe odejdete i fyzicky.
 6. 6
  Vyhněte se tomu, abyste se stali také nemožnými. Když nebudete opatrní, můžete začít přebírat chování toho druhého, i když se o to nesnažíte. Uvědomte si, že takový ten druhý jednoduše je. Tyto věci definují jeho činy a vy nemůžete udělat nic, abyste změnili jeho nebo jeho minulost.
 7. 7
  Chraňte si soukromí. Nemožní lidé použijí každou informaci z vašeho osobního života proti vám. Dokážou vyprávět o ostatních lidech (hlavně těch, kteří jsou vám blízcí) rozsáhlé příběhy na základě jediné poznámky, kterou jste pronesli u oběda. Protože jsou to experti na manipulaci, dokážou vás skvěle rozmluvit.
  • Nemožní lidé dobře hrají, že jsou normální a pokud nejste opravdu přesvědčeni o tom, jak se stavíte k jejich lehkému bláznovství, jistě si čas od času pomyslíte: „Vždyť vlastně není tak špatný/á. Možná bych mu/jí měla říct, co se mi zrovna stalo...“ Velká chyba! Vrátí se vám to zpět ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat a vrátí se vám to nehezkým manipulativním způsobem! Věci, které spolu sdílíte o samotě v noci v kanceláři vám mohou způsobit problémy před celou společností. Stane se to jakmile bude nemožný člověk chtít nad vámi mít navrch. Nebude se štítit ničeho, jen aby dokázal, jak dobře vás zná a že díky tomu ví, jak vás „zvládnout“.
 8. 8
  Buďte opakem nemožného člověka. Žijte svůj život jako příklad tolerance, trpělivosti, pokory a laskavosti.
  • Všichni jsme ovlivňováni lidmi, kteří jsou v našem okolí – ani vy ani oni ale nemusejí být dokonalí. Respektujte ostatní, protože jsme všichni jen lidé. Když vás nebudou respektovat oni, je to –bohužel- jejich problém. Když budete lidi chápat, budou chápat oni vás. Toto chování také není to jediné, co by se k nim mohlo dostat. Je možné, že nezmění nic, ale vy můžete změny alespoň očekávat.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vám ten druhý leze již skutečně na nervy, dejte si pauzu. Nezapomeňte, že vás možná chce jen rozčílit, takže se snažte nedát na sobě nic znát. V duchu si počítejte do deseti a mluvte klidně a sebejistě. Dívejte se mu do očí. Když se budete dívat do země nebo za něho, bude si o vás myslet, že jste slaboch. Pokud se stále chová nemožně, prostě ho ignorujte. Nakonec ustoupí, když uvidí, že vás vůbec nerozčiluje.
 • Za každou cenu se vyhněte hádkám, pouze tím způsobíte další nepříjemnosti a nikdy svůj problém nevyřešíte.
 • Nejzdravějším způsobem, jak jednat s nemožným člověkem je odstranit ho ze svého okolí. Nemučte se tím, že budete trávit čas s těmito lidmi, není to vaše povinnost. Máte na víc. Nezapomeňte, že toho člověka nikdy nezměníte.
 • Nesuďte tohoto člověka, i když to může být těžké. Budete se potom cítit ještě hůř. Čím méně emocí do toho dáte, tím lépe budete schopni celou situaci zvládat.
 • Nikdy neříkejte ostatním, co si o tomto člověku myslíte. Když někomu přiznáte, jak nemožně se k vám chová a tento člověk má stejný pohled na věc jako vy, je pravděpodobné, že se o tom někomu zmíní. Nakonec se to dostane až k tomu nemožnému člověku a bez ohledu na to, jak to zjistí, se bude okamžitě snažit vás pošpinit a ponížit, protože mu bude jasné, kdo to celé začal.
 • Distancujte se od všeho, co řekne, ať už je to kritika nebo kompliment. Když tomuto člověku dáte moc vás ovlivňovat, dáváte mu tím také možnost vás zničit. Naučte se vážit si sami sebe.
 • Když chcete utéct od nemožného člověka, nikdy se nevracejte. Jakmile přerušíte kontakt, už se nevracejte zpět – neposlouchejte sliby, že se změní a zapomeňte na lásku, kterou cítíte.
 • Ve společnosti těchto lidí si dávejte pozor na řeč těla. Mluvte jemně a pohybujte se klidně. Lidé odhalí spoustu emocí, aniž by vůbec promluvili. Těmto lidem byste o sobě neměli ale říkat nic. Snažte se mít klidnou řeč těla, pomůže vám to být také vnitřně víc v klidu.
 • Pokud nepomůže nic jiného, berte problémy s nemožnými lidmi jako životní lekce. Uvědomte si, že po čase pro vás bude jednodušší vycházet s kýmkoli. Dostává se vám zadarmo lekce o tom, jak jednat s těmi nejhoršími lidmi. Nyní je to sice nepříjemné, ale později v životě si toho budete cenit.
 • Zapomeňte na tohoto člověka, i když se mu nemůžete vyhnout. Uvědomte si, že když na něho budete myslet a dělat si starosti, věnujete mu tím svůj čas, i když jemu na vás vůbec nezáleží. Dělejte jiné věci a poznávejte nové lidi – tak nebudete marnit čas tím, že si budete dělat starosti s tímto člověkem.
 • Pokud jste z nějakého důvodu schopni přesvědčit nemožného člověka, že je chyba na jeho straně, je možné, že naprosto „přepne“ na druhou stranu a začne mluvit o tom, že když nemá pravdu, musí být v tom případě úplně vedle také ve všech ostatních věcech. Touto strategií se snaží zajistit, aby ho ostatní lidé litovali a vše mu odpustili.
 • Když vás nemožný člověk napadá nebo pomlouvá, ostatní lidé s vámi začnou soucítit. Nemusíte se vůbec snažit nemožného člověka ničit – dělá to sám a nepotřebuje žádnou pomoc. Pokud je na vás neustále naštvaný, ostatní lidi to také brzy otráví.
 • Uvědomte si, že všichni lidé do určité míry vykazují některé znaky této „poruchy osobnosti“. Je to jen o tom, co je pro vás „normální“.
 • Lidé s hysterickou poruchou osobnosti bez ohledu na pohlaví jsou často považování za „herečky“. Žijí pro pozornost a často udělají cokoli pro to, aby ji získali. Musí žít v nejlepší čtvrti, mít to nejlepší oblečení a jejich dětí musejí chodit do těch nejlepších škol.
 • Pasivně-agresivní lidé často vyjadřují své nepřátelství nepřímo tím, že ovlivňují ostatní lidi, aniž by to bylo vidět – hosté na večeři, kteří nevinně říkají „Skvělé jídlo! Ani jsem nevěděl, jak může být levné maso dobré!“ nebo „Nedělej si starosti, jsem v pořádku,“ zatímco vy víte, že když řeknete „OK“ a odejdete, budete mít problémy, protože tento člověk v pořádku rozhodně nebyl a vy jste to měli vědět.
 • Nenechávejte se napadat. Sepište si myšlenky, rozeberte svoji situaci. Ujasněte si, co chcete a co potřebujete. Potom si s tím člověkem sedněte a promluvte si. Když vás bude přerušovat, zastavte ho a pokračujte vy, mluvte upřímně a jasně, dokud neřeknete všechno. Pokud budete muset, klidně mu dejte ultimátum, ale připomeňte mu, jaké jsou výhody toho, když se změní a zůstane s vámi. Vyložte všechny karty a udělejte to tak, aby si ten nemožný člověk musel vybrat. Možná si uvědomí, že to nemá tak špatné a rozhodne se změnit a zůstat s vámi. Co když ale se svým chováním nepřestane? Okamžitě ho vyhoďte ze svého života a neposlouchejte žádné výmluvy.
 • Nebuďte mučedníkem. Než se pokusíte vyřešit problém s nemožným člověkem sami, musíte se naučit, jak zvládat své vlastní emoce. Pokud se mu nemůžete vyhnout, protože spolu pracujete nebo žijete, je důležité najít si jiné zájmy, stýkat se s jinými lidmi a snažit se najít klid.
 • Nedovolte, aby se ten druhý stal mučedníkem. Je skutečně frustrující mít v okolí nemožného člověka, který hraje mučedníka a způsobuje vám pocity viny. Dávejte si na tuto taktiku pozor a odstupte od tohoto člověka, protože nepotřebuje, abyste souhlasili s jeho chováním.
 • Snažte se soustředit na pozitiva, i když je nemůžete najít. Zkuste si například říct: „Bůh ho miluje“, i když vy sami tohoto člověka nemůžete vystát.
 • Pokud máte pocit, že jste sami nemožní, je skvělé, že jste si to uvědomili! Naučte se brát v úvahu názory ostatních lidí a buďte otevření. Máte právo mít svůj vlastní názor, ale uvědomte si, že nemusí být vždy správný.
 • Pokud jste v pozici, kdy jednoduše nemůžete odejít, berte celou situaci jako hru. Naučte se tuto strategii a vymýšlejte si způsoby, jak problémy řešit ještě než se objeví. Snažte se jen nebrat to příliš vážně a nedovolte, aby vás to ovládlo. Také nezapomeňte, jaké důsledky mohou vaše činy mít a připravujte se i na ně. Berte na vědomí, co se stalo a vymýšlejte si nové strategie pro budoucí konfrontace. Nakonec zjistíte, co skutečně funguje a co ne a budete se cítit lépe, protože budete vědět, jak s tímto člověkem jednat. Nemožní lidé nejsou zas tak nemožní, když dokážete předvídat, co řeknou nebo udělají. Nakonec se vám budou zdát jen trochu smutní. Nezapomeňte, že vaším cílem je zbavit se jich, ne ovládat je.
 • Je důležité mít zdravý pohled na věc. Uvědomte si, že nejste sami. Tyto situace nejsou v životě žádnou výjimkou. Zamyslete se nad tím, že každý, koho v životě potkáme, je jiný a přemýšlí jinak. To, co se nám zdá šílené, může být pro jiného užitečné. Jednoduše je možné, že tento člověk nikdy neuvidí svět vašima očima. Také se nenechte zmást věkem, inteligencí nebo postavením člověka a nesuďte podle nich jeho vyspělost. Všichni máme své strachy, zkušenosti, cíle nebo ideály, které z nás dělají to, kým jsme. Když si to uvědomíte, zjistíte, co jsme nebo nejsme ochotni ostatním dát.
 • Ignorujte toho člověka. Jak lépe podryjete snahy někoho, kdo se vás snaží zničit a chce jen pozornost? Když mu tu pozornost nedopřejete, potrestáte ho nejvíc. Když ji od vás nedostane, posune se zase k někomu jinému, kdo mu ji dá. Prostě to dělejte tak, abyste to nikdy nebyli vy.
 • Neměli byste s nimi nesouhlasit, najděte způsob, jak dát nemožnému člověku za pravdu, i když se mýlí. Když vám tvrdí, že jste například darovali peníze jen abyste získali pozornost, můžete klidně říct, že má pravdu. Když budete souhlasit s takovou nemožností, vezmete mu vítr z plachet, protože se již těšil na hádku. Můžete se klidně i usmát a udělat tak z celé situace vtip, místo hádky.
 • Dávejte pozor, abyste nemožného člověka nenaštvali, přestože většinou „je naprosto klidný a rozumný“. Když ho rozzlobíte, zažijete něco, co jste ještě nezažili. Vaše vlastní frustrace se vám budou zdát malicherné. Nedávejte tedy těmto lidem důvod, aby si svoji zlost vybíjeli na vás. Raději jejich výbuchy berte s rezervou, jako kdyby šlo o dítě (dělejte to ale tak, aby vás nenapadli, že se chováte blahosklonně). Chce to trochu cviku, ale rozhodně stojí za to se to naučit. Může vám pomoci, když budete toho druhého brát jako nemocného – potřebuje pomoc, neustálou pozornost a pravděpodobně se s ním nedokážete vypořádat sami.
Reklama

Související články

Reference

 1. Cavaiola, A. C., & Lavender, N. J. (2000). Toxic co-workers: How to deal with dysfunctional people on the job. Oakland, CA: New Harbinger Publications.

 2. American Psychiatric Association (1994). Diagnostic and Statistical Manual, DSM-IV-TR, 4th ed. Washington, DC: American Psychiatric Association.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 139 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 497 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 5 497 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama