Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Znáte někoho, kdo nedokáže mluvit pravdu? Někteří lidé lžou, aby před ostatními vypadali lépe, nebo aby dosáhli toho, co chtějí. Existují ale i lidé, kteří skutečně věří tomu, co říkají. Ať už je to jakkoli, je dobré se lháři postavit a začít s ním jednat, abyste jeho nevhodné chování ukončili. Musíte si ovšem uvědomit, že není možné změnit člověka – jediné, co můžete dělat, je sami mluvit pravdu. V tomto článku se dozvíte, jak se vypořádat se lhářem.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zhodnoťte problém

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, kdy vám daná osoba lže. Pokud víte, čeho byste si měli všímat, nebude těžké poznat, kdy vám někdo lže. Když budete vědět, jak poznat člověka, který se vás snaží podvést, budete schopni poznat, o jak vážný problém jde. Seznamte se s danou osobou za normálních okolností v nestresujících situacích a porovnejte to s případy, kdy máte pocit, že vám lže. Po nějaké době budete schopni vnímat její řeč těla tak dobře, že snadno poznáte, kdy lže a kdy mluví pravdu.
 2. 2
  Všímejte si vzorců ve lžích dané osoby. Mnoho lidí lže o několika tématech, o kterých velmi neradi mluví – většinou je to jejich chování v minulosti, nebo něco, za co se stydí. Pokud daná osoba neustále lže o určitém tématu, měli byste si dát odstup a tomuto tématu se při rozhovoru s ní vyhýbat. Pokud ale tento člověk lže bezdůvodně o různých věcech a bez opakujících se vzorců, budete muset řešit větší problém.
  • Pokud někdo lže vždy, když se ho ptáte na to, proč jste ještě nikdy neviděli jeho otce, proč nikdy nedostudoval střední školu, nebo proč odmítá mluvit s určitým člověkem, odpovědi na tyto otázky mohou být v hlavě dané osoby jednoduše klasifikovány jako „do toho ti nic není.“ Pokud s danou osobou nejste ve vážném vztahu, nemáte právo znát odpovědi na všechny otázky o jejím životě, které vás napadnou.
  • Pokud vám ovšem daná osoba lže jen tak pro nic za nic, i když se jí ptáte na zdánlivě nedůležité věci, je možné, že jde o kompulzivního lháře. Protože se lži těchto lidí neřídí žádným konkrétním vzorcem, bude mnohem složitější s takovými lidmi soucítit a snažit se chápat jejich důvody k zatajování pravdy.
 3. 3
  Zjistěte, zda jsou lži dané osoby neškodné. [3] Nikdy není příjemné, když vám někdo lže, ale některé lži jsou škodlivější, než jiné. Než se rozhodnete rázně zakročit, zjistěte, jak dané lži ovlivňují samotného lháře, jak ovlivňují vás a jak ovlivňují další lidi, kteří do nich mohou být zapojení.
 4. 4
  Zjistěte, zda dané osobě dělá lhaní dobře. Někteří lidé si užívají lhaní mnohem více, než podávání pravdivých informací. Může jít o závislost, která u nich vyvolá při každé lži příjemné pocity. Chroničtí lháři, kterým jejich chování prochází již dlouhou dobu mohou začít lhát v průběhu celého svého života, aniž by měli pocit, že je to nutné. U kompulzivních lhářů je to trochu složitější, protože lhaní potřebují stejně jako kdyby byli závislí na drogách.
 5. 5
  Všímejte si příznaků patologického lhářství. Patologičtí lháři lidem podávají přehnané lži, které jsou tak daleko od pravdy, že někdy zní naprosto neuvěřitelně. Tito lháři často věří, že říkají pravdu a dokážou vám vyprávět naprosto absurdní historky s tak kamennou tváří a upřímným projevem, že je začnete brát jako pravdu. Patologičtí lháři trpí psychickou poruchou. Bohužel si myslí, že říkají pravdu, takže jim nebudete jejich lhaní moci vymluvit. Přesto je ale dobré si s nimi promluvit, abyste zjistili, zda jim nepříjemný rozhovor a konfrontace otevře oči a přinutí je vyhledat pomoc.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Postavte se lháři

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zdokumentujte si případy, kdy daná osoba lhala. Zapište si všechny případy lhaní, které jste zaznamenali společně s detaily a vysvětleními lží. Zjistěte si co nejvíce informací, abyste měli důkazy o tom, že daná osoba lhala, místo abyste ji jen obviňovali bez důkazů. Měli byste být schopní danému člověku dát jasně najevo, že bezpochybně víte, že lhal.
 2. 2
  Promluvte si s danou osobou v soukromí. Postavit se někomu za jeho špatné chování je sice nepříjemné a pravděpodobně to dané osobě nepomůže změnit se. Je lepší probrat tyto věci v soukromí, by se danému člověku jeho pocity ztrapnění nevymkly z rukou. Klidným způsobem tomuto člověku řekněte, že máte pocit, že vám lhal a uveďte konkrétní příklady lží, které s ním chcete probrat.
 3. 3
  Dejte tomu druhému šanci vysvětlit své lži. Všímejte si jeho řeči těla a snažte se zjistit, zda vám nelže i v tomto případě. Vyslechněte si jeho výmluvy. Pokud svoji lež přizná a omluví se, možná už nebudete muset pokračovat v tomto nepříjemném rozhovoru. Proberte danou situaci důkladně a zakončete rozhovor tím, že tomu druhému řeknete, že doufáte, že už se jeho chování nebude nikdy opakovat.
 4. 4
  Ukažte své důkazy, abyste potvrdili, že víte, že daná osoba lhala. Pokud se ten druhý začne bránit nebo vymlouvat, nebo bude lhát dál i během konfrontace, budete muset vytáhnout své důkazy. Ukažte mu emaily, dokumenty a další důkazy, které jste dali dohromady a které prokazují, že lhal. V tuto chvíli ho zaženete do kouta a on bude muset být buď potichu, nebo se bude muset začít omlouvat.
 5. 5
  Vysvětlete tomu druhému, že ztratil vaši důvěru. Takovou věc nikdo nechce slyšet a je pravděpodobné, že ho tím rozesmutníte. Musíte mu ale říct, že už mu nemůžete věřit ani nos mezi očima. Vysvětlete mu, že si nemůžete pomoci, ale že už vždy očekáváte, že vše, co vám řekne, bude lež a dokud nebude schopen vám po dlouhou dobu dokazovat, že mluví pravdu, nebudete schopni mu znovu důvěřovat.
 6. 6
  V případě potřeby dané osobě doporučte psychologickou léčbu. Řekněte tomuto člověku, že jeho excesivní nebo kompulzivní lhaní může léčit pomocí psychoterapie. Povzbuďte ho, aby vyhledal pomoc odborníka, než přijde o důvěru všech lidí, které má rád. Nakonec se většinou každá lež dostane na světlo. V důsledku toho mohou lháři přijít o práci nebo o vztahy a zkazit si šance na upřímný život.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Vyřešte následky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uvědomte si, že je možné, že bude lháři nějakou dobu trvat, než bude schopen přestat. Lidé, kteří si zvykli lhát, většinou nejsou schopni přestat ze dne na den. Nemusíte být překvapení, když danou osobou v budoucnu opět přistihnete při lhaní. Záleží na vztahu, který s danou osobou máte – možná mu již nebudete chtít pomáhat a nebudete ochotní znovu shánět důkazy a postavit se mu, abyste ho informovali o tom, že o jeho lžích víte a že opět ztratil vaši důvěru.
 2. 2
  Uvědomte si, že nemáte možnost změnit chování někoho jiného. Nikdy nevíte, co se odehrává v hlavě ostatních lidí. Pokud někdo chce přestat lhát, bude se o to muset pokusit sám. Pokud přestat nechce, neexistuje nic, co byste pro to mohli udělat.
 3. 3
  Chraňte se před škodami, které vám lhář může způsobit. Jednat s lhářem může být emocionálně vyčerpávající. Když už si budete myslet, že se vaše důvěra obnovila, zjistíte, že vám daná osoba opět lhala a budete muset začít od začátku. Je důležité si od těchto lidí odpočinout a strávit nějaký čas s těmi, kterým můžete důvěřovat. Možná můžete vyhledat také psychologa nebo poradce, který vám pomůže vypořádat se se smíšenými pocity, kterými pravděpodobně po kontaktu se lhářem budete trpět.
  Reklama

Tipy

 • Nezačínejte se se lhářem hádat – mohli byste tím celou situaci pouze zhoršit.
 • Vyhýbejte se notorickým lhářům.
 • Zamyslete se nad tím, proč vám daná osoba lhala. Je možné, že toužila po pozornosti, což není dobrá omluva, nebo měla například problém, který se bála řešit.
 • Pokud jste na lháře naštvaní, musíte si uvědomit, že lže jen proto, že nedokáže přijmout pravdu. Upozorněte ho na to, že vy pravdu přijmout dokážete.
 • Neměli byste dělat žádná životní, ani základní rozhodnutí na základě toho, co vám tvrdí lhář.
 • Lháři, kteří vám chtějí uškodit, dokážou lhát tak, že proti vám obrátí téměř všechny, takže je nutné jejich lži vynést na světlo a všem jasně sdělit, co se děje. Patologickým lhářům vůbec nezáleží na tom, koho by svým lhaním mohli poškodit.
 • Při konfrontaci se zaměřte na zradu důvěry a na to, jak lhaní ovlivňuje váš vztah.
 • Říkejte vždy jen pravdu. Lháři neradí slyší pravdu, protože je vystavuje realitě (a protože nemají kontrolu nad ostatními lidmi) a nutí je přijímat danou situaci. Můžete jim tím snadno otřást egem!
 • Poslouchejte lháře velmi pozorně. Tito lidé mají často sklony se při lhaní sami prozradit nepřesnostmi a nesrovnalostmi. Pokud jste jejich příběh již jednou slyšeli, pravděpodobně při druhém poslechu zaznamenáte určité rozdíly.
 • Dobří přátelé nikdy nelžou.
 • Někdy je nejlepší si s danou osobou promluvit a zjistit, zda jí můžete nějak pomoci – někteří lidé lžou proto, že jsou nejistí, nebo trpí depresemi.
 • Snažte se pochopit, proč vám daná osoba lže a zareagovat podle toho. Pokud to bude možné, pomozte jí. Pokud ne, jednoduše odejděte.


Reklama

Varování

 • Vztek a zlá slova vedou pouze k další nenávisti a dokážou lháři jen to, že se ve vás nemýlil. Nenechejte se zmanipulovat k tomu, abyste vypadali jako zlý člověk, protože byste tím lháře v jeho chování podpořili. Tito lidé chtějí mít pocit, že jsou všichni ostatní zlí.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 55 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 19 151 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 19 151 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama